Srovnání: Google Docs vs. Office Web Apps

Microsoft překreslil podobu svého webového disku SkyDrive, jehož součástí je i webový Office. Přišel tedy opět čas na základní srovnání s Dokumenty Google. Která kancelář je lepší?

Microsoft se přes léto vrhl do úprav svých webových služeb. Nejprve přemaloval původní Hotmail na Outlook.com a včera jsme pak psali o novém SkyDrivu. Jeho součástí je také webová podoba Office, kterou Microsoft nabízí pod názvem Office Web Apps.

Word Web App, Excel Web App, PowerPoint Web App a OneNote Web App jsou ořezané a bezplatné alternativy Office, které běží přímo v prohlížeči a doslova se nabízí srovnání s taktéž webovým balíkem Google Docs, tedy v české lokalizaci s Dokumenty Google, které jsou stejně jako v případě Microsoftu součástí webového disku Google Drive (Disk Google).

V nastavení SkyDrive dnes najdete možnost aktivovat Preview verzi, která bude brzy tou výchozí, takže jsem ji také zapnul.

Grafické prostředí

Textový editor Googlu zobrazuje pravítko a ovládá se pomocí klasických horizontálních lišt. Webový Word pravítko nemá a stejně jako jeho desktopová verze používá kombinovanou lištu ribbon. Právě ribbon na první pohled vypadá, že v sobě skrývá hromadu funkcí, vybavenější je ale rozhodně kancelář od Googlu. Co nenajdete ve zdánlivě jednoduché liště, objevíte v kontextové nabídce myši.

google docs text.png  word web app.png
Textový editor od Googlu a webový Word

Formát dokumentů

Všechny pokročilé desktopové kanceláře dnes zvládnou ukládat dokumenty do dvou nejrozšířenějších formátů a zároveň standardů Office Open XML (MS Office 2007 a vyšší) a Open Document Format (výchozí formát hlavně v OpenOffice.org a LibreOffice). Ačkoliv se v obou případech jedná o mezinárodní normy, v praxi jsou i nadále mnohem rozšířenější formáty Microsoftu, protože Word, Excel a PowerPoint používá miliarda uživatelů.

Často narazíte dokonce i u OOXML, poněvadž druhá strana má jen prehistorický Word s podporou starého binárního formátu DOC. OOXML má ovšem příponu DOCX, XLSX, PPTX aj. a je to ve skutečnosti ZIP balík, který obsahuje XML soubory a případné přílohy dokumentu.

office web apps vychozi format.png
Výběr nativního formátu webového Office

Stejně jako desktopový Office se chová i jeho webová podoba. V nastavení SkyDrive si jen zvolíte, jestli se mají dokumenty ukládat do OOXML, nebo do ODF. Tyto formáty pak můžete přímo ze SkyDrivu také editovat, přestože stoprocentní kompatibilitu Microsoft garantuje pouze u svého OOXML.

GDocs má ovšem zcela odlišnou filosofii. Jelikož Google nemá žádnou desktopovou kancelář, nemá ani žádný klasický formát. Používá svůj vlastní a blíže nespecifikovaný a jednoduše předpokládá, že při jakémkoliv sdílení a přenosu budete vlastně ostatním posílat jen odkaz na tento dokument. Pokud budete chtít vytvořit klasický dokument „s příponou“, musíte jej do tohoto formátu exportovat dodatečně. Zde Google podporuje celou škálu formátů včetně Office, PDF aj. podle konkrétní aplikace.

gdoc format.png  gdoc obsah.png
Google používá vlastní proprietární a pouze webový formát. Když tedy vytvoříte třeba textový dokument a budete používat synchronizaci Drive s počítačem, objevíte na něm soubor dokumentu s příponou GDOC. Jenže se nejedná o skutečný dokument, ale pouze o jeho zástupce, uvnitř totiž najdete jen webovou adresu.

