Česko | Výpadek

Sčítání lidu 2021 opět funguje. ČSÚ opravil nepříjemnou chybu, svádí ji na „lidský faktor“

Sčítání lidu 2021 opět funguje. ČSÚ opravil nepříjemnou chybu, svádí ji na „lidský faktor“

Oživeno v 10.35: Předseda Českého statistického úřadu Marek Rojíček popsal v rozhovoru pro iRozhlas příčinu včerejších problémů:

Modul byl testován. Kromě toho, že to testoval dodavatel, tak jsme měli najatou ještě externí testovací firmu. Byly tam nějaké výkonnostní a penetrační testy. Bohužel se nepodařilo nasimulovat – a nikdo neupozornil na to, že tam může být potom problém – chování lidského faktoru.

To znamená, tam bylo testováno sice zadávání adres, ale robotické zadávání adres nedokázalo nasimulovat to, že v jednu chvíli desítky tisíc lidí zadávají ručně adresu a každý vypsaný znak znamená nějaký dotaz do databáze.

Komentář Živě: Jako lidský faktor se označuje chování, kdy člověk při ovládání selže, nebo provede operaci jiným způsobem, než se dalo předpokládat. V tomto případě ale adresu nebylo možné vyplnit jinak než postupným zadáváním znaků. Jde tedy o chybu na straně návrhu aplikace a následného testování, ČSÚ by ji neměl svádět na nepředvídatelné chování sčítaných občanů.

Oživeno v neděli v 10.00: Český statistický úřad v noci oznámil, že do sobotní 22. hodiny se podařilo zpracovat přes 250 tisíc formulářů, což přibližně odpovídá půl milionu sečtených občanů.


Oživeno v 19.35: Server již sice běží, ale opět je velmi vytížený. Podle ČSÚ jej začalo vyplňovat 170 tisíc lidí najednou, úřad doporučuje raději počkat.

Oživeno v 17.15: ČSÚ zatím funčnost sčítacích formulářů oficiálně nepotvrdil, ale z webu již zmizelo varování, lze se přihlásit a odeslat odpovědi.

Oživeno v 15.40: Český statistický úřad vydal prohlášení k nedostupnosti aplikace pro online sčítání.

Vše nasvědčuje tomu, že se nejednalo o kybernetický útok. Ke stejnému závěru dospěl provozovatel zabezpečeného prostředí informačního systému sčítání Státní pokladna Centrum sdílených služeb, s. p. O výsledcích prověření byl informován Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost.

Pravděpodobnou příčinou enormního přetížení byla závada v modulu pro vyplnění adres, která zapříčinila přílišnou zátěž databázových serverů a způsobila jejich přehlcení.

Tento nedostatek nebyl ani při náročném testování identifikován. Opakované výkonnostní testy probíhaly jak ze strany dodavatele systému spol. OKsystem, tak i dalších smluvních partnerů ČSÚ.


Začalo elektronické sčítání obyvatel a Český statistický úřad, který se na operaci připravoval několik dlouhých let, tentokrát sliboval, že nebudou žádné výpadky. Celý systém běží ve státním cloudu, je škálovatelný a měsíce před startem prošel hromadou penetračních a zátěžových testů a také komerčním auditem.

Jak to dopadlo? Internetové Sčítání lidu, domů a bytů 2021 se zhroutilo a nefunguje ve webovém prohlížeči ani v mobilních aplikacích pro Android a iOS.

Na vině je podle ČSÚ enormní zatížení systému od dnešních 8:15. Podle  některých zkušeností na sociálních sítích měl ale formulář problémy už o dvě hodiny dříve. Úřad se už sice vyjádřil, že na nápravě intenzivně pracuje, informace o pozastavení sčítání ale na webu svítí po celou sobotu.

„Z preventivních důvodů jsme přikročili k uzavření formuláře do chvíle, než situaci důsledně vyhodnotíme a podnikneme kroky nutné k dalšímu bezpečnému provozu. Příčiny se analyzují a na zprovoznění se pracuje. Údaje z již vyplněných sčítacích formulářů nejsou nijak ohroženy,“ říká Jolana Voldánová, mluvčí projektu Sčítání 2021.

