Sound Blaster Audigy 4 Pro: v novém kabátu

Společnost Creative přichází na trh s dalším vylepšeným přírůstkem v podobě zvukové karty Sound Blaster Audigy 4 Pro, která má představovat současnou špičku všech karet z rodiny Sound Blaster.

Klady a zápory
 +  zvuková kvalita
+ možnosti připojení
+ ASIO 2.0
- málo inovací
- vyšší cena
Otázka, proč po zvukových kartách Audigy 2 nastupuje hned Audigy 4, může mít dvě odpovědi. Creative údajně za Audigy 3 považuje kartu Audigy 2 ZS Platinum (Pro) a z marketingového hlediska zní Audigy 4 mnohem lépe.

Téměř neomezená nabídka připojení

V možnostech přípojných míst se v porovnání s Audigy 2 ZS Platinum Pro nezměnilo nic. Na samotné kartě je mimo pomocného (Aux) a digitálního vstupu pro mechaniku CD/DVD také standardní výstup až pro zvukovou soustavu 7.1, který poskytuje trojice 3,5mm jack konektorů. Hlavní nabídku vstupů a výstupů však nabízí externí panel, který je s PCI kartou propojen pomocí speciálního a FireWire kabelu.

Klepněte pro větší obrázek
Kvalitu upřít nelze, inovací je však málo

Související odkazy

Slovník
DVD
FireWire
IEEE
PCI

Externí panel nabízí tři linkové stereo vstupy, dva digitální (optické i koaxiální) a MIDI vstup. Z výstupů je zde zastoupen sluchátkový, opět dvojice digitálních v obou provedeních, MIDI a další digitální výstup určený pro digitální reproduktorové soustavy 5.1 značky Creative. Samozřejmě zde nechybí ani dva konektory FireWire (IEEE 1394a). Na čelním panelu se též nachází dvojice regulátorů celkové hlasitosti a intenzity vstupního signálu mikrofonní úrovně. Nabídku ovládacích prvků uzavírá tlačítko CMSS, kterým aktivujete technologii CMSS 3D, která libovolný stereofonní zvuk přepočítá do všech šesti či osmi reproduktorů.

Inovace ano, ale jen omezeně

Srdcem Audigy 4 Pro je signálový procesor CA10200 ICT, který podle slov výrobce pracuje s interní 32b přesností a patentovanou osmibodovou interpolací pro převod zkreslení do neslyšitelných úrovní. Oproti procesoru CA0102 ICT použitém na kartách Audigy 2 ZS však zásadní inovace nepřináší. Audigy 4 se chlubí také odstupem signálu od šumu 113 dB a dynamickým rozsahem až 120 dB.

Podstatnější vylepšení však spočívá v náhradě D/A převodníků, které nyní zastupuje čtveřice špičkových převodníků Cirrus Logic CS4398 s dynamickým rozsahem 120 dB, 24b rozlišením a vzorkovacím kmitočtem až 192 kHz, které zaručují vysoce kvalitní převod signálu pro všech osm (7.1) kanálů. Konverze digitálního signálu na analogový při vzorkovacím kmitočtu 192 kHz je možná pouze pro stereofonní signál, v multikanálovém režimu je vzorkování možné kmitočtem maximálně 96 kHz.

Externí panel oproti verzi u Audigy 2 ZS Platinum Pro zaznamenal spíše jen kosmetické úpravy. D/A převodník pro sluchátkový výstup a zejména A/D převodníky pro trojici vstupů zůstaly nezměněny. Převod vstupního analogového signálu tak zde zajišťují stále tři A/D převodníky Texas Instruments PCM1804 s dynamickým rozsahem 112 dB, celkovým harmonickým zkreslením včetně šumu (THD+N) –102 dB, odstupem signálu od šumu 111 dB a 24b rozlišením při vzorkovacím kmitočtu až 192 kHz. Vzorkovat vstupní signál je i přes možnosti převodníků možné „jen“ do 96 kHz při 24b rozlišení.

Vyplatí se investovat?

Zvukové kvality Audigy 4 Pro jsou nesporné a stydět by se za ně nemusely ani některé studiové karty. Přesto lze za korunovaného krále v oblasti her označit Audigy 4 Pro. Samozřejmá je podpora nejnovějších technologií, kde nechybí EAX 4.0 Advanced HD, což oceníte i při zpracování hudby. Samozřejmostí je také vlastní dekodér Dolby Digital EX a DTS ES.

Audigy 4 Pro je prakticky shodná se zvukovou kartu Audigy 2 ZS Platinum Pro, přičemž nejpodstatnější modernizací prošly D/A převodníky a software.

