Zdroj: Petr Březina, Computer

Zdroj: Petr Březina, Computer

V režimu stativu a nejnižší poloze se výška značně liší Zdroj: Petr Březina, Computer

V režimu stativu a nejnižší poloze se výška značně liší | Zdroj: Petr Březina, Computer

Transportní velikost je jedním z důležitých parametrů, délku v tomto stavu uvádíme v tabulce Zdroj: Petr Březina, Computer

Transportní velikost je jedním z důležitých parametrů, délku v tomto stavu uvádíme v tabulce | Zdroj: Petr Březina, Computer

Režim selfie tyče je praktický, vybírejte hlavně podle pevnosti teleskopu, Eternico příliš pevné není Zdroj: Petr Březina, Computer

Režim selfie tyče je praktický, vybírejte hlavně podle pevnosti teleskopu, Eternico příliš pevné není | Zdroj: Petr Březina, Computer

Při výběru stabilizátoru je třeba dbát na doporučené rozměry telefonu a jeho správní upnutí, jinak dojde ke kolizi Zdroj: Petr Březina, Computer

Při výběru stabilizátoru je třeba dbát na doporučené rozměry telefonu a jeho správní upnutí, jinak dojde ke kolizi | Zdroj: Petr Březina, Computer

V režimu stativu a nejnižší poloze se výška značně liší Zdroj: Petr Březina, Computer
Transportní velikost je jedním z důležitých parametrů, délku v tomto stavu uvádíme v tabulce Zdroj: Petr Březina, Computer
Režim selfie tyče je praktický, vybírejte hlavně podle pevnosti teleskopu, Eternico příliš pevné není Zdroj: Petr Březina, Computer
Při výběru stabilizátoru je třeba dbát na doporučené rozměry telefonu a jeho správní upnutí, jinak dojde ke kolizi Zdroj: Petr Březina, Computer
5
Fotogalerie

Srovnávací test stativů a stabilizátorů pro mobily. Solidní základ je za pětistovku, vloggeři musí připlatit

Mobilní telefon již dlouho nezastává pouze funkci volání, ale pro mnohé se stal centrem zábavy, pro jiné zase nástrojem pro kreativní tvorbu. A takové použití už vyžaduje vhodné příslušenství pro upevnění mobilu typicky při natáčení videa.

V zásadě najdeme na trhu tři skupiny držáků na mobilní telefony, které se od sebe odlišují charakteristickými znaky či funkcemi. V každé se přitom vyskytují různorodí zástupci co do kvality zpracování, funkčnosti i možnosti rozšíření.

V rámci našeho porovnání jsme proto sáhli po zástupcích ze všech skupin, abychom vyzkoušeli reálné využití. Při výběru jsme si také stanovili hranici pro pořizovací cenu ve výši 2 000 Kč.

e3ee19e3-6895-48cd-b64b-e10196488da6
V režimu stativu a nejnižší poloze se výška značně liší.

Ministativy

První skupinou jsou ministativy nejrůznějšího provedení, jejich využití je nasnadě – společně s držákem (nejčastěji v podobě kleštin), který je upevněn k hlavě stativu, tvoří kompaktní celek.

V rámci kategorie pak můžeme ještě rozlišit ministativy s pevnými nohami a modely s nohami ohebnými, nejčastěji tvořenými malými kuličkami s pryžovým prstencem nebo pevnými pružinami. Takové ministativy snadno „omotáte“ například kolem větve nebo zábradlí – technologii vyvinula společnost Joby, jejíž zástupce máme v testu.

8fd221ec-8ca1-4a20-b495-ba3103d6fb9b
Transportní velikost je jedním z důležitých parametrů, délku v tomto stavu uvádíme v tabulce.

Selfie tyče

Je to tak, i obyčejná a mnohými proklínaná selfie tyčka se dočkala jisté evoluce a stále patří mezi oblíbené kusy příslušenství mezi širokou veřejností. Samozřejmě i zde najdeme zástupce různé kvality.

Klasická selfie tyč s teleskopickým výsuvem je v moderní podobě na první pohled velmi podobná. Většina kusů již má rukojeť, kterou rozložíte na malý stativ, a naleznete v ní zasunutou i malou bezdrátovou spoušť k mobilu. Pokročilejší modely nabídnou i jednoduchou stabilizaci, která udržuje mobil ve vodorovné poloze a obvykle umožní přepínání mezi horizontální a vertikální pozicí mobilu.

6c1fc034-01ba-4caf-8e13-19282801d97a
Režim selfie tyče je praktický, vybírejte hlavně podle pevnosti teleskopu, Eternico příliš pevné není.

Stabilizátory

Poslední skupinu představují pokročilé stabilizátory, které známe jako příslušenství k digitálním fotoaparátům, v tomto případě jsou však uzpůsobené pro použití s mobilním telefonem. Mají tudíž nejen nižší nosnost, ale také nižší hmotnost.

