Sound Blaster Audigy 4 Pro: v novém kabátu

Společnost Creative přichází na trh s dalším vylepšeným přírůstkem v podobě zvukové karty Sound Blaster Audigy 4 Pro, která má představovat současnou špičku všech karet z rodiny Sound Blaster.

Klady a zápory
 +  zvuková kvalita
+ možnosti připojení
+ ASIO 2.0
- málo inovací
- vyšší cena
Otázka, proč po zvukových kartách Audigy 2 nastupuje hned Audigy 4, může mít dvě odpovědi. Creative údajně za Audigy 3 považuje kartu Audigy 2 ZS Platinum (Pro) a z marketingového hlediska zní Audigy 4 mnohem lépe.

Téměř neomezená nabídka připojení

V možnostech přípojných míst se v porovnání s Audigy 2 ZS Platinum Pro nezměnilo nic. Na samotné kartě je mimo pomocného (Aux) a digitálního vstupu pro mechaniku CD/DVD také standardní výstup až pro zvukovou soustavu 7.1, který poskytuje trojice 3,5mm jack konektorů. Hlavní nabídku vstupů a výstupů však nabízí externí panel, který je s PCI kartou propojen pomocí speciálního a FireWire kabelu.

Klepněte pro větší obrázek
Kvalitu upřít nelze, inovací je však málo

Související odkazy

Slovník
DVD
FireWire
IEEE
PCI

Externí panel nabízí tři linkové stereo vstupy, dva digitální (optické i koaxiální) a MIDI vstup. Z výstupů je zde zastoupen sluchátkový, opět dvojice digitálních v obou provedeních, MIDI a další digitální výstup určený pro digitální reproduktorové soustavy 5.1 značky Creative. Samozřejmě zde nechybí ani dva konektory FireWire (IEEE 1394a). Na čelním panelu se též nachází dvojice regulátorů celkové hlasitosti a intenzity vstupního signálu mikrofonní úrovně. Nabídku ovládacích prvků uzavírá tlačítko CMSS, kterým aktivujete technologii CMSS 3D, která libovolný stereofonní zvuk přepočítá do všech šesti či osmi reproduktorů.

Inovace ano, ale jen omezeně

Srdcem Audigy 4 Pro je signálový procesor CA10200 ICT, který podle slov výrobce pracuje s interní 32b přesností a patentovanou osmibodovou interpolací pro převod zkreslení do neslyšitelných úrovní. Oproti procesoru CA0102 ICT použitém na kartách Audigy 2 ZS však zásadní inovace nepřináší. Audigy 4 se chlubí také odstupem signálu od šumu 113 dB a dynamickým rozsahem až 120 dB.

Podstatnější vylepšení však spočívá v náhradě D/A převodníků, které nyní zastupuje čtveřice špičkových převodníků Cirrus Logic CS4398 s dynamickým rozsahem 120 dB, 24b rozlišením a vzorkovacím kmitočtem až 192 kHz, které zaručují vysoce kvalitní převod signálu pro všech osm (7.1) kanálů. Konverze digitálního signálu na analogový při vzorkovacím kmitočtu 192 kHz je možná pouze pro stereofonní signál, v multikanálovém režimu je vzorkování možné kmitočtem maximálně 96 kHz.

Externí panel oproti verzi u Audigy 2 ZS Platinum Pro zaznamenal spíše jen kosmetické úpravy. D/A převodník pro sluchátkový výstup a zejména A/D převodníky pro trojici vstupů zůstaly nezměněny. Převod vstupního analogového signálu tak zde zajišťují stále tři A/D převodníky Texas Instruments PCM1804 s dynamickým rozsahem 112 dB, celkovým harmonickým zkreslením včetně šumu (THD+N) –102 dB, odstupem signálu od šumu 111 dB a 24b rozlišením při vzorkovacím kmitočtu až 192 kHz. Vzorkovat vstupní signál je i přes možnosti převodníků možné „jen“ do 96 kHz při 24b rozlišení.

Vyplatí se investovat?

Zvukové kvality Audigy 4 Pro jsou nesporné a stydět by se za ně nemusely ani některé studiové karty. Přesto lze za korunovaného krále v oblasti her označit Audigy 4 Pro. Samozřejmá je podpora nejnovějších technologií, kde nechybí EAX 4.0 Advanced HD, což oceníte i při zpracování hudby. Samozřejmostí je také vlastní dekodér Dolby Digital EX a DTS ES.

Audigy 4 Pro je prakticky shodná se zvukovou kartu Audigy 2 ZS Platinum Pro, přičemž nejpodstatnější modernizací prošly D/A převodníky a software.

