SQL Server a vysoká dostupnost – I.

Vysoká dostupnost a Disaster Recovery (HA a DR) jsou u mnoha produktů často zaměňovány a často nesprávně požadovány při nasazení jednotlivých funkcí systému.

Zatímco vysoká dostupnost se spíše zaměřuje na výpadky systému a služby, Disaster Recovery je využitá v mnohem širším spektru problémů. V případě využití SQL Server se mezi HA možnosti, které jsou nabízeny, řadí

 • Database Mirroring
 • Log Shipping
 • Failover Clustering
 • Replikace
 • AlwaysOn (od verze 2012)

Jednotlivé technologie pro vysokou dostupnost a jejich možnosti jsou odlišné v závislosti na použité edici SQL Serveru, zejména pro AlwaysOn je nutná edice Enterprise.

Klepněte pro větší obrázek

Při porovnání DR již není rozdíl mezi edicemi tak patrný, např. díky posunutí možnosti pro komprimovaný backup do všech hlavních edicí (tj. Std, BI, Ent), který dokáže významně zmenšit velikost zálohy a také zkrátit čas potřebný pro její vytvoření. Z hlavních enterprise funkcí u DR jmenujme např. Online page and file restore nebo Mirrored Backup.

Failover Clustering

Failover clustering (dále jen FC) slouží jako ochrana pro celou instanci, a spoléhá se na službu Windows Failover Cluster. Nejčastěji bývá porovnáván s Mirroring technologií, která slouží pro ochranu vždy jedné konkrétní databáze. Od verze SQL Server 2012 je služba Windows Failover Cluster použita i pro AlwaysOn technologii, která ale pracuje jiným způsobem než klasický SQL Failover Cluster. Princip práce SQL Clusteru je založen na sdílené databázi (resp. Sdíleném datovém úložišti – nejčastěji SAN), které je také jedním ze zranitelných míst celého řešení. Každý cluster je složen z několika nodů, kdy vždy jeden je aktivní, a další jsou pasivní. U SQL se občasně můžeme setkat i s pojmem active/active cluster, což je ale řešení pro více instancí. Při jedné instanci pracuje SQL vždy v kombinaci active/passive.

Mezi hlavní přednosti SQL Clusteringu patří

 • Automatické přesměrování klientů na pasivní nod v případě výpadku
 • Automatická detekce výpadku a přesměrování služeb
 • Jednoduchá konfigurace
 • Podpora více nodů (jen enterprise edice)

Database Mirroring

Mirroring nabízí poměrně bohatou konfiguraci a široké spektrum využití. Pracuje na úrovni jednotlivých databází, kdy každá databáze má svou kopii na jiném serveru (nebo instanci). Bohužel tato kopie je v databázovém režimu restoring a tudíž není určená pro běžnou práci uživatelů. Toho lze docílit až v případě AlwaysOn nebo částečně použitím snapshotu. Při konfiguraci mirroringu máme na výběr, zda-li bude využit synchronní režim nebo asynchronní režim, a také zda chceme využít automatický či manuální failover. Mezi hlavní výhody mirroringu patří

Klepněte pro větší obrázek
 • Ochrana jednotlivých databází
 • Automatická detekce a failover
 • Minimalizované šance dataloss
 • Automatické přesměrování klientů
 • Možnosti opravy datových stránek z mirror kopie
 • Jednoduchá konfigurace

Log Shipping

Log Shipping se v mnohém podobá Database Mirroringu, protože také chrání jednotlivé databáze a používá k tomu podobný princip. Podstata Log Shippingu spočívá v pravidelné (a často poměrně frekventované) záloze transakčního logu, která je následně zkopírována na partnerské servery, kde je tato záloha obnovena. Na rozdíl od předchozích technologií Log Shipping nenabízí automatický failover a pro přepnutí databáze ze stand-by režimu je nutné provést několik kroků ručně.

