Srovnání: správci souborů pro Pocket PC

V základní dodávce Pocket PC je správce souborů, který však každého uživatele neuspokojí. Proto se dnes podíváme na několik alternativ, srovnáme jejich funkce, možnosti i pohodlnost práce.

Operační systém Pocket PC nabízí v základní výbavě jednoduchý správce souborů – File Explorer. Na internetu jsou však další programy podobného ražení, které nabízí více funkcí i pohodlnější práci. Dnes si popíšeme pět programů, prozradíme jejich největší výhody, ale samozřejmě i nejvýznamnější slabiny.

Správce souborů má v kapesním počítači stejný úděl, jako v počítači stolním: kopírovat, mazat, přejmenovávat a přesouvat soubory. U kapesních počítačů se hodí funkce přímé odeslání infraportem a přímé zaslání poštou.

File Explorer

Ještě než začneme, podívejme se na File Explorer a s ním spojené důvody, proč vyhledat program třetí strany.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Hlavní nevýhodou vestavěného File Exploreru je pohyb mezi adresáři. Ten je realizován pomocí šipky v levém horním rohu a výsuvném menu. Žádné tlačítko zpět. Nepříjemností je také zobrazení jen několika znaků z celého názvu souboru. Většina souborů nemá tak dlouhý název – výjimku však tvoří internetové stránky, jejichž názvy jsou někdy opravdu dlouhé. Jak vidíte na druhém obrázku, u jednotlivých článků jen víte, že pochází z MobilManie či PC Tunningu. Celé jméno se nedozvíte. Chcete-li se této nepříjemnosti vyhnout, musíte jména souborů přepisovat (zkracovat). File Explorer také neumí přejmenovat přípony souborů, což se občas hodí.

allExplorer

http://www.all-locations.com/
freeware

AllExplorer nabízí oproti File Exploreru odlišný náhled na struktury adresářů i souborů.

Klepněte pro větší obrázek 

Tento způsob procházení adresářů a souborů je příjemnější než u File Exploreru. Všechny funkce jsou seřazeny ve spodní liště. Program umí přímé zasílání i příjímání souborů přes infraport, chybí však připojení souboru k emailu. Marně byste také hledali funkci přejmenovat.

+ přehledost
+ je zdarma
- chybí funkce přejmenovat
- neumí přejmenovat přípony souborů.
- nemá přímé připojení souboru k emailu

dTree

http://www.derago.com/
freeware

Jak si můžete všimnout na obrázku, program dTree je úplně odlišný od ostatních programů. Zobrazuje totiž jen a pouze kořenovou strukturu a všechny funkce jsou zobrazeny formou ikonek v dolním řádku. dTree neumí označit více souborů najednou a nepodporuje ani připojení souboru k emailu. Při každém spuštění je struktura kompletně zabalena, což zdržuje.

 Klepněte pro větší obrázek

I přes jisté nevýhody by vás měl dTree zaujmout z minimálně dvou důvodů: Je zdarma a umí přejmenovat přípony souboru. Pro čtenáře internetových stránek: dTree zobrazí i dlouhé názvy souborů.

+ umí přejmenovat přípony souborů
+ je zdarma
- při startu je struktura vždy sbalená
- neumí označit více souborů najednou

PE Explorer Suite

http://www.vieka.com/
cena 44.95 dolarů

PE Explorer Suite opět zachovává standardní rozdělení oken pro snadné ovládání. A i když se to na první pohled nezdá, umí toho mnohem víc – jde vlastně o několik programů v jednom balení.

Klepněte pro větší obrázek

PE Explorer Suite zvládá samozřejmě kopírování, přesouvání a přejmenování souborů i s příponou či odesílání infraportem (připojení k emailu chybí). PE Explorer umí i komprimaci souborů do známého ZIPu, nahradí i FTP klient a soubory s citlivými daty ochrání zašifrováním. U výše zmíněné konkurence jsem také nenašel možnost vytvoření nového souboru s vlastní příponou. Největší slabinou tohoto jinak vydařeného produktu je cena.

+ komprimace do ZIP
+ FTP klient
+ ochrana souborů heslem
- absence připojení souboru k emailu
- cena

RESCO File Explorer

http://www.resco-net.com/resco/en/solution_explorer_p.asp
cena 14,95 dolarů, nebo 499 Kč

Hlaví výhodou tohoto programu je jeho lokalizace do českého jazyka díky společnosti Spektral s.r.o. Samotný program opět zachovává nejlepší rozdělení na dvě okna – první se

stromovou strukturou a druhé se samotnými podadresáři a soubory.

Klepněte pro větší obrázek

Program má opravdu bohaté schopnosti: soubory umí zasílat na infraport i emailem, umožňuje asociovat soubor k určitému programu a konečně – s RESCO Explorerem můžete soubory šifrovat heslem a znepřístupnit je tak zvědavcům nebo v horším případě zlodějům. Hezká funkce je i přímé odeslání souboru do menu Start nebo do složky My Documents. Ojedinělá je i funkce Násobný výběr, která umožňuje označit jen vybrané soubory (jako na PC, kdy při nesouvislém výběru držíte Ctrl). Nevýhodou zůstává vyšší cena.

