Spam Bayes: pryč se spamy – zadarmo

Už zhruba měsíc používám ke své plné spokojenosti k odstraňování spamů program Spam Bayes. Pro mne rozhodující vlastností byla přímá integrace do Outlooku napojeného na Exchange server, umí ale pracovat i s jinými klienty využívajícími POP3 účty. A co je také důležité, je zadarmo.

Zatímco existují uživatelé, kteří problém se spamy téměř nemají, je rozhodně větší množství těch, pro které to opravdu problém představuje. Moje e-mailová adresa je komukoli k dispozici a současně na internetu působím už nějakých pár let, takže se moje adresa dostala už do řady seznamů rozesílatelů spamu.

Pravidelně jsem každé ráno mazal desítky spamů a po návratu z dovolené viděl klidně čtyřciferný počet nepřečtených e-mailů. Začal jsem to řešit nejprve pomocí pravidel v Outlooku. Vše poslané z adres mimo doménu .cz šlo paušálně do složky spam a jen výjimky směřovaly do Inboxu. Bylo to účinné proti spamu, ale ne zrovna efektivní vzhledem k časté komunikaci se zahraničím.

Outlook 2003 obsahuje sice nové filtry pro nevyžádanou poštu, jeho účinnost ale není stoprocentní a současně neumožňuje dobré doladění a doučování se na základě obsahu zpráv.

Spam Bayes

Příležitost dostal tedy Spam Bayes, který zatím splnil přesně to, co potřebuji. Spam Bayes je vyvíjen v rámci Open Source a je k dispozici zdarma. V základu se jedná o doplněk pro Microsoft Outlook (nikoli Outlook Express), při instalaci ale může vybrat i instalaci proxy serveru pro POP3 komunikaci. Spam Bayes se tedy umístí mezi váš e-mailový program a POP3 server (existuje i podpora IMAP). Filtruje tedy sám všechnu komunikaci a spam do došlé pošty nepropouští.

Po instalaci, která vyžaduje jen mačkání tlačítka Next, musíte Spam Bayes nejprve naučit, co je pro vás spam a co jsou dobré zprávy. Pokud již nějakým způsobem spam rozdělujete, máte to jednodušší, v opačném případě budete muset nejprve ručně vybrat všechny spamy ve vaší poště a současně vybrat složku s došlými zprávami, kde není jediný spam.

Potom Spam Bayes nasměrujete na tyto dvě složky a necháte ho spustit analýzu dat. Pak již stačí zapnout Spam Bayes do aktivního režimu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Čtyři stránky konfigurace Spam Bayesu. Na první musíte po zaučení zapnout aktivitu. Na druhé nastavujete prahy pro rozpoznávání, na třetí spouštíte trénování databáze a na čtvrté doporučuji zapnout filtrování na pozadí.

Spam Bayes při doručení nové zprávy analyzuje obsah, jednotlivým slovům v textu přiřadí jejich pravděpodobnost výskytu ve spamu a na základě výsledného skóre rozhodne, co se zprávou provede. Rozlišují se celkem tři úrovně přičemž může nastavit hranice mezi nimi:

  • Jistý spam – jde rovnou do složky pro nevyžádanou poštu
  • Nejisté zprávy – nesplňují hranici pro spam, ale také současně obsahují hodně podezřelého obsahu
  • Čisté zprávy – nesplňují ani hranici pro zařazení do podezřelých zpráv.

Samozřejmě Spam Bayes hned po prvním zaškolení nenaučíte všemu. Proto jej lze ještě průběžně doučovat. Pro tyto případy přibudou na liště Spam Bayes dvě tlačítka Recover from spam a Delete as spam. Pokud byla nějaká zpráva chybě rozpoznána jako spam, klepnete na Recover, pokud naopak byla přehlédnuta, stisknete Delete.

Klepněte pro větší obrázek

Recover nezajistí další podobné zprávě automaticky spamovou amnestii, pouze sníží její koeficient spamu. Například jsem si při již běžícím a zaučeném Spam Bayesu objednal denní zasílání čerstvého Dilberta. Jeho e-mail má přitom charakteristiku spousty spamů – html, linkované obrázky, anglické texty s nabídkami. První šel automaticky do spamu, další postupně do složky s nejistými zprávami a od zhruba pátého Dilberta mi končí v Doručené poště.

