Srovnávací test modemů

Toužíte po novém modemu, který by komunikoval v současné době tou nejvyšší možnou rychlostí a za který byste nezaplatili více, než je opravdu nezbytné?
Toužíte po novém modemu, který by komunikoval v současné době tou nejvyšší možnou rychlostí a za který byste nezaplatili více, než je opravdu nezbytné? S modemy se děje totéž, jako před rokem či dvěma se zvukovými kartami – vlastnostmi se přiblížily, ceny značkových padají a ceny těch neznačkových jsou ještě nižší.

Pro připojení na Internet je důležité, zda modem zvládá připojení rychlostí 56 kb/s pomocí komunikačního standardu V.90. Modemy vybavené pouze staršími standardy K56Flex a x2 vám jedině přidělají práci při pozdějším nevyhnutelném upgradu. Všechny dnes recenzované modemy jsou na trhu relativně čerstvými hráči a našemu základnímu požadavku tedy vyhovují.

Motorola inside
Modem PRIME 56.6 je interní karta pro sběrnici ISA, osazená čipovou sadou firmy Motorola. Existuje i o něco dražší verze pro sběrnici PCI. Modem není homologován pro provoz na našich linkách. Kromě dat je možný i přenos faxu, a jelikož je PRIME 56.6 rozšířen i o hlasové funkce, je možné k němu připojit mikrofon a reproduktory pro přenos hlasu. Modem můžete využívat i jako inteligentní záznamník.

Uživatelský komfort
Protože modem podporuje standard Plug&Play, je instalace na běžném kancelářském počítači s operačním systémem Microsoft Windows 95/98 nebo Windows NT 4.0 takřka bezproblémová. Modem se od většiny své konkurence podstatně liší v oblasti programového vybavení. Ovladač modemu se do operačního systému instaluje klasickým způsobem.

K modemu obdržíte kromě anglické několikastránkové brožurky i českou uživatelskou příručku, čítající pouhé dva listy papíru. Zde naleznete nejdůležitější informace o zařízení a jeho instalaci. Nutno uznat, že veškeré informace v této „příručce“ jsou právě tím nezbytným minimem, které i méně zkušený uživatel potřebuje k úspěšné instalaci modemu PRIME 56.6 do svého počítače. Soubor s nápovědou pro Windows je pak velmi obsáhlý.

Bez jména
Jméno výrobce ještě nezaručuje, že vám bude sloužit o poznání lépe, než výrobek neznačkový. Recenzovaný modem mi to jednoznačně potvrdil. Na lince se držel stejně dobře jako jeho renomovaní kolegové a svým programovým vybavením je hravě zastínil. Použitý čipset od Motoroly jej posouvá do kategorie značkových a na tom nic nezmění ani velmi útlá, ale informacemi napěchovaná uživatelská příručka a neexistence časově omezeného připojení na Internet zdarma.

Svlečený elegán
Modem SupraExpress 56i PRO je interní verzí modelu SupraExpress 56e PRO, který jsme recenzovali v Computeru 23/98. Po několikadenním praktickém provozu musím říci, že nová interní Supra si uchovala veškeré klady svého externího kolegy, k nimž se dá přičíst i pro někoho velmi důležitá praktičnost a nenápadnost, jakou přinášejí interní modemy. Kromě datové komunikace můžete se Suprou faxovat i komunikovat hlasem. Výčet podporovaných protokolů naleznete v tabulce.

Karta pro PCI
SupraExpress 56i PRO se od své konkurence odlišuje na první pohled tím, že k její instalaci použijete místo tradičního slotu ISA volné pozice PCI. Tento fakt s sebou přináší především následující výhodu. Standard Plug&Play zde pracuje bez problémů na rozdíl od starších karet ISA. Na základě toho budete mít při instalaci daleko méně problémů anebo spíše vůbec žádné. Jak už to u firmy Diamond bývá dobrým zvykem, dodávaný elektronický manuál je kompletně v češtině a je velmi vyčerpávající, co se popisovaných témat týče. Karta zatím není homologovaná, ale je pouze otázkou času, kdy se tak stane. Vzhledem k právem očekávanému zájmu o ni to považuji za nezbytnost. Pokud tedy sháníte interní modem s dobrou tradicí, solidní kvalitou a bezproblémovou instalací, pak je SupraExpress 56i PRO zařízení pro vás přímo jako stvořené.

Nošení dříví do lesa
Přesně tak se dá označit snaha dokázat, že modemy značky U.S. Robotics firmy 3Com jsou kvalitní a zavedené produkty. 56K Voice Faxmodem V.90 je externí zařízení, které plní v souladu se svým názvem všechny standardy, i pro rychlost přenosu až 56 kb/s.

Klasika
Na první pohled je zřejmé, že vzhledem se modem neliší od svého oblíbeného předchůdce, USR Sportster. Již u tohoto modemu byl díky paměti flash možný upgrade na poslední komunikační standardy. 56K Voice Faxmodem V.90 je v tomto ohledu jakousi reedicí Sportsteru, kdy si zákazník pořídí vše již v okamžiku nákupu a žádný další zásah z jeho strany není nutný. S modemem obdržíte i celkem kvalitní sluchátka, za jejichž asistence lépe využijete hlasových funkcí modemu. Modem je pomocí otočného podstavce možné postavit i na výšku a ušetřit tak na pracovním stole více místa.