Klepněte pro větší obrázek
Sčítací formulář je už nějakou tu hodinu nedostupný

Jistě, pokud nemáte k dispozici infrastrukturu jako Google a jemu podobní, stoprocentní obrana proti přirozené nebo umělé (DDoS) zátěži prakticky neexistuje, těch pár hodin je už ale opravdu hodně.

ČSÚ zatím nesdělil, jestli se jedná právě o bezprecedentní DDoS útok, zapomenutou softwarovou chybu, anebo je zátěž skutečně způsobená obyvateli Česka, kteří chtějí jen splnit svoji zákonnou povinnost. Pokud platí poslední možnost, je to docela trapas, přesně na toto měl být totiž onen státní cloud připravený.

Ostatně, na sociálních sítích už za to dostávají státní statistici čočku a uživatelé výpadek srovnávají třeba se zprvu nefunkčním e-shopem na dálniční známky, přetíženým registračním formulářem na očkování proti koronaviru a mnoha dalšími weby českého e-governmentu.

Nemusíte ale strávit celé dopoledne klepáním na F5, jestli už web funguje. Času bude dost; tedy pokud statistici svůj systém opravdu opraví a nebude se to opakovat:

  • Elektronické sčítání proběhne ve dnech 27. 3. až 9. 4. 2021
  • Listinné sčítání pro všechny ostatní pak ve dnech 17. 4. až 11. 5. 2021
Diskuze (116) Další článek: Vláda už připravuje covid pasy. S průkazem v mobilu by lidi pustila do restaurací a obchodů

Témata článku: Google, Cloud, eGovernment, Internet, Web, Mobilní aplikace, Česko, Výpadek, Statistiky, Webový prohlížeč, Český statistický úřad, OKsystem, IRozhlas, Česká republika, Hodina, Sčítání lidu, Byt, SčítáníSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Google na obchodu Play pustil do oběhu malware obřích rozměrů. Dostal se do více než 60 milionů smartphonů

Google na obchodu Play pustil do oběhu malware obřích rozměrů. Dostal se do více než 60 milionů smartphonů

** Doslova každý týden se na Google Play objeví nový malware ** Ten nejnovější si do mobilů stáhlo na 60 milionů uživatelů ** Vývojáři aplikací vydělávají na přeprodeji citlivých dat

Martin Chroust
Google PlayMalwareAndroid
Recenze Samsung Smart Monitor M8: neuvěřitelně chytrý, ale spíš stylový monitor

Recenze Samsung Smart Monitor M8: neuvěřitelně chytrý, ale spíš stylový monitor

** S jedním zařízením nepotřebujete samostatně monitor a televizor ** Cílí hlavně na majítele notebooků ** Doplňkovou kameru můžete odpojit

Tomáš Holčík
MonitorySamsung
Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Ať už se chcete pochlubit fotkami z dovolené na velké obrazovce, nebo si přehrát video uložené na disku počítače, neobejdete se bez zrcadlení obrazovky. Ve výchozím stavu jej podporuje Windows i Android.

Stanislav Janů
NávodyTelevizeWindows
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Jaromír PukMarek Čech
Filmy, které musíte vidět
Samohybná houfnice CAESAR zasáhla projektilem Excalibur cíl vzdálený 46 km. To je dělostřelecký rekord

Samohybná houfnice CAESAR zasáhla projektilem Excalibur cíl vzdálený 46 km. To je dělostřelecký rekord

** Raytheon a Nexter použili houfnici CAESAR k testu naváděné dělostřelecké munice s prodlouženým dostřelem Excalibur ** Při této zkoušce zasáhla dotyčná munice dva cíle ve vzdálenosti přesahující 46 kilometrů ** To je nový rekord pro palbu dělostřeleckého systému

Stanislav Mihulka
RekordyZbraněArmáda
Facebook ukázal brýle Cambria. Tato ochutnávka ukazuje, kterým směrem se bude ubírat mixovaná realita

Facebook ukázal brýle Cambria. Tato ochutnávka ukazuje, kterým směrem se bude ubírat mixovaná realita

** Meta chystá hned čtyři modely VR brýlí ** První z nich můžeme s masováním vidět již dnes ** Facebook chce co nejreálněji propojit skutečný svět s virtuálnem

Martin Chroust
MetaVR brýleFacebook