Spoluzakladatel Apple vám najde ztraceného psa

Malý čip s GPS navigací dokáže lokalizovat přesně to, co hledáte. Pokud věčně ztrácíte klíče a nevíte, kde máte doklady, blýská se na lepší časy.
Steve Wozniak, spoluzakladatel společnosti Apple Computer, vlastnící společnost Wheels of Zeus (wOz jako zkratka nebo také wozniakova přezdívka) představil produkt, který chce firma prosadit. Heslem wOz je “pomáhat lidem” a jejím prvním připravovaným produktem je bezdrátová sít wOzNet, který slibuje nalézt téměř cokoliv. Tedy za předpokladu, že bude dotyčný předmět či osoba vybavena speciálním radiovým čipem s velkým dosahem a nízkou spotřebou. Čip komunikuje s okolím bezdrátově rychlostí 1 200 baudů, sice málo na dnešní sítě, pro lokalizaci předmětů ale bohatě postačí. Signál zachytává speciální kapesní počítač, který k lokalizaci předmětu využívá globální poziční systém GPS.

Vzhledem k tomu, že uvedení první verze své sítě plánuje Wozniak až na příští rok, není k dispozici mnoho detailů. Podle šéfa Wheels of Zeus bude kapesní počítač s monitorovacím zařízením schopný detekovat předmět vzdálený až do tří kilometrů. Dosah vyhledávání může být rozšířen s využitím internetu. Ten poslouží jako pojítko mezi přístroji ostatních uživatelů, pokud jej budou chtít dát k dispozici. Systém má mít zabudované bezpečnostní prvky – uživatelé jednotlivých zařízení tak nebudou moci sledovat předměty přiřazené k cizímu terminálu.

Sledovací systémy založené na GPS jsou již v komerčním provozu, využívají je logistické společnosti i policejní složky ke sledování předmětů či osob. Wozniakova síť se má lišit zejména svou finanční přístupností. Cenu jádra počítače, rádiové části a GPS terminálu odhaduje Steve Wozniak na 25 dolarů, k tomu ale přistoupí cena “zbytku” kapesního zařízení včetně obrazovky, baterie, paměti a procesoru. Odhadovaná cena čipů pro označení předmětů zveřejněna nebyla.

Stejně tak se neuvádí, co se stane, když budete potřebovat najít ten kapesní počítač, se kterým se vše ostatní vyhledává. Ocenil bych také režim průběžného hlídání. Například když by se nějaký z hlídaných předmětů vzdálil o více než deset metrů, spustil by se poplach ) daný předmět jsem někde zapomněl nebo mi ho někdo vzal.

Diskuze (4) Další článek: TESmedia/Intercable CZ zrychlí internet přes kabel

Témata článku: Apple, Terminál, Dosah, Připravovaný produkt, Zařízení schopný, Speciální systém, Spoluzakladatel, Zeus, Bezpečnostní složka

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Ochraňte svou techniku před zloději

Testy All-in-One PC a herních monitorů

Proč byste měli chtít HDR televizi

Svět leteckých simulátorů