Srovnávací test 32" 4K monitorů. Rozdíl mezi nejhorším a nejlepším je jen 3 200 Kč

Monitory s 4K rozlišením již vstoupily do cenově přívětivých vod, a navíc je z čeho vybírat. Ale který model koupit? Poradíme vám v našem srovnávacím testu.

Výběr monitoru není jednoduchá záležitost, protože jej pravděpodobně budete využívat několik let a dívat se do něj klidně i několik hodin denně. Na jednu stranu může monitor vytvořit skvělé pracovní prostředí, ale také může celou dobu škodit očím a vlivem špatné ergonomie i držení těla a krku. Proto jsme se na monitory pečlivě zaměřili a otestovali jsme osm 4K monitorů s úhlopříčkou 32" jako ideální kandidáty nejen na kancelářskou práci, ale i na zábavu.

Tato kombinace rozlišení a úhlopříčky zaručuje dobrou jemnost a nerozeznatelné pixely. Úhlopříčka 32" je oblíbená z hlediska produktivity, není problém umístit vedle sebe například rozepsaný dokument a internetový prohlížeč. Případně lze sledovat i více oken najednou nebo je možné využít služeb dvou vedle sebe postavených monitorů pro extrémní multitasking.

Nyní jsme se neomezovali na jeden typ panelu, díky čemuž se nám v testu promíchaly IPS a VA matice. Ty mají různé charakteristiky, poznat to lze hlavně na lepším kontrastu u VA panelů, jež mají také lepší rovnoměrnost podsvícení, ale zase trpí na tzv. ghosting – duch za pohybujícím se objektem na monitoru vinou mírně horší odezvy. V testu se IPS panely dostaly do popředí, což je trend dnešní doby; IPS panely jsou kvalitnější, mají rychlejší odezvu, ale musíte si za ně připlatit.

Ergonomie hraje prim

Je velmi lehké podcenit stojan monitoru, ty méně kvalitní s horšími možnostmi přizpůsobení jsou totiž levnější. Zákazník se často dostane do stavu, kdy vidí podobné parametry obrazovky a nižší cenu. Takový levný monitor skýtá jen možnosti náklonu a typicky je pro běžné používání příliš nízký, což má vliv na špatné držení těla a hrbení se před obrazovkou.

Z tohoto důvodu je vhodné zaměřit se na výškové nastavení monitoru. Náklon mají všechny monitory, různí se hodnoty úhlů. Otáčení do stran záleží hodně na způsobu používání monitoru, to samé platí pro pivot neboli možnost otočit monitor na výšku. Avšak upřímně, u takto velkého monitoru provoz na výšku spíše neočekáváme, a proto jsme snížili i váhu hodnocení.

Abecední seznam testovaných modelů

  • HP U32 4K
  • AOC U32P2
  • Dell S3221QS
  • Lenovo P32P-20
  • LG 32UN500
  • Philips 328E1
  • Samsung M7
  • ViewSonic VX3276-4K-MHD

USB-C není samozřejmostí

Hlavně u levnějších 4K monitorů není běžné, aby měly funkci dokovací stanice. Ideálním případem je, že přijdete k monitoru s notebookem a přes jediný USB-C kabel připojíte monitor. USB rozbočovač v monitoru poslouží pro připojení periferií a současně s tím notebook zpětně dobíjíte. V našem testu takto fungují pouze tři monitory. Příplatek za USB-C nebývá malý, na druhou stranu můžete originální nabíječku od notebooku mít neustále připravenou v brašně, nebo v kanceláři.

Klasický USB rozbočovač je dobrou vlastností kancelářských monitorů – umožňuje snadný přístup k těmto portům či snižuje počet kabelů. Také ulehčuje přepojování kabelů (či bezdrátových donglů) od periferií, pokud se u jednoho monitoru střídá více uživatelů s různými počítači.

Z dalších konektorů má drtivá většina na výběr mezi HDMI a DisplayPortem (DP), což jsou dvě standardní možnosti, přičemž běžnější HDMI nechybí nikde. Jen monitor Viewsonic má i miniDP, což je záležitost spíše grafiků-profesionálů. Externí napájecí adaptér sice znamená další krabičku překážející na či pod stolem, na druhou stranu už jsme viděli pár monitorů, u kterých odešla právě napájecí část uvnitř. V případě monitorů s externím adaptérem stačí zakoupit univerzální náhradní o stejném či vyšším výkonu.

Obraz a HDR

Pokud vám jde o přesné barvy, ať kvůli kolorování videí, úpravám fotek, kritickému hodnocení fotek na sociálních sítích, nebo jen tak pro potěšení z kvalitních filmů, několik monitorů přišlo s výbornými barvami z výroby. Dobrou známkou je výstupní kalibrace monitoru. Zcela ideální je takový monitor, jehož barevná odchylka (ΔE) nepřesahuje hodnotu 3 u žádné barvy. ΔE rovna třem je totiž hranice, po jejímž překročení lidské oko pozná rozdíl.

Důležité jsou i další parametry jako rovnoměrnost podsvícení, protože není úplně vhodné snažit se korigovat vinětaci, kterou nezpůsobuje objektiv, ale monitor. A i když některé monitory v testu podávají dobré výkony v přesnosti barev, rovnoměrnosti podsvícení i naměřené hodnotě gama, ještě to neznamená, že to jsou ideální kandidáti na grafický monitor. Profesionální grafické monitory mají další potřebné vlastnosti, například déle udrží nastavené barvy, mají nativní 10bitové panely, zabudovanou kalibrační sondu a LUT tabulky. Ceny jsou však již násobně vyšší.

Dnešní požadavky na kancelářský monitor nejsou jen perfektní obraz, ale i kvalitní stojan, konektorová výbava a pokročilé funkce

V této levnější kategorii 4K monitorů bohužel nenalezneme žádný s opravdovým HDR s lokálním stmíváním podsvícení. Dokonce ani žádný z monitorů nedosahuje jasu 400 nitů, i když se některé chlubí certifikací VESA HDR 400. Pokud v tomto ohledu hledáte silnější zážitek při sledování filmů nebo hraní her, musíte se porozhlédnout ve vyšších cenových kategoriích.

4dec6f2c-85a2-4ea7-bf7f-f515d4487b3f
Jednoduchá sonda (Leo Bodnar Video Signal Input Lag Tester), kterou měříme input-lag monitorů, televizorů a projektorů. Po stisku tlačítka se začne odesílat jednoduchý obraz s trojicí blikajících pruhů. Sondu přiložíme světelným senzorem na tento blikající pruh a zařízení snadno dopočte dobu mezi vysláním signálu a jeho detekcí na obrazovce.

V pokračování pro předplatitele také najdete

Pořadí srovnávacího testu a popis jednotlivých modelů.

Přesně jsme změřili odezvu, minimální i maximální jas, spotřebu a další údaje.

Nejdražší neznamená nejlepší.

Chci Premium a Živě.cz bez reklam Od 41 Kč měsíčně

Určitě si přečtěte

Články odjinud