Srovnali jsme Prahu a česká krajská města s technologickými korporacemi podle jejich počtu obyvatel a zaměstnanců. Každému z měst a firmě věnujeme pro přehlednost jednu kapitolu.

Srovnali jsme Prahu a česká krajská města s technologickými korporacemi podle jejich počtu obyvatel a zaměstnanců. Každému z měst a firmě věnujeme pro přehlednost jednu kapitolu.

Časopis Fortune vede žebříček Global 500 pěti set nejbohatších firem světa

Časopis Fortune vede žebříček Global 500 pěti set nejbohatších firem světa

Pekingská centrála China National Petroleum Corporation Foto:   Charlie fong冯成 , Public domain

Pekingská centrála China National Petroleum Corporation | Foto: Charlie fong冯成, Public domain

Newyorská centrála IBM Foto:   Treesmittenex ,  CC BY-SA 4.0

Newyorská centrála IBM | Foto: Treesmittenex, CC BY-SA 4.0

Brněnská inženýrská centrála Red Hatu

Brněnská inženýrská centrála Red Hatu

Tokijské sídlo Hitachi Foto:   Kakidai ,  CC BY-SA 3.0

Tokijské sídlo Hitachi | Foto: Kakidai, CC BY-SA 3.0

Šenčenská centrála holdingu Huawei Foto:   Brücke-Osteuropa , Public domain

Šenčenská centrála holdingu Huawei | Foto: Brücke-Osteuropa, Public domain

Tradiční sídlo Nokie ve finském Espoo Foto:   pikkuanna ,  CC BY-SA 2.0

Tradiční sídlo Nokie ve finském Espoo | Foto: pikkuanna, CC BY-SA 2.0

Jedna z budov Googleplexu v kalifornském Mountain View Foto:   The Pancake of Heaven! ,  CC BY-SA 4.0

Jedna z budov Googleplexu v kalifornském Mountain View | Foto: The Pancake of Heaven!, CC BY-SA 4.0

Německá základna SAP Foto:   MichaelBr90 ,  CC BY-SA 3.0

Německá základna SAP | Foto: MichaelBr90, CC BY-SA 3.0

Hlavní sídlo Cisco Systems byste našli v kalifornském San Jose Foto:   Travis Wise ,  CC BY 2.0

Hlavní sídlo Cisco Systems byste našli v kalifornském San Jose | Foto: Travis Wise, CC BY 2.0

Tchaj-wanská základna TSMC

Tchaj-wanská základna TSMC

Časopis Fortune vede žebříček Global 500 pěti set nejbohatších firem světa
Pekingská centrála China National Petroleum Corporation Foto:   Charlie fong冯成 , Public domain
Newyorská centrála IBM Foto:   Treesmittenex ,  CC BY-SA 4.0
Brněnská inženýrská centrála Red Hatu
12
Fotogalerie

Srovnali jsme česká města s IBM, Googlem nebo třeba Samsungem. Podívejte se, v jaké firmě „žijete“

  • Nadnárodní korporace zaměstnávají stovky tisíc lidí
  • Mají tedy velikost metropolí
  • Srovnali jsme je s českými krajskými městy

Samsung, IBM, Canon, Panasonic… Co mají tyto technologické nadnárodní korporace společného? Jsou obrovské! A nemáme v tuto chvíli na mysli velikost jejich ročních tržeb nebo třeba majetku, ale jejich lidské zdroje – zaměstnance.

Ve svých ústřednách a dceřiných společnostech rozesetých po celém světě zaměstnávají desítky a stovky tisíc lidí. Jsou to tak vysoká čísla, až se stávají poněkud abstraktními, a tak jsme je srovnali s tím nejpřirozenějším, co nás napadlo. S českými městy!

Samsung jako celé jedno české velkoměsto

Jak je tedy touto optikou veliký třeba jihokorejský Samsung, ve kterém se s trochou nadsázky na jižním okraji Korejského poloostrova rodíte, ve kterém stonáte a ve kterém nakonec i umíráte, neboť tamnímu hegemonovi patří jak školky, tak nemocnice a pojišťovny?

84146da6-fa3a-4273-b006-4aa1005508f7
Žebříček Fortune Global 500 a technologické firmy seřazené podle počtu zaměstnanců

Na to se podíváme v následujících kapitolách, ve kterých postupně porovnáme Prahu a všechna česká krajská města s technologickými firmami podle počtu jejich obyvatel a zaměstnanců. Abychom sjednotili metodiku a data, jako zdroj velikosti samotných společností nám pomůže žebříček Global 500 časopisu Fortune za rok 2019.

Seřazená česká města podle počtu obyvatel pak najdete třeba v této průběžně aktualizované tabulce na Wikipedii. Narazíte v ní na 607 českých obcí se statutem města, takže pravděpodobně i vaše bydliště. Můžete si tam sami dohledat, která IT korporace je vám populačně nejblíže.


Jdeme na to. V následující kapitole se podíváme nejprve na Prahu.  

Pokračování 2 / 10

Praha: China National Petroleum Corporation

  • Praha: 1,31 milionů obyvatel
  • CNPC: 1,38 milionů zaměstnanců

Hned zkraje našeho srovnávacího článku zklameme čtenáře z Prahy. Bohužel, české hlavní město svou velikostí zdaleka přesahuje jakoukoliv IT korporaci na světě. Je to jediná výjimka našeho seznamu, a tak musíme Praze najít podobně velkou firmu z libovolného segmentu trhu.

Příliš velká Praha

Naše hlavní město má zhruba 1,3 milionů obyvatel. Existuje vůbec nějaký takto veliký soukromý nebo státní podnik? Ale jistěže! Tím největším byl v roce 2019 podle Fortune americký Walmart. Zaoceánská maloobchodní síť supermarketů zaměstnává jen těžko uvěřitelných 2,2 milionů lidí. Když by se měli všichni do jednoho účastnit vánočního večírku, musel by si Walmart pronajmout všechny budovy v Paříži.

Čínský národní naftový závod

Praze se ale podobá hned druhý hráč v pořadí – východoasijský energetický hegemon 中国石油天然气集团公司 – tedy v angličtině China National Petroleum Corporation, který má na pevninské Číně pod palcem téměř vše, co se týká nafty a zemního plynu. Státní podnik plně spadá pod pekingský režim a jeho historie sahá až do dob komunistického převratu v roce 1949.

5ff304a8-0f89-4fca-987d-09572812fa5e
Pekingská centrála CNPC

Praho, je nám líto, nic lepšího pro tebe tentokrát nemáme. Na stranu druhou, jmění konglomerátu CNPC se dnes odhaduje na solidních 602 miliard dolarů, což po přepočtu činí zhruba 13,7 bilionů korun. Jen pro srovnání, plánovaná výdejová část pražského rozpočtu pro loňský rok činila 77,6 miliard korun, hlavní město by tedy mohlo z jmění CNPC žít nějakých 176 let a možná by zbylo i na prodloužení metra na letiště.


No dobrá, dost bylo čínských státních podniků. Pojďme se podívat, jaká a teď už opravdu tradiční počítačová firma by během svého vánočního večírku zaplnila celé Brno.

Pokračování 3 / 10

Brno: IBM

  • Brno: 381 tisíc obyvatel
  • IBM: 381 tisíc zaměstnanců

Je to k nevíře, ale Brno mělo podle ČSÚ zkraje loňského roku 381 tisíc obyvatel, což je téměř přesně tolik kolik měla ve stejné době podle svých výročních zpráv a časopisu Fortune jedna z legend počítačové éry – slovutná International Business Machines, tedy IBM!

09b62a5e-ab41-4616-8f27-f3aa1f5397e4
Centrála IBM v newyorském Armonku

Americká IBM stála u zrodu prvních zaoceánských sálových počítačů a společně s Microsoftem na počátku 80. let stvořila koncepci moderního desktopového počítače. Z IBM PC Compatible se během 80.-90. let minulého století stala nepsaná norma, kterou z důvodů kompatibility začali napodobovat i další výrobci, a díky tomu dodnes můžeme z mnoha vyměnitelných částí stavět a vylepšovat vlastní domácí počítač, což je unikum.

S příchodem nového tisíciletí se ale byznys IBM proměnil, firma se vrátila ke svým kořenům, opustila segment osobních počítačů a věnuje se výhradně podnikům a dnes i cloudu. V roce 2019 oznámila akvizici nejúspěšnější linuxové společnosti Red Hat.

