SpeedTest v březnu: výsledky rychlosti připojení

ADSL i nadále vede a je nejpoužívanějším připojením uživatelů SpeedTestu. Zrychlení ADSL si zároveň vyžádalo úpravu naší tabulky. Nejpomalejší rychlosti už nikdo nepoužívá a pozornost se teď zaměřuje na oblast kolem 2 Mb/s.
SpeedTest v březnu: výsledky rychlosti připojení

Jednotlivé typy měření

ADSL si udrželo své prvenství a stejně jako minulý měsíc bylo i v březnu nejpoužívanějším připojením uživatelů SpeedTestu s 35 %. Wi-Fi si však tento měsíc také poněkud polepšilo a dosáhlo úrovně 31,6 %. I zbytek žebříčku je pak co se pořadí týče prakticky stejný jako minule. Třetí místo si tradičně drží kabelové připojení s 15,5 % a následuje CDMA s 8,6 %.

Klepněte pro větší obrázek

Počty měření v jednotlivých krajích

Poprvé v historii SpeedTestu není na prvním místě Praha. Pražáci tentokrát měřili méně než obvykle a tak se na první místo dostal Moravskoslezský kraj (15,4 %). Praha se tedy z 15,2 % propadla na druhé místo, přičemž třetí místo si tradičně drží Jihomoravský kraj (11,4 %). A kde se měřilo nejméně? Poslední místo žebříčku tentokrát zaujímá Vysočina s 2,5 %.

Klepněte pro větší obrázek

Procentuální zastoupení jednotlivých providerů

Stejně jako minulý měsíc je na prvním místě v zastoupení providerů bez ohledu na typ poskytované služby Český Telecom. Ten dokonce ještě zvýšil oproti únoru podíl na 26,4 %. Druhá je opět kategorie "jiný poskytovatel", která zaznamenala pokles na 19,3 %. Poté následuje v žebříčku zhruba desetiprocentní díra a následující Eurotel má 9,8 %. UPC si vyměnilo místo s Karnevalem a s 7,6 % je na čtvrtém místě, Karneval s 6,9 % je pak pátý. Ostatní majoritní poskytovatelé již mají méně než dvě procenta. Všichni poskytovatelé, kteří se nedostali do první desítky, jsou společně uvedeni v kategorii "ostatní" a mají dohromady 20 %, což je stále velmi vysoké číslo, dokonce o 7 % vyšší než v únoru, a svědčí o velké rozdrobenosti trhu (zejména na trhu Wi-Fi).

Klepněte pro větší obrázek

ADSL

Změna v tabulce ADSL je patrná na první pohled. Vyhodili jsme nejpomalejší připojení a minimem je teď 512 kb/s. Zdaleka nejvíc výsledků však máme pro rychlost 2048 kb/s, což je zřejmě nejoblíbenější tarif mezi uživateli SpeedTestu. Na této rychlosti tak můžeme poměrně dobře srovnat rychlosti u jednotlivých providerů, i když připomínám, že nejvíce hodnot máme jako tradičně od Českého Telecomu, který je se svou rychlostí 1687 kb/s na druhém místě. První je však služba Bluetone od Českých Radiokomunikací s velmi slušnou hodnotou 1792 kb/s.

Zajímavé je též srovnání vyšších rychlostí. Bohužel se nesešlo dostatek výsledků, aby bylo možné porovnat providery vzájemně, ale z hodnot, naměřených uživateli Českého Telecomu a Nextry, vyplývá, že rozdíl mezi 3 Mbit a 4 Mbit je relativně malý, nemluvě o tom, že nominální rychlosti 4 Mb/s se přiblížila jen hrstka uživatelů.

Průměrné rychlosti ADSL
  512/128 kb/s 1024/256 kb/s 2048/256 kb/s 3072/256 kb/s 4096/512 kb/s
České Radiokomunikace (Bluetone) - - 1792 - -
Contactel - - 1650 - -
Volný - - 1649 - -
Český Telecom 402   1687 2439 2898
SkyNet - - - - -
Tiscali 407 - - - -
GTS Novera - - - - -
Nextra - - 1601 2400 2845

Wi-Fi

Tabulka Wi-Fi se pomalu ale jistě stabilizuje, co se prvních pozic týče. Trojice PilsFree, Fifejdy.cz a Klfree.net tak i nadále svými průměrnými rychlostmi kralují mezi ostatními providery. Je však třeba připomenout, že někteří poskytovatelé (např. právě PilsFree) využívají nejen technologii Wi-Fi, takže zařazení do této kategorie je nutné brát poněkud s nadhledem.

Pilsfree si i nadále udržuje velmi slušný průměr a dosahuje rychlosti 8460 kb/s. Druhé Fifejdy.cz však začínají dotahovat a proti únoru vzrostla průměrná rychlost až na 6597 kb/s (téměř o 2,5 Mbit více než minulý měsíc).