Kvůli proprietárnímu nativnímu formátu Googlu nastává ještě jeden problém – Google Docs neumí upravit nahraný kancelářský dokument třeba právě z Office. Pouze ho zobrazí v dokumentovém prohlížeči. Pro úpravy jej budete muset převést do formátu Googlu, čímž se ovšem vytváří zbytečná kopie.

gdocs konverze.png  gdocs export do formatu googlu.png
V Google Docs/Drive si můžete dokument z Wordu pouze prohlédnout. Pokud jej budete chtít upravovat, musíte jej převést do formátu Googlu. V názvu zůstala i původní přípona DOCX, což může leckoho zmást. Už to s ním nemá nic společného.

Z hlediska spolupráce s cizími systémy je tedy z principu lépe připravený webový Office od Microsoftu, který nativně pracuje se zavedenými formáty, přestože Google jinak umí exportovat hotové dílo zase do PDF a dalších.

Práce s textem

Oba textové editory nabízejí korekturu chyb, nicméně databáze slov Microsoftu je přeci jen poněkud rozsáhlejší. Google ke všemu občas jako chybu podtrhne i správné slovní spojení, protože si z ničeho nic poplete jazyk, který má kontrolovat. Na stranu druhou, pouze Google se umí učit a můžete si do osobního slovníku přidat nová slova. Microsoft toto oproti desktopové verzi neumožňuje.

gdocs korektura.png  word korektura.png
Podivná korektura od Googlu a od Microsoftu, která zase postrádá uživatelský slovník

Silnou zbraní Microsoftu je jeho kvalitní písmo Calibri. K dispozici pak máte několik desítek dalších českých fontů. Google Docs v české lokalizaci pracuje pouze s devítkou dnes už poněkud zaprášených písem v čele s fonty Arial a Times New Roman. Další jsou po ruce zatím jen v anglické lokalizaci.

gdocs pisma.png  word pisma.png
Nabídka českého písma od Googlu a od Microsoftu. Google má podporu pro hormadu fontů, ale jen v anglické lokalizaci.

Člověka navyklého na Word v případě Docs od Googlu překvapí ještě jedna záludnost. Odstavce ve výchozím stavu nemají větší vertikální odsazení, klávesa Enter se tedy na první pohled chová jako prosté odřádkování v Poznámkovém bloku. Používání mezer mezi odstavci musíte u každého dokumentu pokaždé ručně nastavovat, což člověka jen zbytečně obtěžuje. Vzhledem k tomu, že je Word nejrozšířenějším editorem a nastavil tedy některé nepsané zákonitosti, nemusel by je Google zbytečně ignorovat.

gdocs radkovani 1.png  gdocs radkovani opravene.png
Google Docs ve výchozím stavu nevytváří výraznější odsazení mezi odstavci jako Word. Pokud chcete dosáhnout stejného efektu, musíte to nejprve pro každý nový dokument ručně nastavit

A nakonec ještě poznámka ke stylům. Webový Word přebírá styly z toho desktopového, Google má vlastní. Můžete si je ale na rozdíl od Microsoftu upravit a tedy překreslit do podoby, která se blíží stylům, na které jste zvyklí třeba právě ve Wordu.

gdocs styly.png  word styly.png
Google umí přenastavit výchozí styly dokumentu na nové podle vybraného textu. Webový Word má pevně danou šablonu, kterou nemůžete překonfigurovat.

Práce s „Excelem“

Práci s textem zvládne každý, tabulkový procesor je už ale přeci jen trošku větší sousto. Pokud jste zvyklí na desktopový Excel, oceníte i ten webový, protože má identické rozhraní, chová se podobně, jen je trošku ořezaný (víkendový tabulkář to ale nepozná). Webový Excel používá české názvy funkcí, nechybí samozřejmě práce s grafy, pokročilé filtrování a tvorba tabulek (ne kontingenčních), dalších sešitů a tak dále.

   gdocs tabulka.png  excel web app.png
Tabulkový procesor od Googlu a webový Excel

Tabulkový editor od Googlu nemá ribbon, na první pohled tedy vypadá poněkud jednodušeji. Nepoužívá také české názvy funkcí, ale jinak je vybavený poměrně bohatě včetně kontingenčních tabulek. Jeho specialitou jsou pokročilé analytické možnosti práce s daty pomocí skriptování. Pokud tedy výpočet nezvládnete pomocí základních matematických funkcí, napíšete si skript, který si už poradí prakticky s čímkoliv. Po ruce je i veřejná databáze skriptů od ostatních uživatelů.

