SQL Anywhere Studio 6.0 - studio pro databáze

SQL Anywhere Studio není pouze jeden produkt, jak by se dalo čekat, ale sada navzájem propojených produktů.
SQL Anywhere Studio není pouze jeden produkt, jak by se dalo čekat, ale sada navzájem propojených produktů. Jedním z primárních cílů tohoto dítka společnosti Sybase je nabídnout kvalitnější alternativu databázových systémů, které jsme si zvykli označovat jako desktopové. Nabízených schopností může být využito jak v jednouživatelském prostředí (včetně uživatelů používajících mobilních zařízení), tak ve středně velkých pracovních skupinách. Pojďme se spolu podívat na jednotlivé části Studia; v závěru prozradím, jak jsem byl v průběhu testování SQL Anywhere Studia (dále jen Studia) spokojen.

Adaptive Server Anywhere 6.0
Základním stavebním kamenem Studia je na systémové zdroje poměrně nenáročný (od 1 MB + 2 kB na jedno připojení) relační databázový server běžící nejen na testované platformě MS Windows 95 (98/NT), ale také například na IBM OS/2, HP-UX či Novell NetWare. Důležitých vlastností je celá řada, mezi nejvýznamnější patří podpora Javy (je možné použít třídu v Javě jako datový typ, javový objekt jako hodnotu, součástí databáze je Java Virtual Machine), podpora víceprocesorových systémů (paralelní zpracování vláken). Stranou nezůstává ani možnost použití uložených procedur a triggerů, zabudována je také technologie zamykání řádků. Zjednodušeně řečeno – disponuje vším, čím konkurenční servery této třídy (alespoň podle mně dostupných informací a zkušeností) a také něčím navíc.

O žádném databázovém serveru nelze bez dalších souvislostí prohlásit, že je nejlepší. Adaptive Server Anywhere 6.0 však v každém případě vyhovuje celé široké škále kritérií. Škoda, že jsem nezažil pád databáze s poškozením souborů – systém má zabudovány prostředky automatické obnovy.

Sybase Central
Každou databázi, ať už je vybudovaná nad jakýmkoli databázovým serverem, je nutno spravovat. A pokud možno co nejjednodušeji. Součástí Studia je uživatelsky příjemný nástroj – Sybase Central. Umožňuje definování tabulek (včetně následných změn), uložených procedur, správu uživatelů (i skupin) či zálohování databáze. Svoji propracovaností mne překvapila on-line nápověda.

SQL Modeler
Nástroje CASE jsou v současné době stále více používány při vývoji takřka všech informačních systémů. SQL Modeler poskytuje vše, co můžete potřebovat pro datové modelování menších aplikací (slůvko „menších“ je zde z důvodu odlišení od zaměření velkých nástrojů CASE, např. PowerDesigner DataArchitectu). Součástí je také například zpětné inženýrství, možnost definování domén či rolí. Uživateli je tak poskytnuto prostředí pro návrh (především) databáze, což není v systémech srovnatelných se Studiem zdaleka samozřejmostí.

InfoMaker
Sebelepší databázový server je v praxi nepoužitelný, neexistují-li nástroje pro alespoň základní zpřístupnění dat. Popisovaný balík obsahuje sadu nástrojů pojmenovanou InfoMaker, která umožňuje poměrně jednoduchým způsobem (odvozeným od klasického „okenního“ ovládání) tvorbu obrazovkových formulářů, grafů nebo výstupních sestav. Pomocí této sady je schopen dosáhnout kvalitního výstupu i naprostý začátečník. Přestože InfoMaker nemůže nahradit „silná“ vývojová prostředí, je důležitou součástí Studia.

SQL Remote
Pro mobilní uživatele je velmi podstatná otázka synchronizace dat mezi vlastní a „centrální“ databází. SQL Remote nabízí možnost replikací dat prostřednictvím elektronické pošty (podporován je, mimo jiné, i protokol VIM známý z Lotus cc:Mail). Vždy jsou přenášeny pouze údaje o změnách, a tak se daří udržet náklady na co možná nejnižší úrovni.

PowerDynamo
Internet je v dnešní době již nedílnou součástí našeho života. Základem aplikací využívajících PowerDynamo jsou šablony, které obsahují informace o požadovaném dotazu a způsobu prezentace na straně uživatele. Při požadavku na stránku pak dochází ke komunikaci s databázovým serverem, je zpracován samotný dotaz, dle požadavků zformátován a formou statického dokumentu HTML poslán k zobrazení prohlížeči. Součástí je také Personal Web Server. Podrobný popis této části je nad rámec recenze a laskavého čtenáře odkazuji na firemní materiály. Mohu však konstatovat, že praktické využití poskytovaných možností je zcela reálné.

jConnect
Aplikace napsané v Javě a využívající přístupů k datům uloženým v databázovém serveru jsou závislé právě na možnostech komunikace mezi samotnou aplikací a serverem. jConnect obsahuje nativní (či chcete-li přímé) ovladače pro firemní databáze. Komunikace mezi aplikací a serverem probíhá prostřednictvím protokolu TDS (Tabular Data Stream). jConnect svými vlastnostmi přímo vybízí k tvorbě tzv. tenkých klientů. Je již téměř jisté, že Java se prosadí, a tak podpora standardu JDBC je namístě.

