AMD | Procesory | Epyc

Spekulace: AMD na Zenu 4 postaví procesory s až 128 jádry

Přesun na pokročilejší výrobu s vyšší hustotou tranzistorů nejspíš AMD umožní zdvojnásobit počet jader na procesor oproti současným čipům. Alespoň to tak naznačuje zpráva, která se objevila na fóru Chiphell a o které pak začali na Twitteru diskutovat leakeři Vegeta a ExecutableFix.

Co je jejím předmětem? AMD údajně u procesorů architektury Zen 4 počítá s až 128jádrovými modely, Zen 2 i 3 končily na 64 jádrech. Podle ExecutableFixe ale takové monstrum nebude součástí rodiny serverových čipů Epyc Genoa, které mají končit na 96 jádrech. Je tedy možné, že před příchodem Zenu 5 se dočkáme ještě nějaké půlgenerace (pravděpodobnější varianta), nebo že by 128 jader obsahoval jen model Threadripper (méně pravděpodobné).

AMD toho zatím o budoucích čipech moc neřeklo. Z oficiální roadmapy víme, že Zen 4 dorazí v roce 2022, využije 5nm litografii a že serverová varianta Genoa bude pohánět chystaný superpočítač El Capitan.

Až pozdější úniky odhalily, že Zen 4 nadále počítá s osmijádrovými čiplety, který na procesorech Epyc Genoa má být až 12 (tj. 96 jader), a že budou obsahovat 12kanálový řadič DDR5, podporu 128 linek PCIe 5.0 a serverové čipy se budou ukládat do nové čtvercové patice SP5 (LGA 9096).

Přijde Genoa-X?

O možné vylepšené půlgeneraci se začalo spekulovat i u současné architektury Zen 3. V květnu přišla zpráva o serverových procesorech Milan-X využívající vrstvená pouzdra. Samo AMD pak na Computexu potvrdilo, že na vícevrstvých čipech pracuje a že chce nad výpočetní čipsety uložit rychlou cache třetí úrovně.

Bude-li tedy takový design využívat potenciální Milan-X, teoreticky může přijít i vylepšený Genoa-X. TSMC už v roce 2022 rozjede sériovou výrobu na 4nm procesu, který má stejné provozní vlastnosti jako ten 5nm, ale o 6 % vyšší denzitu. Čiplety by se tak mohl trochu zmenšit a na pouzdro by se jich vešlo víc. Ale to už opravdu vaříme z vody.

via Wccftech

Diskuze (1) Další článek: Vy a počítač: Kolik používáte internetových služeb, které vyžadují předplatné?

Témata článku: Hardware, AMD, Procesory, Twitter, Spekulace, Čipy, TSMC, AMD Zen, Architektura, Výroba, Epyc, Threadripper, Genoa, El Capitan, Zen, Epyc Genoa, ExecutableFix, Procesor, Jádro, Čip, Vegeta, Procesory na Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Žádné druhé housle. Infinix chystá telefon se 60 Mpx selfie a topmodel s 200Mpx foťákem a rychlým dobíjením

Žádné druhé housle. Infinix chystá telefon se 60 Mpx selfie a topmodel s 200Mpx foťákem a rychlým dobíjením

** Méně známá čínská značka se pouští do zajímavých fotomobilů ** První chystaná novinka nabídne 200Mpx zadní foťák ** Druhá zase 60Mpx selfie s podporou optické stabilizace

Martin Chroust
200 MpxFotomobilySmartphony
Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

** Jak poznat, že váš telefon má nejlepší dny za sebou? ** Vypadá potlučeně, má pavučinu nebo nedostává aktualizace? ** Ukážeme si, kdy má smysl jeho oprava, a kdy už jen koupě nového

Martin Chroust
Prasklý displejVysloužilý mobilSmartphony
Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

** Zapomeňte na rozčtverečkovaná místa, kterých si každý všimne ** Mapy.cz musely dokonale zakrýt desítky parabol ** Základnou se přitom na webu chlubí i její majitel. Kocourkov

Jakub Čížek
ČeskoMapy.czMapy
Skenujte telefonem. Podívejte se, co všechno umí bezplatná aplikace Microsoft Lens

Skenujte telefonem. Podívejte se, co všechno umí bezplatná aplikace Microsoft Lens

Aplikací pro skenování dokumentů je celá řada, nicméně Lens od Microsoftu těží z napojení na OneDrive nebo možností přímého exportu do Wordu.

Jakub Michlovský
NávodyMobilní aplikaceMicrosoft
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle