Srovnávací test - 6 optických myší

Optika zasáhla naše domovy a začala nemilosrdně vyhánět starší kuličkové hlodavce. V našem testu jsme porovnali šest různých modelů a určili vítěze. Kdo si odnesl vavříny? Logitech, Microsoft nebo někdo úplně jiný?
Srovnávací test - 6 optických myší

Optika zasáhla naše domovy a začala nemilosrdně vyhánět starší kuličkové hlodavce, jenž nacházejí svá útočiště jen u serverů nebo u jedinců, kteří si myslí, že kuličková myš za 100 Kč je produkt, s nímž udělají terno. Pokud ale chcete aktivně používat počítač každý den více než pět hodin, nebo hrát hry, spláčete nad stálým čištěním myši či budete znechuceni nepřesností při práci v grafických aplikacích.

Nevíte co je uvnitř…?  Tak se podívejte!

První optická myš spatřila světlo světa v roce 1999. V době optického pravěku bylo nutností používat společně s myší také kontrastní podložku s rastrem z černých čar. Kdykoli myš projela nad čarou, došlo k přerušení paprsku a vyslání informace do PC, kde byl proveden pohyb příslušným směrem. V případě poškození, nebo ztráty podložky bylo zařízení nepoužitelné. Polohovací optická zařízení dnešní doby si bezchybně razí cestu přes velké množství povrchů bez potřeby nějaké berličky. Pojďme se podívat, co v nich vlastně máme.

Na první pohled vidíme, že si myš svítí na cestu červeným světlem a zbytek záhady je skryt v nedostupných útrobách zařízení. Konstrukce optických myší zpravidla nedovoluje jednoduché rozebrání pomocí šroubováku. Pokud se i přesto pokusíte o rozborku, přijdete o záruku, nehledě na možnost nenávratného poškození zařízení. Jestliže toužíte vědět, jak to uvnitř funguje, věnujte pozornost následujícím řádkům.

Optické snímání povrchu zajišťují tři součásti - optický snímací prvek, svítivá LED dioda a procesor.

  • Dioda "vysílá" světlo, které se přes hranol nebo zrcátko usměrní na plochu, po níž se myš pohybuje.
  • Snímací prvek založený na principu CCD nebo CMOS snímá osvětlený povrch. Běžná rychlost činí 1500 snímků za sekundu. Můžete se také setkat s přirovnáním snímacího prvku ke kameře, což vystihuje plnou podstatu jeho funkce. Tato malá kamerka vyfotí každý povrch, na němž se myš vyskytuje a tuto informaci použije pro výpočet aktuální pozice myši.
  • K výpočtu polohy slouží vestavěný procesor DSP (Digital Signal Procesor) o rychlosti 18 MIPS (Milion Information Per Seconds), do něhož jsou směřovány veškeré obrázky k provedení analýzy aktuální reálné polohy myši a samozřejmě i virtuálního kursoru na ploše.

Kvalita optického systému je ovlivněna dvěma faktory:

  • Prvním je svítivost diody. Čím lépe a jasněji dovede dioda osvětlit plochu, tím bude senzor úspěšnější v snímání povrchu a procesor bude moci provedený úkon lépe vyhodnotit.
  • Druhým faktorem je rychlost snímkování. Čím větší je rychlost snímání, tím kvalitnější je rozpoznávání povrchu a přesnější interpretace pohybu na monitoru. Nejvyšší rychlosti 6000 snímků za sekundu v současné době dosahuje Microsoft IntelliMouse Explorer 3.0. Konkurenční Logitech MX500 používá odlišnou technologii snímače, u níž se počítá plocha snímaného povrchu v megapixelech za sekundu. Rychlost snímání uvedeného modelu je tedy 4,7 MPx/s.
    Kde se myším daří nejlépe?

Povrch je důležitý

Bez ohledu na použité technologie se myším nejlépe vede na matných površích tmavší barvy. Na této konfiguraci rozjedete i tu nejméně kvalitní myš. Bez problémů můžete myši provozovat na kancelářských stolech. Nebude jim vadit přejetí přes list papíru, nebo noviny, s nimiž se v kanceláři běžně setkáte. Kurzor zařízení se nezblázní ani při používání textilní podložky, třeba ve formě ubrusu. Při výjimečných situacích nebude vadit použití koberce či vlastních kalhot (přiznávám, že to je již trochu divoká představa).

Obraťme ale list. Povrchy na nichž žádná myš ani nehlesne jsou vysoce odrazivé, nebo průhledné - problomy tedy způsobuje například sklo, zrcadlo, či jiná podobná plocha. Dají se najít i povrchy, na nichž korektně fungují jen kvalitnější modely - zvláště pak firem Logitech a Microsoft. Jsou to hlavně lesklé obálky exkluzivních časopisů, kde narazíme na rychle se střídající barevné plochy. Tato část testu byla nepřekonatelnou zejména pro levnější modely, jejichž kurzor odskakoval i při pomalé práci, zatímco s propracovanějšími modely se nebyl problém hrát hry bez známek rušení.

Proč právě optická myš?

