Spor EU a Microsoftu pokračuje

Evropská unie chce pokračovat ve vyšetřování a postihu softwarového giganta za zneužívání monopolního postavení, i když jednotliví stěžovatelé po mimosoudních dohodách s Microsoftem stahují své stížnosti a odmítají ve sporu pokračovat. Dnes si chce soudce nechat vsvětlit, co znamená odstoupení Novellu od stížnosti poté, co obdržel půl miliardy dolarů od Microsoftu.

Dnes proběhne uzavřené setkání stran zainteresovaných ve vyšetřování údajných monopolistických praktik společnosti Microsoft na evropském trhu. Rozhodnutí o odvolání společnosti Microsoft proti pokutě a dalším sankcím na něj uvalených Evropskou komisí v březnu se přitom očekává v následujících týdnech.

Peníze mluví.. nebo koupí mlčení

Toto jednání za zavřenými dveřmi svolal prezident Evropského soudu prvního stupně Bo Vesterdorf poté, co společnost Novell a Asociace počítačového a komunikačního průmyslu CCIA stáhly své stížnosti. Stažení stížností bylo s největší pravděpodobností součástí mimosoudní dohody Microsoftu s Novellem i CCIA.

Microsoft v tomto vyrovnání zaplatí Novellu 536 milionů dolarů (což sníží čtvrtletní zisk Microsoftu o 13 %) jako odškodné za možné problémy, které Microsoft způsobil operačnímu systému Novell NetWare. Asociace počítačového a komunikačního průmyslu dostala od Microsoftu skromnějších 19,75 milionů dolarů, které byly podle mluvčí Microsoftu určeny na organizaci CCIA jako odškodnění za některé právní výdaje v jejich vzájemném sporu. Na celé transakci je pozoruhodné to, že předsednictvo CCIA odsouhlasilo převod 10 milionů z této částky na osobní účet prezidenta CCIA Eda Blacka, který patří mezi hlasité kritiky marketingových praktik Microsoftu.

Microsoft se celkem mimosoudně vyrovnal už se čtyřmi z pěti svých hlavních oponentů u Evropské komise. Vyrovnání se společnostmi TimeWarner a Sun Microsystems přitom přišlo na 2,4 miliardy dolarů. Celkové výdaje Microsoftu tedy velice výrazně převýšily pokutu, kterou společnosti udělila evropská komise. Ta požadovala zaplacení 497 milionů Euro. Výhodou postupu Microsoftu ale je, i přes vysoké přímé náklady na odškodnění, zachování "čistého štítu" a zejména vyhýbání se splnění dalších podmínek Evropské komise, která Microsoftu přikázala nabídnout verzi operačního systému Windows XP bez integrovaného přehrávače Windows Media Player. Microsoft se proti verdiktu odvolal k soudu první instance, čímž oddálil povinnost podřídit se rozhodnutí Evropské komise a zároveň získal možnost tento verdikt ještě změnit.

Poslední Mohykán

Poslední výraznou společností, která stojí v boji proti Microsoftu na straně Evropské komise, je Real Networks, které se přímo týká hlavní sporný bod, totiž šíření Windows Media Playeru jako součásti operačního systému Windows. Real player a formáty Real media podle majitelů společnosti měly být hlavním formátem pro online distribuci médií (a Real video má skutečně výborný poměr bitrate a kvality videa), ale nestalo se tak, kvůli údajně nekalým praktikám Microsoftu.

Během dneška tedy proběhne setkání Bo Vesterdorfa se zástupci Real Networks a Microsoftu, jejich jednání by se mělo podle oficiálního prohlášení týkat procedurálních záležitostí. K jednání jsou pozvány i společnosti, které své stížnosti a podporu celému sporu Evropské komise a Microsoftu stáhly. Je více než pravděpodobné, že prezident soudu bude chtít od Novellu a CCIA vysvětlení jejich postupu. Podle vyjádření zástupců obou společností se sice aktivně odmítají nadále podílet na soudním sporu, ale důkazy, které poskytly v průběhu pětiletého vyšetřování, zůstávají nadále v platnosti.

Evropská unie se nevzdá

Mluvčí Evropské unie v souvislosti s nejnovějším vývojem sporu s Microsoftem prohlásil, že skutečnost, že se některé strany vzdaly účasti na sporu, nemění v žádném případě fakta o tomto případu a proto bude vše pokračovat běžným způsobem u soudu. Jaký význam může mít dnešní chystané setkání prezidenta soudu se zainteresovanými společnostmi, odmítl komentovat.

Diskuze (15) Další článek: Eurotel Data Expres dnes v noci nepojede

Témata článku: Microsoft, Windows, Evropská unie, President, Evropská komise, Osobní účet, Sporný bod, Spor, Evropská záležitost, Vysoká pokuta, Hlavní oponent, Real, Stížnost, Spore, Štít, TimeWarner, Poslední mohykán


Určitě si přečtěte

Nový Edge je opravdu Chrome! Prohnali jsme prohlížeče benchmarky i vlastním unikátním testem

Nový Edge je opravdu Chrome! Prohnali jsme prohlížeče benchmarky i vlastním unikátním testem

** Nový Edge je postavený na Chromiu ** Prohnali jsme ho benchmarky a srovnali s ostatními ** Potvrdily nám, že je prakticky stejný jako Chrome a Opera

Jakub Čížek | 65

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

** Strojové učení ještě nepřitáhlo takový zájem jako na začátku prázdnin ** Ne, umělá inteligence nenašla lék na rakovinu ** Naučila se svlékat ženy nejen z plavek

Jakub Čížek | 35

Co je TikTok: Svérázná sociální síť chytla mladé uživatele, už jich má už 1,5 miliardy

Co je TikTok: Svérázná sociální síť chytla mladé uživatele, už jich má už 1,5 miliardy

** Sociální síť TikTok získala stamiliony uživatelů a stále roste ** Jaký obsah na ní najdete a co můžete v jejím rámci čekat? ** Je to zábava pro mladé, nebo platforma pro úchyláky?

Karel Kilián | 38

Chyba roku 2038 způsobí problémy, počítače dnes totiž stárnou příliš pomalu

Chyba roku 2038 způsobí problémy, počítače dnes totiž stárnou příliš pomalu

** Loni ajťáky vystrašilo přetečení GPS čítače týdnů ** Nemělo se stát vůbec nic, ale svět opět nebyl připravený ** Za 18 let nás ale čeká ještě něco mnohem většího

Jakub Čížek | 66

Nejlevnější router s Wi-Fi 6 v testu: vážně ještě chcete kupovat routery jen pro 802.11ac?

Nejlevnější router s Wi-Fi 6 v testu: vážně ještě chcete kupovat routery jen pro 802.11ac?

** Otestovali jsme TP-Link Archer AX10, nejdostupnější router s Wi-Fi 6 ** Šetřilo se, ale zatím ty ústupky tolik nebolí ** Pro domácí síťování pohodlná volba, do firmy ale chcete něco lepšího

Tomáš Holčík | 44Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 12 bezdrátových sluchátek

Vyplatí se Apple z bazaru?

Test batohů pro notebooky

Vybíráme nejlepší sportovní hodinky