Creative Labs Sound Blaster Audigy 4 Pro
produkt zvuková karta 7.1
zdroj Creative, Praha
cena 6 452 Kč vč. DPH
záruka 2 roky
Cenová osa (Kč včetně DPH)
ESI Waveterminal 192M 6 570
Creative Labs Sound Blaster Audigy 4 Pro 6 452
Creative Labs Sound Blaster Audigy 2 ZS 2 415
Parametry
zvukový čip Audigy 4 CA10200-ICT
vstupy na kartě Aux In, digital CD
vstupy na externím panelu 3× linkový (2× 6,3mm jack, 1× cinch), 2× digitální (optický, koaxiální), MIDI
výstupy na kartě 8 kanálů (7.1) (3× 3,5mm jack)
výstupy na externím panelu sluchátkový (6,3mm jack), 2× digitální (optický, koaxiální), MIDI, digitální (5.1 soustava), 2× IEEE 1394a (FireWire)
A/D vzorkování 24 b/96 kHz
A/D převodník Texas Instrument PCM1804 (dynamický rozsah: 112 dB, celkové harmonické zkreslení+šum: –102 dB, odstup signál/šum: 111 dB, 192 kHz/24 b)
D/A vzorkování 24 b/96 kHz (7.1), 24 b/192 kHz (stereo)
D/A převodník Cirrus Logic CS4398 (dynamický rozsah: 120 dB, celkové harmonické zkreslení+šum: –107 dB, 192 kHz/24 b)
D/A převodník pro sluchátka Cirrus Logic CS4392 (dynamický rozsah: 114 dB, celkové harmonické zkreslení+šum: –100 dB, 192 kHz/24 b)
udávaný odstup signál šum 113 dB
udávaný dynamický rozsah 120 dB
standardy/technologie EAX 1.0/2.0, EAX 4.0 Advaced HD, THX, ASIO 2.0
příslušenství instalační CD, Steinberg – Cubase LE + Wavelab Lite 2.5, Fruity Loops Studio 4 Creative Edition, návod k instalaci
bonusové hry Thief – Deadly Shadows, Hitman: Contracts
minimální systémové požadavky procesor: Intel Pentium II 350 MHz, paměť: 128 MB
podporované operační systémy Windows 2000 (SP2)/XP (SP1/SP2)

Článek vznikl ve spolupráci s časopisem Computer a čerpá z čísla 6/05.

Diskuze (47) Další článek: Personální změny ve vedení Českého Telecomu

Témata článku: Audi, Platinum, Kmitočet, Signál, Cmss, Jack, Zvukový kanál, Asio, Kabát, Zvuková kvalita, Hitman, Logic, Cubase, Firewire, Midi, Zvukové karty, Texas, Cinch, Sound, Cirrus, Fruity Loops, Digitální vstup


Určitě si přečtěte

Windows 10 po čtyřech letech: Jsou populární, ale stále je to šílený kočkopes

Windows 10 po čtyřech letech: Jsou populární, ale stále je to šílený kočkopes

** Windows 10 tu jsou už čtyři roky, první verze dorazila 29. 7. 2015 ** Desítky měly nahradit neúspěšnou řadu Windows 8.x ** I po letech však systém budí emoce a zůstává kočkopsem

Jakub Čížek | 110

10 novinek Androidu 10, které vás budou bavit

10 novinek Androidu 10, které vás budou bavit

Jan Láska, Vladislav Kluska | 21

3D tisk pro naprosté zelenáče: Co vyrobíte na laciném stroji za pár tisíc korun

3D tisk pro naprosté zelenáče: Co vyrobíte na laciném stroji za pár tisíc korun

** Domácí 3D tisk je dnes už finančně dostupný prakticky všem ** Lacinou tiskárnu pořídíte za pár tisíc korun ** Jak vlastně tisk probíhá a jak navrhnout, co vytisknout

Jakub Čížek | 64

20 tipů a triků pro Gmail: Užitečné maličkosti, které zefektivní práci s e-maily

20 tipů a triků pro Gmail: Užitečné maličkosti, které zefektivní práci s e-maily

** V Gmailu je řada užitečných funkcí, které možná všechny neznáte ** Odeslání mailu můžete například pozdržet či naplánovat na později ** Nad Gmailem můžete mít s několika triky daleko lepší kontrolu

Karel Kilián | 25

Bývalý zaměstnanec Nokie vysvětluje, proč telefony s Windows Phone neuspěly

Bývalý zaměstnanec Nokie vysvětluje, proč telefony s Windows Phone neuspěly

** Za neúspěchem Microsoftu v mobilech stojí i Windows 8 ** Microsoft pozdě naskočil do rozjetého vlaku ** Uživatelé neměli zásadní důvody, proč přejít

Karel Kilián | 132Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 18 grafických karet

Ukliďte data v počítači

Jak dobře koupit starší telefon

Vylepšete zvuk televize: test 7 soundbarů