Software | Heslo | LastPass

Správce hesel LastPass utahuje opasky. Neplatící uživatelé před sebou mají dilema

Používáte LastPass Free? Pak vás za měsíc čeká velká změna. Od 16. března 2021 si budete muset vybrat, jestli chcete správce hesel používat buď na desktopech (aplikace pro počítače a doplňky pro prohlížeče), nebo na mobilních zařízeních (smartphony, tablety a hodinky). Firma LogMeIn, která LastPass provozuje, totiž zpřísňuje podmínky, aby nalákala uživatele k placené verzi.

Jak komunita našich uživatelů stále narůstá, musíme přizpůsobit nabídku, abychom udrželi krok se stále rozvíjejícím se digitálním světem,“ říká LogMeIn. Komunita narostla již na 20 milionů uživatelů a onen „rozvíjející se svět“ můžeme brát jako eufemismus pro „rostoucí náklady“. 

Příští měsíc si tak uživatelé budou muset vybrat, na kterém typu zařízení chtějí LastPass dále používat. Jako aktivní se nastaví ten typ, ke kterému se přihlásí jako první. Pak ale budou mít ještě tři možnosti volbu změnit. Kromě toho od 17. května nebudou mít neplatiči k dispozici e-mailovou podporu, spolehnout se budou muset jen na vybudovanou nápovědu či komunitní fórum.

Kdo chce mít synchronizovaná hesla na všech platformách a nerad by podstoupil Sofiinu volbu, bude muset platit. LastPass si standardně účtuje 2,90 eura na měsíc pro jednotlivce a 3,90 eura pro rodiny s až šesti členy. Tyto tarify mají navíc také 1GB šifrované úložiště pro libovolné soubory a pokročilé možnosti sdílení přihlašovacích údajů. Kdo teď z účtů Free migruje na Premium, dostane první rok s 25% slevou.

Nechcete-li za správce hesel platit, máte i jiné alternativy. Bitwarden je zdarma dostupný pro všechny klíčové platformy. Totéž platí pro KeePass, u něhož ale budeme muset spolknout to, že pro něj existují desítky různých kompatibilních aplikací vyvíjených jinými lidmi. Jednoduchou správu nabízí třeba také Google Chrome a Microsoft Edge (+Authenticator), které umí na mobilech vyplňovat přihlašovací údaje i v aplikacích třetích stran.

LastPass zavádí staré pořádky

Nová úprava podmínek vrací LastPass tam, kde se nacházel už v minulosti. Již od založení služby fungoval bezplatně na desktopech a platit se muselo navíc za mobily. V srpnu 2015 firma přidala i bezplatné verze pro mobily a zvlášť pro tablety. Uživatelé si tehdy mohli vybrat, která ze tří platforem jim bude fungovat zdarma.

Až v listopadu 2016 toto omezení padlo a LastPass šlo neomezeně používat na všech typech zařízení. LogMeIn tento krok trochu paradoxně činil v době, kdy zdražoval předplatné. Služba původně stála jen dolar měsíčně, postupně skočila na dva a pak tři dolary. Placená verze přitom pro většinu uživatelů nejspíš neměla velké výhody navíc. Zřejmě proto teď firma účty Free přiškrcuje, chce uživatele donutit předplácet.

Tip jak správně volit hesla:

Diskuze (70) Další článek: Bill Gates o cestě na Mars nesní. Raději by investoval peníze do vývoje vakcín

Témata článku: Software, Prohlížeče, Bezpečnost, Heslo, Bitwarden, LastPass, Aplikace, Tablety, Free, Google Chrome, Uživatelé, Opasek, Microsoft EDGE, Volby, Správce, Dilema, Neplatící uživatel, Neplatiči, Software na Heureka.czPodrobný návod, jak zrušit SIPO. Nejsnazší je převedení plateb jinam

Podrobný návod, jak zrušit SIPO. Nejsnazší je převedení plateb jinam

**Než zrušíte SIPO, musíte platby převést jinam. **Neplatí to nutně pro poplatky veřejnoprávním médiím. **SIPO zrušíte osobně, elektronicky nebo se zruší automaticky.

Petr Urban
Česká poštaNávody
Domácí skenování za pár korun. Stačí mobil, krabice a LED pásek
Lukáš Václavík
FotografováníMobilní aplikace
Stavíme chytrou ventilaci ložnice. Legrační větráčky z počítače jsme vyměnili za turbo

Stavíme chytrou ventilaci ložnice. Legrační větráčky z počítače jsme vyměnili za turbo

** Loni v létě jsme zkusili větrat ložnici chladičem z počítače ** Fungovalo to, ale trvalo to celou noc ** Proto do boje povoláváme 12V turboventilátor

Jakub Čížek
Chytrá domácnostPojďme programovat elektroniku
Vyzkoušeli jsme Tapo P300. Proč kupovat chytrou zásuvku, když můžete mít rovnou prodlužku

Vyzkoušeli jsme Tapo P300. Proč kupovat chytrou zásuvku, když můžete mít rovnou prodlužku

** Prodlužovací kabel Tapo P300 od TP-Linku má tři zásuvky ** Vedle 230V nabízí i USB QC 3.0 a 18W PD na USB-C ** Zapojíme také P110/P115 s wattmetrem a ovládneme je v Pythonu

Jakub Čížek
TP-LinkChytrá domácnost
Návod, jak dostat maximum z Peněženky Google

Návod, jak dostat maximum z Peněženky Google

Služba Google Wallet (Peněženka Google) schlamstla před několika měsíci platební aplikaci Google Pay. Díky tomu se původní platforma rozrostla o další funkce. Je zde však i prostor pro zlepšení.

Jan Spěšný
Kde nedosáhne signál operátora, můžete volat přes Wi-Fi. Návod na zkrocení funkce VoWiFi

Kde nedosáhne signál operátora, můžete volat přes Wi-Fi. Návod na zkrocení funkce VoWiFi

Trpíte špatným příjmem mobilního operátora, ale současně máte dobré připojení k internetu? Telefonujte přes Wi-Fi stejně, jako byste volali přes mobilní síť.

Jiří Kuruc
NávodyWi-Fi
Záškodníci už objevili ChatGPT. Snaží se generovat natvrdlé viry, což je ale možná ještě horší

Záškodníci už objevili ChatGPT. Snaží se generovat natvrdlé viry, což je ale možná ještě horší

** Jen co se na scéně objevil ChatGPT, začala si s ním hrát i šedá zóna ** Automat sice generuje funkční, ale také naivní „útoky“ ** Když ale budou masivní a automatizované, škodí úplně stejně

Jakub Čížek
MalwareUmělá inteligenceBezpečnost
9 nejlepších českých webů, kde lze stáhnout filmy a seriály

9 nejlepších českých webů, kde lze stáhnout filmy a seriály

** Když selžou legální zdroje, můžete se zkusit obrátit na služby pro stahování souborů ** Ulož.to není zdaleka jediné, které nabízí videoobsah ke stažení ** Konkurenční služby nabízí levnější placené účty

redakce
TipyHudba, filmy, seriályWeb
Nejlepší weby na stahování modelů pro 3D tiskárny. Thingiverse zná každý, ale jsou tu i lepší alternativy

Nejlepší weby na stahování modelů pro 3D tiskárny. Thingiverse zná každý, ale jsou tu i lepší alternativy

** Cokoliv od skládací lopaty na sníh po komiksové figurky ** Printables má věrnostní program, kde lze získat filament (a další) zdarma ** Modely pro FFF/FDM i SLA tiskárny

David Caba
3D tisk