Intel | Grafické karty

Spekulace: Intel zrušil desktopové grafické karty Arc. Bude se soustředit na datacentra a integrované modely

S nečekanou zprávou přišel známý informátor Moore’s Las is Dead, který z několika zdrojů uvnitř Intelu získal informaci o tom, že dlouho dobu chystané a odkládané samostatné desktopové herní grafické karty Arc jsou nakonec zrušené. Rozhodnutí prý padlo na nejvyšších místech.

Intel původně plánoval jednotnou architekturou Xe pokrývat integrované grafiky (Xe-LP), střední segment a vyšší herní segment (Xe-HPG), datacentra (Xe-HP) a superpočítače (HPC).

I když Intel v poslední době neustále ukazuje další informace o chystaných modelech grafických karet řady Arc, z důvodu vysokých nákladů (a nutné optimalizace pod novým šéfem Intelu), problémů s ovladači pro hry a situaci na trhu (už opadl hlad pro grafikách, čeká se naopak záplava karet a nízká poptávka), už prý Intel nebude v tomto segmentu do budoucna pokračovat. Dříve prezentované modely grafických karet se tak dostanou na trh v limitovaném množství a už nyní by tak šlo více méně o zabité karty, o čemž zákazníci nevědí.

Intel se s novými generacemi prý bude soustředit na integrované grafické čipy v procesorech a výpočetní akcelerátory pro datacentra, servery a superpočítače.

Snímek obrazovky 2022-09-12 v 12.52.38.png

Intel oficiálně nic takového nepotvrdil, avšak neustálé oddalování (v omezeném měřítku se v Číně prodává jen starší karta Intel A380) a prezentace pouze modelů pro střední a nižší segment naznačuje, že Intel změnil plány a narazil na spoustu problémů.

Ke spekulacím se vyjádřil i šéf grafické divize Raja Koduri, avšak nic přímo nepopřel ani neupřesnil. Naopak upozornil, že tyto spekulace nepomáhají týmu, který tvrdě pracuje na tom, aby tyto grafiky dostal na trh.

Uvidíme, jak se k těmto informacím postaví Intel – zda se objeví nějaké oficiální vyjádření, nebo se o zrušení dozvíme za pár čtvrtletí v rámci dokumentů pro akcionáře.

Váš názor Další článek: Lockdowny zamezily šíření covidu a zachránily miliony životů. Vědecké vyhodnocení dopadů je však sporné

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , ,