Twitter | Únik dat

Spolupracovníci Twitteru špehovali celebritám účty. Získávali jejich čísla a přibližnou polohu

Twitter musel v minulých letech řešit rozsáhlý bezpečnostní problém, který ho natolik zaměstnal, až sám nemohl uvěřit, že k němu dochází v takové míře. Agentura Bloomberg odhalila, že mezi lety 2017 a 2018 někteří zaměstnanci a spolupracovníci sítě zneužívali svých pravomocí a získávali z účtů veřejných osob osobní údaje, včetně jejich přibližné polohy a telefonních čísel. 

Celkem pro Twitter pracuje 1500 lidí, kteří se starají o správu uživatelských účtů. Jde o přesně ty osoby, které vám pomohou, pokud se váš účet stane terčem hackerského útoku – prostě nabízí uživatelskou podporu. Také kontrolují obsah na síti, zda není závadný. 

Aby tito zaměstnanci mohli svou práci vykonávat, mají omezený přístup k osobním datům uživatelů. Jde jak o jejich telefonní čísla a emailové adresy, tak IP adresy. Za normálních okolností mají zakázáno tento přístup zneužívat, jenže právě k tomu před dvěma až třemi lety masivně docházelo. 

Podle Bloombergu si někteří spolupracovníci „vytvořili jakýsi druh hry, kdy vytvářeli falešné dotazy na technickou podporu“, aby se mohli dostat k osobním datum vybraných celebrit. Nejvíce prahli po IP adresách, proto z nich lze odhadnou přibližnou polohu lidí (respektive jejich zařízení). Mezi veřejnými osobnostmi, které se staly terčem, byla mimo jiné zpěvačka Beyoncé. 

K těmto bezpečnostním únikům docházelo tak často, že Twitter je v jeden moment ani nestíhal sledovat. Některé zaměstnance bavící se touto činností firma odhalila a vyhodila je, jiní se dokázali skrýt. Téma se proto od té doby několikrát řešilo na představenstvu Twitteru a dotazován byl i šéf společnosti Jack Dorsey. Zda však inicioval nějaké opatření, aby zaměstnanci nebyli tak „utržení ze řetězu“, není známo.

Zpráva se v každém případě objevila ve chvíli, kdy Twitter vyšetřuje masivní útok ze začátku tohoto měsíce. Skupině hackerů se pomocí sociálního inženýrství podařilo získat přístup ke 130 účtům, mezi kterými bylo i několik velkých firem a politiků. Nešlo jí ovšem o krádež dat těchto osob, ale přes účty se snažila rozjíždět bitcoinové podvody.

Diskuze (3) Další článek: Astro Slide finišuje. Kapesní počítač bude nakonec ještě o něco lepší

Témata článku: Sociální sítě, Bezpečnost, Twitter, Zaměstnanci, Únik dat, Telefonní číslo, Celebrita, Přibližná poloha, Spolupracovník, Poloha, Účet, Jack Dorsey, Beyoncé, Bloomberg, PóloDying Light 2 si zahrajete i na Nintendo Switch, ale jen prostřednictvím cloudu

Dying Light 2 si zahrajete i na Nintendo Switch, ale jen prostřednictvím cloudu

Nejnovější pobíhání mezi zombíky si nakonec užijete nejen na velkých konzolích.

Michal Maliarov
Streamování herNintendo Switch
V Amsterdamu otevřeli první ocelový most vytištěný na 3D tiskárně

V Amsterdamu otevřeli první ocelový most vytištěný na 3D tiskárně

** V Amsterdamu otevřeli první ocelový most vytištěný na 3D tiskárně ** Stavba je prošpikovaná senzory, jež sledují její stav ** Tištěné ocelové konstrukce mají před sebou velkou budoucnost

Karel Kilián
Nizozemsko3D tiskStavby