Creative Labs Sound Blaster Audigy 4 Pro
produkt zvuková karta 7.1
zdroj Creative, Praha
cena 6 452 Kč vč. DPH
záruka 2 roky
Cenová osa (Kč včetně DPH)
ESI Waveterminal 192M 6 570
Creative Labs Sound Blaster Audigy 4 Pro 6 452
Creative Labs Sound Blaster Audigy 2 ZS 2 415
Parametry
zvukový čip Audigy 4 CA10200-ICT
vstupy na kartě Aux In, digital CD
vstupy na externím panelu 3× linkový (2× 6,3mm jack, 1× cinch), 2× digitální (optický, koaxiální), MIDI
výstupy na kartě 8 kanálů (7.1) (3× 3,5mm jack)
výstupy na externím panelu sluchátkový (6,3mm jack), 2× digitální (optický, koaxiální), MIDI, digitální (5.1 soustava), 2× IEEE 1394a (FireWire)
A/D vzorkování 24 b/96 kHz
A/D převodník Texas Instrument PCM1804 (dynamický rozsah: 112 dB, celkové harmonické zkreslení+šum: –102 dB, odstup signál/šum: 111 dB, 192 kHz/24 b)
D/A vzorkování 24 b/96 kHz (7.1), 24 b/192 kHz (stereo)
D/A převodník Cirrus Logic CS4398 (dynamický rozsah: 120 dB, celkové harmonické zkreslení+šum: –107 dB, 192 kHz/24 b)
D/A převodník pro sluchátka Cirrus Logic CS4392 (dynamický rozsah: 114 dB, celkové harmonické zkreslení+šum: –100 dB, 192 kHz/24 b)
udávaný odstup signál šum 113 dB
udávaný dynamický rozsah 120 dB
standardy/technologie EAX 1.0/2.0, EAX 4.0 Advaced HD, THX, ASIO 2.0
příslušenství instalační CD, Steinberg – Cubase LE + Wavelab Lite 2.5, Fruity Loops Studio 4 Creative Edition, návod k instalaci
bonusové hry Thief – Deadly Shadows, Hitman: Contracts
minimální systémové požadavky procesor: Intel Pentium II 350 MHz, paměť: 128 MB
podporované operační systémy Windows 2000 (SP2)/XP (SP1/SP2)

Článek vznikl ve spolupráci s časopisem Computer a čerpá z čísla 6/05.

Diskuze (47) Další článek: Personální změny ve vedení Českého Telecomu

Témata článku: Audi, Fruity Loops, Cmss, Aux, Midi, Zvukové karty, Kmitočet, Kabát, Platinum, Zvukový kanál, Cirrus, Signál, Cirrus Logic, Hitman, Asio, Cinch, Digitální vstup, Logic, Cubase, Firewire, Jack, Texas, Sound, Zvuková kvalita


Určitě si přečtěte

Velká datová loupež. Proč mají disky nižší kapacitu, než uvádějí?

Velká datová loupež. Proč mají disky nižší kapacitu, než uvádějí?

** Na disk nikdy neuložíte tolik dat, jak tvrdí výrobce ** Ajťáci si vymysleli vlastní jednotky jako mebibajt ** Zmatky vznikají i kvůli různým výjimkám

Lukáš Václavík | 105

Apple vychrlil novinky: Nové operační systémy a příprava na vlastní procesory

Apple vychrlil novinky: Nové operační systémy a příprava na vlastní procesory

** Apple dnes představuje novinky ** Tradiční keynote v rámci konference WWDC probíhá jen online ** Nové operační systémy, ale i něco navíc

David Polesný | 108

Windy je laboratoř na počasí: 12 tipů, jak se ve službě vyznat a využít ji naplno

Windy je laboratoř na počasí: 12 tipů, jak se ve službě vyznat a využít ji naplno

** Předpověď počasí Windy nabízí nepřebernou škálu funkcí ** Zorientovat se v nich nemusí být vždy snadné ** Proto přinášíme 12 užitečných tipů a triků

Karel Kilián | 9

Jak nahradit webkameru: jde to telefonem, zadarmo a s lepším obrazem

Jak nahradit webkameru: jde to telefonem, zadarmo a s lepším obrazem

** Koronavirus donutil mnohé zaměstnance pracovat z domova ** V souvislosti s tím vzrostla poptávka po webových kamerách ** Webkameru ale nemusíte kupovat – stačí mobil a aplikace!

Karel Kilián | 15


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest SSD s kapacitou 1 TB

Srovnávací test robotických vysavačů

Vybíráme nejlepší telefony na trhu

Jak zlepšit zvuk televize