Sluchátka | Bluetooth | Srovnání

Srovnávací test bezdrátových sluchátek s cenou do 2 500 Kč. Byli jsme příjemně překvapení

 • Celý svět se zbláznil do True Wireless sluchátek.
 • V nabídce jsou modely za pár set až po špičku za vysoké tisíce.
 • Jak vybrat? Testujeme 8 modelů s cenovým stropem 2 500 Kč.

Kodeky: problém, který odezněl

Už je to ohraná písnička, ale povídání o Bluetooth kodecích je u bezdrátových sluchátek nutnost. Základní kodek SBC byl dříve brán jako nutné zlo; jde o ztrátový kodek bez psychoakustického modelu, takže na skladbě umí napáchat značné škody. Historicky byl navíc jeho maximální datový tok často uměle snižován, a to jak na straně telefonu, tak na straně sluchátek. Buď neměla daná verze Bluetooth dostatečnou šířku pásma, nebo bylo nutné šetřit energií.

Klepněte pro větší obrázek
Logitech umí kromě Bluetooth i vlastní protokol Lightspeed, pro ten ale potřebujete připojit do počítače USB přijímač

V současné době, kdy se nejčastěji setkáváte s Bluetooth 4 a Bluetooth 5, je SBC kodek v úplně jiné situaci. Šířka pásma se neomezuje, nebo jen výjimečně, takže se využívá celý potenciál kodeku. A sluchátka se naučila docela dobře rekonstruovat původní signál. SBC už nepředstavuje takový problém, nemá sice takovou kvalitu jako doplňkové kodeky, ale u kvalitních sluchátek si toho možná ani nevšimnete. V testu jsou dvoje sluchátka, která umí jen SBC kodek: Jabra a Hama. A ani u jednoho bychom nedostatky v reprodukci zvuku nehledali u kodeku.

 

Překvapilo nás, že za 2 500 Kč můžete koupit skvěle hrající sluchátka, která vydrží neskutečně dlouho, a ještě jsou pohodlná jako domácí papuče

 

Současným „standardem“ je spíše kodek AAC, byť jde stále o kodek volitelný. Dříve byl doménou Applu, ale od Androidu 8 je pevnou součástí i tohoto systému. Podporuje jej naprostá většina sluchátek, a to včetně těch nejlevnějších. AAC je také ztrátový kodek, ale má pokročilý psychoakustický model, takže napáchá na skladbě minimum škody. Na významu docela ztratil kodek aptX, který je kvalitativně srovnatelný s AAC, nicméně aktuálně je pod křídly Qualcommu, takže si jej výrobci musí licencovat.

Buď je v telefonu nebo ve sluchátkách čip od tohoto výrobce, nebo je nutné zaplatit. A z právě tohoto důvodu se do podpory aptX moc výrobců nepouští. V testu tento kodek podporují jen sluchátka Sennheiser, ale u nich si dovolíme upozornit spíše na kodek aptX LL (Low Latency), který ocení zejména hráči, protože výrobce slibuje zpoždění maximálně 40 ms, což může být třeba u akčních her velmi důležité.

Abecední seznam testovaných modelů

 • Hama Bluetooth Touch
 • Jabra Elite 45h
 • JBL Tune 710BT
 • Lamax NoiseComfort ANC
 • Logitech G435
 • Panasonic RB-M300B
 • Sennheiser HD350 BT
 • Sony WH-CH710N

Existují i další kodeky, které se ale v této kategorii sluchátek nenacházejí. Samsung má vlastní kodek Scalable, který přirozeně funguje jen mezi telefony a sluchátky výrobce. Kodek LDAC má zase pod patronátem Sony, jde o součást Androidu 8, ale výrobci jej mohou vynechat, zejména pokud telefon nedisponuje dostatečným hardwarem. Horší je to na straně sluchátek, tady si jej Sony schovává hlavně pro dražší modely a licencuje jej třetím stranám jen velmi střídmě.

Zajímavě vypadá kodek LC3, který má být součástí LE Audio v Bluetooth 5.3. Tento kodek slibuje vyšší kvalitu než SBC, avšak při polovičním datovém toku. Doufejme, že se dočkáme nějakých reálných sluchátek už příští rok.

V pokračování pro předplatitele také najdete

Jak se sluchátka liší v ovládání, jaké mají appky a příslušenství.

Pořadí srovnávacího testu a popis jednotlivých modelů.

Podrobné tabulky s parametry a hodnocením.

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.

Vyzkoušet za 1 Kč Nebo samostatné Živě Premium

Témata článku: Apple, Testy, Články z Computeru, Android, Samsung, iOS, iPhone, Apple Music, Sony, Vivaldi, Qualcomm, PlayStation, Sluchátka, Bluetooth, Srovnávací test, Zvuk, Logitech, Panasonic, Srovnání, ergonomie, Katy Perry, SBC, Samsung Galaxy, Lamax, LDAC, Produkty Apple na jednom místě - Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

** Jak poznat, že váš telefon má nejlepší dny za sebou? ** Vypadá potlučeně, má pavučinu nebo nedostává aktualizace? ** Ukážeme si, kdy má smysl jeho oprava, a kdy už jen koupě nového

Martin Chroust
Prasklý displejVysloužilý mobilSmartphony
Kurvítka v základní výbavě, výrobci mají umělé zastarávání v malíku. Začalo to bateriemi, pokračuje softwarem

Kurvítka v základní výbavě, výrobci mají umělé zastarávání v malíku. Začalo to bateriemi, pokračuje softwarem

** Nejen mobilní výrobci jsou naučeni rok od roku prodávat stále více telefonů ** Tento trend se však zákonitě musí někdy zastavit ** Jenže, co naplat, když jsou starší zařízení „uměle“ nepoužitelná?

Martin Chroust
Prasklý displejBaterieAktualizace softwaru
Sociální síť BeReal jde proti proudu. Žádné filtry a přetvařování, tohle má být čistá realita

Sociální síť BeReal jde proti proudu. Žádné filtry a přetvařování, tohle má být čistá realita

** BeReal je novou hvězdou mezi sociálními sítěmi ** Ukazuje pouze všední realitu běžných dní ** Aplikace vám jednou denně dá dvě minuty na poslání vlastní fotky

Martin Chroust
BeRealMobilní aplikaceSociální sítě
Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

** Zapomeňte na rozčtverečkovaná místa, kterých si každý všimne ** Mapy.cz musely dokonale zakrýt desítky parabol ** Základnou se přitom na webu chlubí i její majitel. Kocourkov

Jakub Čížek
ČeskoMapy.czMapy
Kde se vzala potřeba velkých operačních pamětí v telefonech a kolik RAM zabírá Android?

Kde se vzala potřeba velkých operačních pamětí v telefonech a kolik RAM zabírá Android?

** RAM je po procesoru druhým nejdůležitějším HW parametrem ** Stará se o rychlý multitasking a o svižné načítání dat ** Věděli jste, kolik v RAM průměrně zabírá Android 12?

Martin Chroust
Virtuální RAMOperační paměť