Spousta nových digitálních fotoaparátů

Olympus Camedia C-150, C-350ZOOM, C-740UZ a C-750UZ, Canon PowerShot A60, A70, S50, Ixus 400, Minolta Dimage Xt a další.
CeBIT sice ještě nezačal, ale okolo digitálních fotoaparátů je mimořádně živo. Může za to výstava PMA 2003, která probíhá v Las Vegas. Všechny hlavní firmy z oblasti digitálních fotoaparátů uvedly řadu novinek, které značně zatřesou současnou nabídkou digiťáků.

Olympus

Zřejmě nejvíce překvapilo uvedení nových Ultra Zoomů C-740UZ a C-750UZ, starší modely 720 a 730 nejsou totiž tak staré a Olympus je nahradí po necelém půl roce. Na pohled se tělo fotoaparátů neliší, je ale menší a lehčí než dříve. C-740UZ je nejpodobnější starším variantám. Je to 3megáč s desetinásobným zoomem, trojnásobným digitálním zoomem a makrem od 3 cm. Video nahrává bez zvuku. Nejvýraznější změnou je podpora pouze paměťových karet xD Picture Card. C-750UZ je také jen pro xD Picture Card, navíc ale přidává rozlišení 4 Megapixely a čtyřnásobný digitální zoom. Navíc jsou i sáňky pro externí blesk. Obsahuje rovněž nahrávání zvuku. Oba dva modely mají mimo jiné živý histogram, odstraňování šumu a pochopitelně i ruční korekci expozice. Slibuje se také lepší barevné podání bez fialových stínů na barevných hranách. Cena se v české tiskové zprávě neobjevuje, anglická uvádí 500 liber za C-750UZ.

Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek

Další dvě novinky Olympusu jsou pak již low-end a střední třída. Protože jsou ale nové, mají elegantnější design, který vypadá na dražší přístroje. C-150 je foťáček pro masy, 2 megapixely, autofokus, žádný zoom, jen čtyři kreativní programy bez úprav charakterizují přístroj, který má zahraniční cenu na úrovni 150 dolarů. I tak tu je záznam videa, panorama, nebo černobílé fotky. Přístroj je napájen dvěma tužkovými bateriemi a podporuje již logicky jen xD Picture Card. C-350ZOOM (následník C-300ZOOM) staví na designu C-50 a Mju digital, design je tedy velmi povedený. Nabízí 3,2 Megapixely, trojnásobný zoom a nabídku funkcí podobných s C-150. Cena je v dolarech uváděna jako dvojnásobná proti C-150, tedy 300 dolarů.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Canon

Canon si také nachystal pořádnou várku novinek od nejnižších modelů po výkonné modely. PoweShoty A60 a A70 jsou nástupci A30 a A40. Oba dva mají kovové přední tělo, trojnásobný zoom a obsahují procesor Digic, kterým teď Canon vybavuje všechny nové modely. Ten nabízí rozsáhlé možnosti fotografických režimů a například u A70 záznam videa v plném VGA rozlišení (včetně zvuku). A60 je jinak dvoumegový a A70 3,2megový fotoaparát. A60 bude za 11 490 Kč a A70 za 14 490 Kč.

Klepněte pro větší obrázek

Exkluzivním kouskem je Digital Ixus 400, který do kompaktního těla Ixusů vtěsnal 4Megapixelový snímač. Ixus 330 tak přeskočil třímegovou hranici a šel rovnou na 4 Megapixely. Trojnásobný zoom, devítizónové inteligentní vybírání bodu pro zaostření, až tříminutové video se zvukem a obecně to nejlepší co nabízí procesor Digic. Cena by měla být 20 990 Kč.

Klepněte pro větší obrázek

Čistě evolučním produktem je pak S50, který přidává do oblíbeného PowerShotu S45 rozlišení 5 megapixelů. Také Canon tak má kompaktní pětimegáč. Novinkou je volitelné černé provedení. Cena je 25 990 Kč.

