Už zhruba měsíc používám ke své plné spokojenosti k odstraňování spamů program Spam Bayes. Pro mne rozhodující vlastností byla přímá integrace do Outlooku napojeného na Exchange server, umí ale pracovat i s jinými klienty využívajícími POP3 účty. A co je také důležité, je zadarmo.
Zatímco existují uživatelé, kteří problém se spamy téměř nemají, je rozhodně větší množství těch, pro které to opravdu problém představuje. Moje e-mailová adresa je komukoli k dispozici a současně na internetu působím už nějakých pár let, takže se moje adresa dostala už do řady seznamů rozesílatelů spamu.
Pravidelně jsem každé ráno mazal desítky spamů a po návratu z dovolené viděl klidně čtyřciferný počet nepřečtených e-mailů. Začal jsem to řešit nejprve pomocí pravidel v Outlooku. Vše poslané z adres mimo doménu .cz šlo paušálně do složky spam a jen výjimky směřovaly do Inboxu. Bylo to účinné proti spamu, ale ne zrovna efektivní vzhledem k časté komunikaci se zahraničím.
Outlook 2003 obsahuje sice nové filtry pro nevyžádanou poštu, jeho účinnost ale není stoprocentní a současně neumožňuje dobré doladění a doučování se na základě obsahu zpráv.
Spam Bayes
Příležitost dostal tedy Spam Bayes, který zatím splnil přesně to, co potřebuji. Spam Bayes je vyvíjen v rámci Open Source a je k dispozici zdarma. V základu se jedná o doplněk pro Microsoft Outlook (nikoli Outlook Express), při instalaci ale může vybrat i instalaci proxy serveru pro POP3 komunikaci. Spam Bayes se tedy umístí mezi váš e-mailový program a POP3 server (existuje i podpora IMAP). Filtruje tedy sám všechnu komunikaci a spam do došlé pošty nepropouští.
Po instalaci, která vyžaduje jen mačkání tlačítka Next, musíte Spam Bayes nejprve naučit, co je pro vás spam a co jsou dobré zprávy. Pokud již nějakým způsobem spam rozdělujete, máte to jednodušší, v opačném případě budete muset nejprve ručně vybrat všechny spamy ve vaší poště a současně vybrat složku s došlými zprávami, kde není jediný spam.
Potom Spam Bayes nasměrujete na tyto dvě složky a necháte ho spustit analýzu dat. Pak již stačí zapnout Spam Bayes do aktivního režimu.
Čtyři stránky konfigurace Spam Bayesu. Na první musíte po zaučení zapnout aktivitu. Na druhé nastavujete prahy pro rozpoznávání, na třetí spouštíte trénování databáze a na čtvrté doporučuji zapnout filtrování na pozadí.
Spam Bayes při doručení nové zprávy analyzuje obsah, jednotlivým slovům v textu přiřadí jejich pravděpodobnost výskytu ve spamu a na základě výsledného skóre rozhodne, co se zprávou provede. Rozlišují se celkem tři úrovně přičemž může nastavit hranice mezi nimi:
- Jistý spam – jde rovnou do složky pro nevyžádanou poštu
- Nejisté zprávy – nesplňují hranici pro spam, ale také současně obsahují hodně podezřelého obsahu
- Čisté zprávy – nesplňují ani hranici pro zařazení do podezřelých zpráv.
Samozřejmě Spam Bayes hned po prvním zaškolení nenaučíte všemu. Proto jej lze ještě průběžně doučovat. Pro tyto případy přibudou na liště Spam Bayes dvě tlačítka Recover from spam a Delete as spam. Pokud byla nějaká zpráva chybě rozpoznána jako spam, klepnete na Recover, pokud naopak byla přehlédnuta, stisknete Delete.
Recover nezajistí další podobné zprávě automaticky spamovou amnestii, pouze sníží její koeficient spamu. Například jsem si při již běžícím a zaučeném Spam Bayesu objednal denní zasílání čerstvého Dilberta. Jeho e-mail má přitom charakteristiku spousty spamů – html, linkované obrázky, anglické texty s nabídkami. První šel automaticky do spamu, další postupně do složky s nejistými zprávami a od zhruba pátého Dilberta mi končí v Doručené poště.
Bohužel jen pro klienta
Jistou nevýhodou Spam Bayesu je, že se jedná jen o klientskou aplikaci, nemůžete ji rozjet čistě na Exchange serveru, aby jela i když nemáte spuštěný Outlook. Pokud se tak připojujete ke své schránce z více počítačů, musí aspoň na nějakém stále běžet Outlook. Jinak by filtrace spamu neproběhla. Všechny e-maily také musí dorazit na váš počítač kvůli analýze, nelze tedy mazat na serveru ty jisté spamy a stahovat jen čisté zprávy.
Zvládl i viry
Spam Bayes zatím používám ke své plné spokojenosti, jeho filtrační schopnosti se osvědčily i při neustálých nájezdech nových virů, kdy většinu zpráv včetně těch zbytečných upozornění e-mailových serverů, že jsem poslal vira, spolehlivě odfitroval. V práci mi běží na Outlooku pořád a doma, kde se připojuji, vidím již profiltrované zprávy.