88b32a21-f769-44fd-b955-0b44350b4b7b
Jedna z budov brněnského vývojářského centra Red Hatu

Podobnost s Brnem je pikantní i s ohledem na to, že zde sídlí jedno z center mezinárodní podpory IBM a také jedna z největších vývojářských poboček Red Hatu, obě korporace jsou tedy i klíčovými zaměstnavateli mozků v regionu.


Takže to bychom měli Prahu a Brno, ale co třetí největší Ostrava? Tady se nabízí hned několik high-tech kandidátů z Asie. Najdete je v další kapitole. 

Pokračování 4 / 10

Ostrava: Hitachi

  • Ostrava: 289 tisíc obyvatel
  • Hitachi: 296 tisíc zaměstnanců
  • Samsung: 310 tisíc zaměstnanců

Abychom našli stejně vekou počítačovou společnost jako Ostrava, musíme opět zamířit na východ – tentokrát do Japonska. Tokijský technologický kolos Hitachi má prsty v ledasčem, v Evropě jsme jej ale donedávna znali hlavně jako jednoho z největších výrobců pevných disků, než firma tuto divizi v roce 2012 prodala konkurenčnímu Western Digital. 

028796c3-b63e-45cc-a59d-3d9a330f51de
Centrála Hitachi v tokijské obchodní čtvrti Marunouči

Hitachi ale v Japonsku podobně jako Samsung v Koreji nabízí také finanční služby, vyrábí letecké motory, zbrojní techniku, stroje, nabízí IT služby a nakonec i celé spektrum spotřební elektroniky počínaje ledničkami a konče Hi-Fi a televizními obrazovkami.

A když už padla řeč na Samsung, i tento kolos se svoji lidskou velikostí nejblíže podobá Ostravě. Kdyby všichni jeho zaměstnanci zajeli na firemní večírek do třetího největšího města, celé jej zaplní a ještě si budou muset postavit stanové městečko velikosti Colours of Ostrava. 


Čtvrtým největším českým městem je samozřejmě Plzeň. Jaká technologická společnost by jej celou zaplnila. Nu, budete překvapení!

Pokračování 5 / 10

Plzeň: Huawei

  • Plzeň: 172 tisíc obyvatel
  • Huawei: 188 tisíc zaměstnanců
  • Canon: 195 tisíc zaměstnanců

Stejně jako v případě Ostravy bychom mohli i Plzeň srovnat hned s několika korporacemi s počtem zaměstnanců lehce pod 200 tisíc. Jen o něco málo větší je například jedna z čínských výstavních skříní next-gen technologií – Huawei, jejíž holding má podle loňských čísel Fortune zhruba 188 tisíc zaměstnanců.

Nutno podotknout, že aktuální číslo se může lehce lišit – žádná korporace není statický skanzen, nicméně se jedná nejvýše o jednotky procent.

c25da288-81ee-4761-98e7-9ed170771caa
Centrála Huawei v čínském Šenčenu

Huawei asi netřeba příliš představovat. Čínská technologická korporace patří ke špičce na poli telekomunikačních sítí – zejména pak v oblasti zavádění mobilních sítí 4. a dnes pomalu i 5. generace. 

Češi pak Huawei znají především pro mobilní telefony, které v posledních letech s výjimkou USA dobyly západní trhy a zkomplikovaly život úhlavnímu konkurentovi Samsungu. 

Huawei se nicméně stejně tak nechvalně proslavila zkazkami o špionáži a příliš úzké spolupráci s pekingským režimem. Jaká je skutečná pravda, se asi jen tak nedozvíme, kvůli obchodním a politickým sporům mezi Washingtonem a Pekingem je však nejbližší budoucnost Huaweie na západ od provincie Sin-ťiang krajně nejistá.


A jak je na tom Liberec? Severočeské město obklopené lesy se kupodivu podobá jedné legendární evropské telekomunikační společnosti. Už asi tušíte, že?

Pokračování 6 / 10

Liberec: Nokia

  • Liberec: 104 tisíc obyvatel
  • Nokia: 103 tisíc zaměstnanců
  • Intel: 107 tisíc zaměstnanců

Jak už jsme napověděli v předchozí kapitole, hlavní město Libereckého kraje schované v údolí mezi zalesněnými hřebeny Jizerských hor a Ještědsko-kozákovského hřbetu se co do počtu obyvatel nejvíce podoba staré dobré finské Nokii.

