SP3 pro XP je venku, nové Živě co nevidět

Už za pár hodin bude spuštěno zcela nové Živě.cz. Microsoft vypustil třetí Service Pack pro Windows XP, který doprovází problémy s kompatibilitou.
SP3 pro XP je venku, nové Živě co nevidět

Poznámka: Tento článek je redakčním komentářem událostí minulého týdne. Může obsahovat osobní názory autora, se kterými nemusíte souhlasit.

Diskutovaný SP3, Microsoft vs. Yahoo a nesmysly o Seznamu

Na třetí opravný balíček pro starší operační systém Windows XP se zdaleka nečekalo tak nedočkavě, jako v případě druhého – do hry totiž nepřináší nic tak zásadního, „pouze“ záplatuje všechny doposud známé chyby a přináší některé moderní prvky a aplikace známé například z Windows Vista.

Microsoft jeho oficiální vydání naplánoval na 29. duben, přičemž byl tak hodný, že vypustil všechny jazykové mutace zároveň a odpadlo tak takřka měsíční čekání, které předcházelo například vydání české verze SP1 pro Visty. V inkriminovanou dobu se SP3 na serverech společnosti skutečně objevil, avšak pouze jako přímý download, na který nic na stránkách neodkazovalo.

Příčinou jsou problémy s kompatibilitou. Problém totiž mají ti uživatelé, kteří v systému využívají Dynamics Retail Management System (RMS). V diskuzích se okamžitě vyrojila hromada pobouřených příspěvků, kdy se jedni báli cokoliv instalovat, druzí nadávali, jak je to možné a tak dále. Faktem však zůstává, že drtivá většina uživatelů by neměla mít RMS zprovozněné, pokud tak neučinila sama. Odkazovaný link je proto zcela v pořádku a není třeba se vůbec ničeho bát.

Tříměsíční hra na kočku a na myš pořád ještě nekončí. Microsoft dal otevřeným dopisem Yahoo tři týdny na rozmyšlenou, zda přijme jeho odkupní nabídku a umožní tak zcela hladkému průběhu akvizice. Ani to však management nepřijal za své. Několikrát si sice stačil se Stevem Ballmerem vyměnit své názory, ve stanoveném termínu ale žádné rozhodnutí nepodal.

Podle odborníků se tedy nyní schyluje k tzv. násilnému, nebo nepřátelskému převzetí. To v praxi probíhá tak, že si Microsoft dosadí „své“ lidi do správní rady akciové společnosti, která pak odhlasuje koupi. Vyřešené je to určitě elegantně, neboť výměna správní rady probíhá každé čtyři roky, a jedna taková výměna proběhne i v tomto období. Pro akcionáře Yahoo to ale nejspíše bude znamenat menší příjem za prodané akcie, neboť lze více než předpokládat, že Microsoft v tomto případě už tak velkorysý nebude a nabídne menší finanční obnos.

O tom, že majoritní a velká média často v IT oblasti tápou a informují řekněme tak trochu prapodivně, se už delší dobu ví. Další pověstnou korunu tomu však nasadily Hospodářské noviny, ČTK a další následně čerpající. Je pěkné, že si někdo umí dat věci do souvislostí, dobré však je mít je podložené.

Do České republiky se chystá hlava celého Microsoftu, Steve Ballmer, a mimo jiné se hodlá sejít se zakladatelem a majoritním vlastníkem Seznamu, Ivo Lukačovičem. Zmiňované Hospodářské noviny z toho okamžitě vyvodily to, že chce Microsoft koupit Seznam, což odůvodnily i zájmem redmondského giganta uspět na poli internetu. Údajný zájem měl být i o „ruský Seznam“ Yandex. Zní to možná trochu logicky, odkupem Yahoo by Microsoft získal silnou pozici v Americe, v Evropě by pak začal skupovat lokální hráče.

Ballmer ale do ČR míří na úplně jiným účelem. Hodlá se totiž sejít s tuzemskými největšími partnery Microsoftu. Ostatně, poměrně trefné vyjádření směrem k inkriminovaným médiím si můžete přečíst na blogu Lukačoviče.

BSA opět září vtipem, Centrum bude konkurovat Streamu

Organizace BSA rozhodně nepatří mezi ty organizace, které by ve světě IT vyvolávaly nějaký větší rozruch, tedy kromě pobavených úsměvů. Je až zarážející s jakou vytrvalostí se oranizace angažuje v boji proti pirátskému softwaru. Nejde ani tak o snahu legalizovat co největší množství softwaru, to je samozřejmě zcela v pořádku, ale o to, jakým způsobem tuto problematiku BSA profiluje.
Prakticky jedinou aktivitou je neustálé vydávání zastrašujících tiskových zpráv a hrdinských prohlášení. BSA chce nyní začít pořádat razie i v domácnostech. Ano, tudy přesně povede cesta. Od spasení světa od nelegálního softwaru bude nutné žádat o soudní domovní prohlídky a eliminovat tak veškerou verbeš. Bravo.

