Spyware Terminator: ochrana před špiony

Ochrana před špionážním softwarem je dnes skoro stejně důležitá jako prevence před napadením počítače virem. Mnoho uživatelů jistě s potěšením zjišťuje, že zdarma dostupných antispywarových nástrojů je dostatek, což u antivirů tvrdit nelze. V dnešním článku se podíváme na jeden kvalitní likvidátor spywaru, který je zdarma.

Plusy / minusy
+ ovládání
+ informační popisky
+ kontrola položek po spuštění
– nelze zvětšit okno aplikace
– méně pohodlný výběr složek na disku

Spyware Terminator je na pohled příjemný program. Vzhled uživatelského rozhraní asi není tím nejdůležitějším u této kategorie programů, na druhou stranu jistě každého potěší, když nebude muset koukat na ošklivá tlačítka a ikony.

Po instalaci a prvním spuštění se zobrazí průvodce, ve kterém postupně provedete nastavení automatických aktualizací, zapnete rezidentní ochranu, nastavíte případné odesílání informací do Crawler Spyware Central, a nakonec nastavíte hodinu, ve které se každý den provede rychlá kontrola počítače. Z posledního okna průvodce máte také možnost ručního spuštění rychlé kontroly.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Průvodce prvním spuštěním programu

Čistý a přehledný

Čistota a přehlednost. To mě napadlo při prvním pohledu na spuštěný Spyware Terminator. V pravé horní části okna programu najdete čtyři tlačítka sloužící k přepínání obsahu hlavní části okna. Týkají se spouštění kontroly počítače, ochrany na pozadí, nastavení a nápovědy.

Vyhledávání spywaru

Část programu, která slouží ke spuštění a nastavení vyhledávače spywaru má několik sekcí. Nejprve vás uvítají souhrnné informace o naposledy provedené kontrole, odkaz na webové stránky programu a seznam položek naposledy přidaných do databáze. Z tohoto místa můžete také otevřít webovou stránku, na které naleznete formulář pro odeslání doporučení na tento program.

Klepněte pro větší obrázek

Souhrnné informace

Pod tlačítkem Scan se ukrývá nastavení kontroly a samozřejmě i možnost jejího spuštění. Ve výchozím stavu je nastaveno rychlé prohledávání spočívající v kontrole systému, registrů a některých souborů. Volba Full Spyware Scan umožňuje prohledat nejenom zmíněné položky, ale také všechny soubory na všech pevných discích. Jak asi tušíte, v uživatelském nastavení skenování můžete zvolit, které položky na disku budou prohledávány.

Klepněte pro větší obrázek

Výchozí nastavení kontroly počítače

Po spuštění kontroly se zobrazí informace o jejím průběhu, ve které najdete jak grafický ukazatel, tak informaci o uplynulém čase. Nechybí statistika v podobě počtu prohledaných a infikovaných položek.

Klepněte pro větší obrázek

Spyware Terminator v akci

Jakmile je kontrola provedena, zobrazí se výsledné hlášení. Pokud byly nalezeny nějaké problémy, bude si moci zvolit, které z nich chcete vyřešit. Zaujalo mě, že Spyware Terminator vyhledává nejenom spyware, ale dovede odhalit také chybné záznamy v seznamu položek pro spouštění po startu systému. Po označení můžete stiskem jednoho tlačítka uvést svůj systém do pořádku. Před odstraněním spywaru program vytvoří záchranný bod pro obnovení systému.

Co se týče spywaru, najdete u každého nalezeného exempláře stručný, ale dostatečný popis toho, co vám tento nevítaný host může v počítači provádět. Na dalších záložkách výsledného hlášení najdete seznam programů ve svém počítači. Pokud je program zná a považuje je za bezpečné, tak i u nich zobrazí stručný popisek toho, k čemu jednotlivé programy slouží.

Klepněte pro větší obrázek

Stručný popisek nalezeného spywaru

Ignorované položky a karanténa

V hlášení zobrazeném po kontrole počítače najdete také seznamy známých a neznámých programů. Kromě toho, že je u nich stručný popisek, slouží tyto seznamy k vytvoření ignorovaných položek. Pokud máte například hru obsahující nějaký nevítaný doplněk, ale přesto ji chcete v takové podobě mít ve svém systému, můžete programu sdělit, aby ji při kontrole ignoroval. Ignorováním známých a bezpečných programů můžete o něco urychlit čas potřebný ke kontrole počítače. Karanténa slouží podobně jako u antivirových programů k zadržení nebezpečné havěti v počítači.

