Spolupráce Cígler Software a Great Plains Czech naznačuje trend

Ohlášená úzká spolupráce a v budoucnu možná i vývoj společných komponent mezi firmami Cígler Software a Great Plains Czech je první výraznou vlaštovkou na poli integrace softwaru pro malé a střední firmy.
„This company is one of the top software companies in the world.“ Věta filmu The Matrix směřovaná hlavnímu hrdinovi, zatím není v našich softwarových firmách příliš slýchána. Přesto je v České republice neuvěřitelný počet společností zabývajících se vývojem ekonomického softwaru. Na jednu hlavu snad nejvyšší na světě. Samozřejmě, některé jsou méně úspěšné, některé více – zatím. Jednou z těch, které svým výrazným novátorským přístupem získaly tisíce zákazníků, je i Cígler Software a jejich známý ekonomický systém pro malé a menší střední – Money. Nyní ve verzi 2000. Přichází však chvíle pravdy a v roce 2003, kdy se možná staneme členy Evropské Unie, zřejmě bude pozdě začít přemýšlet o alianci s dalšími.

To pochopili právě u Cígler Software a koncem srpna ohlásili velice úzkou spolupráci se zastoupením zahraniční softwarové firmy Great Plains Czech. Ta nabízí moderní informační systém Dynamics C/S a její cíloví zákazníci jsou v oblasti velkoobchodu, distribuce, maloobchodu a služeb. Pro Great Plains je zajímavý segment zákazníků s obratem od deseti milionů korun do jedné miliardy.

Jaké má spojení význam a co komu přinese? Nejzajímavější je obrovská šíře otevření si obchodních kanálů navzájem. Ve zjednodušené formě – Cígler Software má velké množství obchodních partnerů (a ještě více stávajících i potenciálních zákazníků), kteří jsou schopni a ochotni dodávat software ve větším záběru. Když jsou Money pro někoho malé, pak přichází nabídka s implementací systému Dynamics. A naopak. Když partneři Great Plains zjistí, že zákazník je menší, mohou nabídnout systém Money.

Zásadním spojovacím článkem obou zúčastněných jsou technologie firmy Microsoft. Zejména její SQL server, který Dynamics používá. U Cígler Software však také nespí a chystají nový produkt pod kódovým označením Tornádo. Měl by mít třívrstvou architekturu, pojede také na MS SQL serveru, výraznou orientaci na Internet a dokonce jako přídavek – MS Visual Basic for Application. To je zřejmě vůbec poprvé, kdy bylo něco takového představeno.

Nebudou si systémy konkurovat? Obě firmy shodně tvrdí, že ne. Tornádo bude dodáváno s tou variantou SQL serveru, který bude
pro zákazníka nejvhodnější. Pozicování Tornáda je pro firmy od 1 do 100 PC. Samozřejmě technologicky je to pokrok, ale v té době bude i systém Dynamics zase o kus vpředu. Maximální překryv zákazníků má být podle Martina Cíglera maximálně deset procent.

A co si myslí Ivan Habovčík, šéf konzultantů v Microsoftu, o významu tohoto spojení? „Microsoft všestranně podporuje domácí i světové vývojáře na našich platformách. Proto vysoce oceňujeme správné rozhodnutí Cígler Software a Great Plains, které umožní českým zákazníkům využít výhod spojení místní a světové firmy na nejnovějších technologiích. Navíc je vidět, že aliance firem nebudeme sledovat už jenom z dálky u těch největších zahraničních, ale že výhodné propojení může přinášet užitek české ekonomice.“

Jak je vidět, vody se v českých softwarových luzích začaly hýbat o něco rychleji. Nebude špatným prorokem ten, kdo předpokládá určitou „standardizaci“ situace. Co to znamená? Počet softwarových firem u nás se bude stále zmenšovat a budou vznikat podobné aliance se stále větší marketingovou silou.

Diskuze (3) Další článek: Velká otázka: stihne Microsoft uvést Windows 2000 ještě letos?

Témata článku: Software, Maximální zjednodušení, Spol, Money, Obchodní význam, Spolupráce, Tornádo, Cígler software


Určitě si přečtěte

Google mapy, Seznam mapy, Apple mapy... Velké srovnání šesti internetových map. Kdo to dělá nejlépe?

Google mapy, Seznam mapy, Apple mapy... Velké srovnání šesti internetových map. Kdo to dělá nejlépe?

** Která klasická webová mapa se vám líbí nejvíce? ** Srovnali jsme šest velkých služeb v několika situacích ** Hlasujte v anketě

Jakub Čížek | 81

Otestovali jsme 8 mobilů do 8 000 Kč: rozdíly ve výkonu jsou ohromné

Otestovali jsme 8 mobilů do 8 000 Kč: rozdíly ve výkonu jsou ohromné

** Mobil za 8 000 Kč uspokojí většinu uživatelů ** Klasické foťáky stačí, širokáče ale zklamaly ** Zásadní jsou rozdíly ve výkonu

Časopis Computer | 4


Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test fitness náramků

Levné záložní zdroje

Jak si zabezpečit domov

Nejlepší monitory na trhu