Spoon.net: vy ještě instalujete aplikace? Nebuďte včerejší

Spoon.net je drobný prográmek a webový katalog aplikací, které se neinstalují, spouští se z webu a umí synchronizovat své nastavení napříč počítači. Zatím jen na Windows.

Před třemi lety jsme na Živě.cz psali o drobném prográmku Sandboxie. Je jedním ze zástupců dlouhé řady aplikací, které umožňují spouštění programů v izolovaném prostoru, tedy v pískovišti – sandboxu. V praxi to funguje tak, že zápis (a čtení) aplikace do systému je podchycen (v tomto případě) klientem Sandboxie a ten pak třeba žádost o zápis do systémového registru přesměruje do vlastního virtuálního registru v podobě jednoduchého souboru.

Má to jednu velkou výhodu. Pokud složku Sandboxie s programem smažete, v systému po něm nezůstane ani bit. Díky kompletní izolaci nedochází ke konfliktům, zároveň tedy můžete třeba pro testovací účely používat hned několik verzí Firefoxu, Chromu a tak dále, což by jinak nebylo možné, protože novější verze by tu starší přepsala. Sandboxie, VMware ThinApp a hromada dalších aplikací pro lokální aplikační virtualizaci se tedy hodí třeba tehdy, když si něco chcete jen vyzkoušet a nehodláte si tím zašpinit celý systém.

Aplikace za pár sekund a bez instalace

Tento článek ovšem není o Sandboxie ale o programu – nebo spíše o webové službě – jménem Spoon. Jedná se o startup, který spatřil světlo světa loňský rok, má za sebou ale ještě o něco starší historii pod jiným jménem.

Spoon dělá v podstatě to samé co Sandboxie, ale mnohem jednodušeji a s využitím principů a popularity cloud–computingu. Jádrem Spoonu je webový katalog, který dnes čítá asi tisíc programů a her. Vy si nainstalujete pouze jednoduchý virtualizační klient a speciální doplněk pro prohlížeče IE, Firefox, Opera, Safari a Chrome, vytvoříte si účet a... A klepnete na tlačítko Launch now u libovolného programu.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Karta konkrétního programu a katalog Spoonu – stačí klepnout na Launch now

Co se stane poté? Klient si stáhne potřebná zabalená data upravené aplikace. Podstatné je to, že se nic neinstaluje – aplikace se pouze rozbalí do speciálního adresáře Spoonu a zapíše si potřebná data do falešného (virtuálního) registru. Poté se spustí. Při dnešní typické rychlosti připojení okolo 10 Mb/s tak celá operace zabere okolo deseti sekund. Pokud si tedy budete chtít vyzkoušet třeba nějaký hudební přehrávač nebo právě jiný webový prohlížeč, než běžně používáte včetně třeba jeho historických verzí, nemusíte nikde hledat instalační soubory a procházet klasickým kolečkem – prostě si to spustíte ve Spoonu.

Klepněte pro větší obrázek
Jakmile klepnete na Launch now, Spoon se podívá, jestli už tuto aplikaci nemáte, a pak
ji buď stáhne, nebo provede pouze synchronizaci nastavení z webu a spustí ji

Jakmile program ukončíte, jeho nastavení se uchová v paměti Spoonu, příště ale budete muset opět navštívit stránky katalogu. Spoon je nicméně dostupný i pomocí konzole v oznamovací oblasti Windows „u hodin“ a zde můžete po přihlášení určit, které aplikace mají být trvale k dispozici. Ty pak budou dostupné přímo z nabídky Start a vy se obejdete bez internetového připojení. V podstatě tedy docílíte efektu Sandboxie. Aplikace se už nebude znovu stahovat, stále ale bude izolovaná od systému, bude se v něm pouze spouštět, ale rozhodně ho nezašpiní. Jedním kliknutím ji celou odstraníte bez jediné stopy.

Klepněte pro větší obrázek
Firefox 4 se spouští nativně uvnitř vašeho systému, pouze jeho start může být pomalý.
Stejně tak v seznamu spuštěných procesů najdete Firerfox.exe. Že je něco jinak, vám napoví leda další dva procesy Spoon-Sandbox.exe a Spoon-Sync.exe, které v tuto chvíli Firefox obalují a ten tedy nekomunikuje se skutečným systémovým registrem a adresářovou strukturou Windows

Zatímco Sandboxie je placené, Spoon je zdarma. Autoři ale přirozeně hledají i cesty, jak na tom něco vydělat, k dispozici je tedy i placená verze Silver Spoon, která nabídne lepší ovládání, možnost synchronizace dat mezi více počítači po vzoru služby Live Mesh nebo Dropboxu a také synchronizaci aplikací. Zpoplatněné jsou i některé hry.

