PowerToys získaly do vínku nový nástroj, který náročnějším uživatelům a uživatelkám osobních počítačů ušetří čas. Workspaces, v češtině Pracovní prostory, totiž jedinou ikonou na ploše spustí celou řadu programů a ještě jejich okna rozloží po obrazovce tak, jak potřebujete. Zadáte i argumenty pro spouštění programů.
Prostorů si můžete vytvořit víc podle toho, k čemu počítač používáte. Když jdete pracovat, typicky používáte svých několik nástrojů, když se jdete bavit, vypadá to úplně jinak. Abych byl konkrétní, podívejme se na moje potřeby.
Čas trávím ve Wordu, kde píši články pro Živě. Pro tyto články mám vytvořenou zvláštní šablonu. Při práci se neobejdu bez Firefoxu, kromě něj ale používám ještě další prohlížeče. Ve Firefoxu mám RSS čtečku Feedly, na sledování dění ve světě, v Arcu mám zase pracovní Gmail a další aplikace. K tomu mám většinu času spuštěný Průzkumník, v němž si organizuji dokumenty a obrázky. Na pozadí si k práci pouštím hudbu v klientu pro YouTube Music.
Vytvořte si celou relaci, kterou spustíte dvojitým klepnutím
Všechny tyhle programy díky Pracovním prostorům spustím najednou s tím, že YouTube Music nastartuje minimalizovaný, zatímco Word a Firefox budu mít připnuté k obrazovce. Word mě navíc nepřivítá domovskou obrazovkou, ale otevře nový dokument na bázi jedné z mých šablon.
Pracovní prostory mohou být užitečné, a tak se podíváme na to, jak se tahle novinka používá.
Jak na Pracovní prostory
V první řadě si nainstalujte PowerToys 0.84 nebo novější. Ve výchozím stavu by měl být nástroj po instalaci aktivní. Pracovní prostory mají přiřazenou klávesovou zkratku Win+Ctrl+středník. Tak ji rovnou otestujte, mělo by se otevřít okno pro správu Pracovních prostorů.
Pracovní prostory by měly být hned aktivní. Nabízí je PowerToys od verze 0.84
Okno bude prázdné, klepněte v něm na Vytvořit pracovní prostor.
Klepněte na Vytvořit pracovní prostor
Teď nastupuje stěžejní část. Nástroj Pracovní prostory skenuje spuštěné programy a otevřená okna. Spusťte proto programy, které mají být součástí vaší vysněné relace. Okna rozmístěte přesně tak, jak chcete, aby se pak otevírala. Pokud budete spokojeni, klepněte v malém dialogu na Zachytávat.
Spusťte požadované programy, které se mají uložit do relace
Následuje úprava parametrů relace v okně Pracovních prostorů. Ve zjednodušené grafice uvidíte, jaké programy se spustí a kde na obrazovce se otevře jaké okno. V tomto bodě odeberte programy, které se do výběru dostaly omylem.
V horní části seznamu programů zahrnutých do relace se nachází programy, které se spustí s viditelným oknem. Počítá se s tím, že můžete mít víc obrazovek, každá z nich nese označení Screen, následuje identifikační číslo obrazovky. Máte-li jen jednu obrazovku, uvidíte jen Screen 1. V sekci Minimalizované aplikace zase najdete programy, které se spustí minimalizované.
Odeberte programy, které v relaci nemají být
Výběrem programů a oken nutně nekončíte. Chcete-li dosáhnout lepších výsledků, pusťte se do pokročilé konfigurace. Když klepnete na název programu v seznamu, otevře se detailní nastavení:
- Argument rozhraní příkazového řádku – Pokud program podporuje argumenty pro příkazový řádek, zadejte je sem. Já chtěl např. ve Wordu rovnou vytvořit nový dokument na bázi své šablony pro články, tím si totiž ušetřím několik klepnutí. Jak vypadá výsledek, prozrazuje obrázek.
- Spustit jako správce – Pokud aplikaci běžná uživatelská práva nestačí, přiřaďte jí správcovská.
- Maximalizováno a Minimalizováno – Těmito předvolbami určujete, v jakém stavu se mají okna spustit. Další komentář jistě netřeba.
- Zadáním konkrétních číselných hodnot doladíte umístění okna. To tedy platí pro okna, která se neotevřou minimalizovaná.
Každý program si nastavíte nastavit v detailu. Třeba ho spouštějte s argumentem
Než skončíte, nezapomeňte aktivovat předvolbu Vytvořit zástupce na ploše, ať máte po ruce zástupce pro snadné spuštění relace. Jste-li spokojení, klepněte na Uložit Pracovní prostor a vyzkoušejte si, jak to celé funguje.
Během spouštění se na obrazovce ukáže malé okno, kde vidíte stav jednotlivých položek. Skryjete ho klepnutím na Dismiss. (Český překlad je nejen kostrbatý, ale také nekompletní.)
Spuštění relace doprovodí informační okno
Nemusí všechno fungovat dokonale. Osobně jsem zaznamenal, že ačkoli se Arc měl spustit minimalizovaný, prohlížeč se tvrdošíjně spouští s viditelným oknem. Celkově jsem ale s výsledkem spokojený. Napište nám do diskuze, jak se vám Pracovní prostory líbí a jak je využíváte.
Zdroje: PowerToys / GitHub