Srovnávací test modemů

Toužíte po novém modemu, který by komunikoval v současné době tou nejvyšší možnou rychlostí a za který byste nezaplatili více, než je opravdu nezbytné?
Toužíte po novém modemu, který by komunikoval v současné době tou nejvyšší možnou rychlostí a za který byste nezaplatili více, než je opravdu nezbytné? S modemy se děje totéž, jako před rokem či dvěma se zvukovými kartami – vlastnostmi se přiblížily, ceny značkových padají a ceny těch neznačkových jsou ještě nižší.

Pro připojení na Internet je důležité, zda modem zvládá připojení rychlostí 56 kb/s pomocí komunikačního standardu V.90. Modemy vybavené pouze staršími standardy K56Flex a x2 vám jedině přidělají práci při pozdějším nevyhnutelném upgradu. Všechny dnes recenzované modemy jsou na trhu relativně čerstvými hráči a našemu základnímu požadavku tedy vyhovují.

Motorola inside
Modem PRIME 56.6 je interní karta pro sběrnici ISA, osazená čipovou sadou firmy Motorola. Existuje i o něco dražší verze pro sběrnici PCI. Modem není homologován pro provoz na našich linkách. Kromě dat je možný i přenos faxu, a jelikož je PRIME 56.6 rozšířen i o hlasové funkce, je možné k němu připojit mikrofon a reproduktory pro přenos hlasu. Modem můžete využívat i jako inteligentní záznamník.

Uživatelský komfort
Protože modem podporuje standard Plug&Play, je instalace na běžném kancelářském počítači s operačním systémem Microsoft Windows 95/98 nebo Windows NT 4.0 takřka bezproblémová. Modem se od většiny své konkurence podstatně liší v oblasti programového vybavení. Ovladač modemu se do operačního systému instaluje klasickým způsobem.

K modemu obdržíte kromě anglické několikastránkové brožurky i českou uživatelskou příručku, čítající pouhé dva listy papíru. Zde naleznete nejdůležitější informace o zařízení a jeho instalaci. Nutno uznat, že veškeré informace v této „příručce“ jsou právě tím nezbytným minimem, které i méně zkušený uživatel potřebuje k úspěšné instalaci modemu PRIME 56.6 do svého počítače. Soubor s nápovědou pro Windows je pak velmi obsáhlý.

Bez jména
Jméno výrobce ještě nezaručuje, že vám bude sloužit o poznání lépe, než výrobek neznačkový. Recenzovaný modem mi to jednoznačně potvrdil. Na lince se držel stejně dobře jako jeho renomovaní kolegové a svým programovým vybavením je hravě zastínil. Použitý čipset od Motoroly jej posouvá do kategorie značkových a na tom nic nezmění ani velmi útlá, ale informacemi napěchovaná uživatelská příručka a neexistence časově omezeného připojení na Internet zdarma.

Svlečený elegán
Modem SupraExpress 56i PRO je interní verzí modelu SupraExpress 56e PRO, který jsme recenzovali v Computeru 23/98. Po několikadenním praktickém provozu musím říci, že nová interní Supra si uchovala veškeré klady svého externího kolegy, k nimž se dá přičíst i pro někoho velmi důležitá praktičnost a nenápadnost, jakou přinášejí interní modemy. Kromě datové komunikace můžete se Suprou faxovat i komunikovat hlasem. Výčet podporovaných protokolů naleznete v tabulce.

Karta pro PCI
SupraExpress 56i PRO se od své konkurence odlišuje na první pohled tím, že k její instalaci použijete místo tradičního slotu ISA volné pozice PCI. Tento fakt s sebou přináší především následující výhodu. Standard Plug&Play zde pracuje bez problémů na rozdíl od starších karet ISA. Na základě toho budete mít při instalaci daleko méně problémů anebo spíše vůbec žádné. Jak už to u firmy Diamond bývá dobrým zvykem, dodávaný elektronický manuál je kompletně v češtině a je velmi vyčerpávající, co se popisovaných témat týče. Karta zatím není homologovaná, ale je pouze otázkou času, kdy se tak stane. Vzhledem k právem očekávanému zájmu o ni to považuji za nezbytnost. Pokud tedy sháníte interní modem s dobrou tradicí, solidní kvalitou a bezproblémovou instalací, pak je SupraExpress 56i PRO zařízení pro vás přímo jako stvořené.

Nošení dříví do lesa
Přesně tak se dá označit snaha dokázat, že modemy značky U.S. Robotics firmy 3Com jsou kvalitní a zavedené produkty. 56K Voice Faxmodem V.90 je externí zařízení, které plní v souladu se svým názvem všechny standardy, i pro rychlost přenosu až 56 kb/s.