Co se mi líbilo?
Bylo toho poměrně dost. Uživatelská přítulnost, snadnost instalace, přehlednost. Dokumentace zpracovaná na vysoké úrovni. Za celou dobu testování se nevyskytl vážný problém, který by způsobil zhroucení Studia či systému (tím nechci ale říci, že k takové situaci nemusí dojít). Velmi příjemně se mi pracovalo s částí SybaseCentral, která disponuje vším, co pro správu databáze můžete potřebovat. Líbilo se mi přiznání, že Adaptive Server Anywhere plně podporuje pouze normu ANSI SQL89 (disponuje však mnohými možnostmi normy SQL92), což ale rozhodně není na škodu nebo chyba na kráse. Například je umožněno odstranit sloupec z tabulky, což třeba v serverech od Oracle nelze. Pro běžnou práci jsou také zcela dostatečné rozsahy databáze – dvanáct souborů maximálně po 2 GB (pro NTFS podle velikosti povolené operačním systémem). Máte-li alespoň nějaké zkušenosti s datovým modelováním, pak pro vás SQL Modeler bude opravdovým přínosem. Příjemně mne překvapil také InfoMaker svojí podporou OLE 2.0 a možností komunikace s dalším produktem společnosti Sybase – PowerBuilderem. Vyjmenování výše uvedených příkladů je ale trošku nespravedlivé vůči zbytku – opravdu se mi toho líbilo podstatně víc.

Co se mi nelíbilo?
Možná to bude znít zaujatě, ale první (a v podstatě to jediné), co se mi na SQL Anywhere Studio 6.0 nelíbilo, byla ukázková databáze. Takřka ke každému databázovému systému je dodána jako výukový příklad databáze zákazníků, zaměstnanců a objednávek. Jedná se neustále o totéž – a pokud máte za sebou zkušenosti s více systémy, za chvíli vás tyto příklady znechutí. Vím, že se jedná o metodicky propracovaný příklad, ale trošku nápaditosti by nezaškodilo.

Stojí za to?
Na tuto otázku neexistuje (v případě koupě čehokoli) jednoduchá odpověď. Vždy musí být odvozena od specifických představ a požadavků. Osobně se domnívám, byť mé zkušenosti s tímto balíkem nejsou prověřeny léty praxe, že za uvedenou cenu toho SQL Anywhere Studio 6.0 nabízí poměrně dost a pro mnohé uživatele se stává zajímavou alternativou ke konkurenčním produktům. Orientace na mobilní uživatele, Javu a Internet dává tušit, že se tato sada může natrvalo zahnízdit na pevných discích značného množství počítačů. Pokud budu v budoucnu potřebovat softwarové vybavení této kategorie, SQL Anywhere Studio (ať již v jakékoli verzi) budu určitě brát v úvahu.
Prostředí pro návrh databázových aplikací
SQL
Anywhere Studio 6.0
Zdroj: Sybase ČR
Telefon: 02–27 31 08 08
Cena: jednouživatelská verze 4 770 Kč bez DPH, pro 5 – 24 010, pro 20 – 96 020 Kč
Zdroj: Computer
Váš názor Další článek: Další rok po boku diskety?

Témata článku: Dostatečná změna, Databáze, Důležitý sloupec, Důležitá součást, Nedílná součást, Nejnižší třída, Uložená data, SQL, Studio, Trigger, Firemní komunikace, Následné uložení, Opravdový přínos, Stud, Central, Součást


Určitě si přečtěte

Nešťastný vývojář ukazuje, proč není dobré být závislý na Googlu
Lukáš Václavík
InternetGoogle
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián | 22

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle
Cableporn: Podívejte se na úžasná díla umělců z podnikových serveroven

Cableporn: Podívejte se na úžasná díla umělců z podnikových serveroven

** Uspořádání kabelů můžete vnímat i jako podivný druh umění ** To nejkrásnější se skrývá v datacentrech a serverovnách ** Podívejte se na skutečné „cableporn“ z optiky i kroucené dvojlinky

Vojtěch Malý | 53

Vojtěch Malý
DatacentraServery
Konec modrých obrazovek smrti? Microsoft vydává mimořádnou aktualizaci pro Windows 10
Karel Kilián
Windows UpdateAktualizaceWindows 10
Pozor na tyto doplňky pro Chrome a Edge. Mohou obsahovat malware, varuje Avast
Jakub Čížek
MalwareProhlížeče
Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co má ještě smysl kupovat. A co ne?

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co má ještě smysl kupovat. A co ne?

** Notebooky s cenou do deseti tisíc korun jsou plné kompromisů ** Existuje několik modelů dobře použitelných pro nenáročné použití ** Vhodnou alternativou jsou tablety nebo repasované počítače

David Polesný | 94

David Polesný
Jak vybrat notebookNotebooky
Čekali jsme skoro šest let. Android Auto jede do Česka i na Slovensko
Lukáš Václavík
Android AutoNavigaceGoogle

Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest rychlých Wi-Fi 6 routerů

Jak ztišit počítač

Velký test mATX skříní