galerie skriptů.png
Specialitou Googlu je možnost skriptování dat tabulkového editoru, přičemž skripty mohou načítat i nejrůznější data z internetu

A ještě dvě speciality Googlu. Tou první je možnost tvorby veřejných dotazníků – formulářů, jejichž data se ukládají do tabulky, kterou pak můžete rychle zpracovat. Tou druhou specialitou jsou mapové grafy. Když vytvoříte dvě buňky Praha a Brno a v druhém sloupci jim přidělíte nějaké číselné hodnoty, můžete jako graf použít mapu světa a Evropy, přičemž Google tyto místní názvy správně pochopí a vytvoří jednoduchý kartogram.

gdocs mapa graf.png  gdocs mapa graf.png
Tabulkový editor od Googlu umí vytvářet mapové grafy

Jediným omezením je měřítko mapy – nejmenším regionem je skutečně jen celý kontinent. Pokud hledáte pokročilejší „mapový Excel“, vyzkoušejte raději Google Fusion Tables (dynamické tabulky). I to je součást Google Docs a umožní vám zobrazovat tabulková data přímo nad mapou Googlu a tedy s libovolným měřítkem a přiblížením.

Další nástroje

Balík od Microsoftu nabízí ještě webový PowerPoint a poznámkový blok OneNote synchronizovaný s klienty pro desktop a mobilní telefony.

Svůj „PowerPoint“ má i Google a je překvapivě schopný, přestože to rozhodně není nástroj, se kterým by měl Google nějaké letité zkušenosti. Prezentaci můžete exportovat vedle PPTX (OOXML) a PDF také do SVG a rastrových obrázků.

gdocs prezentace.png  web powerpoint.png
Oba prezentační programy zvládnou prakticky to samé včetně animací objektů a nastavení přechodů stránek prezentace

Google nabízí ještě jednoduchý vektorový editor, který umožňuje kresbu základních tvarů a křivek včetně kresby od ruky s následným vyhlazením. Nechybí ani několik desítek připravených tvarů pro tvorbu různých schémat a diagramu, WordArt a další speciality. Zapomeňte na složitější úpravy geometrie křivek, není to Inkscape ani Illustrator, ale na rychlou kresbu to stačí. Hotové dílo můžete stejně jako prezentaci exportovat vedle rastrů a PDF i do vektorového SVG.

gdocs vektorovy editor.png  onenote web.png
Vektorový editor od Googlu a webová ořezaná verze poznámkového bloku OneNote

Sdílení

Zde jednoznačně boduje Google. V obou případech můžete dokument sdílet soukromě i veřejně pomocí odkazu. Pokud nemáte účet na SkyDrive, můžete si takový dokument pouze prohlédnout, Docs ovšem nabízí i možnost zcela anonymní úpravy, jeho dokument tedy upraví i člověk nepřihlášený – naprostý anonym. To ocení všichni, kteří chtějí sdílet k hromadné úpravě nějaký text, tabulku aj. a neví, jestli mají ostatní účet u Googlu.

gdocs sdileni.png  word sdileni.png
Nastavení sdílení od Googlu a ve webovém Office. V případě Googlu mohou nepřihlášení návštěvníci získat právo i k úpravám, což webový Office neumí.

