Špatné zprávy z kauzy deCSS

Federální odvolací soud ve středu podpořil dřívější rozhodnutí zakazující odkazovat na deCSS. Toto rozhodnutí může mít neblahé důsledky pro další vývoj svobodného projevu a ochrany autorských práv v oblasti Internetu.
Ochranu zabraňující kopírování DVD nahrávek (DVD Content Scrambling System) koncem roku 1999 prolomil 16letý norský student Jon Johansen a jeho kamarádi. Použili k tomu zpětné inženýrství a vytvořili program deCSS. Původním posláním programu měla být možnost přehrávat DVD nahrávky i na operačních systémech, které přímo nepodporují jeho kódování, například Linux. Vedlejším efektem programu ovšem byla i možnost dekódovat DVD nahrávku a uložit ji na disk počítače, pro tento „vedlejší“ efekt program začalo používat velké množství uživatelů. DeCSS se tak dá zneužít k výrobě pirátských kopií, ale musíte použít i jiné programy, samotné deCSS vám stačit nebude. Stav věcí nenechal spát mocnou filmovou lobby MPAA (Motion Picture Association of America), která podala žalobu na šiřitele programu deCSS, známý americký hackerský magazín s názvem 2600 i na ostatní servery odkazující na deCSS.

V současném sporu vedeném v USA se jedná tedy o to, zda je legální, aby internetový časopis či jiné médium odkazovalo na místo odkud lze produkt získat, případně dokonce aby publikovalo jeho zdrojový kód.

Poslední rozhodnutí prozatím podporuje kontroverzní zákon známý jako The Digital Millennium Copyright Act (DMCA) a zabraňuje webové stránce 2600 i ostatním stránkám, odkazovat na zdrojový kód deCSS. Podle zákona DMCA je totiž trestné vyrábět nebo distribuovat technologii, která může být použita k prolomení ochrany proti kopírování a takové nástroje nesmíte ani vlastnit, i když je k žádné nelegální činnosti nepoužíváte. Zákon však obsahuje i některé výjimky v oblasti vzdělávání a výzkumu.

Celá kauza se táhne již od ledna 2000, kdy byl vydán předběžný zákaz zveřejňování deCSS na webových stránkách a v srpnu stejného roku toto rozhodnutí podpořil i výrok soudce Judge Lewis Kaplana. 30. října tohoto roku byly u odvolacího soudu v Kalifornii předchozí výroky zrušeny s přihlédnutím k možnosti svobodného projevu, zdálo se, že je vyhráno. Tuto středu bylo ovšem opět potvrzeno dřívější rozhodnutí soudce Kaplana.

Webový server 2600 ani ostatní tvůrci stránek by vlastně neměli mít s celou kauzou nic společného. Inkriminovaný program nenaprogramovali, nekopírovali filmy, nešířili pirátské kopie ani nebyli první, kdo tento kód zveřejnil. Pouze poukázali na chybu. Takže teď kdokoliv, kdo poukáže na nějakou chybu zejména u velké společnosti může být podle zákona DMCA souzen a odsouzen. Když se nabarvil tank na Smíchově na růžovou vyfotil ho fotograf a noviny obrázek otiskly na přední straně. Teď si představte, že by noviny byly žalovány, protože tento obrázek zveřejnily a informovaly veřejnost. To je přeci absurdní.

Po prolomení šifry CSS chránící disky DVD proti kopírování by bylo daleko logičtější tuto šifru nepoužívat a zavést jinou technologii. Stejně by mě zajímalo, jak si mám udělat kopii pro vlastní potřebu (záložní) na kterou mám u legálně vlastněného produktu právo.

Proti tomuto rozhodnutí se jistě zvedne silná vlna nevole a počítám, že ani toto rozhodnutí není poslední. Organizace EFF (Electronic Frontier Foundation) a FAP (the First Amendment Project) zastupující žalované jistě podají odvolání. Držme jim palce, i když servery mimo Spojené státy se pochopitelně jakýmikoli nařízeními amerických soudů řídit nemusí.

Diskuze (15) Další článek: Winamp 3.0 Beta 2 cold

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , ,