Počítače | Srovnávací test | All-in-one

Srovnávací test počítačů all-in-one s úhlopříčkou 24". Když chcete eleganci, prostor a minimum kabelů

All-in-one počítače představují elegantní řešení počítače ať už doma, či v kanceláři. Máte k dispozici mnohem větší displej než u notebooku, a přitom se obejdete bez spousty kabelů a počítačové skříně.
Srovnávací test počítačů all-in-one s úhlopříčkou 24". Když chcete eleganci, prostor a minimum kabelů

Pokud chcete stolní počítač, který vám na stole nezabere více místa než běžný monitor, je all-in-one PC ideálním řešením. Až na výjimky jsou tyto počítače už také velmi tiché, úsporné a na rozdíl od notebooků nabídnou velkou obrazovku umístěnou ve výšce ideální pro pohodlnou práci. Stejně jako notebook stačí all-in-one počítač jen rozbalit z krabice a začít používat.

V našem testu byly počítače (až na Umax) vybaveny i klávesnicí a myší, takže nebudete muset nic dokupovat. Zároveň existuje na trhu celá řada modelů v různých cenových kategoriích a s různými velikostmi úhlopříček, stačí si jen vybrat. Největší uplatnění nacházení all-in-one počítače v kancelářích, pracovnách a dětských pokojích, ale poslouží dobře i jako domácí počítače pro více uživatelů.

Ušetříte prostor

Postrádají počítačovou skříň a všechna elektronika se jim musela vejít do části za monitorem, takže se zbavíte jak skříně, tak některých kabelů. Pokud byste nahradili drátovou klávesnici i myš za bezdrátové a pro internet se připojili k Wi-Fi, povede do počítače pouze jediný kabel, a to napájecí.

Klepněte pro větší obrázek
Vnitřek all-in-one počítače HP 24-cb0007nc je vcelku snadno dostupný. Můžete pak vyměnit oba paměťové moduly, M.2 Wi-Fi i M.2 PCIe SSD

Oproti notebookům nemají all-in-one počítače baterii a přijdete i o mobilitu, na druhou stranu to může být třeba v rodině s dětmi výhoda, protože tak nehrozí počítači újma. Musíte rovněž počítat s tím, že výrobci all-in-one počítače neinovují tak rychle jako notebooky, takže se do nich moderní procesory dostávají s určitým zpožděním. Také už v honbě za tenčím a tišším provedením nebývají v all-in-one počítačích desktopové procesory, ale častěji už notebookové.

Abecední seznam testovaných modelů

  • Acer Aspire C24-1650
  • Asus V241EAK-BA056W
  • HP 24-cb0007nc
  • Lenovo IdeaCentre 3 24ALC6
  • Umax U-One 24GR Plus

Musíte si tak být vědomi toho, že je nemožné v takovém počítači procesor vyměnit, ovšem jak vidíte v našem testu – paměti, SSD či Wi-Fi moduly v případě potřeby upgradovat lze. I přesto zde přebírají all-in-one počítače neduh notebooků – v případě nerentabilní závady počítače přijdete zároveň o monitor. Navíc už monitor nevyměníte, maximálně si můžete připojit jiný, sekundární.

 

Počítače all-in-one jsou dnes většinou natolik tiché, že o nich nebudete vědět. Výjimky se ale přece jen najdou

 

Ze všeho nejdříve byste se při výběru all-in-one počítače zaměřit na úhlopříčku obrazovky. V e-shopech najdete rozmezí od nejmenších 15,6" modelů, které už jsou spíše na pokraji vyhynutí, až po 32" modely určené pro nejnáročnější uživatele. Tou nejprodávanější úhlopříčkou je 23,8" a mezi těmito počítači je také největší výběr. Další oblíbenou úhlopříčkou je 21,5", zde je však už výběr čím dál omezenější. Naopak čím dál větší oblibě se těší 27" all-in-one počítače, jejichž cena už se dostala i pod dvacet tisíc, bohužel se skladovou dostupností jsou na tom aktuálně dost špatně.

Mezi nimi také najdete už vyšší rozlišení než Full HD, a to od QHD až po 5K. Ovšem bohatší nabídka 23,8" modelů, které jsou navíc cenově nejvýhodnější, je důvodem, proč jsme se v našem testu zaměřili právě na ně. V našem testu potkáte jen modely s klasickým matným IPS displejem, na trhu jsou ale i takové, které se mohou pochlubit dotykovým ovládáním. Je jich však také čím dál méně.

Důležitý procesor

V našem testu můžete vidět dvě kategorie procesorů: levné SoC přítomné v počítači Umax a klasické plnohodnotné notebookové procesory ať už od AMD či Intelu. Ještě bývá k vidění kategorie třetí, a to desktopové procesory se sníženým TDP, což signalizuje písmeno T na konci jejich označení. Levné SoC jsou Pentia a Celerony, dříve označované jako Atomy. Nejnovější rodinou je v této kategorii Intel Jasper Lake s 6W procesory například Celeron N5100, Celeron N5105 nebo Pentium Silver N6000. Umax v našem testu však byl osazen starším Celeronem N4020 z předchozí rodiny Intel Gemini Lake.

