Správce hesel LastPass utahuje opasky. Neplatící uživatelé před sebou mají dilema

Používáte LastPass Free? Pak vás za měsíc čeká velká změna. Od 16. března 2021 si budete muset vybrat, jestli chcete správce hesel používat buď na desktopech (aplikace pro počítače a doplňky pro prohlížeče), nebo na mobilních zařízeních (smartphony, tablety a hodinky). Firma LogMeIn, která LastPass provozuje, totiž zpřísňuje podmínky, aby nalákala uživatele k placené verzi.

Jak komunita našich uživatelů stále narůstá, musíme přizpůsobit nabídku, abychom udrželi krok se stále rozvíjejícím se digitálním světem,“ říká LogMeIn. Komunita narostla již na 20 milionů uživatelů a onen „rozvíjející se svět“ můžeme brát jako eufemismus pro „rostoucí náklady“. 

Příští měsíc si tak uživatelé budou muset vybrat, na kterém typu zařízení chtějí LastPass dále používat. Jako aktivní se nastaví ten typ, ke kterému se přihlásí jako první. Pak ale budou mít ještě tři možnosti volbu změnit. Kromě toho od 17. května nebudou mít neplatiči k dispozici e-mailovou podporu, spolehnout se budou muset jen na vybudovanou nápovědu či komunitní fórum.

Kdo chce mít synchronizovaná hesla na všech platformách a nerad by podstoupil Sofiinu volbu, bude muset platit. LastPass si standardně účtuje 2,90 eura na měsíc pro jednotlivce a 3,90 eura pro rodiny s až šesti členy. Tyto tarify mají navíc také 1GB šifrované úložiště pro libovolné soubory a pokročilé možnosti sdílení přihlašovacích údajů. Kdo teď z účtů Free migruje na Premium, dostane první rok s 25% slevou.

Nechcete-li za správce hesel platit, máte i jiné alternativy. Bitwarden je zdarma dostupný pro všechny klíčové platformy. Totéž platí pro KeePass, u něhož ale budeme muset spolknout to, že pro něj existují desítky různých kompatibilních aplikací vyvíjených jinými lidmi. Jednoduchou správu nabízí třeba také Google Chrome a Microsoft Edge (+Authenticator), které umí na mobilech vyplňovat přihlašovací údaje i v aplikacích třetích stran.

LastPass zavádí staré pořádky

Nová úprava podmínek vrací LastPass tam, kde se nacházel už v minulosti. Již od založení služby fungoval bezplatně na desktopech a platit se muselo navíc za mobily. V srpnu 2015 firma přidala i bezplatné verze pro mobily a zvlášť pro tablety. Uživatelé si tehdy mohli vybrat, která ze tří platforem jim bude fungovat zdarma.

Až v listopadu 2016 toto omezení padlo a LastPass šlo neomezeně používat na všech typech zařízení. LogMeIn tento krok trochu paradoxně činil v době, kdy zdražoval předplatné. Služba původně stála jen dolar měsíčně, postupně skočila na dva a pak tři dolary. Placená verze přitom pro většinu uživatelů nejspíš neměla velké výhody navíc. Zřejmě proto teď firma účty Free přiškrcuje, chce uživatele donutit předplácet.

Tip jak správně volit hesla:

Diskuze (68) Další článek: Bill Gates o cestě na Mars nesní. Raději by investoval peníze do vývoje vakcín

Témata článku: Software, Prohlížeče, Bezpečnost, Heslo, LastPass, Opasek, Uživatelé, Aplikace, Dilema, Google Chrome, Tablety, Neplatící uživatel, Volby, Free, Správce, Microsoft EDGE


Určitě si přečtěte

Japonská MANA může být 80× výkonnější než sebelepší tranzistorový procesor

Japonská MANA může být 80× výkonnější než sebelepší tranzistorový procesor

** Tranzistory současných počítačů vyzařují při přepínání teplo ** Na Tokijské univerzitě proto vyvíjejí adiabatické procesory ** Využívají supravodivost a jsou 80× úspornější

Jakub Čížek | 48

Jakub Čížek
TranzistoryProcesoryTechnologie
Pozor na tyto doplňky pro Chrome a Edge. Mohou obsahovat malware, varuje Avast
Jakub Čížek
MalwareProhlížeče
Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co má ještě smysl kupovat. A co ne?

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co má ještě smysl kupovat. A co ne?

** Notebooky s cenou do deseti tisíc korun jsou plné kompromisů ** Existuje několik modelů dobře použitelných pro nenáročné použití ** Vhodnou alternativou jsou tablety nebo repasované počítače

David Polesný | 94

David Polesný
Jak vybrat notebookNotebooky
Nešťastný vývojář ukazuje, proč není dobré být závislý na Googlu
Lukáš Václavík
InternetGoogle
Platby kartou se můžou rozšířit úplně všude. Jako terminál poslouží mobil
Lukáš Václavík
BankaPlacení mobilemNFC
26 užitečných rozšíření pro Chrome: Naučte prohlížeč nové věci

26 užitečných rozšíření pro Chrome: Naučte prohlížeč nové věci

** Prohlížeč Chrome obsahuje širokou škálu funkcí, neumí ale všechno ** Jeho schopnosti můžete rozšířit pomocí rozšíření ** Vybrali jsme pro vás zajímavé a užitečné doplňky

Karel Kilián | 47

Karel Kilián
Doplňky do prohlížečeChromeProhlížeče

Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest rychlých Wi-Fi 6 routerů

Jak ztišit počítač

Velký test mATX skříní