Instalace bez problémů
Modem samozřejmě podporuje standard Plug&Play a Windows jej tedy detekují při startu automaticky. Z přiložené diskety je možné nainstalovat originální nastavení ovladače modemu a nespoléhat se tak na nastavení, které je implicitně nabízeno operačním systémem. Pokud budete chtít využít všech schopností modemu, pak asi využijete programové vybavení, které je spolu s ním dodáváno výrobcem. Uživatelská příručka je, jak už to u značkových zařízení bývá dobrým zvykem, velmi pěkná a přehledná. Modem nepostrádá ani homologaci pro provoz na tuzemských linkách.

Neuděláte chybu
Pokud jsou vám tedy modemy této značky sympatické nebo jenom hledáte ten správný modem pro brouzdání Internetem, pak vás 3Com 56K Voice Faxmodem V.90 určitě potěší. Kromě standardu V.90 sice nepřináší nic nového, ale tak už to v životě bývá, že co je výborné, se jen těžko dá ještě zlepšit.

Parametry testovaných modemů
PRIME 56.6 Diamond SupraExpress 56i PRO 3Com 56K Voice Faxmodem
Varianta interní, ISA interní, PCI Externí, sériový port
Max. přenosová rychlost 56 kb/s 56 kb/s 56 kb/s
Přenosové protokoly V.90, K56Flex, V.34bis a nižší V.90, K56Flex, V.34bis a nižší V.90, x2, V.34bis a nižší
Opravné a kompresní protokoly V.42, V.42bis, MNP 2–5 V.42, V.42bis, MNP 2–5, MNP10 V.42, V.42bis, MNP 2–5
Fax 14,4 kb/s 14,4 kb/s 14,4 kb/s
Příslušenství navíc sluchátka
Software pro fax, záznamník, terminál BitWare Trio CommSuite CZ SuperVoice 2.2 CZ
Homologace Ne ne ano
Cena v Kč bez DPH/s DPH 1 648/2 011 (2 076/2 533 – verze PCI) 2 290/2 794 4 359/5 317
Záruka 2 roky 5 let 5 let
Zdroj TN Trade, s. r. o., Hradec Králové CNC, s. r. o., Praha 3Com Česko, Praha
Kontakt 049–67 32 29 02–61 71 00 34 02–21 84 58 00
Web www.prime.cz www.cnc.cz www.3com.cz

Zdroj: Computer

Diskuze (1) Další článek: Microsoft má vracet peníze za nevyužitá Windows!?

Témata článku: Windows, Internet, Test, Modemy, Prima, Kancelářské stoly, Elektronická sluchátka, Trio, Faxy, Supra, Čerstvý pohled, Srovnávací test, Renomovaný výrobce, Diamond, Možný upgrade, Voice, Prime, Mode, Modem


Určitě si přečtěte

Alan Turing: Genius, který matematicky stvořil počítač

Alan Turing: Genius, který matematicky stvořil počítač

Řešením matematického problému se dostal k modelu teoretického stroje, který nese jeho jméno a je základem logiky univerzálních počítačů.

Pavel Tronner | 56

Portál občana už funguje. Na státní web vypadá až překvapivě použitelně

Portál občana už funguje. Na státní web vypadá až překvapivě použitelně

** Portál občana už funguje, vyřídíte na něm první požadavky ** Funkce se budou postupně rozšiřovat ** Web je docela moderní a přehledný

David Polesný | 65

Rekordy počasí: V Česku to ještě jde, skutečné extrémy zažívají jinde

Rekordy počasí: V Česku to ještě jde, skutečné extrémy zažívají jinde

** Teplotní extrémy dokážou překvapit. Seznamte se s rekordy v Česku i ve světě ** Rekordní hodnoty jsou mnohdy až k neuvěření ** Zjistěte, kdy ke bylo největší horko, zima, déšť či vítr

Karel Kilián | 7

Nechcete platit za Total Commander? Těmito bezplatnými programy ho můžete nahradit

Nechcete platit za Total Commander? Těmito bezplatnými programy ho můžete nahradit

** Total Commander je na Windows takřka legendou ** Licence však stojí více než tisíc korun ** Našli jsme pro vás deset alternativ dostupných zdarma

Karel Kilián | 140

Takhle zemřete, když asteroid dopadne na vaše město

Takhle zemřete, když asteroid dopadne na vaše město

** Jak by to dopadlo, kdyby na světovou metropoli či do nedalekého moře dopadl velký asteroid? ** Simulovali to odborníci z University of Southampton ** Výsledky jsou velmi zajímavé

Petr Kubala | 32

Budoucnost elektroniky: čeští vědci stojí za revolučním čipem, který nemá ve světě obdoby

Budoucnost elektroniky: čeští vědci stojí za revolučním čipem, který nemá ve světě obdoby

** Čeští vědci pod vedením Tomáše Jungwirtha vyvíjí nový typ revolučního paměťového čipu ** Zatímco v současnosti elektronika pracuje s elektrony, v budoucnu to budou spiny elektronů ** Čipy budou moci být klidně i 1 000x rychlejší a úspornější

Karel Javůrek | 32


Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test 18 bezdrátových sluchátek

Vše o přechodu na DVB-T2

Procesory AMD opět porážejí Intel

7 NVMe M.2 SSD v přímém souboji