Klepněte pro větší obrázek

Hlavní výhody Log Shipping

 • Jednoduchá konfigurace
 • Podpora Workgroup edice
 • Částečný přístup ke stand-by databázi pro čtení
 • Podpora bulk-logged režimu

Replikace

Replikace mají mnoho možností využítí díky mnoha topologiím a různým možnostem nastavení – transakční,snapshot, merge, peer2peer atd. Replikace jsou postavené nad modelem publisher/subscriber. U publisher serveru volíme jaká data mají být v rámci replikace dostupná, u subscriber naopak vybíráme ze kterých publisher serverů budou data replikována. Do celé topologie patří i distributor role, která nejčastěji býváspojena s rolí Publisher. U replikací je výhodou možnost využití propojení na databáze Oracle, a také dostupnost i u Express edice (pouze jako subscriber).

AlwaysOn

AlwaysOn byla do sady technologií pro vysokou dostupnost dodána až v poslední verzi SQL Serveru 2012, a to pouze v Enterprise edici. AlwaysOn je svým způsobem kombinací mezi Database Mirroringem a Log Shippingem. AlwaysOn je možné nasadit v několika kombinacích, stejně jako u Mirroringu máme k dispozici synchronní a asynchronní režim, a podobně jako v Log Shippingu je možné databáze replikovat na vícero serverů. Jednou z velkých výhod těchto replik je jejich dostupnost pro čtení, která je dokonce doplněna o tzv. read-only routing.

Klepněte pro větší obrázek

Mezi hlavní výhody AlwaysOn patří

 • Jednoduchá konfigurace
 • Více replik
 • Databáze dostupné pro čtení
 • Backup na replice
 • Podpora pro filestream

Závěrem

SQL Server nabízí administrátorům mnoho technologií pro zajištění vysoké dostupnosti instancí a databází. Záleží na konkrétních požadavcích a také na podpoře dané aplikace. V dalších dílech tohoto seriálu si představíme jednotlivé technologie více do hloubky včetně ukázek konfigurace.

Marek Chmel

Články ze série Microsoft TechNet nevytváří redakce Živě.cz, ale partneři programu Microsoft TechNet. Jsou publikovány v rámci mediálního partnerství Živě.cz a společnosti Microsoft.

Váš názor Další článek: Ukradené údaje o Apple zařízeních: FBI je nevinná

Témata článku: Software, Microsoft, Fil Restore, Dostupnost, Automatická detekce, Cluster, SQL Server, Jednoduchá oprava, Jednoduchý princip, Subscriber, DOS, SQL, Hlavní role, Logo, Mirror, Využitý režim, Jednoduché sdílení, Software na Heureka.czQR kódy jsou skvělý pomocník, ale i zlý pán. Tohle jsou nejčastější podvody, které vás mohou připravit o peníze

QR kódy jsou skvělý pomocník, ale i zlý pán. Tohle jsou nejčastější podvody, které vás mohou připravit o peníze

** Čtvercový grafický kód usnadňuje život už mnoho let ** S rostoucí oblibou a využitím přibývá i podvodů ** Nejčastěji jsou podvody zaměřeny na podstrčení falešného kódu

Martin Miksa
PodvodQR kódBezpečnost
Už nikdy nekopírujte a nevkládejte příkazy z webových stránek – můžete tak ohrozit Windows i Linux

Už nikdy nekopírujte a nevkládejte příkazy z webových stránek – můžete tak ohrozit Windows i Linux

** Kopírujete někdy příkazy z webových stránek? ** Pak byste toho měli hodně rychle nechat! ** Můžete totiž zkopírovat škodlivý kód

Karel Kilián
KódJavascriptBezpečnost
Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

** Materiál „Kit 300“ představuje vizuální i termální kamufláž ** Dokáže zablokovat tepelné vyzařování maskovaného vojáka či třeba stroje ** Velký kus materiálu Kit 300 může ukrýt vozidlo až do velikosti Hummeru

Stanislav Mihulka
IzraelMateriálArmáda
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix