Koronavirus | COVID-19

Spojené státy začaly monitorovat šíření nákazy pomocí údajů z mobilních reklam

Zdroj: Shutterstock
Spojené státy začaly monitorovat šíření nákazy pomocí údajů z mobilních reklam | Zdroj: Shutterstock

Nejen data od mobilních operátorů mohou být používány ke sledování pohybu nakažených osob. Američané místo nich zvolili lokační údaje od poskytovatelů mobilních reklam, informuje deník The Wall Street Journal (WSJ). Jde pravděpodobně o první systém na světě, který k zamezení šíření nákazy využívá právě reklamní data.

Na projektu spolupracují jednotlivé americké státy společně s tamním americkým Centrem pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC). K dispozici již mají první analýzy vycházející z nových údajů. 

Cílem systému je identifikovat místa, kde se často shromažďují lidé a která tím pádem můžou být ohnisky pro šíření nákazy. Již se tak podle WSJ podařilo odhalit jednu takovou lokaci v Brooklynu, úřady ji v reakci začaly sledovat. Eventuálně by z údajů měl vzniknout vládní portál, na kterém budou k dohledání nejoblíbenější místa lidí pro potkávání ve více než 500 amerických městech. 

Od koho přesně data pochází - konkrétní jména společností - nejsou známá. Deník ale ujišťuje, že údaje jsou anonymizované, tudíž nikdo se z nich nedozví, jak se jmenujete a kolik vám je let. I tak se ale objevily obavy, že by eventuálně mohly být zneužity ke špehování.

Myslí si to například odborník na ochranu soukromí Sam Woodhams. „Úzká spolupráce s oblastí mobilních reklam ke sledování polohy uživatelů vyvolává dost vážné obavy,“ uvedl Woodhams pro Business Insider. „Celý tento sektor je nechvalně proslulý svou nedostatečnou transparentností, mnoho uživatelů nebude vědět, že aplikace sledují jejich pohyb,“ dodal. 

Využívání mobilních dat ke sledování pohybu nakažených osob není nic nového. Dosud se ale sahalo pouze k údajům od operátorů - například v Itálii, Německu a Rakousku. Operátoři se zapojují i v Česku, jejich spolupráce bude třeba pro budoucí chytrou karanténu, která se od pondělí testuje na jižní Moravě. 

Americké úřady ale dosud mobilní operátory kvůli lokačním datům nekontaktovaly, prozradily společnosti pro WSJ. USA totiž od začátku chtěly zvolit jiný přístup - přes technologické společnosti. Kvůli získávání údajů údajně komunikovaly s Googlem, Facebookem apod., ale Mark Zuckerberg vše nakonec popřel. Jisté tak zůstává jen to, že nakonec se Američané uchýlili k datům z mobilních reklam. 

Diskuze (9) Další článek: Prohlížeč Edge pokračuje s aktualizacemi. Nová beta umí konečně synchronizovat doplňky

Témata článku: Koronavirus, Zdraví, Google, Facebook, USA, Německo, COVID-19, Itálie, Medicína, Reklama, Mark Zuckerberg, Data, Rakousko, Wall Street Journal, Šíření, Šíření nákazy, Česká republika, Jižní Morava, Business insider, Brooklyn, CDC, Nákaza, Údaj, Mobilní reklama


Určitě si přečtěte

Nový Apple Macbook Air je levnější, má větší SSD a vrací se k tradiční klávesnici

Nový Apple Macbook Air je levnější, má větší SSD a vrací se k tradiční klávesnici

** Nový MacBook Air opravuje nejzásadnější chyby dosavadní verze ** Dostal lepší klávesnici, výkonnější procesor a 256GB SSD ** Apple navíc snížil ceny

Martin Miksa | 53

PlayStation 5 bude mít extrémně rychlé SSD a promyšlenou architekturu. Sony odhalilo technické detaily

PlayStation 5 bude mít extrémně rychlé SSD a promyšlenou architekturu. Sony odhalilo technické detaily

** Sony zveřejnilo podrobnosti k PlayStationu 5 ** Poprvé jsou k dispozici technické detaily ** Sony se hodně zaměřilo na rychlost SSD

Karel Javůrek | 31

Windows 10 May 2020 Update je venku. Odstraňuje hesla a přináší Linux

Windows 10 May 2020 Update je venku. Odstraňuje hesla a přináší Linux

** Jarní aktualizace Desítek přináší dost novinek, jsou ale spíš menší ** Zlepšují se stabilita, rychlost i komfort ovládání ** Revoluce ve Windows 10 teprve přijde

Vladislav Kluska | 89


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 24 PC zdrojů

Jak využít umělou inteligenci

10 špičkových sluchátek s ANC

Playstation 5 vs Xbox Series X