Využití najdou stabilizátory především při natáčení videa, kdy vám zajistí plynulý a neroztřesený obraz. Při tomto použití je dobré pamatovat během výběru i na to, jak budete následně se záznamem pracovat – nejlépe totiž využijete pokročilé schopnosti stabilizace při práci v příslušné aplikaci, kterou většina výrobců stabilizátorů nabízí.

U tohoto typu držáku je potřeba počítat s pravidelným nabíjením, jinak si stabilizaci příliš neužijete. Právě to může být omezující zvláště při cestování, i když většina zařízení již je osazena USB-C konektorem pro nabíjení, takže je nabijete i z powerbanky.

Upnutí mobilu

Na rozdíl od digitálních fotoaparátů nemají mobilní telefony integrovaný stativový závit, takže je nutné je upnout do držáku jiným způsobem a případně jim tak stativový závit „doplnit“.

Nejčastějším řešením je použití kleštin, které telefon sevřou mezi sebe a pevně jej tak fixují na místě. Alternativně můžete využít uchycení telefonu pomocí přísavky nebo magnetu – zejména ti, kteří vlastní mobil s bezdrátovým nabíjením, jako je například standard MagSafe od Applu. Obvykle však pro použití postačí i obal na telefon s magnetickými zády.

Pokud nemáte žádné zkušenosti se stabilizátorem, sáhněte nejprve po ministativu, ten upotřebíte vždy a stabilizátor pak lépe vyberete

V případě použití kleštin je dobré se zaměřit detailněji na jejich konstrukci – pokud totiž upnete mobil do držáku tak, aby se nepřevažoval na jednu či druhou stranu, nevyhnete se obvykle nechtěnému stisknutí tlačítka pro napájení, zejména u kleštin širšího provedení.

3c51df29-dd20-4113-b20e-b57e835fc7a3
S malým dálkovým ovládáním Hohem můžete ovládat stabilizátor i spoušť.

Výrobci tento problém řeší různě – někteří tvarují kleštiny tak, aby se telefonu dotýkaly na dvou místech, takže můžete tlačítko umístit mezi ně. Jiní zase spoléhají na tvarování měkké vložky kleštin, kdy se i při pevném upnutí tlačítka žádná část nedotýká – vše se samozřejmě odvíjí od rozložení tlačítek na telefonu a od jeho hmotnosti, respektive rozložení hmotnosti v ploše telefonu – horní část telefonu s fotojednotkou bývá o něco těžší.

Velikost telefonu

Smartphony v současné době bohužel opět soutěží o to, který z nich nabídne větší obrazovku a lepší fotoaparát, což v podání většiny z nich obvykle znamená více fotoaparátů. Výsledkem tak jsou nejen relativně velké rozměry samotného telefonu, ale také jeho vyšší hmotnost.

Je proto nutné při výběru zkontrolovat kompatibilitu držáku s telefonem zejména z pohledu nosnosti a způsobu uchycení. V opačném případě totiž může dojít například ke kolizi telefonu se samotným stabilizátorem při používání nebo se dočkáte rozmazaných snímků v případě, kdy je hmotnost mobilu na použitý držák příliš vysoká.

9504de82-89b5-484c-b3a6-d9b4dae6b24a
Při výběru stabilizátoru je třeba dbát na doporučené rozměry telefonu a jeho správní upnutí, jinak dojde ke kolizi.

Vedle hmotnosti telefonu je dobré počítat také s rezervou například pro světlo, pokud budete natáčet video. V případě selfie tyček a stabilizátorů se s možností upevnění podobného příslušenství nepočítá, i když se vyskytují výjimky.

Naopak u kompaktních ministativů, na které můžete de facto upnout jakýkoli držák se standardizovaným závitem, objevíte celou řadu chytrých řešení pro upevnění právě takového příslušenství, jako jsou stálá videosvětla nebo mikrofon. Nejčastěji je to opět standardním 1/4" závitem anebo tzv. cold-shoe paticemi, které jsou tvarově shodné jako sáňky na blesk – právě takový způsob uchycení bývá velmi častý u mikrofonů i světel.

Konstrukce držáku

V zásadě se u jakéhokoli držáku setkáme s plastem, gumou a hliníkem. Odlišná je však míra jejich využití a s tím spojená stabilita celku (držák + telefon). V případě, že budete častěji využívat telefon na ministativu, sáhněte rovnou po něm a nezvažujte selfie tyč, u nich je malá trojnožka zpravidla jen nouzová varianta – nohy se většinou otevřou hodně do široka a teleskopickou tyč musíte kousek povysunout, takže se výrazně mění těžiště soustavy – nožky obvykle nemají žádnou aretaci pro menší úhel otevření.

U modelů, které jsou vybavené stabilizátorem, je potřeba počítat s omezením daným výdrží baterie, a právě v takovém případě se hodí možnost uzamknout stabilizátor nebo některou z os otáčení, abyste mohli držák nadále využívat například jen jako krátkou selfie tyč nebo stativ. 

Pokračování článku patří k prémiovému obsahu pro předplatitele

Chci Premium a Živě.cz bez reklam Od 41 Kč měsíčně

Určitě si přečtěte

Články odjinud