Bohužel jen pro klienta

Jistou nevýhodou Spam Bayesu je, že se jedná jen o klientskou aplikaci, nemůžete ji rozjet čistě na Exchange serveru, aby jela i když nemáte spuštěný Outlook. Pokud se tak připojujete ke své schránce z více počítačů, musí aspoň na nějakém stále běžet Outlook. Jinak by filtrace spamu neproběhla. Všechny e-maily také musí dorazit na váš počítač kvůli analýze, nelze tedy mazat na serveru ty jisté spamy a stahovat jen čisté zprávy.

Zvládl i viry

Spam Bayes zatím používám ke své plné spokojenosti, jeho filtrační schopnosti se osvědčily i při neustálých nájezdech nových virů, kdy většinu zpráv včetně těch zbytečných upozornění e-mailových serverů, že jsem poslal vira, spolehlivě odfitroval. V práci mi běží na Outlooku pořád a doma, kde se připojuji, vidím již profiltrované zprávy.

Spam Bayes
Oficiální stránky
Stažení verze pro Windows (3,2 MB)

Diskuze (49) Další článek: Evropská komise navrhuje plán na ochranu dětí online

Témata článku: Microsoft, Windows, Open source, Spam, Bay, Recovery, Spa


Určitě si přečtěte

Týden Živě: On fakt dnes ještě někdo stahuje filmy z Ulož.to?

Týden Živě: On fakt dnes ještě někdo stahuje filmy z Ulož.to?

** Kauza Ulož.to a proč my dva už (moc) newarezíme ** Windows 10X existují, ale nabízí se otázka proč ** Nissan ukázal vizi kanceláře v podobě karavanu

Jakub Čížek, Vladislav Kluska | 152

Jakub ČížekVladislav Kluska
Týden ŽivěVideo
Pozor na tyto doplňky pro Chrome a Edge. Mohou obsahovat malware, varuje Avast
Jakub Čížek
MalwareProhlížeče
Fedora 33 prostě funguje. Linux si zaslouží dobýt laptop, je to ale asi opět marné

Fedora 33 prostě funguje. Linux si zaslouží dobýt laptop, je to ale asi opět marné

** Desktopový Linux funguje a vypadá stále lépe ** Fedora 33 není výjimkou ** Ve stínu Windows a macOS tu vyrostly skvělé alternativy

Jakub Čížek | 170

Jakub Čížek
FedoraOperační systémyLinux
Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 4

redakce
Mapy GoogleStreet View
Konec modrých obrazovek smrti? Microsoft vydává mimořádnou aktualizaci pro Windows 10
Karel Kilián
Windows UpdateAktualizaceWindows 10
Micro:bit V2: Tuto destičku plnou čipů dokáže naprogramovat i vaše babička

Micro:bit V2: Tuto destičku plnou čipů dokáže naprogramovat i vaše babička

** Chcete se teď hned naučit programovat čipy? ** Nechcete nic instalovat a číst zdlouhavé manuály? ** Naprogramujeme si Micro:bit, který zahraje Tichou noc

Jakub Čížek | 35

Jakub Čížek
Pojďme programovat elektronikuProgramování pro děti
Bankovní identita bude jednotná. K České spořitelně, ČSOB a KB se připojí menší banky
Lukáš Václavík
Portál občanaBankaeGovernment
Nešťastný vývojář ukazuje, proč není dobré být závislý na Googlu
Lukáš Václavík
InternetGoogle
Elon Musk už není nejbohatší na světě. Během jediného dne přišel o 324 miliard korun
Karel Kilián
Jeff BezosTesla MotorsElon Musk
Vybíráme nejlepší monitory: Od úplně levných až po displeje na rozmazlování očí

Vybíráme nejlepší monitory: Od úplně levných až po displeje na rozmazlování očí

** Vybrali jsme nejlepší monitory na práci i pořádné hraní ** Nejlevnější monitor s kvalitním panelem nestojí ani tři tisíce ** Rozlišení 4K a větší obrazovka už není nedostupný luxus

David Polesný | 31

David Polesný
Monitory