AMD | Procesory | Epyc

Spekulace: AMD na Zenu 4 postaví procesory s až 128 jádry

Přesun na pokročilejší výrobu s vyšší hustotou tranzistorů nejspíš AMD umožní zdvojnásobit počet jader na procesor oproti současným čipům. Alespoň to tak naznačuje zpráva, která se objevila na fóru Chiphell a o které pak začali na Twitteru diskutovat leakeři Vegeta a ExecutableFix.

Co je jejím předmětem? AMD údajně u procesorů architektury Zen 4 počítá s až 128jádrovými modely, Zen 2 i 3 končily na 64 jádrech. Podle ExecutableFixe ale takové monstrum nebude součástí rodiny serverových čipů Epyc Genoa, které mají končit na 96 jádrech. Je tedy možné, že před příchodem Zenu 5 se dočkáme ještě nějaké půlgenerace (pravděpodobnější varianta), nebo že by 128 jader obsahoval jen model Threadripper (méně pravděpodobné).

AMD toho zatím o budoucích čipech moc neřeklo. Z oficiální roadmapy víme, že Zen 4 dorazí v roce 2022, využije 5nm litografii a že serverová varianta Genoa bude pohánět chystaný superpočítač El Capitan.

Až pozdější úniky odhalily, že Zen 4 nadále počítá s osmijádrovými čiplety, který na procesorech Epyc Genoa má být až 12 (tj. 96 jader), a že budou obsahovat 12kanálový řadič DDR5, podporu 128 linek PCIe 5.0 a serverové čipy se budou ukládat do nové čtvercové patice SP5 (LGA 9096).

Přijde Genoa-X?

O možné vylepšené půlgeneraci se začalo spekulovat i u současné architektury Zen 3. V květnu přišla zpráva o serverových procesorech Milan-X využívající vrstvená pouzdra. Samo AMD pak na Computexu potvrdilo, že na vícevrstvých čipech pracuje a že chce nad výpočetní čipsety uložit rychlou cache třetí úrovně.

Bude-li tedy takový design využívat potenciální Milan-X, teoreticky může přijít i vylepšený Genoa-X. TSMC už v roce 2022 rozjede sériovou výrobu na 4nm procesu, který má stejné provozní vlastnosti jako ten 5nm, ale o 6 % vyšší denzitu. Čiplety by se tak mohl trochu zmenšit a na pouzdro by se jich vešlo víc. Ale to už opravdu vaříme z vody.

via Wccftech

Diskuze (1) Další článek: Vy a počítač: Kolik používáte internetových služeb, které vyžadují předplatné?

Témata článku: Hardware, AMD, Procesory, Twitter, Čipy, TSMC, Architektura, Výroba, AMD Zen, Spekulace, Epyc, Threadripper, Epyc Genoa, Vegeta, Genoa, Procesor, El Capitan, ExecutableFix, Čip, Jádro, ZenGoogle přiznal, že Asistent v telefonu nebo chytrém reproduktoru může nahrávat zvuk bez vědomí majitele

Google přiznal, že Asistent v telefonu nebo chytrém reproduktoru může nahrávat zvuk bez vědomí majitele

** Asistent Google může nahrávat zvuk i když není aktivován pokynem ** Zaměstnanci Googlu poslouchají některé nahrávky konverzací ** Vyplývá to z informací člena indického parlamentního výboru

Karel Kilián
Google AsistentIndieSoukromí
Vyzkoušeli jsme CBL-Mariner 1.0. První linuxový operační systém od Microsoftu

Vyzkoušeli jsme CBL-Mariner 1.0. První linuxový operační systém od Microsoftu

** Microsoft zveřejnil svůj první linuxový OS ** Hned jsme ho stáhli z GitHubu a nainstalovali ** Možná ho budete používat, aniž byste to vůbec tušili

Jakub Čížek
MicrosoftLinux
Tohle bude velké. Microsoft za tři týdny ukáže novou verzi Windows
Lukáš Václavík
Windows 10Operační systémyMicrosoft
Tři tipy, jak proklepnout signál Wi-Fi v domácnosti i kanceláři

Tři tipy, jak proklepnout signál Wi-Fi v domácnosti i kanceláři

** Poradíme, jak řešit problémy s rychlostí bezdrátového připojení ** Ukážeme, jak najít nejvhodnější Wi-Fi kanál ** Prozradíme, jak prověřit pokrytí prostoru signálem

Karel Kilián
RouterWi-FiTipy