Spamu je prý méně, než si myslíte

Jeden tisíc Američanů se stal předmětem výzkumu využívání e-mailu v pracovním prostředí. I přes rozdíly mezi Spojenými státy a Evropou lze výsledky výzkumu dobře aplikovat i na české prostředí.
Spamu je prý méně, než si myslíte
Výzkum, který proběhl v rámci projektu Pew Internet & American Life, se věnoval používání elektronické pošty na pracovišti. Výsledky, které přinesl, jsou v mnohém překvapující. Asi nejvýraznější zjištění se týká nevyžádané pošty, spamu. 52 procent sledovaných subjektů v daném období totiž nedostala ani jeden nevyžádaný mail. Dalších 19 procent našlo v mailboxu mezi ostatními maily do deseti procent spamu.

E-mailují skoro všichni

Američanům zatím můžeme jen závidět rozšíření internetu na pracovišti. Přístup na Síť má 68 % všech legálně zaměstnaných Američanů a 98 % z této on-line podskupiny používá e-mail.

Mylný je však obecně rozšířený předpoklad, že každý, kdo e-mail používá, dostává denně desítky zpráv. Podle zprávy dostává 60 % zaměstnanců maximálně deset zpráv denně a jen 6 % má schránku zahlcenou každý den padesáti novými e-maily. I v odesílání jsou Američtí uživatelé poměrně skoupí, 78 % z nich totiž posílá denně maximálně deset zpráv, více než 20 jich odešle jen 11 %. Na vyřízení pošty stačí čtvrtině zkoumaných subjektů přibližně 15 minut. Do hodinového limitu se vejde 73 % z nich. Polovina však přiznává, že ve srovnání s obdobím před rokem potřebují na e-maily času více.

Hodně práce, málo spamu

Více než polovina emailujících Američanů pokládá tuto službu za životně důležitou pro svou práci a pro dalších 34 % je email v práci středně důležitý. Zajímavé je, že na firemní e-mailové adresy míří mnohem méně spamu než na soukromé e-mailové účty a freemaily.

Stejně tak se zaměstnanci začlenění do projektu jeví jako loajální a dbalí firemní politiky ohledně užívání elektronické pošty. Přes polovinu z nich totiž přijímá a odesílá téměř výhradně zprávy související s prací. Tři čtvrtiny pak přiznávají, že ze svého firemního účtu odesílají malé množství osobních zpráv. E-mail v mnoha případech slouží jako nejefektivnější způsob informování o dění ve firmě. Až 77 % všech zúčastněných pokládá e-mail za nejlepší zdroj informací o dění ve společnosti, která je zaměstnává. Pro 63 % je e-mail efektivnější než telefon nebo osobní komunikace při domlouvání schůzek. Pro práci s dokumenty (revize, předávání podkladů) pokládá e-mail za nejefektivnější řešení 67 procent zkoumaných zaměstnanců. Naopak v případě řešení problémů dává drtivá většina (85 %) přednost osobnímu jednání.

Většina lidí už e-mail vnímá jako nedílnou součást své práce. Každý den kontroluje nově přišlou poštu 88 procent ze zkoumaných subjektů, 70 procent z této podskupiny pak vyhlíží nové zprávy několikrát denně. Odpověď na obdrženou zprávu odešle 82 % Američanů ještě týž den.

Mimo kancelář už Američané tak vstřícní v přístupu k pracovním e-mailům nejsou. Před odchodem do práce kontroluje poštu v přípravě na nový pracovní den přibližně 15 % z nich, 26 % tak činí po pracovní době. Na dovolené se pracovními maily zatěžuje 15 procent zkoumaných subjektů, o víkendu zkontroluje poštu dvojnásobek (31 %).

Power e-maileři

Výzkum ukázal, že mezi uživateli e-mailu se vytváří komunita tzv. power e-mailerů. Ačkoliv se jedná o minoritu, její projevy jsou výrazné. Power e-maileři tvoří mezi zkoumaným vzorkem přibližně pětinu. Dvaadvacet procent z nich denně přijme více než 50 mailů, dalších padesát procent pak dostane mezi 21 a 50 emaily. U pošty tráví 68 % power e-mailerů více než dvě hodiny denně, 16 procent se vyřizování mailů věnuje i více než 4 hodiny den co den.

Většina z power e-mailerů podle studie má zaměstnání, které se vztahuje k informačním technologiím a internetu. Jde tedy zejména o správce sítí, prodejce techniky či zaměstnance telekomunikačních firem.

Metoda výzkumu

K účelům studie Pew Internet & American Life posloužil náhodně vybraný vzorek pracovníků podle počítačem vygenerovaných telefonních čísel. Celkem bylo osloveno 2 447 Američanů, k rozhovoru přistoupilo 39 % z nich. Vzhledem k použité metodologii počítají autoři zprávy s maximální možnou odchylkou 3 %.

Jak u nás

I v České republice se e-mail stává běžným komunikačním nástrojem ve firemním styku. Velké množství společností však využívá vytáčené připojení, což znamená mnohem nižší frekvenci kontrolování nové pošty (běžně jednou za hodinu, nezřídka 2x denně). Ve srovnání poměru osobní a firemní korespondence vychází čeští uživatelé emailu hůře. Informační politika mnoha firem ještě není dostatečně vyspělá a soukromé e-maily s obrázky a vtipy po síti jen létají. Shodná je zkušenost s nevyžádanou poštou. Velké množství spamu generují společnosti, které adresy získávají při návštěvách warez a porno stránek. Z domova takové stránky uživatelé celosvětově navštěvují mnohem spíše než z firemního počítače. Nástup power e-mailerů je patrný i u nás (zejména v naší redakci). Jak často kontrolujete poštu právě vy?

Diskuze (16) Další článek: Finální DirectX 9 se očekávají zítra

Témata článku: Internet, Spam, Osobní jednání, Mysl, Spa, Nová studie, Nejefektivnější řešení, Nejlepší zdroj, Nejefektivnější způsob, Mnohý výzkum, Mail, Mailer, Pracovní den, Vybraný vzorek


Určitě si přečtěte

Byli tam! Důkazy o přistání na Měsíci, Lunochody i čínská sonda jsou vidět z vesmíru

Byli tam! Důkazy o přistání na Měsíci, Lunochody i čínská sonda jsou vidět z vesmíru

** Sonda LRO pořídila z oběžné dráhy Měsíce zajímavé snímky ** Jsou na nich vidět artefakty všech misí programu Apolla, které přistály na povrchu Měsíce ** Jde například o části lunárních modulů, rovery a dokonce i vlajky

Petr Kubala | 65

Photolemur 3: Prostě do něj přetáhnete fotky a začne se dít magie. Tedy údajně...

Photolemur 3: Prostě do něj přetáhnete fotky a začne se dít magie. Tedy údajně...

** Je lepší nabušený Photoshop, nebo program s jedním tlačítkem? ** Photolemur si myslí to druhé ** Tento fotoeditor neumí skoro nic, a přitom (skoro) všechno

Jakub Čížek | 19

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte se, co zachytily na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte se, co zachytily na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 44

Američtí mariňáci si tisknou kasárna z betonu na 3D tiskárně

Američtí mariňáci si tisknou kasárna z betonu na 3D tiskárně

** Americká námořní pěchota nedávno představila 3D tištěná kasárna pro vojáky ** Ty jim tiskne velká 3D tiskárna na beton ** Výsledkem je solidní obytný prostor, který je slušně chráněný před nepřátelskou palbou

Stanislav Mihulka | 18


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak vytvořit a spravovat vlastní web

Velký test herních klávesnic a DVB-T2 tunerů

Vše o formátu RAW

Vybíráme nejlepší základní desku