Koronavirus | COVID-19

Spojené státy začaly monitorovat šíření nákazy pomocí údajů z mobilních reklam

Zdroj: Shutterstock
Spojené státy začaly monitorovat šíření nákazy pomocí údajů z mobilních reklam | Zdroj: Shutterstock

Nejen data od mobilních operátorů mohou být používány ke sledování pohybu nakažených osob. Američané místo nich zvolili lokační údaje od poskytovatelů mobilních reklam, informuje deník The Wall Street Journal (WSJ). Jde pravděpodobně o první systém na světě, který k zamezení šíření nákazy využívá právě reklamní data.

Na projektu spolupracují jednotlivé americké státy společně s tamním americkým Centrem pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC). K dispozici již mají první analýzy vycházející z nových údajů. 

Cílem systému je identifikovat místa, kde se často shromažďují lidé a která tím pádem můžou být ohnisky pro šíření nákazy. Již se tak podle WSJ podařilo odhalit jednu takovou lokaci v Brooklynu, úřady ji v reakci začaly sledovat. Eventuálně by z údajů měl vzniknout vládní portál, na kterém budou k dohledání nejoblíbenější místa lidí pro potkávání ve více než 500 amerických městech. 

Od koho přesně data pochází - konkrétní jména společností - nejsou známá. Deník ale ujišťuje, že údaje jsou anonymizované, tudíž nikdo se z nich nedozví, jak se jmenujete a kolik vám je let. I tak se ale objevily obavy, že by eventuálně mohly být zneužity ke špehování.

Myslí si to například odborník na ochranu soukromí Sam Woodhams. „Úzká spolupráce s oblastí mobilních reklam ke sledování polohy uživatelů vyvolává dost vážné obavy,“ uvedl Woodhams pro Business Insider. „Celý tento sektor je nechvalně proslulý svou nedostatečnou transparentností, mnoho uživatelů nebude vědět, že aplikace sledují jejich pohyb,“ dodal. 

Využívání mobilních dat ke sledování pohybu nakažených osob není nic nového. Dosud se ale sahalo pouze k údajům od operátorů - například v Itálii, Německu a Rakousku. Operátoři se zapojují i v Česku, jejich spolupráce bude třeba pro budoucí chytrou karanténu, která se od pondělí testuje na jižní Moravě. 

Americké úřady ale dosud mobilní operátory kvůli lokačním datům nekontaktovaly, prozradily společnosti pro WSJ. USA totiž od začátku chtěly zvolit jiný přístup - přes technologické společnosti. Kvůli získávání údajů údajně komunikovaly s Googlem, Facebookem apod., ale Mark Zuckerberg vše nakonec popřel. Jisté tak zůstává jen to, že nakonec se Američané uchýlili k datům z mobilních reklam. 

Diskuze (9) Další článek: Prohlížeč Edge pokračuje s aktualizacemi. Nová beta umí konečně synchronizovat doplňky

Témata článku: Zdraví, Koronavirus, Google, Facebook, COVID-19, Medicína, Reklama, USA, Německo, Mark Zuckerberg, Itálie, Šíření nákazy, Mobilní reklama, Česká republika, Řek, Brooklyn, Jižní Morava, Business insider, CDC, Rakousko, Data, Údaj, Nákaza, Šíření, Wall Street Journal


Určitě si přečtěte

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 4

DeOldify: Téměř zázračná technologie, která obarvuje 2. světovou válku, nebo vaše fotky z dětství

DeOldify: Téměř zázračná technologie, která obarvuje 2. světovou válku, nebo vaše fotky z dětství

** Neuronová síť DeOldify obarvuje fotky ** Můžete si ji vyzkoušet sami i bez superpočítače ** YouTube je plný obarvených ikonických videí

Jakub Čížek | 21

Přehled: Kdo má nejlevnější internet VDSL? Jak jsou na tom veřejné IP a Terminátor?

Přehled: Kdo má nejlevnější internet VDSL? Jak jsou na tom veřejné IP a Terminátor?

** Srovnali jsme nabídku VDSL u 19 internetových poskytovatelů ** Ceny tarifů se liší i o stokoruny ** Různá je také nabídka doplňkových služeb

Lukáš Václavík | 44

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

** S cenou do 20 tisíc lze vybrat solidní notebook na práci i hry ** Přenosné notebooky nabídnou i kovová těla a rychlý hardware ** Možná největší problém je nedostupnost, nejžádanější kusy jsou vyprodané

David Polesný | 21

Jak se šíří Covid v Česku: Čerstvá data, mapy okresů a obcí. Každý den aktualizované grafy

Jak se šíří Covid v Česku: Čerstvá data, mapy okresů a obcí. Každý den aktualizované grafy

** Vývoj COVID-19 v Česku: nakažení, úmrtí, testovaní, hospitalizovaní ** Mapa podle okresů, přehled podle věku, situace v Evropě i ve světě ** Každý den aktualizované grafy a mapy

Marek Lutonský | 169


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 5 500 Kč

Test levných herních notebooků

Hrajeme na Xbox Series X

Programy pro kontrolu dětí na počítači