Testy | Soundbary | Srovnání

Srovnávací test soundbarů. Snadná cesta k lepšímu zvuku

I ten nejmenší a nejlevnější soundbar v testu přinese obrovské zlepšení zvukového doprovodu u většiny televizorů. Náš test ukázal, že výrobci nabízejí různá konstrukční řešení a záleží pouze na vás, jaké si vyberete.

U moderních televizorů není kam umístit kvalitní reproduktory, které by mířily na diváka. Často se využívá odraz zvuku o podložku. A pořádné basy? Kde by se vzaly. Nízké frekvence vyžadují větší ozvučnici a prostor, kterého se nedostává.

Soundbar tyto problémy řeší. Prostoru je více, měniče míří přímo na diváka a proti sestavám domácího kina je instalace mnohem jednodušší. U JBL a Bose stačí HDMI kabelem připojit soundbar k TV, a je hotovo. Čtyři soundbary v testu měly navíc externí subwoofer, který se stará o pořádné basy.

Abecední seznam testovaných modelů

  • Bose TV Speaker
  • JBL Bar 5.0 MultiBeam
  • Klipsch Cinema 400
  • Samsung HW-A650
  • Sony HT-G700
  • TCL TS8132

Se subwooferem, nebo bez?

Pokud máte pocit, že soundbary bez subwooferu basy nehrají, tak vás vyvedeme z omylu. Zahrají. Je ale jen na vás, jak mohutné basy chcete. Čím lepší, větší a kvalitnější subwoofer koupíte, tím hlasitější a mohutnější basy poskytne. Nejlepší subwoofer z testovaných nabízí Klipsch – basy byly tak mohutné, že dokázal rozechvět podlahu a roztřást sklo v okně. Což se bude líbit vám, ale méně již sousedům. Naopak do rodinného domu s větším obývacím prostorem se hodí skvěle. Naproti tomu malý Bose měl dostatečně plný zvuk, ale domníváme se, že sousedy rušit nebude. Podobně tomu bylo u JBL. Výrobci si toho asi jsou vědomi, protože oba tyto soundbary na rozdíl od dalších nenabízejí noční režim, který právě reprodukci basů razantně utlumí.

b1e350c6-c434-4598-a218-94e960da870e
Při výběru soundbaru zvažujte i velikost subwooferu a kam ho chcete umístit. Když bude mít vývod bassreflexu vzad, tak ho nemůžete přirazit ke zdi.

Všechny soundbary mají Bluetooth, využitelné pro připojení k televizoru, ale především pro připojení smartphonu či PC a poslechu streamované hudby. Nejlépe zde hrál Klipsch, který má klasickou stereofonní dvoukanálovou konstrukci a velmi dobrý subwoofer. Ve výsledku tedy hrál podobně jako dobré systémy. JBL a Bose nabídly také dobrou reprodukci, neboť menší objem basů se i lépe kontroluje. Sony, Samsung a TCL mají basy filmové, tedy pomalejší, dunivější. Oceníte je proto u filmů, u hudby je však musíte korigovat. Zůstává na vás, čemu dáváte přednost, pro jaký účel a kam soundbar chcete.

73ef498a-0a47-4c60-a041-850ed2499bdc
Subwoofery TCL a Klipsch mají měniče orientované směrem dolů. Klipsch má vyšší výkon, větší měnič a dolů vyvedl i bassreflex, a tak jako jediný dokáže fyzicky rozvibrovat podlahu

Virtuální prostorový zvuk a dialogy

Sony, JBL a TCL přes svoji relativně nízkou cenu zvládnou i Dolby Atmos, tedy prostorový 3D zvuk, který by měl hrát také shora. Počítejte však s tím, že fyzické reprobedny rozmístěné kolem posluchače nahradit nedokážou. Virtuální prostorový zvuk navíc funguje jen v relativně úzkém prostoru před soundbarem. Čím dále od osy poslechu jste, tím je prostorový dojem slabší. Pouze JBL dokázalo vytvořit částečně dojem, že zvuk alespoň někdy přichází i zezadu, nečekejte zkrátka zázraky.

Užitečný je spíše centrální řečový kanál, díky němuž soundbary dokážou i v bitevní vřavě korektně a čitelně podat dialogy. Zde nejvíce ztrácel jinak výborný Klipsch, který středový kanál nemá. V jeho případě nepomůže ani funkce zvýraznění dialogů, kterou malé Bose nebo větší Sony, Samsung a TCL mají. Tuto čtveřici bychom proto doporučili starším divákům a všem, kdo neradi napínají uši, aby rozuměli dialogům. JBL má srozumitelnost velmi dobrou, ale zvýraznit pouze řečové pásmo neumí.

Pokračování článku patří k prémiovému obsahu pro předplatitele

Chci Premium a Živě.cz bez reklam Od 41 Kč měsíčně
Váš názor Další článek: Máte v počítači SSD od Samsungu? Software Samsung Magician z něj vymáčkne maximum

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,