Waze | Cestování | Sdílená ekonomika

Spolujízda s Waze: nová verze aplikace umožňuje řidičům pozvat až čtyři spolujezdce. V Česku ale zatím ne

Waze zná většina českých uživatelů jako automobilovou navigaci, jejíž největší výhodou jsou informace o dopravě a případných komplikacích v reálném čase. Od roku 2015 však původně izraelská firma, spadající dnes pod křídla Googlu, testuje ve vybraných zemích možnost spolujízdy.

Službu se označuje jako Waze Carpool a řidiči v jejím rámci mohou nabízet volná místa ve svém autě. Nejedná se však o konkurenci taxislužbám ani Uberu – cíl cesty neudává zákazník, ale řidič nabízí trasu a čas, ve kterém ji hodlá absolvovat.

Typickým příkladem spolujízdy přes Waze Carpool je společné dojíždění do zaměstnání. Případní zájemci přispívají řidiči částkou, která odpovídá nákladům na palivo. Po testovacím provozu v Izraeli funguje od října loňského roku v Brazílii, Mexiku a Spojených státech.

Novinka ve Waze Carpool

Spolujízdu iniciuje řidič, který zadá odkud, kam a kdy hodlá jet. Následně mohou o publikovanou trasu jevit zájem případní spolujezdci, přičemž řidič obdrží informace, kde budou nastupovat. Až dosud si řidič mohl vybírat pouze jednoho spolujezdce.

Nová verze přináší změnu v tom, že řidič může pozvat na cestu až čtyři spolujezdce, kteří poptávají přepravu. Typickou situací je dojíždění do práce, kdy jedním vozidlem jezdí pokaždé stejná sestava. Pozvaní spolujezdci tak mají přednostní právo „zabookovat“ si místo v autě.

Řidiči jsou v aplikaci nabízeni případní spolujezdci, přičemž na prvních místech jsou zobrazováni ti, jejichž místo nástupu, respektive výstupu je nejblíže plánované trase. Spolujezdec i řidič si před akceptováním spolujízdy mohou navzájem prohlédnout své profily, kde zjistí hodnocení, adresu zaměstnání a společné přátele na Facebooku.

V zájmu lepšího životního prostředí

Nová funkce je relativně malým upgradem, který je příjemným přínosem především pro řidiče. Ti nyní mohou aktivně hledat spolujezdce, kteří mají zájem o nabízenou trasu, a nemusí tak čekat na to, zda je zájemci objeví sami.

Spolujízda přes Waze přináší řadu nesporných výhod. Kromě rozdělení nákladů mezi řidiče a spolujezdce je to především snížení zátěže individuální dopravy na životní prostředí. Na některých silnicích v USA pak mohou vozidla s více než třemi cestujícími využívat vyhrazené (zpravidla volnější a rychlejší) jízdní pruhy. V Česku ani v jiné evropské zemi bohužel není v tuto chvíli služba Waze Carpool dostupná a neexistují informace o tom, kdy a zda vůbec by mohla být zpřístupněna.

Waze neustále pracuje na vylepšování svých aplikací – například ve spolupráci s Transport for London umožňuje řidičům objet nové nízkoemisní zóny v centru města. Počátkem července začala navigace v USA a Kanadě zobrazovat ceny zpoplatněných silnic.

Diskuze (11) Další článek: Neuronová síť GLTR dokáže odhalit, jestli text napsal člověk, nebo robot

Témata článku: Google, USA, Facebook, Waze, Navigace, Cestování, Mexiko, Izrael, Sdílená ekonomika, Trasa, Česká republika, Řidič, Transport, Spolujízda, Verze aplikace, London, Nová verze, Spol, Brazílie, Aplikace, Kanada, Spolujezdec, Waze Carpool


Určitě si přečtěte

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

** S cenou do 20 tisíc lze vybrat solidní notebook na práci i hry ** Přenosné notebooky nabídnou i kovová těla a rychlý hardware ** Na hraní se hodí více peněz, ale na použitelný základ dvacet tisíc stačí

Tomáš Holčík, David Polesný | 50

Chyba roku 2038 způsobí problémy, počítače dnes totiž stárnou příliš pomalu

Chyba roku 2038 způsobí problémy, počítače dnes totiž stárnou příliš pomalu

** Loni ajťáky vystrašilo přetečení GPS čítače týdnů ** Nemělo se stát vůbec nic, ale svět opět nebyl připravený ** Za 18 let nás ale čeká ještě něco mnohem většího

Jakub Čížek | 66

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

** K odposlechu mozků používáme EEG ** To má ale žalostné informační rozlišení ** Rusům pomohla počítačová neuronová síť

Jakub Čížek | 29

Co je TikTok: Svérázná sociální síť chytla mladé uživatele, už jich má už 1,5 miliardy

Co je TikTok: Svérázná sociální síť chytla mladé uživatele, už jich má už 1,5 miliardy

** Sociální síť TikTok získala stamiliony uživatelů a stále roste ** Jaký obsah na ní najdete a co můžete v jejím rámci čekat? ** Je to zábava pro mladé, nebo platforma pro úchyláky?

Karel Kilián | 38

Wi-Fi 6 konečně začíná dostávat smysl. Poradíme, jak ji využít

Wi-Fi 6 konečně začíná dostávat smysl. Poradíme, jak ji využít

** Na trh míří první levné Wi-Fi 6 routery ** Nabídka zařízení, zejména notebooků, každý den roste ** Poradíme, jak nejlépe přejít s domácností na Wi-Fi 6

Tomáš Holčík | 31

Koupili jsme nejlevnější dron s kamerou. Stál nás 300 Kč a má rozměry kreditky

Koupili jsme nejlevnější dron s kamerou. Stál nás 300 Kč a má rozměry kreditky

** Kvalitní drony začínají na 10 000 Kč ** Šli jsme na to jinak a koupili ten nejlevnější s kamerou ** I když je to čínský šmejd, je s ním zábava

Jakub Čížek | 34Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 12 bezdrátových sluchátek

Vyplatí se Apple z bazaru?

Test batohů pro notebooky

Vybíráme nejlepší sportovní hodinky