Ale pozor, aby nedošlo k mýlce, máme na mysli opravdu telekomunikační Nokii a nikoliv mobilního výrobce HMD Global. Ten sice také sídlí v Espoo a založili jej původní manažeři Nokie, slavnou značku ale používá jen díky komerční licenci.

fa0fb0c5-dc16-435b-8a62-6e566fde9d1e
Centrála Nokie ve finském Espoo 

Nokia je světovou trojkou, co se mobilních síťových technologií týče – po čínském Huawei a švédském Ericssonu. Nokii patří také slavné výzkumné Bellovy laboratoře a nakonec i značka mobilních telefonů Alcatel. Ty však dnes pod licencí vyrábí další z čínských korporací TCL, tedy Telephone Communication Limited.

Ale pozor, Liberec bychom mohli srovnat i s americkým Intelem, který je jen o pár tisíc pracovníků větší. Stručně řečeno, v Liberci si mohou dát dostaveníčko legendy procesorového i mobilního světa.


Dalším českým městem v pořadí je hanácká metropole Olomouc, která je jen o kousíček menší než Liberec. Mohli bychom ji tedy také srovnat s Nokií a Intelem, ale stejně tak s jednou americkou internetovou korporací, bez které bychom se dnes už asi neobešli. Ano, tušíte správně, Olomouc je stejně veliká jako...

Pokračování 7 / 10

Olomouc: Alphabet

  • Olomouc: 101 tisíc obyvatel
  • Alphabet: 99 tisíc zaměstnanců

Alphabet je společně s Applem jedna z nejbohatších amerických společností, která se zároveň může pyšnit velmi dobrým poměrem mezi ziskem a počtem lidí, kteří se na něm podíleli.

I když tedy Alphabet ročně vydělá dvakrát více než IBM (a čistý zisk je až čtyřikrát vyšší), nepotřebuje k tomu město inženýrů velikosti Brna, ale jen jednu malou Olomouc.

44c55fed-b6a6-42b3-8734-555fd4b88aaa
Jedna z budov Googleplexu v Mountain View na pobřeží Sanfranciské zátoky 

Lépe je na tom dnes z technologických společností jen Apple. Ten ale v našem seznamu protentokrát chybí, se svými 132 tisíci zaměstnanců je totiž menší než Plzeň, ale zároveň výrazně větší než Liberec. Prostě pro něj nemáme odpovídající město. 

Hlavním motorem holdingu Alphabet je samozřejmě Google – zbytek jsou spíše výzkumné experimenty, z nichž vyčnívá snad jen robotické Waymo, jehož obchodní rozměr by mohl s rozvojem autonomní dopravy nabýt na významu.

V každém případě, pokud budou chtít v Alphabetu svolat všechny zaměstnance na firemní večírek, stačí jedna Olomouc. 


Další v pořadí jsou České Budějovice, Ústí nad Labem, Hradec Králové a Pardubice, počtem obyvatel se totiž příliš neliší a podobají se jedné německé nadnárodní korporaci, která ovládla podnikové informační systémy. Už tušíte, že?

Pokračování 8 / 10

České Budějovice, Ústí nad Labem, Hradec Králové, Pardubice: SAP

  • České Budějovice: 94 tisíc obyvatel
  • Ústí nad Labem: 93 tisíc obyvatel
  • Hradec Králové: 93 tisíc obyvatel
  • Pardubice: 91 tisíc obyvatel
  • SAP: 96 tisíc zaměstnanců

Tak, opustili jsme stotisícová česká krajská města a dostáváme se do kategorie „je nás okolo 95 tisíc lidí,“ do které se vejdou téměř všechny zbývající regionální metropole.

Nejvíce se jim co do počtu zaměstnanců podobá německý SAP, po malé přestávce se tedy vracíme zpět na starý kontinent. SAP je zkratka pro Systeme, Anwendungen und Produkte in der Datenverarbeitung – Systémy, aplikace a produkty pro zpracování dat, nu a jedná se o softwarový poklad z Walldorfu jižně od Frankfurtu.

