Chytrá domácnost | Sledování | Soukromí

Špión, který vám možná uklízí byt. LIDAR v robotickém vysavači se dá zneužít k odposlechu

Robotické vysavače se postupem času prosazují ve stále větším počtu domácností. Jejich hlavními devizami jsou úspora času, automatizace práce a v případě kvalitních modelů i slušná úroveň úklidu. Přístroj, který si pustíte do bytu, však může nejen zajišťovat prakticky permanentní pořádek, ale i špehovat členy vaší domácnosti.

Odborníci z Marylandské univerzity v College Parku publikovali výsledky své práce, podle níž lze vysavače, používající k orientaci v prostoru LIDAR, zneužít k odposlechu. Útok, označený jako LidarPhone, využívá součástku, která nachází uplatnění například v segmentu autonomních automobilů.

Odposlech LIDARem

Experti experimentovali s robotickým vysavačem Xiaomi, který vyrábí čínská firma Roborock. Z 19 hodin zvukových záznamů, přehrávaných reproduktorem a televizním soundbarem, dokázali úspěšně vytěžit 90 až 91 % informací.

Základní myšlenka spočívá v použití LIDARu jako laserového mikrofonu, což je špionážní zařízení, využívající laser coby detektor vibrací na vzdáleném objektu. Vysavač díky tomu dokáže snímat zvuky z jemných vibrací na okolních objektech. Nutno podotknout, že se nejedná o jednoduchou záležitost.

K úspěšnému útoku je totiž nutné splnit několik předpokladů. V první řadě musí být zařízení kompromitováno – konkrétně je na něm nutné získat nejvyšší přístupová práva. Další podmínkou je připojení útočníka ke stejné Wi-Fi síti, ke které je připojen hackovaný vysavač. Odborníci konstatují, že praktický útok je sice složitý, ale teoreticky možný je.

„Vyvíjíme systém pro nové využití LIDARu pro snímání akustických signálů v prostředí, pro vzdálené získávání dat z cloudu a zpracování surového signálu pro extrakci informací. Tento odposlechový systém nazýváme LidarPhone,“ uvádějí ve své práci.

K čemu je vysavači LIDAR?

Výrobci robotických vysavačů používají pro orientaci těchto přístrojů v prostoru několik technologií. Nejlevnější stroje prostě po kontaktu se zdí či nábytkem zatočí o určitý úhel a pokračují dál. Vyšší třída si vytváří mapu objektu, na jejímž základě pak plánuje optimální trasu úklidu. Nejvyšší modely spoléhají na LIDAR a případně i kamery.

LIDAR funguje podobně jako radar, avšak místo vysokofrekvenčních elektromagnetických impulsů používá laser. Díky němu je vysavač schopen detekovat zdi, nábytek a překážky na vzdálenost až několika metrů. Takto vytvořená mapa objektu bývá velice přesná.

Chytřejší vysavače používají vedle LIDARu ještě kameru, která pomocí umělé inteligence rozpoznává objekty. Nestane se tak například, že by přístroj vjel do výkalů domácího mazlíčka nebo zápolil s prádlem odhozeným na podlaze.

Diskuze (16) Další článek: České 3D tiskárny v novém: Josef Průša se pochlubil modely MK3S+ a MINI+

Témata článku: Bezpečnost, Kamera, Chytrá domácnost, Laser, Xiaomi, Sledování, Soukromí, Odposlech, Vysavač, Špión, Nábytek, Wi-fi síť, Roborock, Úklid, LIDAR, Robotický vysavač


Určitě si přečtěte

Google vymyslel technologii superpřesného GPS. Už ji podporuje Pixel 5 a dorazí i na ostatní telefony

Google vymyslel technologii superpřesného GPS. Už ji podporuje Pixel 5 a dorazí i na ostatní telefony

** Kvalita GPS ve městech občas stojí za starou bačkoru ** Mohou za to odrazy signálu od okolních budov ** Google má jejich 3D model, a tak spolupracuje s výrobci GPS čipů

Jakub Čížek | 41

Jakub Čížek
NavigaceTechnologieGoogle
Google chystá funkci, která z chytrého Gmailu udělá hloupý Gmail
Lukáš Václavík
SoukromíGmailGoogle
Elon Musk podpořil Signal jako náhradu WhatsAppu. Aplikaci okamžitě zavalili uživatelé
Markéta Mikešová
WhatsAppElon MuskFacebook
Apple Macbook Air M1: testujeme výkon, výdrž, a hlavně kompatibilitu aplikací [průběžně aktualizováno]

Apple Macbook Air M1: testujeme výkon, výdrž, a hlavně kompatibilitu aplikací [průběžně aktualizováno]

** Testujeme Apple Macbook Air s procesorem M1 ** Zajímá nás nejen výkon, ale zejména kompatibilita aplikací ** Článek je průběžně doplňován na základě vašich dotazů

Jiří Kuruc | 206

Jiří Kuruc
Apple
Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

** Tipy na užitečné příslušenství k počítačům ** Poradíme, s jakými produkty neuděláte chybu ** Některé z věcí mohou být dobrými vánočními dárky

David Polesný, Stanislav Janů | 20

David PolesnýStanislav Janů
Příslušenství
Čím nahradit WhatsApp: Vyberte si z 10 alternativních komunikátorů

Čím nahradit WhatsApp: Vyberte si z 10 alternativních komunikátorů

** Z WhatsAppu kvůli novým podmínkám utíkají tisíce uživatelů ** Čím nahradit populární aplikaci pro zasílání zpráv? ** Vybrali jsme pro vás 10 alternativních komunikátorů

Karel Kilián | 110

Karel Kilián
KomunikaceWhatsAppInstant Messaging

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5