Poskytovatel Průměrná rychlost (kb/s)
PilsFree 8460
Fifejdy.cz 6597
Klfree.net 4470
Slováckofree.net 1846
Sanet 1701
CZFree.net 1666
802.cz 881
UNET.CZ 401
WIA 339
Česká Síť 245

Postupně se rozšiřující databáze Wi-Fi providerů zamávala i s výsledky jejich zastoupení na trhu. První je sice stále "jiný poskytovatel", ale už má "jen" 38,5 % (v únoru 55,7 %). Skoro o 10 % si však polepšila kategorie "ostatní", což je součet všech ostatních providerů, kteří se nedostali do první desítky.

Na první místo se po čase dostává CZFree.net s 5,8 %, druhý je pak PilsFree s 4,8 % a na třetím místě jsou Fifejdy.cz (4,7 %).

Klepněte pro větší obrázek

Mobilní připojení

Pokud jsem minule psal, že tabulka mobilního připojení se téměř nemění, tentokrát to není pravda. Pozoruhodný rychlostní propad zaznamenala síť UMTS a tak se poprvé dostává na druhé místo za CDMA. Zatímco únorové výsledky byly 400 kb/s (už tak poměrně nízké, v lednu to bylo 518), za březen se rychlost UMTS pohybovala jen na úrovni 331 kb/s. První CDMA dosáhlo 335 kb/s.

Typ Průměrná rychlost (kb/s)
CDMA 335
UMTS 331
EDGE 85
GPRS 43

Srovnání rychlosti ADSL a kabelového připojení

Pro srovnání ADSL a kabelového připojení budeme muset zřejmě v budoucnu zvolit rychlejší připojení než 1 Mb/s, protože uživatelé začínají díky příznivým cenám pomalu ale jistě inklinovat k vyšším rychlostem. Tentokrát vám však nabízíme ještě srovnání této rychlosti. Kabelové připojení dodržuje nominální rychlost jako tradičně přesněji, ale ADSL si proti minulému měsíci poněkud polepšilo.

Klepněte pro větší obrázek

Témata článku: kB

7 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Stepy 1. 5. 2006 5:40:45
    Jo když ja jako spravce to pustim tam namerim 10-15MB protoze u me je take...
  • Adam 3. 4. 2006 20:57:43
    Nebudu si tu delat reklamu, ale jiste se najdou lepsi sluzby a zabehlejsi...
  • Radík 3. 4. 2006 20:17:13
    Jaksi jsem přehlédl společnons vysočinanet a tak tyto testy jsou pro mne...
Určitě si přečtěte

Pojďme programovat elektroniku: Postavíme si titěrnou Wi-Fi meteostanici s lepším teploměrem než Netatmo

Pojďme programovat elektroniku: Postavíme si titěrnou Wi-Fi meteostanici s lepším teploměrem než Netatmo

** Dnes se podíváme na maličkou Wi-Fi destičku Wemos D1 mini ** A připojíme k ní barometrický a teplotní shield ** Poběží na ní web a nabídne i JSON API

18.  6.  2017 | Jakub Čížek | 28

Jak vybrat monitor k počítači: nenechte se zlákat nepodstatnými parametry

Jak vybrat monitor k počítači: nenechte se zlákat nepodstatnými parametry

** Na jaké parametry se zaměřit a kde vás výrobci chtějí nachytat ** Monitory se stále více specifikují pro konkrétní určení ** Náročný hráč nebo profesionální grafik mají různé požadavky

20.  6.  2017 | Tomáš Holčík | 31

Dlouhodobý test HTC Vive: co vám recenze o virtuální realitě neřeknou

Dlouhodobý test HTC Vive: co vám recenze o virtuální realitě neřeknou

** Ani hry se sebelepší grafikou vás nevtáhnou tolik, jako ve virtuální realitě ** Pro sledování filmů není VR ani zdaleka ideální ** I první generace je skvělá, stále však působí jako prototyp

20.  6.  2017 | Stanislav Janů | 22

Jak unikají informace o nových iPhonech? Třeba podprsenkami čínských pracovnic

Jak unikají informace o nových iPhonech? Třeba podprsenkami čínských pracovnic

** Na černém trhu mohou zaměstnanci továren za kradené součástky inkasovat částku ve výši ročního platu ** Velké množství informací je vyneseno i z centrály Applu ** Díly jsou pašovány v botách, podprsenkách i odpadem

21.  6.  2017 | Stanislav Janů | 22


Aktuální číslo časopisu Computer

Bojujeme proti Fake News

Dva velké testy: fotoaparáty a NASy

Co musíte vědět o změně evropského roamingu

Radíme s výběrem základní desky