Klepněte pro větší obrázek

Seznam známých a bezpečných programů

V hlavní části programu dále najdete funkci pro spuštění aktualizačního mechanismu, nástroj pro obnovení výchozího nastavení systému, pomůcku pro analýzu konkrétního souboru a užitečný nástroj pro mazání souborů. Ten poslouží v případě, že chcete smazat položku, kterou využívá nějaký proces v paměti a brání jejímu odstranění z disku.

Ochrana na pozadí

Tato část programu obsahuje čtyři položky, ve kterých můžete upravit nastavení realtimové ochrany počítače. V hlavní části najdete několik zatrhovátek, kterými aktivujete například kontrolu procesů, automaticky spouštěných položek, Internet Exploreru a dalších. Můžete tu také zakázat upozorňující hlášení.

Nastavení jsou rozdělena do tří skupin: pro aplikace, pro systém a pro internet. Podle toho jsou také k dispozici další volby ukryté pod příslušnými tlačítky. Pomocí táhla nastavíte citlivost jednotlivých kontrolních mechanismů, které jste aktivovali příslušnými zatrhovátky.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Hlavní nastavení ochrany na pozadí * Úprava ochrany pomocí táhla

Nastavení programu

Položek pro úpravu nastavení v programu moc nenajdete. Teoreticky je možné změnit jazyk, jakým s vámi program bude komunikovat, ale v testované verzi byla pouze angličtina. Praktičtější nastavení se týkalo automatických aktualizací. Máte na výběr, zda je program bude stahovat ihned, jak budou k dispozici, nebo zda pouze zobrazí upozornění. Vypnutí aktualizací je sice také možné, ale předpokládám, že až na výjimky toto nikdo nepoužije.

Pomocí plánovače nastavíte pravidelné kontroly svého systému v určitou hodinu. Interval pro opakování lze nastavit denně nebo týdně ve vybraný den. U naplánované kontroly můžete ještě určit několik dalších možností, viz obrázek.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nastavení programu * Plánovač kontrol

Povedený program

Po mnoha testovaných programech, které slouží k ochraně počítače před spywarem, mohu s klidným svědomím říci, že Spyware Terminator patří k těm povedenějším. Příjemné ovládání, rezidentní ochrana a výstižné popisky nalezených problémů z něj dělají vhodného kandidáta i pro váš počítač. Pochvalu zaslouží i pěkně zpracovaná nápověda.

Klepněte pro větší obrázek

Nápověda programu

Spyware Terminator 1.3.00.599
ochrana před spywarem
stáhnout GigaMania.cz
výrobce CRAWLER, LLC
web www.spywareterminator.com
cena zdarma
systém Windows 98/2000/XP

Témata článku: Internet, GigaMania, Program, Položka, Příjemný stisk, Scan, Terminator, Nalezený soubor, Crawler, Známý systém, Spyware, Ruční výběr, Ruční úprava, Záchranná akce

Určitě si přečtěte

Velká podzimní aktualizace Windows 10 je tady: Co přináší Fall Creators Update

Velká podzimní aktualizace Windows 10 je tady: Co přináší Fall Creators Update

** Po půl roce je tu další aktualizace Windows ** A opět přináší hlavně hromadu drobných kosmetických vylepšení ** Podívali jsme se na ty nejzajímavější

Včera | Jakub Čížek | 110

Budoucností Windows 10 je Fluent Design. Takto bude jednou vypadat celý systém

Budoucností Windows 10 je Fluent Design. Takto bude jednou vypadat celý systém

** Fluent Design je vzhled, do kterého postupně Microsoft převleče celý systém ** Staví na průhlednosti a velkých plochách ** Do Windows 10 se z části dostane už zítra při vydání podzimní aktualizace

16.  10.  2017 | Stanislav Janů | 150


Aktuální číslo časopisu Computer

Nový seriál o programování elektroniky

Otestovali jsme 17 bezdrátových sluchátek

Jak na nákup vánočních dárků ze zahraničí

4 tankové tiskárny v přímém souboji