Operační systémy | Windows 10 | Aktualizace

Správce úloh pro Windows 10 získá na jaře tři nové funkce. Ukáže i teplotu grafické karty

Správce úloh (Task Manager) je jednou z aplikací, kterou sice asi nespouštíte každý den, ale může, často i zásadně, pomoci při hledání příčiny problémů s počítačem. Ve stávající verzi poskytuje detaily o běžících procesech a dalších částech počítače, do budoucna ale chystá Microsoft novinky.

Stejně, jako v případě dalších aplikací, pracuje Microsoft na dalším vylepšování Správce úloh. Ten nyní zvládne zobrazit detaily o běžících procesech, vytížení vybraných hardwarových komponent, přehled o aplikacích a službách spouštěných společně se startem systému, jakož i řadu dalších funkcí. Zásadních novinek bychom se měli dočkat v příští velké aktualizaci Windows 10, kdy dle informací serveru Windows Latest přibudou tři funkce.

Teplota grafické desky i typ architektury

První novinkou má být přidání sloupečku Architektura do přehledu běžících procesů. V této kolonce bude u každé položky uvedeno, zda využívá architekturu x86, x64, nebo arm32. Podobná funkce již existuje na záložce Podrobnosti, ale je omezena jen na rozlišení 64bitové a 32bitové verze.

Další novinka se odehraje na záložce Výkon, na které je v grafické podobě prezentováno zatížení hardwarových komponent, jako je procesor, paměť, pevný disk či síťový adaptér. Zde bude počínaje Windows 10 verze 2004, která by měla přijít na jaře 2020, zobrazována informace o typu disku. Uživatel tak jedním pohledem pozná, zda se jedná o konvenční HDD, nebo SSD.

Do třetice všeho dobrého zůstaneme s výčtem novinek na kartě Výkon, kde jsou v současnosti zobrazovány také informace o zatížení grafické karty. Nově má přibýt možnost sledování teploty čipu grafické karty. Podmínkou správného fungování však budou aktuální ovladače této komponenty, které by měly podporovat WDDM verze 2.4+.

Zpočátku má zobrazování teploty fungovat jen s dedikovanými kartami, časem možná přibude podpora i těch integrovaných. Také této funkce bychom se měli dočkat na jaře (pravděpodobně v dubnu nebo květnu) ve Windows 10 verze 2004.

Diskuze (24) Další článek: AMD vs. Intel: tento rok se opět rozpoutala velká procesorová válka

Témata článku: Software, Microsoft, Windows, Operační systémy, Windows 10, Aktualizace, Architektura, Grafická karta, Nová funkce, Úloha, Windows Latest, Komponenta, Správce, Teplota, Výkon, Verze, Karta, Funkce


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 12 bezdrátových sluchátek

Vyplatí se Apple z bazaru?

Test batohů pro notebooky

Vybíráme nejlepší sportovní hodinky