Srovnání českých vyhledávacích serverů (2) - Katalogy

Po testu prohledávačů přichází na řadu katalogy, který z nich je lepší? Atlas, Katalog, Seznam nebo Zmije?
Nejznámější typ vyhledávacích služeb, jejichž praotcem je slavné Yahoo, není jistě třeba podrobně popisovat. Jejich hlavní výhodou (a zároveň i nevýhodou) je nemalá přidaná hodnota v podobě práce redaktorů, ověřujících a třídících jednotlivé odkazy. Takže: „Víte kde začíná síť? V Čechách prý začíná na Seznamu (jak tvrdí sám jeho autor a majitel na tabulce u vchodu do sídla stejnojmenné firmy) – no uvidíme:

je v abecedě prvním tuzemským katalogem, kterému je bezesporu třeba věnovat pozornost. Vznikl jako mladší bratr prvního fulltextového hledače nedlouho po jeho spuštění a doplnil tak server Atlas o možnost historicky nejoblíbenějšího způsobu vyhledávání.

Od počátku byl budován podle filozofie maximální automatizace a jako jediný v tomto srovnání umožňuje přímé zařazování nových odkazů do databáze. To přináší jak výhody v podobě opravdu maximálně aktuálního katalogu, tak nevýhody – odkazy nejsou nutně kontrolovány redaktory a v databázi je tudíž „kde co“, od recese až po nesmyslně formulované spekulativní nadpisy, které mají zajistit „lepší“ pozici odkazu v abecedním seznamu. Rozsah databáze je téměř srovnatelný s nejnavštěvovanějším Seznamem a podle mého odhadu se blíží třiceti tisícům záznamů.

Po stránce uživatelského komfortu lze Katalogu Atlasu vytknout poněkud nepřehledné stránky a také nemožnost hledání v názvech sekcí a v rámci pouze vybrané (aktuální) sekce. Přesto existuje množství především nových stránek, které nejsnáze najdete právě v Katalogu Atlasu.

je seznam odkazů přidružený k hledači Search.CZ (STP Telecom) a kromě poměrně strohé a ploché nomenklatury (udává 12 základních oborů s celkem 147 podobory) disponuje i miniaturní databází odkazů, což je i přes určité znevýhodnění vlivem hledání celých slov dobře vidět ve srovnávací tabulce.

je naším nejznámějším, i když ne nejstarším katalogem (tím je mrtvola U zdroje). Disponuje patrně nejrozsáhlejší databází více než třiceti tisíc odkazů na české stránky. Na Seznamu je po celou dobu jeho existence dobře vidět, že je vytvářen opravdu „pro lidi“ – přehledný a dobře strukturovaný a proto logicky poněkud poplatný svému velkému vzoru. Až se zdá, že jeho dva (ú)hlavní konkurenti Atlas a Zmije snaží za každou cenu odlišit.

Při historii, rozsahu a způsobu údržby databáze (redakční kontrola a zpracování všech zařazovaných odkazů) se ani Seznamu nevyhnula nemoc vlastní všem velkým katalogům - odumírání odkazů, daná praktickou nemožností zkontrolovat denně celou databázi. Vzhledem k omezenému rozsahu na doménu .cz, respektive české stránky, by na tom měl být přeci jen lépe než celosvětová konkurence – problém ale zůstává, jak takovou informaci zjistit.

Hledání bylo na Seznamu zpočátku tak trochu popelkou, implicitně bylo totiž mezi hledanými slovy nastavena podmínka OR, což ve většině případů doslova znemožňovalo použití víceslovných dotazů. Časem však přibyla možnost hledání frází (schovaná na adrese http://hledej.seznam.cz/, teď už je na ni odkaz z hledacího formuláře), respektive (podle faktického chování) přepínání mezi AND a OR. To je vzhledem ke hledání v záznamech databáze vyhovující a v kombinaci s možnostmi omezení hledání na konkrétní větev hierarchie a případně prohledávání samotných nadpisů odkazů nabízí dostatečný komfort.

je nejmladším projektem, který se jako přímý konkurent Seznamu (či chcete-li portál) profilovala poněkud nedávno. Z původně dominující orientace na sledování aktuálních změn na stránkách zařazených do databáze, se od letošního roku změnila v klasický katalogový server, vyznačujícím se několika zvláštnostmi.

Mezi ně patří především redakčně zpracovávané popisy zajímavých změn na stránkách a hodnocení jejich celkové kvality známkami od 1 do 5 (jako ve škole).

Hodnocení je však díky tomu, že se na něm podílí pouze úzký okruh redaktorů, nutně subjektivní. A co je horší, promítá se i do samotných popisů odkazů, které jsou někdy emocionálně zmítaným komentářem, z nějž se vytratila jakákoliv fakta. Velikost její databáze zatím nedosahuje dvou vedoucích velikánů, a i přes proklamované dohonění a předhonění Seznamu je otázkou, zda a kdy tomu tak bude.

Co se týče možností hledání, nabízí Zmije asi nejvíce – úplnou podporu fulltextového hledání, i když je pravda, že operátor NEAR limitovaný vzdáleností 50 slov stěží využijete v databázi, kde jsou mnohé záznamy kratší. Celkovou úroveň komfortu však strhává malá přehlednost černobílých stránek, nepropracovaná nomenklatura a nedostatečná navigace (zejména chybějící odkazy na všechny nadřízené sekce.