711aa34f-b006-4bef-98d0-b562ad01425c
Centrála SAP v německém Walldorfu

Firma, která se v posledních desetiletích stala synonymem podnikových informačních systémů pro řízení výroby, lidských zdrojů, financí i všeho ostatního, podle časopisu Fortune zaměstnává okolo 91 tisíc lidí. Během fiktivního vánočního večírku by zaplnili celé České Budějovice, Ústí nad Labem, Hradec Králové nebo Pardubice.


Z krajských měst už nám zbývá pouze Zlín, Jihlava a Karlovy Vary. To první jmenované se počtem obyvatel nejvíce podobá světoznámému výrobci síťových zařízení ze Silicon Valley.

Pokračování 9 / 10

Zlín: Cisco Systems

  • Zlín: 75 tisíc obyvatel
  • Cisco: 74 tisíc zaměstnanců

Někdejší československé Baťa Valley počtem obyvatel téměř dokonale odpovídá legendárnímu výrobci podnikových síťových prvků, IP kamer a softwaru – Cisco Systems. Pod jeho křídla od roku 2003 patří také Linksys, takže Cisco ovládá i část spotřebního trhu s domácími Wi-Fi routery.

0ecf0344-2ea6-4035-9dcf-5459c14cec9e
Centrála Cisco Systems v San Jose – srdci Silicon Valley

Kdyby se sjeli zaměstnanci Cisca ze všech jeho poboček a obchodních zastoupení rozprostřených po celém světě, bez problému zaplní celý Zlín. 


Tak,  a už nám zbývají pouze Karlovy Vary a Jihlava, která se předloni stala také metropolí lýkožrouta smrkového. Svojí velikostí se obě města podobají jedné americké světoznámé společnosti a jedné neřízené střele z Tchaj-wanu.

Pokračování 10 / 10

Jihlava a Karlovy Vary: TSMC

  •  Jihlava: 51 tisíc obyvatel
  • Karlovy Vary: 49 tisíc obyvatel
  • TSMC: 49 tisíc zaměstnanců
  • Tencent: 54 tisíc zaměstnanců
  • Hewlett-Packard: 55 tisíc zaměstnanců

S padesátitisícovou Jihlavou a Karlovými Vary opouštíme svět obřích megakorporací, to však neznamená, že zbydou jen neznámé značky. Spíše naopak. Obě města jsou co do počtu obyvatel stejně velká jako čínský Tencent, který v posledních letech silně investoval do mnoha amerických firem včetně Tesly a herních studií, nebo americký Hewlett-Packard, který před bezmála sto lety stál u zrodu toho, čemu dnes říkáme Silicon Valley.

f938d65c-8883-410c-9524-8cb8b51ef847
Centrála TSMC v Sin-ču na jih od Tchaj-peje

Byť jsou rozdíly už opravdu malé, zdá se, že nejpodobnější je ještě jedna společnost – tentokrát z Tchaj-wanu. Jmenuje se Taiwan Semiconductor Manufacturing Company, ale my ji známe spíše pod její zkratkou TSMC.

TSMC se v poslední době stala jednou z tržně-nejhodnotnějších asijských společností a je téměř dokonalým příkladem infrastrukturální korporace, která je životně důležitá pro celý současný svět.

Firma totiž už podle svého názvu patří k největším zakázkovým výrobcům čipů – prakticky jakýchkoliv. Vyrábí je pro Apple, Nvidii, Qulacomm, AMD, MediaTek, Broadcom, HiSilicon nebo třeba Marwell, což v praxi znamená, že máte skoro jistotu, že alespoň některý z křemíkových čipů v nitru vašeho mobilu, notebooku i velkého počítače pochází právě z fabrik TSMC.

TSMC k tomu potřebuje jen zhruba 49 tisíc lidí, tedy jednu celou Jihlavu nebo Karlovy Vary. Kdyby však dnes továrny TSMC ze dne na den utichly, celý současný polovodičový dodavatelský řetězec upadne do hluboké krize. 

A co ti ostatní?

Žijete v jiném a menším městě? Nezoufejte, stále se můžete srovnat s některými technologickými legendami. Takový Facebook je zhruba stejně velký jako Třinec Třebíč, čínské Xiaomi se pak zase podobá Jičínu a Pelhřimovu

Ostatní města a firmy si můžete porovnat v žebříčku Global 500 časopisu Fortune a na české Wikipedii.

Určitě si přečtěte

Články odjinud