Špatné zprávy z kauzy deCSS

Federální odvolací soud ve středu podpořil dřívější rozhodnutí zakazující odkazovat na deCSS. Toto rozhodnutí může mít neblahé důsledky pro další vývoj svobodného projevu a ochrany autorských práv v oblasti Internetu.
Ochranu zabraňující kopírování DVD nahrávek (DVD Content Scrambling System) koncem roku 1999 prolomil 16letý norský student Jon Johansen a jeho kamarádi. Použili k tomu zpětné inženýrství a vytvořili program deCSS. Původním posláním programu měla být možnost přehrávat DVD nahrávky i na operačních systémech, které přímo nepodporují jeho kódování, například Linux. Vedlejším efektem programu ovšem byla i možnost dekódovat DVD nahrávku a uložit ji na disk počítače, pro tento „vedlejší“ efekt program začalo používat velké množství uživatelů. DeCSS se tak dá zneužít k výrobě pirátských kopií, ale musíte použít i jiné programy, samotné deCSS vám stačit nebude. Stav věcí nenechal spát mocnou filmovou lobby MPAA (Motion Picture Association of America), která podala žalobu na šiřitele programu deCSS, známý americký hackerský magazín s názvem 2600 i na ostatní servery odkazující na deCSS.

V současném sporu vedeném v USA se jedná tedy o to, zda je legální, aby internetový časopis či jiné médium odkazovalo na místo odkud lze produkt získat, případně dokonce aby publikovalo jeho zdrojový kód.

Poslední rozhodnutí prozatím podporuje kontroverzní zákon známý jako The Digital Millennium Copyright Act (DMCA) a zabraňuje webové stránce 2600 i ostatním stránkám, odkazovat na zdrojový kód deCSS. Podle zákona DMCA je totiž trestné vyrábět nebo distribuovat technologii, která může být použita k prolomení ochrany proti kopírování a takové nástroje nesmíte ani vlastnit, i když je k žádné nelegální činnosti nepoužíváte. Zákon však obsahuje i některé výjimky v oblasti vzdělávání a výzkumu.

Celá kauza se táhne již od ledna 2000, kdy byl vydán předběžný zákaz zveřejňování deCSS na webových stránkách a v srpnu stejného roku toto rozhodnutí podpořil i výrok soudce Judge Lewis Kaplana. 30. října tohoto roku byly u odvolacího soudu v Kalifornii předchozí výroky zrušeny s přihlédnutím k možnosti svobodného projevu, zdálo se, že je vyhráno. Tuto středu bylo ovšem opět potvrzeno dřívější rozhodnutí soudce Kaplana.

Webový server 2600 ani ostatní tvůrci stránek by vlastně neměli mít s celou kauzou nic společného. Inkriminovaný program nenaprogramovali, nekopírovali filmy, nešířili pirátské kopie ani nebyli první, kdo tento kód zveřejnil. Pouze poukázali na chybu. Takže teď kdokoliv, kdo poukáže na nějakou chybu zejména u velké společnosti může být podle zákona DMCA souzen a odsouzen. Když se nabarvil tank na Smíchově na růžovou vyfotil ho fotograf a noviny obrázek otiskly na přední straně. Teď si představte, že by noviny byly žalovány, protože tento obrázek zveřejnily a informovaly veřejnost. To je přeci absurdní.

Po prolomení šifry CSS chránící disky DVD proti kopírování by bylo daleko logičtější tuto šifru nepoužívat a zavést jinou technologii. Stejně by mě zajímalo, jak si mám udělat kopii pro vlastní potřebu (záložní) na kterou mám u legálně vlastněného produktu právo.

Proti tomuto rozhodnutí se jistě zvedne silná vlna nevole a počítám, že ani toto rozhodnutí není poslední. Organizace EFF (Electronic Frontier Foundation) a FAP (the First Amendment Project) zastupující žalované jistě podají odvolání. Držme jim palce, i když servery mimo Spojené státy se pochopitelně jakýmikoli nařízeními amerických soudů řídit nemusí.

Diskuze (15) Další článek: Winamp 3.0 Beta 2 cold

Témata článku: Linux, DEC, Lewis, Lobby, Poslední rozhodnutí, Kaplan, Vedlejší produkt, Zprávy, Předběžný název, Velký spor, Tanky, Původní poslání, Silná vlna, Zpětné inženýrství, Tank


Určitě si přečtěte

Velký den pro Apple: Uvedl tři nové Macy s vlastním procesorem M1
Lukáš Václavík
PočítačeApple
Lidl buduje chytrou domácnost, propojí všechno se vším
Lukáš Václavík
LidlChytrá domácnostIoT
Apple Macbook Air M1: testujeme výkon, výdrž, a hlavně kompatibilitu aplikací [průběžně aktualizováno]

Apple Macbook Air M1: testujeme výkon, výdrž, a hlavně kompatibilitu aplikací [průběžně aktualizováno]

** Testujeme Apple Macbook Air s procesorem M1 ** Zajímá nás nejen výkon, ale zejména kompatibilita aplikací ** Článek je průběžně doplňován na základě vašich dotazů

Jiří Kuruc | 205

Jiří Kuruc
Apple
10 míst na mapách Googlu, která nesmíte vidět. Nahradily je čtverečky

10 míst na mapách Googlu, která nesmíte vidět. Nahradily je čtverečky

** Deset míst, které nesmíte vidět ve webových mapách ** Jsou to letiště, základny i elektrárny ** Nejvíce míst tají Francie

Jakub Čížek | 21

Jakub Čížek
Mapy GoogleMapy
Vyšel Windows 10 October 2020 Update. Poradíme, jak je stáhnout a co je nového
Vladislav Kluska
October 2020 UpdateWindows 10
Google vymyslel technologii superpřesného GPS. Už ji podporuje Pixel 5 a dorazí i na ostatní telefony

Google vymyslel technologii superpřesného GPS. Už ji podporuje Pixel 5 a dorazí i na ostatní telefony

** Kvalita GPS ve městech občas stojí za starou bačkoru ** Mohou za to odrazy signálu od okolních budov ** Google má jejich 3D model, a tak spolupracuje s výrobci GPS čipů

Jakub Čížek | 40

Jakub Čížek
NavigaceTechnologieGoogle
Pozor na tyto doplňky pro Chrome a Edge. Mohou obsahovat malware, varuje Avast
Jakub Čížek
MalwareProhlížeče

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5