Dropbox synchronizuje data, Spoon celé aplikace

Synchronizace aplikací je dostupná i v bezplatné verzi, zde ale budete mít po ruce pouze webové meziúložiště s kapacitou 100 MB. To placené disponuje velikostí 40 GB. Jak to funguje? Každá aplikace ve Spoonu se skládá z obrazu vlastní aplikace/cache a samotného sandboxu, tedy jakéhosi adresářového systému, kde virtualizujete registr, adresáře, do kterých se ukládá nastavení programu a tak dále. A právě toto nastavení, které zpravidla dosahuje jen několika desítek až stovek kilobajtů na jednu aplikaci, může Spoon synchronizovat skrze web na jiné počítače, kde budete mít nainstalovaný klient. Skutečně se přenáší jen malé množství dat, samotný obraz – balík s optimalizovaným programem z katalogu Spoon je totiž ve všech případech stejný.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Ovládací konzole Spoonu a výběr aplikací, které budou dostupné nejen skrze webový katalog ale i z nabídky Start

Pokud tedy skrze Spoon spustíte z webu nějakou hru, skončíte u druhé mise a stav hry se uloží do virtualizovaného registru, s povolenou synchronizací se tento registr uloží na web a ve škole nebo v práci pak můžete zvesela pokračovat, tamní klient si totiž z úložiště stáhne změny nastavení aplikace a ta tedy bude v podstatě identická jako domácí verze.

Spoon tímto způsobem rozšiřuje možnosti klasických synchronizačních úložišť, které něco podobného jednoduše nedokážou. I kdyby totiž třeba Dropbox nabízel možnost synchronizace aplikací, bude to poměrně složité. V běžném systému totiž program část svého nastavení uloží do systémového registru, část do uživatelského profilu (c:\Users\pepa\AppData) a některé programy, pakliže mají dostatek práv, pak lecos uloží i do konfiguračních souborů různě rozesetých po systému, což je neduh zvláště starších verzí Windows. Pro Dropbox by bylo jednoduše příliš složité posbírat všechny tyto rozsypané soubory a synchronizovat je napříč počítači, které mají ke všemu úplně odlišný systémový registr, jinou verzi Windows a tak dále. Spoon ale veškeré nastavení programu ukládá díky virtualizaci na jedno jediné místo a programové balíky jsou nezávislé na verzi Windows. Stačí tedy skutečně přenést jen těch pár „konfiguráků“.

Synchronizace je ale zatím stále testovací funkce, u některých programů z katalogu tedy ještě stále není akttivovaná.

Klepněte pro větší obrázek
Skrytá adresářová struktura Spoonu: ve složce Sandboxes jsou uložené stažené programy, jejich vlastní virtuální systémový registr a další data. Ostatní adresáře se starají o synchronizaci a nastavení samotného Spoonu. Nejdůležitější je ale na tom všem to, že se při používání třeba Opery nebo jiného „spoonovaného“ programu nikam jinam data neukládají – pouze sem.

Pokročilejší Silver Spoon dále prohledá váš systém, ve kterém dokáže najít aplikace, které už má v katalogu a migruje je do svého prostředí. Firmy pak nakonec mohou využít i celého vlastního serveru a nabízet skrze něj pro své ovečky vybranou nadílku zabezpečených aplikací.

Klepněte pro větší obrázek
Katalog her, které si můžete zahrát pomocí Spoonu a díky
synchronizaci nastavení pokračovat na jiném počítači

Pokud si chcete pohrát s programy a nechcete si instalací zaneřádit celý systém, Spoon je docela elegantní řešení. Jeho databáze zatím sice obsahuje pouze programy, jejichž licence to umožňuje, katalog se ale neustále rozšiřuje a najdete zde stále více aplikací.

Spoon si zároveň zatím vychutnáte pouze na Windows, na podpoře Mac OS X a postupně i dalších platforem se už ale prý pracuje.

Webové stránky Spoon.net

Diskuze (25) Další článek: Proč Zubr, Litovel a Holba sjednotily emailovou komunikaci

Témata článku: Technologie, Software, Web, Cloud, Systémový program, Adresářová struktura, Sandboxie, Potřebné povolení, Celý klient, Synchronizace, Dostupný soubor, Uložený vzor, Složitá část, Launch, Celá operace, Celý systém, Odlišný systém


Určitě si přečtěte

Pojďme programovat elektroniku: České chytré zásuvky Netio pro kutily i firmy

Pojďme programovat elektroniku: České chytré zásuvky Netio pro kutily i firmy

** Wi-Fi zásuvky nevyrábí pouze Čína ** Vyzkoušeli jsme českou Netio PowerCable ** Je přímo určená pro vývojáře, má totiž jednoduché JSON API

Jakub Čížek | 44

Hesla jsou zlo. Hackeři napáchali tolik škody právě proto, že vůbec existují

Hesla jsou zlo. Hackeři napáchali tolik škody právě proto, že vůbec existují

** Nikdo si je nepamatuje ** Žádné není zcela bezpečné ** Nejlepší by bylo je prostě zrušit

Jakub Čížek | 63

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 6


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 20 powerbank s USB-C

Test: mobily do 3 500 Kč

Radíme s výběrem routeru

Tipy na nejlepší vánoční dárky