Klasika
Na první pohled je zřejmé, že vzhledem se modem neliší od svého oblíbeného předchůdce, USR Sportster. Již u tohoto modemu byl díky paměti flash možný upgrade na poslední komunikační standardy. 56K Voice Faxmodem V.90 je v tomto ohledu jakousi reedicí Sportsteru, kdy si zákazník pořídí vše již v okamžiku nákupu a žádný další zásah z jeho strany není nutný. S modemem obdržíte i celkem kvalitní sluchátka, za jejichž asistence lépe využijete hlasových funkcí modemu. Modem je pomocí otočného podstavce možné postavit i na výšku a ušetřit tak na pracovním stole více místa.

Instalace bez problémů
Modem samozřejmě podporuje standard Plug&Play a Windows jej tedy detekují při startu automaticky. Z přiložené diskety je možné nainstalovat originální nastavení ovladače modemu a nespoléhat se tak na nastavení, které je implicitně nabízeno operačním systémem. Pokud budete chtít využít všech schopností modemu, pak asi využijete programové vybavení, které je spolu s ním dodáváno výrobcem. Uživatelská příručka je, jak už to u značkových zařízení bývá dobrým zvykem, velmi pěkná a přehledná. Modem nepostrádá ani homologaci pro provoz na tuzemských linkách.

Neuděláte chybu
Pokud jsou vám tedy modemy této značky sympatické nebo jenom hledáte ten správný modem pro brouzdání Internetem, pak vás 3Com 56K Voice Faxmodem V.90 určitě potěší. Kromě standardu V.90 sice nepřináší nic nového, ale tak už to v životě bývá, že co je výborné, se jen těžko dá ještě zlepšit.

Parametry testovaných modemů
PRIME 56.6 Diamond SupraExpress 56i PRO 3Com 56K Voice Faxmodem
Varianta interní, ISA interní, PCI Externí, sériový port
Max. přenosová rychlost 56 kb/s 56 kb/s 56 kb/s
Přenosové protokoly V.90, K56Flex, V.34bis a nižší V.90, K56Flex, V.34bis a nižší V.90, x2, V.34bis a nižší
Opravné a kompresní protokoly V.42, V.42bis, MNP 2–5 V.42, V.42bis, MNP 2–5, MNP10 V.42, V.42bis, MNP 2–5
Fax 14,4 kb/s 14,4 kb/s 14,4 kb/s
Příslušenství navíc sluchátka
Software pro fax, záznamník, terminál BitWare Trio CommSuite CZ SuperVoice 2.2 CZ
Homologace Ne ne ano
Cena v Kč bez DPH/s DPH 1 648/2 011 (2 076/2 533 – verze PCI) 2 290/2 794 4 359/5 317
Záruka 2 roky 5 let 5 let
Zdroj TN Trade, s. r. o., Hradec Králové CNC, s. r. o., Praha 3Com Česko, Praha
Kontakt 049–67 32 29 02–61 71 00 34 02–21 84 58 00
Web www.prime.cz www.cnc.cz www.3com.cz

Zdroj: Computer

Diskuze (1) Další článek: Microsoft má vracet peníze za nevyužitá Windows!?

Témata článku: Windows, Internet, Srovnávací test, Diamond, Elektronická sluchátka, Prime, Prima, Čerstvý pohled, Test, Supra, Renomovaný výrobce, Modem, Faxy, Modemy, Možný upgrade, Kancelářské stoly, Mode, Trio, Voice


Určitě si přečtěte

Nejlepší hardware: Skládáme nenáročnou sestavu i extrém na hry

Nejlepší hardware: Skládáme nenáročnou sestavu i extrém na hry

** Poradíme, jaký se teď vyplatí koupit hardware ** Procesory, desky, paměti, grafické karty... je z čeho vybírat ** Počítač ale nemusíte skládat, ukážeme i výhodné hotové počítače

Stanislav Janů | 8

Google Mapy vs. Mapy.cz: Které internetové mapy jsou lepší?

Google Mapy vs. Mapy.cz: Které internetové mapy jsou lepší?

** Jsou lepší mapy od Googlu, nebo ty od Seznamu? ** Má být mapa především tradiční mapou, nebo spíše asistentem? ** Vyslechněte si argumenty a hlasujte, na jaké straně jste vy

Jakub Čížek, Vladislav Kluska | 78

15 míst, kde můžete legálně sledovat filmy na internetu

15 míst, kde můžete legálně sledovat filmy na internetu

** Legálních služeb pro sledování filmů je celá řada, využít můžete předplatné či platbu za film ** Ceny jsou u mnohých velmi rozumné, limitem je pouze nabídka titulů ** České služby mají i dabované filmy, u zahraničních často chybí i české titulky

Vladislav Kluska | 32