Spotify

Spotify si s Car Thing naběhlo na vidle už podruhé. Přestane fungovat, bude to jen elektronický odpad

V roce 2019 Spotify navrhlo svůj první hardware, zařízení zvané Car Thing. „Věc do auta“ byl jednoúčelový přehrávač, kterým se dalo upgradovat staré autorádio tak, aby se skrz něj mohlo streamovat přes internet.

Ještě v roce 2022 si Spotify myslelo, že jde o dobrý nápad, a za 90 dolarů začalo Car Thing prodávat. Recenze byly zdrcující a propadák to byl i komerční, proto švédská firma jen po pár měsících od uvedení zastavila výrobu.

A ostudu firmě způsobil ještě podruhé. Jak upozornil magazín The Verge, Spotify stávajícím majitelům poslalo zprávu, že 9. prosince Car Thing přestane fungovat. Protože jediným smyslem zařízení bylo přehrávat Spotify, bude z něj pouze nepoužitelná cihla. Firma navíc majitele po tak rychlém konci ani nijak nekompenzuje, například prodloužením předplatného. Zůstane jim jen elektronický odpad.

Car Thing by přitom s trochou snahy pořád mohl fungovat. Má pěkný dotykový displej, síťovou konektivitu a někde na pozadí běží Linux, takže Spotify mohlo zveřejnit dokumentaci a otevřít zařízení tak, aby se dalo využít i jiným způsobem.

Podobné situaci loni čelil i Google. Ten zrušil herní streamovací službu Stadia, hráče ale odměnil, vracel peníze, některé hry šly přesunou na jiné platformy. A také si vyvinul vlastní hardware (gamepad), kterému hrozilo, že skončí ve sběrném dvoře. Nakonec však firma po hlasité kritice uvolnila firmware, díky němuž je možné ovladač používat přes Bluetooth i s mobily a počítači.

Diskuze (9) Další článek: Vlastní výdejní automaty bude mít i Allegro, v Česku staví One Boxy

Témata článku: