Spoluautoru DeCSS hrozí dvě léta vězení

Jon Lech Johansen, který se podílel na vzniku utility, která umožňuje kopírování DVD filmů, čelí žalobě za porušení zákona, který zakazuje obcházení počítačových bezpečnostních systémů.
V Oslu začal soudní proces s devatenáctiletým hackerem, který jako člen skupiny Masters of Reverse Engineering spolupracoval na vytvoření utility DeCSS, která dokázala dešifrovat obsah uložený na DVD a umožnila tak jeho kopírování. Obvinění iniciovali představitelé norského a amerického zábavního průmyslu. Johansen byl obviněn už v lednu tohoto roku, soudní řízení bude podle předpokladů trvat celý týden.

Jméno Jon Lech Johansen se stalo slavným před třemi lety, kdy proběhla mediální horečka kolem prolomení systému ochrany obsahu DVD (Content Scramble System – CSS). Důvodem pro vznik této aplikace byla absence oficiálního DVD přehrávače pro operační systém Linux. DeCSS původně nebyl určen k nelegálnímu kopírování DVD filmů, ale v podstatě jej umožnil. Proto se proti šíření DeCSS postavily vydavatelské společnosti a bránily mu i žalobami.

Jednou ze stránek, na jejíhož provozovatele byla podána žaloba za porušení copyrightového zákona DMCA, byl web 2600. Provozovatelé stránky, na které byl DeCSS přístupný loni, vyhráli soudní řízení u federálního soudu. U soudního procesu svědčil i Johansen, který byl po návratu do vlasti předvolán na policii k podání vysvětlení. Johansen byl nakonec obviněn podle paragrafu 145 (2) norského trestního zákona. Tento odstavec postihuje „každou osobu, která porušením ochranného zařízení nebo podobným způsobem protiprávně získá přístup k datům nebo programům uloženým nebo přenášeným elektronickým způsobem nebo jinou technologií“.

Obhajoba bude pravděpodobně argumentovat tím, že přístup k datům na zakoupeném DVD není v rozporu se zmiňovaným paragrafem trestního práva. O nejistotě žalobců svědčí i fakt, že Johansena obvinili z porušení tohoto odstavce a ne z porušení autorských práv.

Jiný úhel pohledu a další možnost pro Johansenovi obhájce poskytuje společné tiskové prohlášení hackerských skupin Drink or Die a Masters of Reverse Engeneering ze 4. listopadu 1999. V něm stojí, že Johansen v žádném případě není autorem DeCSS. Ochranu DVD podle této zprávy prolomil jistý německý hacker, který se posléze stal členem stejné hackerské skupiny, ve které působí i Johansen. Johansena za autora DeCSS dosadila až média v honbě za senzací. O průběhu soudního řízení vás budeme samozřejmě informovat.

Diskuze (6) Další článek: Yahoo zavádí hosting

Témata článku: Linux, Vězení, DEC, Reversi, Soudní ochrana, Oficiální médium, Zeus, Drink, Zábavní průmysl, Drinky, Soudní obvinění, Masters, Oslo

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak rychlé je nabíjení bez drátů?

Test 11 sluchátek pro hráče

Aplikace, které vám zachrání dovolenou

Kompletní přehled datových tarifů