Technologie | Software | Programování

Specifikace otevřeného standardu OpenCL 3.0 je hotová. Framework ale začíná ztrácet podporu

Specifikace otevřeného standardu OpenCL 3.0 je hotová. Framework ale začíná ztrácet podporu

Framework OpenCL, který je otevřeným standardem pro paralelní programování různých částí počítače (procesory, grafické karty, hybridní čipy, DSP), se dočkal aktualizace.

Nezisková organizace Khronos zveřejnila finální specifikace verze OpenCL 3.0, která je zpětně kompatibilní s OpenCL 2.2 a OpenCL 1.2. Vývojáři mají s novou verzi mnohem snadnější použití jednotlivých funkcí díky jednotné specifikaci.

Klepněte pro větší obrázek

I když u zrodu OpenCL stál Apple a do vývoje se poté pustily významné společnosti jako AMD, Nvidia nebo Intel, řada z nich už dnes tlačí vlastní frameworky. Apple už poměrně dlouho pracuje na Metalu, Nvidia razí CUDA a jediným velkým podporovatelem je Intel, který má kompatibilitu s OpenCL 3.0 u nových procesorů Core 10. generace s kódovým označením Tiger Lake (grafický čip Intel Xe).

Jedním z důvodů menší popularity OpenCL je pozdní příchod na scénu a také byznysové a marketingové důvody. OpenCL má ale na trhu určitě důležitou pozici napříč různými výrobci hardwaru, takže otázkou pouze je, jak se kompatibilita bude rozvíjet do budoucna..

Prezentace k uvedení OpenCL 3.0

Váš názor Další článek: Ještě nevyšly ani podzimní Windows 10, a už se pracuje na jarních. Posvítí si na automaticky spouštěné aplikace

Témata článku: Technologie, Software, Apple, AMD, Intel, Nvidia, Grafické karty, Programování, Kompatibilita, Khronos, Core, Metal, Specifikace, Standard, Procesor, Tiger Lake, OpenCL


Určitě si přečtěte

Jak sestavit rodokmen. Z informací, které jsou na internetu

Jak sestavit rodokmen. Z informací, které jsou na internetu

Podrobný návod, jak hledat ve starých matrikách informace o předcích a nemuset při tom ani vstát od počítače. Základy internetové genealogie.

Marek Lutonský | 59

Zahodil jsem Windows, přešel na Linux a nezbláznil se z toho

Zahodil jsem Windows, přešel na Linux a nezbláznil se z toho

** Měsíc jsem se nedotkl Windows a byl závislý jen na Linuxu ** Jaká byla pozitiva a negativa přechodu? ** Se kterými aplikacemi jsem (ne)zápasil a které bych doporučil?

Lukáš Václavík | 244


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest televizí do 25 000 Kč

Nejlepší herní klávesnice

Srovnání správců hesel

Jak upravit fotky pro tisk