Chytrá domácnost | Soukromí | Sledování

Špión, který vám možná uklízí byt. LIDAR v robotickém vysavači se dá zneužít k odposlechu

Robotické vysavače se postupem času prosazují ve stále větším počtu domácností. Jejich hlavními devizami jsou úspora času, automatizace práce a v případě kvalitních modelů i slušná úroveň úklidu. Přístroj, který si pustíte do bytu, však může nejen zajišťovat prakticky permanentní pořádek, ale i špehovat členy vaší domácnosti.

Odborníci z Marylandské univerzity v College Parku publikovali výsledky své práce, podle níž lze vysavače, používající k orientaci v prostoru LIDAR, zneužít k odposlechu. Útok, označený jako LidarPhone, využívá součástku, která nachází uplatnění například v segmentu autonomních automobilů.

Odposlech LIDARem

Experti experimentovali s robotickým vysavačem Xiaomi, který vyrábí čínská firma Roborock. Z 19 hodin zvukových záznamů, přehrávaných reproduktorem a televizním soundbarem, dokázali úspěšně vytěžit 90 až 91 % informací.

Základní myšlenka spočívá v použití LIDARu jako laserového mikrofonu, což je špionážní zařízení, využívající laser coby detektor vibrací na vzdáleném objektu. Vysavač díky tomu dokáže snímat zvuky z jemných vibrací na okolních objektech. Nutno podotknout, že se nejedná o jednoduchou záležitost.

K úspěšnému útoku je totiž nutné splnit několik předpokladů. V první řadě musí být zařízení kompromitováno – konkrétně je na něm nutné získat nejvyšší přístupová práva. Další podmínkou je připojení útočníka ke stejné Wi-Fi síti, ke které je připojen hackovaný vysavač. Odborníci konstatují, že praktický útok je sice složitý, ale teoreticky možný je.

„Vyvíjíme systém pro nové využití LIDARu pro snímání akustických signálů v prostředí, pro vzdálené získávání dat z cloudu a zpracování surového signálu pro extrakci informací. Tento odposlechový systém nazýváme LidarPhone,“ uvádějí ve své práci.

K čemu je vysavači LIDAR?

Výrobci robotických vysavačů používají pro orientaci těchto přístrojů v prostoru několik technologií. Nejlevnější stroje prostě po kontaktu se zdí či nábytkem zatočí o určitý úhel a pokračují dál. Vyšší třída si vytváří mapu objektu, na jejímž základě pak plánuje optimální trasu úklidu. Nejvyšší modely spoléhají na LIDAR a případně i kamery.

LIDAR funguje podobně jako radar, avšak místo vysokofrekvenčních elektromagnetických impulsů používá laser. Díky němu je vysavač schopen detekovat zdi, nábytek a překážky na vzdálenost až několika metrů. Takto vytvořená mapa objektu bývá velice přesná.

Chytřejší vysavače používají vedle LIDARu ještě kameru, která pomocí umělé inteligence rozpoznává objekty. Nestane se tak například, že by přístroj vjel do výkalů domácího mazlíčka nebo zápolil s prádlem odhozeným na podlaze.

Diskuze (16) Další článek: České 3D tiskárny v novém: Josef Průša se pochlubil modely MK3S+ a MINI+

Témata článku: Bezpečnost, Kamera, Laser, Xiaomi, Chytrá domácnost, Soukromí, Odposlech, Sledování, Nábytek, Wi-fi síť, Úklid, Robotický vysavač, Roborock, LIDAR, Špión, Vysavač


Určitě si přečtěte

Testy procesorů Ryzen 5000: AMD překonalo Intel ve všech směrech

Testy procesorů Ryzen 5000: AMD překonalo Intel ve všech směrech

** AMD začalo prodávat nové procesory Ryzen 5000 s architekturou Zen 3 ** K dispozici jsou nezávislé testy z celého světa ** AMD překonává Intel ve všech směrech

Karel Javůrek | 69

Karel Javůrek
ProcesoryTestyAMD
Air Bank, Fio banka a MONETA zakládají alianci pro bankovní identitu
Jakub Čížek
BankaČeskoeGovernment
Elon Musk podpořil Signal jako náhradu WhatsAppu. Aplikaci okamžitě zavalili uživatelé
Markéta Mikešová
WhatsAppElon MuskFacebook
Zapomeňte na destičky. Raspberry Pi 400 je nový počítač zabudovaný do klávesnice
Lukáš Václavík
Raspberry PiPočítače
Microsoft Defender je jeden z nejlepších antivirových programů, tvrdí výsledky AV-TESTu
Karel Kilián
Windows DefenderAntivirusWindows 10
Vyšel Windows 10 October 2020 Update. Poradíme, jak je stáhnout a co je nového
Vladislav Kluska
October 2020 UpdateWindows 10

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5