Soyo SY-6BA+100

Co se týče dnešních základních desek pro platformu Intel, není situace zdaleka tak jasná jako dříve. Proti minulému šampiónu - čipové sadě i440 BX, se postavila nová Intelácká sada i815 (včetně variant "E" s řadičem Ultra ATA 100), navíc i čipová sada VIA Apollo Pro 133A (s Northbridge čipy řady 694X) postupem času ukazuje své zoubky - mnozí výrobci dokáží již vyladit desky s těmito (dříve pomíjenými) čipsety k nevídaným výkonům. Přesto, či právě proto panuje v této oblasti patová situace - nikdo jasně nevítězí. Ke každému řešení totiž můžeme říci: "je dobré... ale..."

V případě čipsetu BX je tím "ale" zejména neexistence podpory novějších standardů - a to zejména chybějící podpora AGP x4 a standardní podpora pouze Ultra ATA /33. N druhé straně je zde ověřená "bezproblémovost" a vynikající stabilita i v těch náročnějších kombinacích (a to jsou vlastnosti, které se mezi hardweráři cení nejvíce). V této situaci je jen krůček k myšlence vylepšení BX-ka. První krok pak učinila firma Abit svým modelem BE6 s integrovaným řadičem Ultra ATA /66. Někomu by se mohlo zdát, že přes velký úspěch těchto řešení se bude jednat o takovou malou tečku za velmi kvalitním čipsetem... Anebo ne? Čtěte!

Kapitoly článku

O čem jsme to mluvili? ...á, o tom, že si čipset BX vydobyl takovou popularitu, že mnozí výrobci se rozhodli jej vylepšovat a takto mu vlastně prodloužit kariéru. V situaci, kdy BX-ko pak "tlačí" zejména pomalé diskové řadiče, je pak posledním hitem disciplíny "vylepšování BX" integrace dodatečných ATA100 a RAID řadičů...

Kdo by to dříve řekl - místo abychom zde měli desky s čipovou sadou i820 Camino a pamětmi RDRAM, zůstávají stále populární ověřená a výkonná BX-ka s klasickými SDRAMy 100 - 133 a novými, integrovanými řadiči RAID / Ultra ATA 100.

SY-6BA+100

Jednou z firem, které se pustily i do "Top - BX" řešení je mezi jinými firma SOYO. Model, který má na palubě jak čipset i440BX, tak i integrovaný řadič HPT370 (první deskou s tímto řadičem byl Abit KA7-100) s podporou jak RAIDu tak i Ultra ATA 100, je deska s označením 6BA+100.

Tato deska je zároveň také nejvyšším (5-tá řada!) modelem z celé řady "6BA" - předchozí typ 6BA+IV byl pak vybaven "pouze" řadičem Ultra ATA /66 :-) Je provedená ve formátu ATX a vybavena, stejně jako všechny její předchůdkyně, konektorem Slot 1 (a to i přes fakt, že dnes je již většina Pentii III vyráběná výlučně ve formátu FCPGA).

PCtuning komentuje: I když se to zdá absurdní, mají desky ze Slotem 1 stále co nabídnout i v případě použití procesorů FCPGA či PPGA! Při použití kvalitní redukce a "sacího zdroje" je pak oběh chladícího vzduchu ve skříni velmi dobrý.

Vidíte, že v případě takto uspořádaných skříni (velmi časté), má oběh vzduchu svoji kontinuitu... a i to zejména v případě, kdy se sací otvory zdroje shodnou s umístěním chladiče CPU.

P.S. Tuto desku jsme testovali díky laskavosti firmy eD‘system.

Vlastnosti 6BA+100 "v kostce":

  • čipová sada: i440BX, dodatečný řadič HPT370
  • rychlosti sběrnice: 66/ 75/ 78/ 81/ 83/ 90/ 95/ 100/ 105 /110 /112 /113 /115 /112 /117 /118 /120 /122 /124 /126 /133 /135 /137
    /138 /140 /142 /144 /150 /155MHz
  • násobitele: 2-8x
  • nastavení napětí: ano, v BIOSu (+2.5, 5, 7.5, 10%)
  • paměťové sloty: 4, max. množství paměti 1GB
  • sloty: PCI 5, ISA 2, AGP (podpora x2), USB 2
  • výrobce: Soyo, dovozce: eD‘system

Než se pustíme do testu, zmíním jen krátce o tom, co je to ten RAID a UltraATA 100..

O funkcích diskového pole RAID jsem již psal dříve zde. Doporučuji si prostudovat tento článeček. Pro ty, kteří si jen telegraficky chtějí osvěžit paměť mám zde znovu schémata režimů RAID 0 - stripping:


...zde jsou data rozdělena v řadiči na dva proudy a takto jsou zapisována / čtena až 2x rychleji
(oba disky tohoto diskového pole se pak "navenek" jeví jako jeden, o dvojnásobné kapacitě)

a také režimu RAID 1 - mirroring.


...zde jsou data zapisována současně i na záložní disk (vytváří se tak bezpečnostní kopie)

Obě tyto funkce pak řadič HPT 370 provádí hardwarově (při běžné komunikaci přes funkce BIOSu pak systém dokonce nezjistí, že je RAID přítomen!)

Ultra ATA /100 či ATA 100 je pak nejnovějším přenosovým protokolem IDE disků se špičkovým teoretickým přenosem 100MB dat za sekundu. Jedná se v podstatě o rozšíření standardu ATA 66. I když tento přenos podporují pouze některé disky, jistě se bude jednat o standard nejbližší budoucnosti. Řadiče ATA /100 jsou kompatibilní směrem dolů - pokud na ně připojíte disky Ultra ATA /66 - přepnou se do režimu Ultra ATA /66 atd...

Řadič HPT 370 pak podporuje současně obě funkčnosti: jak Ultra ATA/100, tak i RAID 0,1.

Pojďme se nyní blíže podívat na balení Soya, dodávaný "bundle" a na instalaci

Témata článku: Nejmenší procento, Předchozí měření, Raid, Frekvence, Pace, Chladící vzduch, Laskavost, Nový kousek, Pomalé načítání, Instalace, Dodatečné zařízení, Atos, Specifický test, Dodatečná data, Stejný soubor, Tornado, Ghost, Nastavení, Pochvala, Optimální konfigurace, Mate, Rozdílná velikost, Test, Bios


Určitě si přečtěte

Vybrali jsme 16 programovatelných hraček a stavebnic pro děti. A vlastně i pro vás

Vybrali jsme 16 programovatelných hraček a stavebnic pro děti. A vlastně i pro vás

** Získejte děti pro matematiku a základy techniky ** Kupte jim hračku nebo stavebnici, které vdechnou vlastní život ** Vybrali jsme 16 stavebnic pro nejmenší caparty i vás samotné

Jakub Čížek | 17

Elon Musk: kupovat si jiné auto než Tesla je bláznovství, chystáme velké věci

Elon Musk: kupovat si jiné auto než Tesla je bláznovství, chystáme velké věci

** Tesla uspořádala prezentaci pro investory na téma autonomního řízení ** Zveřejnila podrobnosti o vlastním neuročipu i autonomní technologii ** Příští rok chce spustit vlastní platformu samořídicích sdílených aut

Karel Javůrek | 102

Bizarní šmejdy z asijských e-shopů: Když to stojí pár dolarů, pochybujte o tom

Bizarní šmejdy z asijských e-shopů: Když to stojí pár dolarů, pochybujte o tom

** Typické žluté obálky z Číny už před lety zavalily nejen Českou poštu ** Pokud ale něco stojí dolar, často tomu odpovídá i kvalita ** Jak vypadají příklady těch nejbizarnější šmejdů?

Jakub Čížek | 150Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test Wi-Fi mesh

Nejlepší hodinky pro všechny aktivity

Důležité aplikace na cesty

Jak streamovat video na Twitch