Spin-down & Firmware update u CD-ROM

Při hledání utilitky pro nastavení spin-downu u mé CD-ROMky jsem zjistil ("spin down" je doba, za kterou se CD disk přestane v mechanice točit), že budu muset updatovat firmware mého Teac-u. Výměnou za tuto ne zcela bezrizikovou operaci se mi nabídla možnost měnit nejenom spin-down, ale také rychlost čtení CD-ROM (při nižší rychlosti je np. mechanika mnohem tišší)...

Než začnu s popisem operace a také s měřením výkonu, uvedu na pravou míru, co se vlastně skrývá za slovy firmware a spin-down. Firmware je jednoduše řečeno software uvnitř hardwaru starající se o komunikaci mezi hardwarem a rozhraním (v tomto případě EIDE). Firmware je běžně v modemech, pevných discích nebo CD-ROM. Spin-down je doba, za jakou dobu zařízení (v našem případě CD-ROM) přestane pracovat - v našem případě, kdy se přestane kompaktní disk točit.

Firmware

Jak jsem se již zmínil v úvodníku, bylo nutné updatovat firmware z původní verze 1.0A na 3.0A. Tato operace je ve své podstatě velice podobná updatu BIOSu. Pouze s tím rozdílem, že tady updatujete přímo z Windows. Nejlépe to snad zdokumentují následující obrázky. Jenom ještě uvedu, že tyto obrázky jsem pořídil až po flashování nového firmwaru.

Klepněte pro větší obrázek

Krok 1 - souhlas s licenčními podmínkami

Klepněte pro větší obrázek

Krok 2 - zvolení typu mechaniky CD-ROM

Klepněte pro větší obrázek

Krok 3 - poslední varování před updatem

Před jakýmkoliv flashováním je nutné si pozorně přečíst příslušnou dokumentaci. V ní jsem se třeba dočetl, že v mechanice nesmí být disk. Při nesprávném flashování může dojít až k nefunkčnosti zařízení. Pokud dodržíte instrukce a nebudete mít vysloveně smůlu (výpadek proudu uprostřed flashování), není se však čeho obávat. U nových mechanik ani není flashování firmwaru nutné - ten stávající si s se softwarem dobře rozumí (případ třeba Teac CD-532E-B).

Rychlost čtení u CD-ROM

Mezi pevným diskem a CD-ROM je několik velice podstatných rozdílů - jmenovitě třeba rychlost a přístupová doba. Nás ale zajímá spíše technický rozdíl. Rychlost pevného disku určuje počet otáček za minutu a hlavně hustota dat na plotnu (magnetický kotouč). Pevný disk není výměnné zařízení a to mu dává několik výhod. Tou největší je možnost libovolné hustoty dat na plotně. Nové disky mají hned několik desítek GB na plotnu (případ IBM 40GV s kapacitou 20GB na plotnu). To jim umožňuje dosahovat vysokého přenosového výkonu i při poměrně nízké rychlosti disku 5400 otáček za minutu. CD-ROM je ovšem výměnné zařízení s kapacitou disku 640MB. Kompaktní disky mají také svou hustotu dat - počet drážek. Tuto hustotu ale není možné zvyšovat, protože všechny kompaktní disky musí být technicky vzájemně stejné (kompatibilní). Existují v zásadě dvě možnosti, jak urychlit čtení - umístit v mechanice více laserů nebo zvýšit rychlost otáčení. První varianta by příliš zvyšovala náklady na výrobu, a proto se zvyšuje rychlost. Jediný podstatný rozdíl mezi 16x speed a 40x speed je tedy rychlost otáčení disku.

Tato rychlost otáčení s sebou přináší několik nezanedbatelných nevýhod. Tou největší je hlučnost při vyšších otáčkách. Dále jsou to větší vibrace a v neposlední řadě také delší doba inicializace. Vyšší rychlosti přitom není tolik důležitá. Jednoduše řečeno, rychlejší CD-ROM jsou v zásadě komerční trik, jak nalákat kupující.