Internetovému videu pšenka kvete. Po masivním rozšíření po celém světě se o interaktivní obsah začínají zajímat i tuzemská média. Je sice jasné, že světový úspěch stále ještě neznamená i to, že daný projekt musí uspět i u nás, Stream.cz ale po odkupu Seznamem ukázal, že v tomto případě má internetové video v ČR smysl.

Ví to i Nova, která se svým komplexním portálem a videi hodlá přijít už 5. května (byť aktuální reklamní spoty ve vysílání působí značně odpudivě a bulvárně), a ví to i NetCentrum, vlastník spojených portálů Centrum.cz a Atlas.cz. Mediální společnost hodlá spustit vlastní projekt podobný právě Streamu. Nabídne jak sdílení uživatelských videí, tak i nějaký vlastní obsah apod. Otázkou zůstává, zda vlastní obsah bude moci konkurovat Streamu, protože i zde lze nad kvalitou některých příspěvků diskutovat, a zda uživatele něco donutí k tomu, aby svá videa sdíleli někde na Centru nebo na velikánech typu YouTube, kde si jejich výtvory jistě prohlédne mnohem více lidí. Minimálně přínos pro přidružené zpravodajské služby jako Aktuálně.cz to však mít bude.

Microsoft prodal už 140 miliónů licencí k modernímu operačnímu systému Windows Vista. Média a diskutéři sice neustále probírají to, že se novému systému příliš nedaří, jak se ale zdá, opak je pravdou. Ano, oproti Windows XP Visty strádají. Vezmeme-li ale v potaz fakt, že v době, kdy se XP dostaly na trh, prakticky neexistoval dobrý a stabilní operační systém a přechod tak byl logickým krokem, není se čemu divit.

Microsoft už každopádně na Vistách vydělal minimálně něco přes tři miliardy amerických dolarů čistého zisku a dá se očekávat, že prodeje budou díky současné protipirátské kampani neustále narůstat. Ve statistice navíc nebyly zahrnuty prodané licence do firem a organizací.

Computer na stánku a nové Živě.cz

Velká SMS soutěž časopisu Computer se setkala s nebývalým ohlasem a všechny ceny byly rozdány ještě mnohem dříve, než se plánovalo. Jak to celé dopadlo a gratulace pro výherce si můžete přečíst v našem souhrnu.

Už minulý týden se ná stánky dostalo osmé číslo časopisu Computer v tomto roce. Tentokrát radí, jak co nejlépe ochránit počítač, testuje výkon procesorů, přináší tradičně odborné testy a spousty tipů a triků pro vaše oblíbené aplikace. Na 9GB pak naleznete exkluzivní videotesty v HD rozlišení a plné verze programů v cene 800 Kč.

Mnozí z vás už jistě zaregistrovali skutečnost, že se na Živě.cz stane něco velkého, něco nového a něco svěžího. Ano, chystá se zcela nové Živě.cz, které přijde nejen s novým a moderním vzhledem. Více nyní samozřejmě neprozradíme, můžete se však pokusit dopátrat „skládačky“ a sledovat odpočítávání...

Další zajímavé čtení z uplynulého týdne:

 

Diskuze (37) Další článek: Spam oslavil třicáté narozeniny

Témata článku: Microsoft, Windows, Pirátské vysílání, Interaktivní prohlídka, Osobní názor, Bravo, Opravný balíček, Pirátská verze, Systém výměny, Jakub, Yandex, Moderní svět, Skládačka, Interaktivní obsah, Superfórum, Exkluzivní aplikace, Kočka, Nové médium, Komplexní portál


Určitě si přečtěte

Portál občana už funguje. Na státní web vypadá až překvapivě použitelně

Portál občana už funguje. Na státní web vypadá až překvapivě použitelně

** Portál občana už funguje, vyřídíte na něm první požadavky ** Funkce se budou postupně rozšiřovat ** Web je docela moderní a přehledný

David Polesný | 66

Externí SSD se může hodit. Je rychlé, malé zvenku, velké uvnitř a cena už se snese

Externí SSD se může hodit. Je rychlé, malé zvenku, velké uvnitř a cena už se snese

** Vyzkoušeli jsme rychlé externí SSD Samsung T5 ** Externí SSD je lepší než flešky i velké plotnové disky, většímu rozšíření doposud bránila především cena ** Samsung T5 zvládne i chytré šifrování a připojení k mobilu

David Polesný | 27

Praktické vychytávky, které si chcete doinstalovat do Windows

Praktické vychytávky, které si chcete doinstalovat do Windows

** Pokud vás nudí vzhled nabídky Start, snadno jej můžete změnit. ** Stejně tak existují programy na přidání záložek do programů. ** Spokojit se ani nemusíte se základním ovládáním hlasitosti.

Vladislav Kluska | 46


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak vytvořit a spravovat vlastní web

Velký test herních klávesnic a DVB-T2 tunerů

Vše o formátu RAW

Vybíráme nejlepší základní desku