Ve kterém hledat?
Rozhodně v Seznamu, který si svoji popularitu určitě zaslouží a nezapomeňte se rozhlédnout i na Katalogu Atlasu, který je také dobrý a jehož databáze se s tou Seznamu nekryje natolik, jak by člověk při prvních úvahách předpokládal.

U Zmije uvidíme, jak se povede její hon na Seznam a co se vyklube až svlékne nějakou další ze svých hadích kůží – zatím je službou spíše po ty, kterým přímo sedí její stále poněkud svérázný styl. A Katalog.CZ? Ten je tak malý, že jeho návštěva většinou nestojí za námahu.

Co se týče dalších katalogů, jako jsou/byly U zdroje, Nazdar, HotList či poslední dobou protřásaný Mozek, jedná se většinou o mrtvoly či mumie (U zdroje), které při nejlepší vůli nelze do srovnání použitelných služeb zařadit.

Tabulka srovnání vlastností českých Katalogů:

Služba (provozovatel)

Vlastnosti:

Katalog Atlasu

(SPRINX s.r.o.)

Katalog CZ

(SPT TELECOM a.s.)

Seznam

(Ivo Lukačovič - Seznam)

Zmije

(M.I.A., a.s.)

členění do sekcí bohatě větvené, místy matoucí, neškodilo by více křížových odkazů velmi ploché (pouze dvě úrovně), zcela chybí křížové odkazy dobře vyvážené i provázané, evidentní důraz na snadné a úspěšné hledání průměrně precizní, chybí křížové odkazy, možná až příliš motivované snahou odlišovat se
Přehlednost snížená především designem stránek (písmo, nevýrazné nadpisy, příliš mnoho ikon..) snížená zejména kvůli hrubému členění dobrá jak po stránce návrhu stránek tak navigace malá (černobílý design, uvedena jen poslední úroveň v hierarchii, ..)
rozsah databáze* 11391

196

# 531

# 11

13708

201

příliš široký dotaz

132

možnosti hledání jednotlivá slova a fráze, nehledá v názvech sekcí, pokud nenajde spouští Atlas jednotlivá slova a fráze s podporou tvarosloví, hledání v titulku, opisu a URL AND (označované jako fráze), OR, hledání v titulku, pokud nenajde spouští Kompas řetězce + standardní fulltext: AND , OR, NOT , NEAR (do 50 slov)
další informace o odkazu příznaky (nové, dostupnost, jazyk) žádné příznaky (nové, aktualizováno) popis aktuálních změn, hodnocení známkou
přidávání odkazů automatizované (do 1minuty), formulář požadavku na změnu do 2 dnů, bez přímé podpory změn 7 – 21 dnů, formulář požadavku na změnu, možno zadat omezenou platnost „zanedlouho“, bez přímé podpory změn
Zvláštnosti indikace stavu kontroly dostupnosti žádné ‘vypíchnutá’ nejlepší místa, slovenská verze Zoznam ‚ručně’ redigované popisy změn, hodnocení kvality, kromě nejlepších i seznam nejhorších
* - počet záznamů nalezených při hledání řetězce „pro“ a „prostor“

# - hledá pouze celá slova

Diskuze (1) Další článek: Linux je stále k nezastavení

Témata článku: Nejhorší stav, Kat, Dobrá úroveň, Jednotlivá místa, Nejstarší typ, Nejhorší hodnocení, Český katalog, Nejoblíbenější způsob, Dostatečná změna, Srovnání, Velký katalog, Přidružená služba, Omezená možnost, Hledač, Malá dostupnost, Klasický katalog, Atlas, Mumie, Nejlepší místo, Dobré místo, Katalog, Nový mozek, Hlavní nevýhoda


Určitě si přečtěte

Co když chce Microsoft nahradit Windows Linuxem. Dokážete si to představit?

Co když chce Microsoft nahradit Windows Linuxem. Dokážete si to představit?

** Windows už dávno nejsou pilířem podnikání Microsoftu ** Mnohem více mu vydělává cloud ** Pojďme si trošku zaspekulovat, kam až by to mohlo zajít

Jakub Čížek | 94

Google mapy, Seznam mapy, Apple mapy... Velké srovnání šesti internetových map. Kdo to dělá nejlépe?

Google mapy, Seznam mapy, Apple mapy... Velké srovnání šesti internetových map. Kdo to dělá nejlépe?

** Která klasická webová mapa se vám líbí nejvíce? ** Srovnali jsme šest velkých služeb v několika situacích ** Hlasujte v anketě

Jakub Čížek | 81

10 míst na mapách Googlu, která nesmíte vidět. Nahradily je čtverečky

10 míst na mapách Googlu, která nesmíte vidět. Nahradily je čtverečky

** Deset míst, které nesmíte vidět ve webových mapách ** Jsou to letiště, základny i elektrárny ** Nejvíce míst tají Francie

Jakub Čížek | 19

Nvidia představila grafické karty GeForce RTX 3090, RTX 3080 a RTX 3070. Známe české ceny

Nvidia představila grafické karty GeForce RTX 3090, RTX 3080 a RTX 3070. Známe české ceny

** Nvidia uvedla nové desktopové grafické karty GeForce RTX 3000 ** Jedná se o modely GeForce RTX 3070, 3080 a 3090 ** K výrobě se používá 8nm technologii od Samsungu

Karel Javůrek | 67


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest televizí do 25 000 Kč

Nejlepší herní klávesnice

Srovnání správců hesel

Jak upravit fotky pro tisk