Facebook | WhatsApp | Instagram

Spojení Messengeru, WhastAppu a Instagramu do jednoho komunikátoru je ohroženo. Hrozí soudní zákaz

Facebook
Spojení Messengeru, WhastAppu a Instagramu do jednoho komunikátoru je ohroženo. Hrozí soudní zákaz | Facebook

Americká vládní agentura Federal Trade Commission (FTC) údajně zvažuje, že se pokusí Facebooku soudním příkazem zakázat spojení jeho komunikačních platforem. Zpráva oficiálně potvrzena nebyla, ale deník The Wall Street Journal (placený obsah) se jí dozvěděl od tří nejmenovaných osob z tohoto prostředí. Tématu se také věnoval deník The New York Times.

Regulátor má údajně obavy z plánu Facebooku, kterým se pochlubil už na začátku roku. Tehdy totiž Facebook prozradil, že pracuje na propojení komunikátorů Messenger, zpráv na Instagramu a WhatsAppu. K postupné integraci už pomalu dochází. Facebook své aplikace Instagram a WhatsApp letos přejmenoval a také pozměnil své logo, aby zdůraznil, že vše patří pod jednu střechu.

Při úplném propojení by tak mohli například uživatelé Messengeru přímo ve své aplikaci chatovat s přáteli či známými na Instagramu či WhatsAppu. Došlo by ke vzájemnému propojení a výraznému posílení společné platformy. 

Agentura FTC má nyní analyzovat, jak moc by spojení ztížilo případné pokusy o rozdělení Facebooku v budoucnosti. O to se má regulátor pokusit v případě, že odkoupení Instagramu a WhatsAppu zpětně vyhodnotí jako pokus o odstranění konkurence ze strany Facebooku.

V letech 2012 a 2014, kdy Facebook odkoupil Instagram a WhatsApp, však vládní agentura transakce schválila. Finální rozhodnutí zatím nepadlo a informace jsou prý tajné. To je důvodem, proč zmíněné zdroje požádali o anonymitu. Facebook i FTC odmítly situaci komentovat.

Americký regulační úřad začal Facebook letos vyšetřovat kvůli jeho silné pozici na trhu a způsobu, jakým v minulosti získal Instagram a WhatsApp. Předložený měl být dokonce návrh na „rozklad“ Facebooku, který by byl docílen zpětným zamítnutím akvizic. Firmu totiž podezřívají z toho, že Instagram a WhatsApp odkoupila proto, aby se zbavila konkurence a zajistila si svou pozici na trhu.

Návrh by musela schválit většina členů komise agentury FTC. Utajený zdroj dále dodal, že u soudu by byl regulátor v nevýhodě. K získání soudního příkazu by prý musel mít více důvodů, než jen potřebu většího množství času na vyšetřování.

Už v současnosti jsou některé systémy a technologie platforem propojeny. Instagram i Facebook například používají stejný systém pro reklamy.

Diskuze (10) Další článek: Týden živě: Drahý Mac Pro, zavirované nemocnice a občanky v mobilech

Témata článku: Facebook, WhatsApp, Instagram, Instant Messaging, INS, Komunikátor, New York Times, Spojení, Množství času, FTC, Messenger, Federal Trade Commission, The Wall Street Journal, Soudní zákaz, AGA, Zak


Určitě si přečtěte

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 4

Otestovali jsme 8 mobilů do 8 000 Kč: rozdíly ve výkonu jsou ohromné

Otestovali jsme 8 mobilů do 8 000 Kč: rozdíly ve výkonu jsou ohromné

** Mobil za 8 000 Kč uspokojí většinu uživatelů ** Klasické foťáky stačí, širokáče ale zklamaly ** Zásadní jsou rozdíly ve výkonu

Časopis Computer | 5

Co když chce Microsoft nahradit Windows Linuxem. Dokážete si to představit?

Co když chce Microsoft nahradit Windows Linuxem. Dokážete si to představit?

** Windows už dávno nejsou pilířem podnikání Microsoftu ** Mnohem více mu vydělává cloud ** Pojďme si trošku zaspekulovat, kam až by to mohlo zajít

Jakub Čížek | 96


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 5 500 Kč

Test levných herních notebooků

Hrajeme na Xbox Series X

Programy pro kontrolu dětí na počítači