Byznys | Hudba, filmy, seriály | Spotify

Spotify už funguje 15 let. Podívejte se, čím si služba prošla a jak změnila hudební průmysl

  • Sedmého října je to 15 let od spuštění hudební služby Spotify
  • Spotify je nejpoužívanější službou na streamování hudby
  • Podílí se na vymýcení hudebního pirátství, ale zatím nevydělává

Začátek nové éry poslechu hudby

Sedmého října je to přesně patnáct let od spuštění hudební služba Spotify. Dnes funguje v 82 regionech včetně Česka a má 551 milionů aktivních uživatelů, z nichž bezmála polovina (konkrétně 220 milionů) za službu platí formou předplatného.

Spotify poskytuje obsah chráněný technologií DRM prakticky všech významných nahrávacích a mediálních společností. Základní služba je zdarma s reklamami (inzerentům nabízí deset různých typů reklamních formátů) a několika omezeními. Další funkce, jako je lepší kvalita a stahování hudby, jsou nabízeny jen předplatitelům. Jedná se tedy v podstatě o klasický „freemium“ model.

Často se vedou spory o tom, jaký vliv má Spotify (a jemu podobné streamovací služby) na pirátské stahování hudby. Exaktních průzkumů a čísel je relativně málo, nicméně například v Norsku (Spotify je švédská firma a v severských zemích měla prudký nárůst uživatelů již od počátku) klesl počet nelegálně stažených skladeb z 1,2 miliardy v roce 2008 na 210 milionů o čtyři roky později a dnes už hudební pirátství téměř vymizelo. 

Diskuze (17) Další článek: Spotřeba dat dále roste. Češi loni prosurfovali v průměru 294 GB měsíčně

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,