Software | Heslo | LastPass

Správce hesel LastPass utahuje opasky. Neplatící uživatelé před sebou mají dilema

Používáte LastPass Free? Pak vás za měsíc čeká velká změna. Od 16. března 2021 si budete muset vybrat, jestli chcete správce hesel používat buď na desktopech (aplikace pro počítače a doplňky pro prohlížeče), nebo na mobilních zařízeních (smartphony, tablety a hodinky). Firma LogMeIn, která LastPass provozuje, totiž zpřísňuje podmínky, aby nalákala uživatele k placené verzi.

Jak komunita našich uživatelů stále narůstá, musíme přizpůsobit nabídku, abychom udrželi krok se stále rozvíjejícím se digitálním světem,“ říká LogMeIn. Komunita narostla již na 20 milionů uživatelů a onen „rozvíjející se svět“ můžeme brát jako eufemismus pro „rostoucí náklady“. 

Příští měsíc si tak uživatelé budou muset vybrat, na kterém typu zařízení chtějí LastPass dále používat. Jako aktivní se nastaví ten typ, ke kterému se přihlásí jako první. Pak ale budou mít ještě tři možnosti volbu změnit. Kromě toho od 17. května nebudou mít neplatiči k dispozici e-mailovou podporu, spolehnout se budou muset jen na vybudovanou nápovědu či komunitní fórum.

Kdo chce mít synchronizovaná hesla na všech platformách a nerad by podstoupil Sofiinu volbu, bude muset platit. LastPass si standardně účtuje 2,90 eura na měsíc pro jednotlivce a 3,90 eura pro rodiny s až šesti členy. Tyto tarify mají navíc také 1GB šifrované úložiště pro libovolné soubory a pokročilé možnosti sdílení přihlašovacích údajů. Kdo teď z účtů Free migruje na Premium, dostane první rok s 25% slevou.

Nechcete-li za správce hesel platit, máte i jiné alternativy. Bitwarden je zdarma dostupný pro všechny klíčové platformy. Totéž platí pro KeePass, u něhož ale budeme muset spolknout to, že pro něj existují desítky různých kompatibilních aplikací vyvíjených jinými lidmi. Jednoduchou správu nabízí třeba také Google Chrome a Microsoft Edge (+Authenticator), které umí na mobilech vyplňovat přihlašovací údaje i v aplikacích třetích stran.

LastPass zavádí staré pořádky

Nová úprava podmínek vrací LastPass tam, kde se nacházel už v minulosti. Již od založení služby fungoval bezplatně na desktopech a platit se muselo navíc za mobily. V srpnu 2015 firma přidala i bezplatné verze pro mobily a zvlášť pro tablety. Uživatelé si tehdy mohli vybrat, která ze tří platforem jim bude fungovat zdarma.

Až v listopadu 2016 toto omezení padlo a LastPass šlo neomezeně používat na všech typech zařízení. LogMeIn tento krok trochu paradoxně činil v době, kdy zdražoval předplatné. Služba původně stála jen dolar měsíčně, postupně skočila na dva a pak tři dolary. Placená verze přitom pro většinu uživatelů nejspíš neměla velké výhody navíc. Zřejmě proto teď firma účty Free přiškrcuje, chce uživatele donutit předplácet.

Tip jak správně volit hesla:

Diskuze (70) Další článek: Bill Gates o cestě na Mars nesní. Raději by investoval peníze do vývoje vakcín

Témata článku: Software, Prohlížeče, Bezpečnost, Heslo, LastPass, Neplatící uživatel, Google Chrome, Správce, Free, Volby, Dilema, Uživatelé, Aplikace, Opasek, Tablety, Microsoft EDGEZaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Hra o trůny (Game of Thrones) je legendární seriál televize HBO. Od roku 2011 v osmi sezónách popisoval boj šlechtických rodů o vládu a moc. Hra o Trůny sice skončila, ale tady jsou další seriály podobného charakteru, které by se vám mohly líbit.

Ondřej Králík
Filmy, které musíte vidět
Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace duben 2021)

Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace duben 2021)

Vzali jsme týdenní přehledy nejstahovanějších filmů, které se objevují na torrentech, a spojili je do jednoho žebříčku. Tohle jsou aktuálně filmy, které se na světě nejvíc pirátí.

Ondřej Králík
Filmy a seriály
Vývojář objevil po 25 letech nový easter egg ve Windows 95
Markéta Mikešová
Operační systémyWindows