Twitter | Únik dat

Spolupracovníci Twitteru špehovali celebritám účty. Získávali jejich čísla a přibližnou polohu

Twitter musel v minulých letech řešit rozsáhlý bezpečnostní problém, který ho natolik zaměstnal, až sám nemohl uvěřit, že k němu dochází v takové míře. Agentura Bloomberg odhalila, že mezi lety 2017 a 2018 někteří zaměstnanci a spolupracovníci sítě zneužívali svých pravomocí a získávali z účtů veřejných osob osobní údaje, včetně jejich přibližné polohy a telefonních čísel. 

Celkem pro Twitter pracuje 1500 lidí, kteří se starají o správu uživatelských účtů. Jde o přesně ty osoby, které vám pomohou, pokud se váš účet stane terčem hackerského útoku – prostě nabízí uživatelskou podporu. Také kontrolují obsah na síti, zda není závadný. 

Aby tito zaměstnanci mohli svou práci vykonávat, mají omezený přístup k osobním datům uživatelů. Jde jak o jejich telefonní čísla a emailové adresy, tak IP adresy. Za normálních okolností mají zakázáno tento přístup zneužívat, jenže právě k tomu před dvěma až třemi lety masivně docházelo. 

Podle Bloombergu si někteří spolupracovníci „vytvořili jakýsi druh hry, kdy vytvářeli falešné dotazy na technickou podporu“, aby se mohli dostat k osobním datum vybraných celebrit. Nejvíce prahli po IP adresách, proto z nich lze odhadnou přibližnou polohu lidí (respektive jejich zařízení). Mezi veřejnými osobnostmi, které se staly terčem, byla mimo jiné zpěvačka Beyoncé. 

K těmto bezpečnostním únikům docházelo tak často, že Twitter je v jeden moment ani nestíhal sledovat. Některé zaměstnance bavící se touto činností firma odhalila a vyhodila je, jiní se dokázali skrýt. Téma se proto od té doby několikrát řešilo na představenstvu Twitteru a dotazován byl i šéf společnosti Jack Dorsey. Zda však inicioval nějaké opatření, aby zaměstnanci nebyli tak „utržení ze řetězu“, není známo.

Zpráva se v každém případě objevila ve chvíli, kdy Twitter vyšetřuje masivní útok ze začátku tohoto měsíce. Skupině hackerů se pomocí sociálního inženýrství podařilo získat přístup ke 130 účtům, mezi kterými bylo i několik velkých firem a politiků. Nešlo jí ovšem o krádež dat těchto osob, ale přes účty se snažila rozjíždět bitcoinové podvody.

Diskuze (3) Další článek: Astro Slide finišuje. Kapesní počítač bude nakonec ještě o něco lepší

Témata článku: Bezpečnost, Sociální sítě, Twitter, Únik dat, Zaměstnanci, Účet, Beyoncé, Bloomberg, Telefonní číslo, Spolupracovník, Přibližná poloha, Jack Dorsey, Celebrita, Poloha


Určitě si přečtěte

Jak odposlouchávat sousedy: Bizarní Lamphone a další netušené techniky

Jak odposlouchávat sousedy: Bizarní Lamphone a další netušené techniky

** Lamphone je další bizarní technika odposlechu ** Zneužívá obyčejnou stropní lampu ** Podívejte se na další bizarní experimenty

Jakub Čížek | 17

Jak se žije s telefonem bez Googlu: Čerstvé zkušenosti s telefony Honor a Huawei

Jak se žije s telefonem bez Googlu: Čerstvé zkušenosti s telefony Honor a Huawei

** Honor u nás přichází s prvním telefonem bez Google Mobile Services ** Současný stav je lepší než na začátku, ideální ale není ** Zkusili jsme i hack s ručním přidáním služeb Googlu

Tomáš Holčík | 158

Za hranicemi Chromu: 13 nejzajímavějších prohlížečů, které „nikdo“ nepoužívá

Za hranicemi Chromu: 13 nejzajímavějších prohlížečů, které „nikdo“ nepoužívá

** Šesti nejpoužívanějším prohlížečům patří 94 % trhu ** Různé „klony“ Chromu slibují lepší funkce nebo jiný design ** Také Firefox má řadu zajímavých odnoží

Lukáš Václavík | 40

Je lepší hrát na PC, či na konzolích? Nebo jsou i jiné možnosti?

Je lepší hrát na PC, či na konzolích? Nebo jsou i jiné možnosti?

** Jaké jsou výhody a nevýhody hraní na počítači? ** Co mají společného a v čem se liší Xbox One, PS4 a Switch? ** Na čem hrát, když nemáte výkonné PC ani konzoli?

Lukáš Václavík | 124


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: nejlepší notebooky do 20 000 Kč

Test 8 levných IP kamer

Jak vybrat bezdrátová sluchátka

Testujeme Android 11