+ program je česky
+ šifrování
+ funkce násobného výběru
- cena

Xircuit XPlore

http://www.xircuit.com/xplore.php
cena 9,95 dolarů

XPlore je velmi povedený. Nabízí asi nejpřehlednější pohled na soubory i adresáře. Okno programu je opět rozděleno do dvou částí – stromové struktury a výčtu souborů.

Klepněte pro větší obrázek

Program umožňuje označit více souborů a ty přesunout klasickým přetažením (Drag and Drop), což u předcházejících programů není možné. XPlore má vlastní vyhledávač souborů, přímé odesílání infraportem i přejmenování souboru včetně přípony. Snad jedinou nevýhodou programu je jeho cena.

+ přehledné ovládání
+ přesouvání Drag and Drop
+ přejmenování souboru i s příponou
+ procházení síťových disků
+ spuštění aplikace s parametry
- pomaleji nabíhá.

Který je nejlepší?

Jak jsme se v dnešním malém přehledu přesvědčili, ty kvalitnější programy bohužel něco stojí a s touto skutečností nic nenaděláme. Jste-li ochotni do správce souborů investovat, doporučit mohu PE Explorer Suite, který slučuje tři užitečné programy do jednoho, jeho cena je však bohužel poměrně vysoká. Za cenu 999Kč lze také koupit balík tří programů od RESCO (prohlížeč obrázků, správce souborů a program pro práci se ZIP archívy). Jestliže nepovažujete správce souborů za důležitý program, jistě si vystačíte s vestavěným File Explorerem nebo zajímavým programem dTree.

Jestliže znáte další zajímavý správce souborů pro Pocket PC, který jsem v článku opomenul, podělte se s námi v diskusním fóru.

Diskuze (3) Další článek: Jak to bude s Jpegem

Témata článku: Soubor, Download, Důležitý program, Struktura, Správce, Největší slabina, Dlouhý název, Rozdělená stránka, PC Suite, Email, Explorer, Drop, Přímý pohled, Bohatý výčet, Srovnání


Určitě si přečtěte

Superinteligenci nedokážeme ovládat a nejspíše se nedozvíme, že už tam někde je

Superinteligenci nedokážeme ovládat a nejspíše se nedozvíme, že už tam někde je

** Firmy i organizace včetně EU připravují etické kodexy pro A.I. ** Vědci z Madridu zkoumali, jestli je budeme moci aplikovat na A.I. 2.0 ** A je tu háček, superinteligence pro nás totiž bude neuchopitelná

Jakub Čížek | 84

Jakub Čížek
Umělá inteligence
Čím nahradit WhatsApp: Vyberte si z 10 alternativních komunikátorů

Čím nahradit WhatsApp: Vyberte si z 10 alternativních komunikátorů

** Z WhatsAppu kvůli novým podmínkám utíkají tisíce uživatelů ** Čím nahradit populární aplikaci pro zasílání zpráv? ** Vybrali jsme pro vás 10 alternativních komunikátorů

Karel Kilián | 112

Karel Kilián
KomunikaceWhatsAppInstant Messaging
Messenger a Instagram přicházejí v Evropě o funkce. Kvůli nové směrnici o soukromí
Vladislav Kluska
EvropaInstagramFacebook Messenger
Google vymyslel technologii superpřesného GPS. Už ji podporuje Pixel 5 a dorazí i na ostatní telefony

Google vymyslel technologii superpřesného GPS. Už ji podporuje Pixel 5 a dorazí i na ostatní telefony

** Kvalita GPS ve městech občas stojí za starou bačkoru ** Mohou za to odrazy signálu od okolních budov ** Google má jejich 3D model, a tak spolupracuje s výrobci GPS čipů

Jakub Čížek | 46

Jakub Čížek
NavigaceTechnologieGoogle
Vážně dnes ještě někdo krade Adobe? Video můžete stříhat zdarma v Resolve a fotky i vektory zvládne Affinity

Vážně dnes ještě někdo krade Adobe? Video můžete stříhat zdarma v Resolve a fotky i vektory zvládne Affinity

** Kde jsou ty doby, kdy měl skoro každý doma Photoshop ** Photoshop a Premiere Pro od kamaráda nebo z warezu ** Dnes už to nemá smysl, existuje totiž hromada laciných alternativ

Jakub Čížek | 92

Jakub Čížek
Grafický editorStřih videa
Konec modrých obrazovek smrti? Microsoft vydává mimořádnou aktualizaci pro Windows 10
Karel Kilián
Windows UpdateAktualizaceWindows 10
Micro:bit V2: Tuto destičku plnou čipů dokáže naprogramovat i vaše babička

Micro:bit V2: Tuto destičku plnou čipů dokáže naprogramovat i vaše babička

** Chcete se teď hned naučit programovat čipy? ** Nechcete nic instalovat a číst zdlouhavé manuály? ** Naprogramujeme si Micro:bit, který zahraje Tichou noc

Jakub Čížek | 35

Jakub Čížek
Pojďme programovat elektronikuProgramování pro děti