Testy | Fotoaparát

Srovnávací test bezzrcadlovek Panasonic, Canon a Sony. Třikrát do třiceti tisíc

Digitální fotoaparáty již neprocházejí tak překotným vývojem, jako tomu bylo ještě před několika lety. Za příznivou cenu tak můžete mít i velmi výkonný stroj, který zvládne prakticky cokoli. Technické parametry však nejsou všechno.

Současná nabídka na trhu digitálních fotoaparátů se ve srovnání s předchozími lety opět trošku protřídila. Chcete-li dnes pořídit přístroj s kvalitním obrazovým výstupem a neutratit příliš velkou částku, máte de facto tři možnosti: pokročilý kompakt s větším jednopalcovým snímačem, bezzrcadlovka s plnoformátovým nebo menším snímačem anebo klasická zrcadlovka, těch je ovšem na trhu stále méně.

Klepněte pro větší obrázek

Z hlediska výkonu, inovací a kompaktnosti současné bezzrcadlovky v mnoha směrech předčí starší zrcadlovkovou konstrukci. Ostatně důkazem toho je stále rostoucí počet fotografů, kteří se rozhodli opustit svět zrcátek a fotit dále bez něj.

Málo modelů, hodně rozdílů

Samozřejmě je výběr fotoaparátu záležitostí velmi individuální, a pokud se nebudeme rozhlížet pouze mezi základními modely, najdou se u jednotlivých modelů značné rozdíly. Ty však nebudou primárně kvalitativní v souvislosti s obrazovou kvalitou, ale zejména ve způsobu a pohotovosti ovládání a celkové ergonomii. Ono totiž i jedno špatně umístěné tlačítko může znamenat při používání pohromu.

V testu se nám sešla zajímavá trojice modelů, které mají mnoho společných a také mnoho odlišných znaků a vlastností. Začněme těmi společnými, mezi které patří elektronický hledáček, výklopný displej, velmi podobné rozlišení snímače a také podobná pořizovací cena.

V souvislosti s výběrem je nutné zmínit, že všechny tři bezzrcadlovky jsme testovali v sestavě s objektivem, která je běžně v prodeji. Volili jsme logicky sestavu s nejuniverzálnějším objektivem (pokud je taková v nabídce), kterým je tzv. cestovatelský zoom, tedy objektiv s širokým rozsahem ohnisek – typicky 10× a více optický zoom.

Pokračování článku patří k prémiovému obsahu

Získejte neomezený přístup a Živě bez reklam už za 41 Kč měsíčně

Témata článku: Testy, YouTube, Články z Computeru, Sony, Fotoaparát, Fotografování, Canon, Fujifilm, Panasonic, Melk, Hledáček, Tlačítko, Menu, Snímač, Objektiv, Mark II, Roller, Panasonic Lumix, Displej, ISO, OlympusJak rozmazat dům, aby vás sousedi nemohli šmírovat. Jde to v Mapách Google i na Mapy.cz

Jak rozmazat dům, aby vás sousedi nemohli šmírovat. Jde to v Mapách Google i na Mapy.cz

** Nelibí se vám, když cizí lidé okukují váš dům? ** Všechny mapové aplikace nabízejí možnost rozmazání snímku ** Máme návod pro Apple Maps, Bing Maps, Mapy Google a Mapy.cz

Karel Kilián
SoukromíNávodyMapy
40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

Vyzývavá krása, rafinovanost, nevinnost i perverzní voyeurské fantazie. Filmaři už se sexu ve filmu nebáli, a tak dala 80. léta vzniknout řadě kultovních ženských erotických symbolů.

Marek Čech
Filmy a seriály
Sonic Colours Ultimate: původní zážitek s minimem novinek | Recenze

Sonic Colours Ultimate: původní zážitek s minimem novinek | Recenze

Původní hratelnost, vylepšená grafika a nějaké ty drobné změny navíc. Bude to však stačit?

Ladislav Novák
RecenzeArkády