Testy | Soundbary | Srovnání

Srovnávací test soundbarů. Snadná cesta k lepšímu zvuku

I ten nejmenší a nejlevnější soundbar v testu přinese obrovské zlepšení zvukového doprovodu u většiny televizorů. Náš test ukázal, že výrobci nabízejí různá konstrukční řešení a záleží pouze na vás, jaké si vyberete.

U moderních televizorů není kam umístit kvalitní reproduktory, které by mířily na diváka. Často se využívá odraz zvuku o podložku. A pořádné basy? Kde by se vzaly. Nízké frekvence vyžadují větší ozvučnici a prostor, kterého se nedostává.

Soundbar tyto problémy řeší. Prostoru je více, měniče míří přímo na diváka a proti sestavám domácího kina je instalace mnohem jednodušší. U JBL a Bose stačí HDMI kabelem připojit soundbar k TV, a je hotovo. Čtyři soundbary v testu měly navíc externí subwoofer, který se stará o pořádné basy.

Abecední seznam testovaných modelů

  • Bose TV Speaker
  • JBL Bar 5.0 MultiBeam
  • Klipsch Cinema 400
  • Samsung HW-A650
  • Sony HT-G700
  • TCL TS8132

Se subwooferem, nebo bez?

Pokud máte pocit, že soundbary bez subwooferu basy nehrají, tak vás vyvedeme z omylu. Zahrají. Je ale jen na vás, jak mohutné basy chcete. Čím lepší, větší a kvalitnější subwoofer koupíte, tím hlasitější a mohutnější basy poskytne. Nejlepší subwoofer z testovaných nabízí Klipsch – basy byly tak mohutné, že dokázal rozechvět podlahu a roztřást sklo v okně. Což se bude líbit vám, ale méně již sousedům. Naopak do rodinného domu s větším obývacím prostorem se hodí skvěle. Naproti tomu malý Bose měl dostatečně plný zvuk, ale domníváme se, že sousedy rušit nebude. Podobně tomu bylo u JBL. Výrobci si toho asi jsou vědomi, protože oba tyto soundbary na rozdíl od dalších nenabízejí noční režim, který právě reprodukci basů razantně utlumí.

Klepněte pro větší obrázek
Při výběru soundbaru zvažujte i velikost subwooferu a kam ho chcete umístit. Když bude mít vývod bassreflexu vzad, tak ho nemůžete přirazit ke zdi.

Všechny soundbary mají Bluetooth, využitelné pro připojení k televizoru, ale především pro připojení smartphonu či PC a poslechu streamované hudby. Nejlépe zde hrál Klipsch, který má klasickou stereofonní dvoukanálovou konstrukci a velmi dobrý subwoofer. Ve výsledku tedy hrál podobně jako dobré systémy. JBL a Bose nabídly také dobrou reprodukci, neboť menší objem basů se i lépe kontroluje. Sony, Samsung a TCL mají basy filmové, tedy pomalejší, dunivější. Oceníte je proto u filmů, u hudby je však musíte korigovat. Zůstává na vás, čemu dáváte přednost, pro jaký účel a kam soundbar chcete.

Klepněte pro větší obrázek
Subwoofery TCL a Klipsch mají měniče orientované směrem dolů. Klipsch má vyšší výkon, větší měnič a dolů vyvedl i bassreflex, a tak jako jediný dokáže fyzicky rozvibrovat podlahu

Virtuální prostorový zvuk a dialogy

Sony, JBL a TCL přes svoji relativně nízkou cenu zvládnou i Dolby Atmos, tedy prostorový 3D zvuk, který by měl hrát také shora. Počítejte však s tím, že fyzické reprobedny rozmístěné kolem posluchače nahradit nedokážou. Virtuální prostorový zvuk navíc funguje jen v relativně úzkém prostoru před soundbarem. Čím dále od osy poslechu jste, tím je prostorový dojem slabší. Pouze JBL dokázalo vytvořit částečně dojem, že zvuk alespoň někdy přichází i zezadu, nečekejte zkrátka zázraky.

Užitečný je spíše centrální řečový kanál, díky němuž soundbary dokážou i v bitevní vřavě korektně a čitelně podat dialogy. Zde nejvíce ztrácel jinak výborný Klipsch, který středový kanál nemá. V jeho případě nepomůže ani funkce zvýraznění dialogů, kterou malé Bose nebo větší Sony, Samsung a TCL mají. Tuto čtveřici bychom proto doporučili starším divákům a všem, kdo neradi napínají uši, aby rozuměli dialogům. JBL má srozumitelnost velmi dobrou, ale zvýraznit pouze řečové pásmo neumí.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.

Vyzkoušet za 1 Kč Nebo samostatné Živě Premium
Váš názor Další článek: Máte v počítači SSD od Samsungu? Software Samsung Magician z něj vymáčkne maximum

Témata článku: Testy, Google, Chromecast, Samsung, Články z Computeru, Netflix, Spotify, Bluetooth, Zvuk, Sony, HDMI, Srovnávací test, Soundbary, TCL, Sencor, Srovnání, Dolby Atmos, Den nezávislosti, Bass Boost, Bose, Battlefield, Dolby Digital, HDMI ARC, JBL, Televizor