Klepněte pro větší obrázek

Minolta

Třemi novinkami se prezentovala Minolta. Dimage F200 je vylepšenou verzí osvědčené F100. hlavními charakteristikami je rozlišení 4 Megapixely, vylepšený design. Zajímavostí je například funkce Direct Video, která neukládá video na paměťovou kartu, ale hrne ho přímo na videovýstup, kam můžete připojit třeba videorekordér.

Klepněte pro větší obrázek

Dimage Xt je pak upravenou variantou Dimage Xi, přičemž má ještě menší rozměry (o 5%) a nižší hmotnost o (8 %). Zachován je netradičně provedený trojnásobný zoom integrovaný do těla přístroje. Změnilo se rozložení tlačítek na zadní straně.

Klepněte pro větší obrázek

Dimage E223 je pak typickým vstupním modelem. 2 Megapixely, trojnásobný optický zoom, plná automatika, záznam videa se zvukem. Tento základní model podporuje SD karty, ale obsahuje také 8 MB vestavěné paměti.

Klepněte pro větší obrázek

Kodak

Novinka Kodaku EasyShare LS633 Zoom nní ani tak zajímavá 3,2megapixelovým rozlišením, jako spíše displejem na zadní straně. Ten má totiž úctyhodnou úhlopříčku 2,2 palce (5,6 cm) a co víc, je OLED, tedy nikoli dnešní TFT, ale nová po všech stránkách kvalitnější technologie displejů. Kodak je velkým propagátorem technologie OLED a tak není divu, že integroval tento displej do svého fotoaparátu. Doporučená cena bude 400 dolarů.

Klepněte pro větší obrázek

Diskuze (11) Další článek: On-line zjištění dostupnosti ADSL

Témata článku: Video, Fotografování, Fotoaparát, Povedený design, Digitální fotoaparáty olympus, Fotografický režim, Minolta, Barevná varianta, Tříminutové video, Vylepšený design, Kodak, Ruční úprava, Kovové tělo, Nový, Megapixel, Digit, Barevné provedení, Nejnižší hranice, Kompaktní digitální fotoaparáty, Olympus, Plná automatika, OLED, Digitální fotoaparáty canon, Canon Powershot, SD Card


Určitě si přečtěte

Podívejte se, jak umírá váš laptop. Desítky na to mají mocný nástroj powercfg

Podívejte se, jak umírá váš laptop. Desítky na to mají mocný nástroj powercfg

** Hardware současných laptopů už tak rychle nestárne ** Tedy až na baterie – ty umírají děsivou rychlostí ** Ve Windows to můžete sledovat skoro v přímém přenosu

Jakub Čížek | 69

Dnes nastal konec Windows 7. Ale nepropadejte panice, počítač vám nastartuje i zítra

Dnes nastal konec Windows 7. Ale nepropadejte panice, počítač vám nastartuje i zítra

** Dnes končí podpora Windows 7 a systém formálně umírá ** Co to ale znamená v praxi a bude mi PC fungovat i zítra? ** A mohu i v lednu 2020 zdarma přejít na Windows 10?

Jakub Čížek | 121

Vyzkoušeli jsme TP-Link Deco P9: zajistí doma Wi-Fi díky drátům ve zdi

Vyzkoušeli jsme TP-Link Deco P9: zajistí doma Wi-Fi díky drátům ve zdi

** Nová generace Mesh Wi-Fi s propojením přes elektrické rozvody ** Lepší parametry a nižší cena než u předchůdce ** Aplikace zatím podporuje jen základní nastavení bez rozšířených funkcí

Tomáš Holčík | 23

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 7

13 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

13 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

** Mapy.cz neslouží jen k zobrazení podkladů a plánování tras ** Nabízejí celou řadu dalších praktických funkcí a možností ** Vybrali jsme třináct tipů a triků, o kterých možná nevíte

Karel Kilián | 36

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

** Strojové učení ještě nepřitáhlo takový zájem jako na začátku prázdnin ** Ne, umělá inteligence nenašla lék na rakovinu ** Naučila se svlékat ženy nejen z plavek

Jakub Čížek | 35Aktuální číslo časopisu Computer

Test 9 bezdrátových reproduktorů

Jak ovládnout Instagram

Test levných 27" herních monitorů

Jak se zbavit nepotřebných věcí na internetu