Waze | Cestování | Sdílená ekonomika

Spolujízda s Waze: nová verze aplikace umožňuje řidičům pozvat až čtyři spolujezdce. V Česku ale zatím ne

Waze zná většina českých uživatelů jako automobilovou navigaci, jejíž největší výhodou jsou informace o dopravě a případných komplikacích v reálném čase. Od roku 2015 však původně izraelská firma, spadající dnes pod křídla Googlu, testuje ve vybraných zemích možnost spolujízdy.

Službu se označuje jako Waze Carpool a řidiči v jejím rámci mohou nabízet volná místa ve svém autě. Nejedná se však o konkurenci taxislužbám ani Uberu – cíl cesty neudává zákazník, ale řidič nabízí trasu a čas, ve kterém ji hodlá absolvovat.

Typickým příkladem spolujízdy přes Waze Carpool je společné dojíždění do zaměstnání. Případní zájemci přispívají řidiči částkou, která odpovídá nákladům na palivo. Po testovacím provozu v Izraeli funguje od října loňského roku v Brazílii, Mexiku a Spojených státech.

Novinka ve Waze Carpool

Spolujízdu iniciuje řidič, který zadá odkud, kam a kdy hodlá jet. Následně mohou o publikovanou trasu jevit zájem případní spolujezdci, přičemž řidič obdrží informace, kde budou nastupovat. Až dosud si řidič mohl vybírat pouze jednoho spolujezdce.

Nová verze přináší změnu v tom, že řidič může pozvat na cestu až čtyři spolujezdce, kteří poptávají přepravu. Typickou situací je dojíždění do práce, kdy jedním vozidlem jezdí pokaždé stejná sestava. Pozvaní spolujezdci tak mají přednostní právo „zabookovat“ si místo v autě.

Řidiči jsou v aplikaci nabízeni případní spolujezdci, přičemž na prvních místech jsou zobrazováni ti, jejichž místo nástupu, respektive výstupu je nejblíže plánované trase. Spolujezdec i řidič si před akceptováním spolujízdy mohou navzájem prohlédnout své profily, kde zjistí hodnocení, adresu zaměstnání a společné přátele na Facebooku.

V zájmu lepšího životního prostředí

Nová funkce je relativně malým upgradem, který je příjemným přínosem především pro řidiče. Ti nyní mohou aktivně hledat spolujezdce, kteří mají zájem o nabízenou trasu, a nemusí tak čekat na to, zda je zájemci objeví sami.

Spolujízda přes Waze přináší řadu nesporných výhod. Kromě rozdělení nákladů mezi řidiče a spolujezdce je to především snížení zátěže individuální dopravy na životní prostředí. Na některých silnicích v USA pak mohou vozidla s více než třemi cestujícími využívat vyhrazené (zpravidla volnější a rychlejší) jízdní pruhy. V Česku ani v jiné evropské zemi bohužel není v tuto chvíli služba Waze Carpool dostupná a neexistují informace o tom, kdy a zda vůbec by mohla být zpřístupněna.

Waze neustále pracuje na vylepšování svých aplikací – například ve spolupráci s Transport for London umožňuje řidičům objet nové nízkoemisní zóny v centru města. Počátkem července začala navigace v USA a Kanadě zobrazovat ceny zpoplatněných silnic.

Diskuze (11) Další článek: Neuronová síť GLTR dokáže odhalit, jestli text napsal člověk, nebo robot

Témata článku: Google, Facebook, USA, Waze, Navigace, Cestování, Izrael, Sdílená ekonomika, Mexiko, Brazílie, Spolujízda, Řidič, Waze Carpool, Nová verze, Česká republika, Trasa, Transport, Verze aplikace, London, Aplikace, Kanada, Spolujezdec


Určitě si přečtěteAktuální číslo časopisu Computer

Velký test Wi-Fi mesh

Nejlepší hodinky pro všechny aktivity

Důležité aplikace na cesty

Jak streamovat video na Twitch