Jasper Lake nabízí vcelku razantní navýšení výkonu a například hardwarovou podporu pro webkameru (např. klíčování jiného pozadí), zatímco Gemini Lake je přece jen zastaralejší – jak pomalý je, vidíte jasně z porovnání výkonu s běžnými notebookovými procesory. U Umaxu je to však vyváženo nízkou cenou celého počítače.

Klepněte pro větší obrázek
Rozebrat all-in-one počítač Lenovo IdeaCentre 3 24ALC6 je velmi obtížné, ale dostanete se k volnému paměťovému slotu a k M.2 Wi-Fi i M.2 PCIe SSD

U klasických notebookových procesorů Intel se setkáte rovnou se třemi generacemi: nejstaršími Core 10 z rodin Ice Lake a Comet Lake, Core 11 z novější rodiny Tiger Lake a začínají se už také objevovat Core 12 z rodiny Alder Lake, jako je model Intel Core i5-1240P. Intel se musí snažit, protože 11. generaci Core i5, kterou byla osazena většina počítačů v našem testu, úspěšně pokořuje Ryzen 5 5500U, který se může pochlubit dvěma jádry navíc a paralelním zpracováním až 12 vláken současně.

Špatnou volbou ale nejsou ani all-in-one počítače osazené staršími Ryzeny 4000. Jaký procesor ale nakonec zvolit? Ideálně co nejnovější, přičemž optimální a drtivé většině uživatelů dostačující volbou je Core i5 či Ryzen 5. Pokud však nemáte vysoké nároky a počítač budete využívat jen třeba k surfování, přehrávání videí a lehké kancelářské činnosti, vystačíte si i s Core i3/Ryzenem 3.

All-in-one počítače se obecně na hraní her příliš nehodí, tedy až na úzce specializované modely. V kategorii do 20 000 Kč potkáte jen integrované grafiky, s výjimkou pár modelů s grafikou Nvidia GeForce MX330, která však postačuje jen na to nejzákladnější hraní 3D her. Pro hraní her je zkrátka lepší sáhnout po herním notebooku či klasickém stolním počítači. Anebo v případě all-in-one počítače sáhnout hluboko do peněženky za model s grafikou alespoň Nvidia RTX 3060.

Disk, paměť a ostatní komponenty

Jak vidíte v našem testu, all-in-one počítače konečně opustily plotnové disky a využívají pro systém jen SSD, takže se můžete spolehnout na rychlé načítání aplikací i souborů a nižší hlučnost. Navíc jde jak u notebooků o rychlé M.2 PCIe SSD. Pokud se tedy ještě někde setkáte s all-in-one počítačem osazeným jen klasických diskem, obloukem se takové konfiguraci vyhněte. To už je lepší sáhnout po modelu se slabším procesorem než dělat ústupky u systémového úložiště.

Získejte neomezený přístup a Živě bez reklam už za 41 Kč měsíčně

Témata článku: Počítače, Články z Computeru, Srovnávací test, All-in-one, Srovnání, Stolní počítače na Heureka.cz



Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

** Jak poznat, že váš telefon má nejlepší dny za sebou? ** Vypadá potlučeně, má pavučinu nebo nedostává aktualizace? ** Ukážeme si, kdy má smysl jeho oprava, a kdy už jen koupě nového

Martin Chroust
Prasklý displejVysloužilý mobilSmartphony
Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

** Jak poznat, že je váš smartphone hacknutý? ** Hledejte známky po nestandardním chování telefonu ** Stačí když telefon vydrží méně nebo topí i v klidovém režimu...

Martin Chroust
Jak...Malware
Kurvítka v základní výbavě, výrobci mají umělé zastarávání v malíku. Začalo to bateriemi, pokračuje softwarem

Kurvítka v základní výbavě, výrobci mají umělé zastarávání v malíku. Začalo to bateriemi, pokračuje softwarem

** Nejen mobilní výrobci jsou naučeni rok od roku prodávat stále více telefonů ** Tento trend se však zákonitě musí někdy zastavit ** Jenže, co naplat, když jsou starší zařízení „uměle“ nepoužitelná?

Martin Chroust
Prasklý displejBaterieAktualizace softwaru
Datové balíčky pro sociální sítě končí. Operátoři se musí podvolit novým pravidlům EU o síťové neutralitě

Datové balíčky pro sociální sítě končí. Operátoři se musí podvolit novým pravidlům EU o síťové neutralitě

** Od zítřka platí nová pravidla EU o síťové neutralitě ** Operátoři nesmí nabízet datové limity vztažené třeba jen na soc. sítě ** Vodafone už své balíčky nenabízí, Kaktus přestává od zítřka

Martin Chroust
Síťová neutralitaKaktusVodafone
Oppo a OnePlus nesmí v Německu prodávat telefony. Zákaz hrozí i v dalších zemích EU

Oppo a OnePlus nesmí v Německu prodávat telefony. Zákaz hrozí i v dalších zemích EU

** Patentové spory většinou ústí k tomu, že jedna z firem zaplatí ** Oppo ani OnePlus však nechtějí platit 2,50 EUR za každý telefon ** Firmy už v Německu nesní prodávat, a to může platit i o dalších trzích

Martin Chroust
NěmeckoPatentSmartphony