Sound Blaster Extigy – první externí Sound Blaster

Doposud ve světě externích zvukových karet pro USB rozhraní platilo spíše pravidlo externí=méně kvalitní. Creative ale ukazuje, že opak může být pravdou.
Externí zvukové karty mají své využití, množství notebooků či počítačů neumožňujících větší rozšíření stále přibývá stejně jako roste počet uživatelů, pro které je otevírání počítače něčím nevítaným. Doposud ale zvukové karty na USB rozhraní neoslňovaly. V drtivé většině slouží jen pro výstup, nemají tedy linkové a mikrofonové vstupy, omezená je nabídka i dalších konektorů. Co se týče rozšířených vlastností pro úpravy zvuku, tak tu je také ticho po pěšině. Navíc je jejich cena obvykle větší, než je tomu u interních karet.

Sound Blaster Extigy toto vše zdá se staví na hlavu. V externí krabičce připojované přes USB rozhraní je úplně vše. Od MIDI konektorů po zabudovaný dekodér Dolby AC-3 Digital. Aby toho nebylo dost, zvuková karta by měla fungovat i bez počítače jako dekodér z digitálního vstupu na prostorové ozvučení.

Klepněte pro větší obrázekNa čelním panelu najdeme optický vstup a výstup, vstupy pro mikrofon a analogové audio, výstup na sluchátka, regulace hlasitosti mikrofonu, centrální regulace hlasitosti, přepínač pro převod stereo signálu na prostorový zvuk a čidlo pro dálkové ovládání. To ale není vše, na zadní straně je kromě napájení a USB portu i MIDI in a out, digitální koaxiální vstup a výstup, a výstupy na přední a zadní pár reproduktorů spolu se sdruženým konektorem pro středový a basový reproduktor.

Díky externímu provedení je tento Sound Blaster zcela odstíněn od zašuměného prostředí počítače a tak Creative uvádí odstup signálu od šumu více než 100 dB. Schopnosti má tento nový externí Sound Blaster stejné, jako řada Audigy, tedy zpracování zvuku až na 24 bitech při 96 kHz, nebo zvukové efekty EAX ADVANCED HD.

Co bude na tomto externím Sound Blasteru velmi přitažlivé, bude jistě cena. Svými vlastnostmi se může měřit s Audigy Platinum Ex, která také obsahuje externí krabičku s konektory, navíc má však konektor pro IEEE1394. Pochopitelně zátěž procesoru se bude lišit mezi PCI a USB verzí, ale vlastnostmi jsou karty srovnatelné. Extigy bude ale o 100 dolarů levnější než Platinum Ex verze, plánovaná cena je 150 dolarů, přičemž na trh se dostane již tento týden (k nám za pár týdnů). Přpadně kartu do počítače s Firewire rozhraním koupíte levněji než za 100 dolarů rozdílu.

Extigy bude jasným řešením pro notebooky s DVD mechanikami, snadno totiž doplní do systému plný 3D zvuk Dolby Digital a umožní plné zpracování zvuku. Jistě toto externí řešení uvítají i hudebníci, kteří se v počítačích příliš neorientují a případně volí pro své využití malé a tiché počítače, které je při práci neruší.

Zatím to prostě vypadá na lákavý produkt, pochopitelně nás bude zajímat zátěž procesoru při USB komunikaci, vliv na další USB zařízení a celkové chování této zvukové krabičky. Těšit se ale můžeme.

Diskuze (22) Další článek: Odklad slyšení v kauze Microsoftu se nekoná

Témata článku: Notebooky, Zadní pár, Sluchátka k notebooku, Sluchátka s ovládáním hlasitosti, Externí provedení, Sluchátka k počítači, Ticho, Sound, Zvukové karty, Omezená schopnost, Mikrofony, Celkové chování, Konektor, Analogové rozhraní, Digitální vstup, Plná zátěž, Platinum, Midi, Prostorový zvuk


Určitě si přečtěte

Jak v prohlížeči vypnout oznámení zasílaná webovými stránkami

Jak v prohlížeči vypnout oznámení zasílaná webovými stránkami

** Obtěžují vás neustálé dotazy webů, zda chcete zobrazovat oznámení? ** Můžete je zakázat, a to jak kompletně, tak i pro jednotlivé stránky ** Připravili jsme návody pro Chrome, Firefox, Edge a Operu

Karel Kilián | 11

Karel Kilián
Jak na InternetTipyProhlížeče
AMD uvádí grafické karty Radeon RX 6800, 6800 XT a 6900 XT. Útočí přímo na modely od Nvidie

AMD uvádí grafické karty Radeon RX 6800, 6800 XT a 6900 XT. Útočí přímo na modely od Nvidie

** AMD představilo tři nové grafické karty ** Všechny s architekturou RDNA2, kterou používají i PS5 a Xbox Series ** Karty útočí přímo na GeForce RTX 3000

Karel Javůrek | 78

Karel Javůrek
Radeon RX 6000Grafické kartyAMD
Google spouští vlastní VPN a konkurenci se to vůbec nelíbí
Lukáš Václavík
SoukromíVPNGoogle
Google chystá funkci, která z chytrého Gmailu udělá hloupý Gmail
Lukáš Václavík
SoukromíGmailGoogle
Micro:bit V2: Tuto destičku plnou čipů dokáže naprogramovat i vaše babička

Micro:bit V2: Tuto destičku plnou čipů dokáže naprogramovat i vaše babička

** Chcete se teď hned naučit programovat čipy? ** Nechcete nic instalovat a číst zdlouhavé manuály? ** Naprogramujeme si Micro:bit, který zahraje Tichou noc

Jakub Čížek | 33

Jakub Čížek
Pojďme programovat elektronikuProgramování pro děti
Archivovat data do cloudu, na HDD, SSD, DVD, nebo Blu-ray? Co je nejvýhodnější?

Archivovat data do cloudu, na HDD, SSD, DVD, nebo Blu-ray? Co je nejvýhodnější?

** Kam doma natrvalo uložit data? Vyplatí se ještě optická média? ** Jaké kapacity disků a médií má smysl koupit? ** Cenovou výhodnost si ukážeme na příkladech s 2TB úložištěm

Lukáš Václavík | 118

Lukáš Václavík
ZálohováníÚložištěPevné disky

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5