Testy | NAS | Srovnání

Srovnávací test dvoudiskových NASů. Nemají zásadní chyby, ale rozdíly se najdou

Síťová úložiště testujeme pravidelně, ale větší srovnávací test jsme naposledy uskutečnili v roce 2017. Důvodem takové obrovské prodlevy je především vývoj na trhu NASů, který se výrazně smrsknul a na tuzemských e-shopech objevíte pouze značky Asustor, Synology a Qnap.

Klepněte pro větší obrázek

Narazíte i na LaCie nebo WD, v jejich případě jde ale spíše o boxy na pevné disky, které sice mohou nabídnout i síťovou konektivitu, funkčně se ale od opravdových NASů výrazně liší.

I z toho důvodu jsme do jednoho testu vměstnali dvě cenové kategorie, které nejčastěji nachází využití v domácnostech:

  • Kolem pěti tisíc. Dvoudisková úložiště v této kategorii nabídnou základní funkce pro ukládání dat, zálohování, díky aplikacím i třídění fotek a zároveň také vnější přístup z internetu, takže poslouží i jako jakýsi osobní cloud.
  • Kolem devíti tisíc. V dražší kategorii už najdete modely s multimediál­ními možnostmi, jako je překódování videa v reálném čase pro přehrávání na mobilních zařízeních nebo dostatečný výkon pro kontinuální ukládání záznamu z bezpečnostních IP kamer. A v jednom případě díky HDMI také jako použitelný (i když trochu těžkopádný) přehrávač k televizoru.

Bez velkých propadáků

Konsolidace trhu na tři výrobce má jednu zásadní výhodu – nenajdete mezi nimi vyloženě slabé články. Ať už půjde o NASy z naší cenové kategorie od těch nejlevnějších po deset tisíc korun, nebo i o ty dražší vícediskové, u žádného modelu na trhu neuděláte velkou chybu. Tedy za předpokladu, že vyberete NAS vhodný pro vaše účely.

Klepněte pro větší obrázek
Synology u dražšího NASu nabídne přední šuplíky s instalací disků do plastových rámečků s antivibračními podložkami. Obejdete se tedy bez nářadí.
Klepněte pro větší obrázek
Zajímavou hybridní variantu zvolil u levnějšího modelu Qnap. Box je potřeba rozmontovat (jedním šroubkem), disky se ale vkládají do plastových rámečků
Klepněte pro větší obrázek
V případě levnějších modelů se nevyhnete rozebírání NASů a šroubování disků namísto jejich snadnějšího přichycení do plastových lišt

Na rozdíl od let minulých ale nebudete narážet na špatně optimalizovaná, nepřehledná a nelokalizovaná rozhraní, zasekávající se hardware i při nižším zatížení nebo velmi omezenou dobu podpory. U zmíněné trojice výrobců se můžete spolehnout na webové prostředí v češtině, které zvládne ovládat i méně zkušený uživatel. V jejich funkčnosti existují samozřejmě rozdíly, ty se ale pohybují v rozmezí dobře použitelném až perfektním.

Z pohledu hardwaru je velmi patrný progres především v případě méně výkonné kategorie, kdy čtyřjádrové procesory s architekturou ARM doplněné o gigabajt operační paměti budou zárukou velmi svižného chodu i pro několikanásobný síťový přístup a zároveň kontinuální běh méně náročných (třeba zálohovacích) služeb.

Neméně podstatnou je i softwarová podpora ze strany výrobce. Asustor, Synology i Qnap nabízí dlouhé roky i pro svoje starší modely pravidelné updaty, které často neznamenají pouze opravy chyb, ale pokud to hardware dovolí, rovněž nové funkce.

Klepněte pro větší obrázek
Asustor jako jediný nabídne grafický výstup HDMI. Ten umožní buď připojení k televizoru, nebo dohledovému monitoru pro zobrazení obrazu z bezpečnostních IP kamer

Pokračování článku patří k prémiovému obsahu

Získejte neomezený přístup a Živě bez reklam už za 41 Kč měsíčně

Témata článku: Hardware, Testy, Internet, Články z Computeru, Netflix, Kamera, Úložiště, Seriál: Ovládněte NAS, Srovnávací test, NAS, iPad, ARM, Synology, QNAP, Srovnání, Raid, Asustor, Time Machine, Mac, Port, Disk, Axis, Qnapu, Full HD kamer, Cenová kategorie, Digitální kamery na Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

** Jak poznat, že váš telefon má nejlepší dny za sebou? ** Vypadá potlučeně, má pavučinu nebo nedostává aktualizace? ** Ukážeme si, kdy má smysl jeho oprava, a kdy už jen koupě nového

Martin Chroust
Prasklý displejVysloužilý mobilSmartphony
Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Ať už se chcete pochlubit fotkami z dovolené na velké obrazovce, nebo si přehrát video uložené na disku počítače, neobejdete se bez zrcadlení obrazovky. Ve výchozím stavu jej podporuje Windows i Android.

Stanislav Janů
NávodyTelevizeWindows
Kurvítka v základní výbavě, výrobci mají umělé zastarávání v malíku. Začalo to bateriemi, pokračuje softwarem

Kurvítka v základní výbavě, výrobci mají umělé zastarávání v malíku. Začalo to bateriemi, pokračuje softwarem

** Nejen mobilní výrobci jsou naučeni rok od roku prodávat stále více telefonů ** Tento trend se však zákonitě musí někdy zastavit ** Jenže, co naplat, když jsou starší zařízení „uměle“ nepoužitelná?

Martin Chroust
Prasklý displejBaterieAktualizace softwaru
Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

** Jak poznat, že je váš smartphone hacknutý? ** Hledejte známky po nestandardním chování telefonu ** Stačí když telefon vydrží méně nebo topí i v klidovém režimu...

Martin Chroust
Jak...Malware