SPT Telecom, Bojkot II a Internet 99: nic pořádně, nic ke spokojenosti

Od počátku roku se okolo Internetu a SPT Telecomu odehrálo hodně nových věcí - ale bohužel, uživatel si zatím vůbec nepomohl.
Uplynuly první týdny nového roku – týdny, ve kterých se nestalo, co se mělo stát, a stalo se to, co málokdo čekal.

Vybuchlá bomba okolo možných úplatků v privatizaci SPT Telecomu zatím nezpůsobila takovou zkázu, jak se podle prvních zpráv dalo čekat. Především sama holandská strana zproblematizovala to, že by k uplácení došlo i u českého Telecomu, a v médiích se žádné další oficiální svědectví kromě výpovědi Martina Mosingera neobjevilo (kromě různých spekulací z x-tých rukou, démonizování konzultanta Petro Picka atd.). Vyšetřovací tým policie dále pracuje a zprávy o svých výsledcích nepodává (celkem pochopitelně, policie skutečně nemůže podávat veřejnosti raporty, jak je kterým pachatelům na stopě); udála se však jedna důležitá – a opět nečekaná – věc, a to zřízení parlamentní vyšetřovací komise. Prakticky nikdo (koalice i opozice) od této komise neočekává jasné výsledky; její zřízení ale znamená, že parlament vyjadřuje silné pochybnosti o tom, že při privatizaci této firmy bylo vše v pořádku a že je věc velmi vážná, proto si zaslouží tuto pozornost. Jedním praktickým důsledkem ale bude udržení pozornosti tohoto případu v médiích, neměl by „vyšumět“ tak snadno.

Nadále ovšem platí to, co jsem vícekrát uvedl – vláda cítí, že má volnější ruce v akcích proti SPT Telecomu. Místopředseda Mertlík se opakovaně vyjadřuje, že zkrácení monopolu o jediný rok by „nesmírně prospělo“; ministr Peltrám je zdrženlivější a uvádí, že hrozí to, že by pak SPT Telecom nemusel plnit některé své závazky. Oba mají pravdu, věc má samozřejmě svá pro a proti, ale už jsme mohli být dál než na úrovni těchto odhadů!

Velmi zajímavé je i vyjádření resortního ministra Peltráma, že bude uvažovat o odvolání Bessela Koka (šéf strategického partnera) z jeho funkce; holandská strana to označila za nepřípustné vměšování, a česká za běžný postup majoritního vlastníka. Opět obě strany pravdu mají a nemají: český stát je majoritní vlastník a jako takový může postupovat; ovšem stát skutečně není typický majitel a i jeho mocenské prostředky se velmi liší od „privátního“ majitele. Nedůvěra až nevraživost k osobě Koka je takřka všeobecná, aniž málokdo přesně uvádí proč; jestli ale jeho odvolání (a výměna za jiného Holanďana či Švýcara) pomohlo, se nezdá. Připomeňme jen, že TelSource má 33.5%, stát 51,5%, zbytek soukromí domácí investoři – to, že má ale TelSource rozsáhlé blokační pravomoci, je naprosto přirozené, neboť on je investorem.

A konečně je zde tarif Internet 99; ten měl být zaveden od počátku letošního roku, ale nebyl a dosud není. Záleží to jednak na SPT Telecomu, jednak na ČTÚ; obě tyto organizace však jednaly poměrně laxně a v prvních dnech roku se příliš nebavili s českými médii, takže málem vznikl „Bojkot II“. Všechny překážky byly ale zřejmě odstraněny dne 14. ledna a SPT Telecom nyní bude (doufejme) oslovovat jednotlivé providery s nabídkou tohoto tarifu. Je ale otázkou, zda jej využijí a do jaké míry – bude je to zřejmě něco stát, a zatím z rozhovorů s nimi vyplývá, že řada z nich o tento tarif ani nebude usilovat.

Dá se tedy pod veškeré bojkotování napsat jedna velká nula? Určitě ne; pokud jsem už v prvních dnech bojkotu napsal, že nás čeká dlouhá a dlouhodobá cesta, pak to stále platí. Dosáhlo se hned několika cílů, několika malých krůčků: tarifu Internet 99, jakkoli zpochybňovaného; zvýšeného úsilí některých providerů o hledání, vytvoření a nabízení „Internetu bez Telekomu“; uvědomění si tohoto problému v internetové komunitě a jeho medializace; vznik občanské iniciativy proti vysokým telekomunikačním poplatkům (je zatím příliš brzo na komentování výsledků její činnosti).

Závěrem ovšem nezbytná douška. Tvrdilo se, že tarify, skutečně zdražující přístup občanů k Internetu o 62,5%, způsobí „kolaps“ či „zkázu“ českého Internetu. Dnes můžeme říci, že se nic takového nepotvrdilo – hlavní servery zaznamenávají stabilní vzrůst návštěvnosti, zhruba stejný jako v minulém roce. Byl by s nižšími tarify vzrůst větší? Jistě byl. Nastane určité zbrždění růstu v okamžiku, kdy lidé dostanou lednový telefonní účet? Je to možné, ale nepodceňujme schopnost našich lidí neodhadnout, kolik je Internet stojí (navíc je na trhu spousta softwarových udělátek, které vám to počítají průběžně a nechutně přesně). Jak je to tedy s oněmi propagovanými zisky vlastníků důležitých serverů, o které se tolik otírali odpůrci Bojkotu argumentujíc, že bojkotníkům nejde o Internet, ale o vlastní peníze? Je zcela jasně vidět, že vůbec není podstatné, jakou reklamní kapacitu český Internet má, ale jak jsou schopni ji reklamní manažeři velkých serverů naplnit. Doložil jsem to již v tomto článku (http://zive.cpress.cz/r-art.asp?id=3671) – prodán je pouze každý desátý banner, a pokud se bannerová kapacita českého Internetu letos zvětší o 200-300 % (to je pravděpodobné číslo), neznamená to skoro nic, protože prodat v dnešní ekonomické situaci několikanásobek loňské inzerce je skoro nemožné.

Váš názor Další článek: Vzniká bezdrátový gigant v obchodu za 56 miliard!

Témata článku: Internet, Tel, Bojkot, Nečekaná situace, Boj, Internet věcí, SPT Telecom, Vyšetřovací tým, Spokojenost, Vměšování, Holanďan, Běžný občan


Určitě si přečtěte

Elon Musk podpořil Signal jako náhradu WhatsAppu. Aplikaci okamžitě zavalili uživatelé
Markéta Mikešová
WhatsAppElon MuskFacebook
Vodafonu se zhroutila kabelovka. Síť bývalého UPC má výpadky
Lukáš Václavík
VodafoneUPC
Nová volitelná aktualizace opravuje více než 40 chyb v operačním systému Windows 10
Karel Kilián
Windows UpdateAktualizaceWindows 10