Spojení Microsoftu a Logitechu racionálně

Fúze obou společností je jen kachnou potvrzenou agenturou Reuters. Inu i mistr tesař se občas utne.

Úvahy o tom, jestli Microsoft Logitech skutečně koupí nebo nekoupí, a jestli někdo něco podobného řešil nebo neřešil, ponechme stranou – jaká je opravdová situace ví jen pár zasvěcených, kteří se k tomu pochopitelně odmítají vyjadřovat. Zrekapitulujeme si ale, proč může mít Microsoft důvod o něčem podobném uvažovat.

Microsoft byl a je jedním z předních výrobců počítačových periferií. A i když nebyl vždy první, v historii se zasloužil o prosazení celé řady inovací, na které později přistoupili i další výrobci, včetně Logitechu.

V roce 1997 uvedl na trh Intellimouse s kolečkem, které už dnes bereme jako samozřejmost. V devětadevadesátém vyčnívala na trhu s Intellimouse Explorer, jedna z prvních optických myší vůbec. Hráči si zase oblíbili její třetí verzi Intellimouse Explorer 3.0, ze které se stala taková legenda, že Microsoft i poté, co ji nahradily novější modely, sáhl k jejímu znovuvzkříšení.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Jako první velký výrobce si troufl na zlomené ergonomické klávesnice.

Klepněte pro větší obrázek 
První „naturálka“ znamenala malou revoluci

Nemalou zásluhu má na rozšíření klávesnic s multimediálními tlačítky. Paradoxně se zasloužil i o změnu, kterou řada lidí dodnes vnímá jako přechod k horšímu – přeskupení funkčního bloku Home, End, PgUp a PgDown s dvojnásobnou klávesou Delete, jejž Logitech dodnes razí u drtivé většiny dražších klávesnic. Kdysi dokázal prosadit periferie s force feedback – tedy se zpětnou odezvou. A vyráběl výborné joysticky a populární volanty série Sidewinder, které těchto technologií využívaly.

Jenže od té doby se Microsoftu moc nedaří uvést na trh další podobnou legendu. Světlou výjimkou, o které se hodně mluví, je snad jen poslední generace ergonomické klávesnice Natural 4000, u které upustil od experimentování s přeskupováním kláves a zbytečnými funkcemi a vrátil se ke klasice, a možná populární dálkové ovladače k HTPC, které se staly nepsaným standardem.

Designéři společnosti se snaží přijít s něčím revolučním, ale nedá se říci, že by tato snaha dopadala na úrodnou půdu. Vzpomeňme třeba rozporuplné naklápěcí kolečko, které se objevilo na řadě myší Microsoftu.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek

Na jedné z herních myší spolupracoval i s předním výrobcem – společností Razer. Přesto pojem Habu, na rozdíl od MX518 či Razer DiamondBack, většině lidí nic neříká.

Klepněte pro větší obrázek
MS Habu pro hráče. Znáte ji?

Ani další produkt spolupráce s jinou společností, natočená ergonomická Laser Mouse 6000, mezi uživateli zrovna neexceluje – druhá „naturálka“ z ní nikdy nebude.

Klepněte pro větší obrázek 

A o posledním počinu, herní myši Sidewinder, se také nedá mluvit jako o prodejním trháku.

Klepněte pro větší obrázek 

Logitech přichází s jedním nezvyklým, revolučním a kupodivu i úspěšným, řešením za druhým. Jako první začal v masovém měřítku razit laserový optický snímač. Jako první se pustil do rychlejších bezdrátových myší pro hráče. Se svou MX518 se zasloužil o to, že změna rozlišení herní myši tlačítkem myši při hraní je dnes standardem. Před nějakým časem uvedl na trh MX Revolution s novým kolečkem, které dalo punc originality spoustě dalších povedených myší a řada lidí na něj nedá dopustit.

Klepněte pro větší obrázek 

Jako první předhodil hráčům klávesnici se snadno programovatelnými tlačítky a displejem – G15.

Experimentuje i s designem a nedrží se tradičního vzhledu periferií – vzpomeňme třeba diNovo Edge, která má na straně kulatý touchpad.

Klepněte pro větší obrázek

Nebojí se bourat stereotypy – třeba myší MX Air, před jejímž uvedením bylo podobné ovládání doménou menších výrobců exotických periferií.

