Evropská unie a USA se před čtyřmi lety dohodly na tzv. Privacy Shieldu, který měl upravit, jak mohou americké internetové služby nakládat s daty evropských uživatelů uložených v zámořských datových centrech.
Dohoda tehdy nahradila starší ujednání, které smetl ze stolu Soudní dvůr EU a jenž upravovalo odlišný pohled na ochranu osobních údajů v obou světech. Během oněch čtyřech let Privacy Shield fungoval a postupně jej doplnila další legislativa včetně GDPR, kterou v některých rysech převzaly i mnohé velké americké weby (třeba Facebook).
Soudní dvůr EU nicméně nespal a vrhl se opět na přezkum dohody z roku 2016. Nyní se jeho tiskové oddělení pochlubilo, že v něm opět vidí problém. Nejvyšší unijní soudci se tentokrát obávají možného odposlechu i přístupu k datům uživatelů ze strany amerických bezpečnostních a zpravodajských služeb počínaje NSA a konče FBI.
Nutno podotknout, že takové kauzy tu v minulosti opravdu byly. Třeba tahanice mezi Microsoftem a americkým ministerstvem spravedlnosti, které se chtělo dostat k e-mailům vyšetřované osoby. E-mailová schránka byla nicméně fyzicky uložená v evropském datacentru. Microsoft vzdoroval a argumentoval právě tím, že příkaz musí přijít z Evropy, zmíněné datacentrum je totiž mimo jurisdikci amerických úřadů.
V každém případě, dohoda o datech evropských uživatelů v USA dost možná bude vyžadovat určité změny, aby byla konečně plně kompatibilní se zdejšími ochránci práv.