Trocha teorie

Rychlost čtení udávaná u CD-ROM je vždy maximální rychlost. Tuto rychlost je mechanika schopná dosáhnout pouze při čtení od středu nejvzdálenějších částí disku. Uprostřed je ale rychlost čtení podstatně nižší. Data se navíc zapisují od středu disku (u pevných disků je to opačně), což znamená, že nejvyšší rychlost dosáhnete až se zcela zaplněným CD.

Kompaktní disk má průměr 12cm. První data jsou ve vzdálenosti asi 2.5cm od středu. Rychlost otáčení je konstantní. Je jasné, že laserový paprsek urazí u středu disku při jedné otáčce mnohem menší vzdálenost než na okraji. Jednoduchou matematikou můžeme vypočítat obvod kružnice u středu a na okraji:

[ obvod = 3.141592 x průměr ]

Pro střed tedy vychází 7.85 cm, pro okraj 37,7 cm. Poměr mezi těmito vzdálenostmi je 1:4,8. Teoreticky je výkon CD-ROM při čtení dat u středu nosiče skoro 5x nižší než udávaná rychlost. V praxi není však  výkonnostní rozdíl s nárůstem maximální rychlosti nijak dramatický.

Spin-down a rychlost

Jak jsem se již zmínil, CD-ROM pracují s konstantní rychlostí otáčení. To také znamená, že než může mechanika začít číst data, musí se nosič roztočit na požadovanou rychlost. A tato rychlost není nijak zanedbatelná. Novější mechaniky se točí rychlostí vyšší než 6500 o/m. A roztočení na takovou rychlost pochopitelně chvíli trvá. Lepší značky mechanik umožňují změnit spin-down, případně i rychlost čtení. K testu jsem použil 32x speed mechaniku Teac CD-532E. Tuto CD-ROM mám už dva a půl roku a stále čte vše a to jsem jí ani jednou nečistil!

Klepněte pro větší obrázek

CD-ROM Expansion Utility

Tato chytrá utilita umožňuje pod Windows měnit maximální rychlost a spin-down u mechanik Teac. U mé CD-ROM jsou tyto možnosti nastavení:

Rychlost - x4, x16, x32

Spin-down - 0ms, 125ms, 250ms, 500ms, 1s, 2s, 4s, 8s, 16s, 32s, 1min, 2min, 4min, 8min, 16min a 32min

Možnosti jsou tedy značné. Já jsem se zaměříl na omezovač maximální rychlosti a udělal několik měření s programem SiSoft Sandra Millennium. Výsledky jsou zde:

Klepněte pro větší obrázek

SiSoft Sandra Millennium - porovnávejte pouze číselné hodnoty

Test proběhl bez použití cache, kterou Windows standardně přiděluje pevným diskům a CD-ROM. I tak jsou výsledky více než dobré. Odmyslíme-li si rychlost 4x, která je dnes naprosto nedostačující, zbývá konstatovat, že volba 16x může být poměrně zajímavá. CD-ROM při této rychlosti totiž hlučí podstatně méně a výkonnostní propad není tak veliký (ale pocítíte ho). Také roztočení nosiče na požadovanou rychlost probíhá podstatně rychleji a nezdržuje tolik, jako při režimu 32x. Při potřebě neustálého přístupu k menším objemům dat se tato možnost jeví jako ideální.

Shrnutí

Je možné, že i právě vaše mechanika umožňuje měnit spin-down nebo rychlost. A někdy se to opravdu může hodit. Stačí se pouze podívat na stránky výrobce vaší mechaniky a stahnout si příslušný software.

Expansion Utility je ke stažení u firmy Teac.

Pokud dokážete přelouskat němčinu, můžete zkusit CDBremse.

Autor: Eagle

Diskuze (2) Další článek: Olympus C-3030Z - Konstrukce a ovládání

Témata článku: Software, Windows, Ideální laser, Speed, Eagle, Krok, ROM, CD, Nový laser, DOWN, Požadovaná rychlost, Požadovaná vzdálenost, Maximální rychlost, Rychlost, Firmware, Spin, Maximální vzdálenost, CD-ROM, Udávaná doba, Čtení


Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 20 procesorů

Srovnání 15 True Wireless sluchátek

Vyplatí se tisknout fotografie doma?

Vybíráme nejlepší základní desky