U své G9 Laser Mouse, kterou potkáte mnohem častěji než konkurenční produkty podobného ražení, přišel Logitech s jednoduchou možností, jak razantně ovlivnit tvar celé myši.

Klepněte pro větší obrázek

Dodnes nepřekonaný je luxusní volant G25.

Klepněte pro větší obrázek

Jedním z posledních trháků Microsoftu pro hráče je Xbox 360 – ale i tam Logitech svým příslušenstvím ukusuje Microsoftu z koláče.

Zkrátka dá-li se říci, že je nějaký výrobce, který posouvá vývoj celé skupiny periferií pro PC výrazně kupředu, je jím v posledních letech právě Logitech, který Microsoftu žezlo inovátora doslova vyrval z ruky. A to je dost dobrý důvod k tomu, aby se Microsoft v případě, že by se skutečně chtěl vrátit na výsluní, poohlížel právě po Logitechu. Snaha Microsoftu posílit pozice i v této oblasti je znát.

Microsoft je ale i přes některé nezdary v posledních letech stále předním a úspěšným výrobcem populárních, kvalitních a oproti Logitechu relativně levných periferií, a tak pro něj není podobná investice nutná.

Pro nás, jako zákazníky, by to znamenalo menší konkurenci, a zajisté menší výběr kvalitních produktů. Nezbývá nám než čekat, jestli a co z toho vzejde a zdali na onom šprochu nebude nakonec trochu pravdy, i když Reuters nakonec tyto spekulace vyvrací.

Témata článku: Hardware, Microsoft, Revolution, Spoje, Volanty, Poslední počin, Herní řada, Spojení, Log, Herní klávesnice a myš, Logitech G25, Dobrý důvod, Klávesnice herní, Logitech klávesnice, Ergonomická klávesnice, Feedback, Poslední výrobce

Určitě si přečtěte

Tesla chce změnit nákladní dopravu. Její elektrický náklaďák má ohromující parametry

Tesla chce změnit nákladní dopravu. Její elektrický náklaďák má ohromující parametry

** Tesla představila elektrický kamion ** Má obdivuhodný výkon i dojezd ** Prodávat by se měl už za dva roky

17.  11.  2017 | Vojtěch Malý | 158

30 počítačových brzd, které vám zpomalí Windows

30 počítačových brzd, které vám zpomalí Windows

Na webu najdete hromadu rad, jak zrychlit počítač a Windows. My jsme na to šli opačně a naopak jsme hledali činnosti, které ho nejvíce zpomalují. Toto je třicítka těch základních.

12.  11.  2017 | Jakub Čížek | 90

Elektronika, která nepotřebuje kabel ani baterii. Živí se rádiovým šumem

Elektronika, která nepotřebuje kabel ani baterii. Živí se rádiovým šumem

** Každá elektrická krabička má konektor pro napájení nebo baterii ** Jenže pozor, jednou by to tak nemuselo být ** Drobná elektronika se může živit rádiovými vlnami

14.  11.  2017 | Jakub Čížek | 15

Nejlepší notebooky do 10 tisíc, které si teď můžete koupit

Nejlepší notebooky do 10 tisíc, které si teď můžete koupit

** I pod hranicí desíti tisíc korun existují dobře použitelné notebooky ** Mohou plnit roli pracovního stroje i zařízení pro zábavu ** Nejlevnější použitelný notebook koupíte za pět a půl tisíce

16.  11.  2017 | Stanislav Janů | 52

Do 20 let nebude nikdo vlastnit auta, říká zkušený šéf několika automobilek

Do 20 let nebude nikdo vlastnit auta, říká zkušený šéf několika automobilek

** Bývalý šéf a expert z několika velkých automobilek se vyjádřil k budoucnosti tohoto průmyslu ** Do 20 let „nikdo“ nebude vlastnit auta ** Veškerá doprava bude řešená pomocí velkých logistických platforem

15.  11.  2017 | Karel Javůrek | 74


Aktuální číslo časopisu Computer

Otestovali jsme 5 HDR 4K televizorů

Jak natáčet video zrcadlovkou

Vytvořte si chytrou domácnost

Radíme s koupí počítačového zdroje