Kodeky: problém, který odezněl
Už je to ohraná písnička, ale povídání o Bluetooth kodecích je u bezdrátových sluchátek nutnost. Základní kodek SBC byl dříve brán jako nutné zlo; jde o ztrátový kodek bez psychoakustického modelu, takže na skladbě umí napáchat značné škody. Historicky byl navíc jeho maximální datový tok často uměle snižován, a to jak na straně telefonu, tak na straně sluchátek. Buď neměla daná verze Bluetooth dostatečnou šířku pásma, nebo bylo nutné šetřit energií.

Logitech umí kromě Bluetooth i vlastní protokol Lightspeed, pro ten ale potřebujete připojit do počítače USB přijímač
V současné době, kdy se nejčastěji setkáváte s Bluetooth 4 a Bluetooth 5, je SBC kodek v úplně jiné situaci. Šířka pásma se neomezuje, nebo jen výjimečně, takže se využívá celý potenciál kodeku. A sluchátka se naučila docela dobře rekonstruovat původní signál. SBC už nepředstavuje takový problém, nemá sice takovou kvalitu jako doplňkové kodeky, ale u kvalitních sluchátek si toho možná ani nevšimnete. V testu jsou dvoje sluchátka, která umí jen SBC kodek: Jabra a Hama. A ani u jednoho bychom nedostatky v reprodukci zvuku nehledali u kodeku.
Překvapilo nás, že za 2 500 Kč můžete koupit skvěle hrající sluchátka, která vydrží neskutečně dlouho, a ještě jsou pohodlná jako domácí papuče
Současným „standardem“ je spíše kodek AAC, byť jde stále o kodek volitelný. Dříve byl doménou Applu, ale od Androidu 8 je pevnou součástí i tohoto systému. Podporuje jej naprostá většina sluchátek, a to včetně těch nejlevnějších. AAC je také ztrátový kodek, ale má pokročilý psychoakustický model, takže napáchá na skladbě minimum škody. Na významu docela ztratil kodek aptX, který je kvalitativně srovnatelný s AAC, nicméně aktuálně je pod křídly Qualcommu, takže si jej výrobci musí licencovat.
Buď je v telefonu nebo ve sluchátkách čip od tohoto výrobce, nebo je nutné zaplatit. A z právě tohoto důvodu se do podpory aptX moc výrobců nepouští. V testu tento kodek podporují jen sluchátka Sennheiser, ale u nich si dovolíme upozornit spíše na kodek aptX LL (Low Latency), který ocení zejména hráči, protože výrobce slibuje zpoždění maximálně 40 ms, což může být třeba u akčních her velmi důležité.
Abecední seznam testovaných modelů
- Hama Bluetooth Touch
- Jabra Elite 45h
- JBL Tune 710BT
- Lamax NoiseComfort ANC
- Logitech G435
- Panasonic RB-M300B
- Sennheiser HD350 BT
- Sony WH-CH710N
Existují i další kodeky, které se ale v této kategorii sluchátek nenacházejí. Samsung má vlastní kodek Scalable, který přirozeně funguje jen mezi telefony a sluchátky výrobce. Kodek LDAC má zase pod patronátem Sony, jde o součást Androidu 8, ale výrobci jej mohou vynechat, zejména pokud telefon nedisponuje dostatečným hardwarem. Horší je to na straně sluchátek, tady si jej Sony schovává hlavně pro dražší modely a licencuje jej třetím stranám jen velmi střídmě.
Zajímavě vypadá kodek LC3, který má být součástí LE Audio v Bluetooth 5.3. Tento kodek slibuje vyšší kvalitu než SBC, avšak při polovičním datovém toku. Doufejme, že se dočkáme nějakých reálných sluchátek už příští rok.
Circumaurální konstrukce
Jediná sluchátka, která se v testu vymykají, jsou právě Jabra. Ta vsadila na konstrukci na uši (supraaurální), zatímco zbytek portfolia je klasicky circumaurální, tedy přes uši. Sluchátka přes uši, a navíc uzavřená mají velkou výhodu právě pro venkovní použití, protože sama konstrukce velmi dobře izoluje zvuky okolí a současně okolí od vašeho poslechu. Druhý důvod, proč se výrobci uchylují více ke sluchátkům přes uši, a ne na uši, je větší univerzálnost. Přece jen velké mušle sednou více lidem.
V pokračování pro předplatitele také najdete
Jak se sluchátka liší v ovládání, jaké mají appky a příslušenství.
Pořadí srovnávacího testu a popis jednotlivých modelů.
Podrobné tabulky s parametry a hodnocením.
Vyzkoušet za 1 Kč
Nebo samostatné Živě Premium