Mezi základní výhody optických myší patří nenáročná údržba a nízké opotřebení snímacího systému. Otřít čočku od nečistoty, která se k optice dostane víceméně náhodou je snadnější, než každý týden čistit osy kuličkové myši od prachu. Tyto dvě vlastnosti jsou výhodné zejména pro internetové kavárny nebo velké firmy. Přesnost je ceněna lidmi pracujícími v oblasti počítačové grafiky – DTP, webdesign.
Další výhoda optických myší je pro majitele notebooků. Na cestách se setkávají s různými povrchy, na nichž by se kuličková myš jen zasekávala. Příkladem jsou různé tkaniny a ubrusy.

Celá testovací procedura se pohybovala převážně v oblasti použitého optického systému, neboť optická myš vybavená nedostatečným snímacím potencionálem by byla vhodná pouze k dekoraci. Vezmeme vše po pořádku. Nejprve si na myši všimnete jejího vzhledu. V kategorii ergonomie a vzhled jsme se zaměřili na kvalitu mechanického zpracování, dostupnost jednotlivých ovládacích prvků a jejich počet. Nedílnou součástí kvalitního polohovacího zařízení je ergonomie, neznám nikoho, kdo by stál o dřevěnění ruky již po dvou hodinách práce. Nejvyššího počtu bodů v této kategorii mohla dosáhnout myš, jejíž tvar dokonale kopíruje tvar ruky, disponuje přehršlí dostupných ovládacích prvků a která se nerozsype při silnějším stisku.
 

Jak jsme testovali

Nejprve si na myši všimnete jejího vzhledu. V kategorii ergonomie a vzhled jsme se zaměřili na kvalitu mechanického zpracování, dostupnost jednotlivých ovládacích prvků a jejich počet. Nedílnou součástí kvalitního polohovacího zařízení je ergonomie, neznám nikoho, kdo by stál o dřevěnění ruky již po dvou hodinách práce. Nejvyššího počtu bodů v této kategorii mohla dosáhnout myš, jejíž tvar dokonale kopíruje tvar ruky, disponuje přehršlí dostupných ovládacích prvků a která se nerozsype při silnějším stisku.

V oblasti kvality snímání byl testován provoz na površích různé kvality, se kterými se uživatel běžně dostane do styku (deska stolu, podložka pod myš světlá a černá, listy kancelářského papíru, noviny, ubrus, různé druhy tkanin a lesklou obálku časopisu s vícebarevnou fotografií). K této části testu se zařadila kontrola čistoty snímacího zařízení po denním provozu. Vítězem této kategorie se stalo zařízení, které prošlo všemi testy (včetně zákeřné lesklé obálky časopisu) bez třesení, mizení, nebo zpomalování kurzoru. 

Následující dva testy byly zaměřeny na uživatele specifických aplikací – kancelářských a her. Byly postaveny na předchozím testu kvality snímání s přihlédnutím k rozdílným vlastnostem programů. Kancelářské programy vyžadují od polohovacího zařízení přesnost, a hry si k přesnosti přidají i nárok na rychlost. Jako kancelářské prostředí byl vybrán operační systém Windows XP s aplikacemi Microsoft Word a Excel. Jako vzorové herní aplikace posloužily hry strategické Warcraft III a Diablo II respektive akční hra Counter Strike, na nichž nejlépe můžeme vidět, co se děje s kurzorem při rychlých pohybech. Celý testovací proces byl zakončen přidělením bodů za použité rozhraní - deseti bodů dosáhl ten produkt, který byl vybaven rozhraním USB s redukcí na PS/2 port.

Témata článku: Software, Microsoft, Myši, Den provozu, Malíček, Strike, Teorie, Tlačítko, Diablo, Counter, Lama, Druhý fakt, A4Tech, Lynx, Optická hodina, Optické snímání, Lucky, Signal, Obyčejná myš, Klasický základ, Divoká představa, Muzika, Dojem, Různé kategorie, Nepříjemný pocit


Určitě si přečtěte

17 užitečných tipů a triků pro Mapy Googlu, které byste měli znát

17 užitečných tipů a triků pro Mapy Googlu, které byste měli znát

** Mapy Googlu mají spoustu funkcí, které jsou často přehlíženy ** Využijte například podrobnější možnosti plánování cest ** Hodit se mohou i tipy na sdílení nebo pohledy do minulosti

Karel Kilián | 25

Proč byste měli rozmazávat SPZ aut na fotkách, které vystavujete na web

Proč byste měli rozmazávat SPZ aut na fotkách, které vystavujete na web

** Na fotkách aut nahraných na web je dobré rozmazat SPZ ** Značku dokáže z obrázku přečíst Google i Facebook ** SPZ může naplnit podstatu osobního údaje

Karel Kilián | 67

Dnes nastal konec Windows 7. Ale nepropadejte panice, počítač vám nastartuje i zítra

Dnes nastal konec Windows 7. Ale nepropadejte panice, počítač vám nastartuje i zítra

** Dnes končí podpora Windows 7 a systém formálně umírá ** Co to ale znamená v praxi a bude mi PC fungovat i zítra? ** A mohu i v lednu 2020 zdarma přejít na Windows 10?

Jakub Čížek | 121

10 skrytých nastavení prohlížeče Google Chrome, která se můžou hodit

10 skrytých nastavení prohlížeče Google Chrome, která se můžou hodit

** Prohlížeč Google Chrome ukrývá mnoho zajímavých možností ** Našli jsme deset nejzajímavějších skrytých nastavení ** Můžete si například výrazně vylepšit práci s kartami

Karel Kilián | 18Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test autokamer

Test ATX skříní

Jak surfovat pohodlně

Sportovní aplikace

Jak funguje procesor