Další specialitou Googlu je samotná sdílená práce nad dokumentem, jedině Docs totiž umožňuje hromadnou editaci v reálném čase, kdy v textu skutečně přibývají písmenka někoho druhého. Uživatelé jsou rozlišení pouze různobarevným kurzorem se jménem. Webový Word a Excel nabízí krokovou synchronizaci. Když tedy zrovna dokument upraví a uloží někdo druhý, ve stavovém řádku se objeví informace, že je k dispozici aktualizace.

gdocs hromadne upravy.png 
Hromadná úprava dokumentu v reálném čase. Toto je specialita Googlu a uživatelé jsou rozlišeni různobarevným kurzorem a jmenovkou

Ukládání

Docs ve svých aplikacích nemá žádnou ikonku diskety, poněvadž změny ukládá průběžně. I proto umožňuje spolupráci v reálném čase. Nemusíte na nic klepat, a když z nenadání spadne prohlížeč, o nic nepřijdete, už je totiž dávno vše na serverech Googlu. Webový Word automatické ukládání neumí, takže musíte dokument uložit ručně, OneNote, PowerPoint a Excel si s ním ale poradí. Tato nejednota je mi opravdu záhadou.

Verzování

Podstatnou součástí moderních kanceláří je také podpora verzování. Poradí si s ním Google i Microsoft, ale oba trošku jinak. Rozdíl spočívá právě v onom odlišném přístupu k ukládání a tedy registraci změn. Webový Word vytvoří novou verzi dokumentu v okamžiku, kdy jej ručně uložíte, krokově se tedy můžete kdykoliv vrátit k původnímu dokumentu, který vám upravil třeba někdo jiný. Google ovšem dokument ukládá průběžně a tedy i jeho verze mají mnohem větší rozlišení.

 verzovani gdocs.png  verzovani web word.png
Automatické verzování u Googlu (i několikrát za minutu) a krokové verzování ve webovém Office závislé na tom, jak dokument ručně ukládáte

Ve výchozím stavu Google zobrazí verze po větších časových úsecích, aby to bylo přehledné. Pokud ale budete chtít větší rozlišení, nabídne vám přístup prakticky k jakékoliv změně dokumentu. Když budete kreslit nějaký vektorový tvar v grafickém editoru, po ruce budete mít v podstatě skoro všechny revize – tedy všechny zásahy, veškeré posuny, prostě skoro všechna jednotlivá průběžná uložení dokumentu.

Kdo je tedy lepší?

Na konci se nabízí otázka, kdo je tedy lepší. Když jsem si to po sobě přečetl, papírově mi z toho jako jasný vítěz vyšel Google. Jenže tak jednoduché to není. Záleží na tom, na co jste zvyklí. Jelikož jsem posledních pět let používal výhradně Office ve verzích 2007, 2010 a 2013, je mi bližší úprava textu ve webovém Wordu a stejně tak se lépe vyznám ve webovém Excelu, než ve funkčně nabušenějším tabulkovém procesoru od Googlu. Naprosto klíčová je pak pro mě zdánlivá drobnost s různým zobrazováním odstavců – automatické vertikální odsazování bez potřeby ručního nastavení u každého dokumentu je pro mě kruciální záležitost a spolehlivě poznám, když mi ostatní posílají dokumenty upravené v Google Docs, OpenOffice a dalších editorech. Jiné nastavení, jiný styl, jiný mrav.

Na stranu druhou, editory Googlu nabízí perfektní verzování, automatické průběžné ukládání ve všech programech, přehlednější sdílení s editováním v reálném čase a veřejnými úpravami bez přihlášení, výborné dotazníky, mapové grafy a skriptování v tabulkovém editoru, což bych jako student před lety určitě bohatě využil při počítání domácích úkolů a zpracovávání nejrůznějších výpočetních seminárních prací.

Obě kanceláře jsou perfektní a rychlé. Při běžném internetovém připojení bych si už jako student dokázal představit, že neutratím peníze za velký Office a vyberu si jednu z nich. Vzhledem ke své profesi však stále postrádám některé pokročilejší funkce (detailní práce s grafy, gramatika aj.), takže nadále zůstávám u těžké x86 aplikace.

Používáte některou z těchto kanceláří? Co je důležité pro vás? Proč používáte právě Office Web Apps, nebo naopak Google Docs? Podělte se v diskuzi pod článkem a případně připojte další důležité rozdíly, které jsem v článku nezmínil.

Diskuze (83) Další článek: Letí nad vámi letadlo? Podívejte se na něj zblízka a ve 3D

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,