Spotřební elektronika nad výpočetní technikou?

Právě skončený veletrh CES v Las Vegas poprvé překonal slavný počítačový Comdex. Je možné, že přicházejí nové časy.
Zatímco poslední veletrh Comdex byl obecně označován za jeden z nejhorších v historii (velký pokles návštěvnosti i počtu vystavovatelů), právě skončená výstava CES (Consumer Electronics Show) ukázala pravý opak – nárůsty ve všech směrech, atraktivní nové výrobky, spokojení vystavovatelé i návštěvníci. Je přitom důležité zdůraznit jedno: neúspěch Comdexu byl odůvodňován událostmi z 11. září, omíláním fráze, že svět už nikdy nebude jako dříve a podobně. Výstava CES ukázala, jak ostatně každému napoví jeho zdravý selský rozum, kterého je ale v USA pomálu, že vše bude jako dříve: bude se létat jako dřív, bude-li proč, bude se cestovat jako dřív, bude-li za čím, a bude se jezdit na veletrhy a jiné hromadné akce, když nabídnou zajímavé exponáty a zajímavá témata.

Letošní CES obsadil o polovinu větší výstavní plochu než Comdex, navštívilo jej 126 000 účastníků (o chloupek nad Comdexem – ten ale ještě předloni zaznamenal návštěvnost 150 000 lidí). V soupeření dvou největších amerických technologických výstav se tedy poprvé ujímá vedení CES.

Přitom dnes jde o výstavy souměřitelné i obsahem, nejde o souboj žehličky vs. klávesnice. Oblast průniku obou „množin“ je stále větší a zařízení, která na CES letos dominovala, bychom si mohli klidně představit i na Comdexu – jenomže tam nebyla a to dokazuje, kam výrobci míří. Nestaví na faktu, že vše se točí okolo osobního počítače, jako spíše na tom, že vše se točí okolo člověka, který musí být do budoucna vybaven od hlavy až k patě, a jeho domácnost od podlahy až ke stropu nejrůznějšími zařízeními, která budou hrát, zobrazovat, hovořit nebo naslouchat a provádět desítky jiných činností – tedy tzv. gadgets, což je nepřeložitelné slovo, pro které se snad ještě hodí milý termín udělátko.

Na CESu se navíc letos v tzv. hlavních projevech vystřídaly všechny velké celebrity počítačového světa; tím ukázaly, kde je jejich místo. Neznamená to samozřejmě žádný konec světa osobních počítačů, ale veletrhy jsou zde především kvůli tomu, aby ukázaly, co bude a co se chystá: a zatímco v počítačích je to nuda, v gadgets to je velká zábava.

Bude skutečně blízká budoucnost, čili Gatesova digitální dekáda, patřit spoustě různých specializovaných stroječků? Jsem ochoten věřit, že ano:

  • lidé si už zvykli na mobil jako na věc, se kterou se chodí, sedí, jí, spí a přebývá na toaletě. Nebude jim činit potíže si přivyknout na desítky dalších podobných věcí, které jsou na baterky, vejdou se do kapsy a něco dělají. Díky mobilům se lidé přestali bát těchto věcí a to je podle mého názoru vůbec nejdůležitější důvod pro úspěch kapesních zařízení.
  • Technologie jsou nachystány. Jsou zde konečně docela slušné verze operačních systémů, ať už od Microsoftu, Palmu nebo embedded Linuxy. Jsou zde maličké pevné disky, flash paměti, levné barevné LCD displeje, baterie s dlouhou životností nebo třeba solární panely, které nosíte na hlavě.
  • Bezdrátová technologie pro přenos dat (GPRS) je nachystána rovněž a dokonale zapadá do celé hry.
Věřte nebo ne, ale měli byste už dnes pomyslet na to, jak ke svým oblekům nebo i k oblečení pro sport a volný čas přidělat několik dalších objemných kapes. Budete je potřebovat.
Diskuze (1) Další článek: Další detaily ohledně Geforce 4

Témata článku: CES 2010, Gadgets, Blízká budoucnost, Největší potíž, Velká zábava, Elektro, Technik, Velký pokles, Volná plocha, Výpočet, Zdravý člověk


Určitě si přečtěte

Nejlepší herní notebooky a pracovní stroje: Když máte více než 20 tisíc

Nejlepší herní notebooky a pracovní stroje: Když máte více než 20 tisíc

** Když máte na notebook více než 20 tisíc korun, odpadají kompromisy ** Notebooky na práci dostávají tenká kovová těla a styl ** Herní notebooky zvládnou i nejmodernější hry v plné kvalitě

David Polesný | 43

David Polesný
Notebooky
Lidl buduje chytrou domácnost, propojí všechno se vším
Lukáš Václavík
LidlChytrá domácnostIoT
Dostali jste nový počítač? Tohle s ním udělejte, než ho začnete používat

Dostali jste nový počítač? Tohle s ním udělejte, než ho začnete používat

** Každý nový počítač si zaslouží počáteční péči ** Odinstalujte bloatware a nezapomeňte na vhodné nastavení ** Poradíme, jak se o počítač s Windows 10 postarat

David Polesný, Stanislav Janů | 71

David PolesnýStanislav Janů
PočítačeNotebooky
Pozor na tyto doplňky pro Chrome a Edge. Mohou obsahovat malware, varuje Avast
Jakub Čížek
MalwareProhlížeče
CZ.NIC bezplatně naděluje USB/NFC klíče. Jak jej získat?
Lukáš Václavík
CZ.NICeGovernment
Testy procesorů Ryzen 5000: AMD překonalo Intel ve všech směrech

Testy procesorů Ryzen 5000: AMD překonalo Intel ve všech směrech

** AMD začalo prodávat nové procesory Ryzen 5000 s architekturou Zen 3 ** K dispozici jsou nezávislé testy z celého světa ** AMD překonává Intel ve všech směrech

Karel Javůrek | 69

Karel Javůrek
ProcesoryTestyAMD
Starlink podle betatesterů: Rychlejší a levnější než satelitní internet v Česku

Starlink podle betatesterů: Rychlejší a levnější než satelitní internet v Česku

** Reddit se začíná plnit zkušenostmi se Starlinkem ** Při přímé viditelnosti dá i 120 Mb/s ** Klasický satelitní internet už teď dalece překonává

Jakub Čížek | 48

Jakub Čížek
StarlinkPoskytovatelé internetu
WhatsApp konečně umožní smazat velké soubory z konverzací, aby nezabíraly místo
Vladislav Kluska
WhatsAppFacebookInstant Messaging
Uživatelé hlásí problémy s jednou z listopadových záplat pro Windows 10
Karel Kilián
Windows UpdateAktualizaceWindows 10

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5