Soudce: Zrušte Morpheus, Grokster (a nejlépe i Kazaa)

Za Napsterem se už asi definitivně zavřela voda a vydavatelský průmysl tvrdě pokračuje v tažení proti výměnným systémům na bázi peer to peer sítí. Soud nyní řeší případ Morphea a Groksteru.
Federální soud v Los Angeles řeší další spor mezi nahrávacími společnostmi a firmami, které stojí za provozováním výměnných sítí, které často slouží k nelegálnímu šíření materiálů chráněných autorským zákonem. Podle právníků hudebních studií jsou sítě Morpheus a Grokster jen dalším Napsterem vylepšeným tak, že se protiprávní stahování chráněných materiálů stává ještě jednodušším. Právníci v pondělí požádali soudce Stephena Wilsona, aby urychlil projednávání případu a uznal společnosti, které stojí za zmíněnými sítěmi, vinnými ze spolupodílnictví při porušování autorských zákonů respektive amerického Digital Millenium Copyright Act.

Obhájci společnosti StreamCast Networks, které vytvořila Morpheus, tvrdí, že tyto společnosti jsou pouze distributorem softwaru a nejsou zodpovědné za to, k čemu je jejich software využíván. Při argumentaci používají srovnání s výrobcem kopírek, kteří také nejsou odpovědni za to, že jejich stroje slouží k nelegálnímu kopírování chráněných děl. Stejné tvrzení používali i právníci Napsteru, ale bezúspěšně. Obhájci se pokouší využít precedentu, který vytvořil soud v případě technologie Betamax společnosti Sony. Podle Vrchního soudu společnost Sony nebyla odpovědná za zneužívání své technologie pro nelegální kopírování filmů, protože pásky Betamax sloužily uživatelům i pro legální nahrávání. V právním systému USA jsou precedenty, tedy předchozí soudní rozhodnutí v podobných kauzách závazná pro další rozhodování. Takže v případě, že jsou v peer to peer sítích šířeny i legální materiály nechráněné copyrightem, nemůže být společnost stojící za takovou sítí zodpovědná ze zneužívání sítě a porušování autorských zákonů.

Russell Frackman, právník, který se podílel i na potopení Napsteru, se snaží prokázat, že tento precedens nelze aplikovat na současný případ. Argumentuje tím, že aktivita společnosti Sony končila okamžikem prodeje. Výrobce pak neměl nástroje, kterými by mohl zjistit, jak technologii Betamax zákazníci využívají. Ti, kdo peer to peer sítě provozují, však mohou provoz monitorovat a zjistit, k čemu slouží. V případě Groksteru pak provozovatel podle Frackmana přímo poskytoval návody na stažení filmů jako je Pán prstenů. Soud nyní musí prozkoumat, zda obviněné společnosti mají podíl na šíření nelegálního softwaru kromě toho, že poskytly software, který to umožňuje. Dále má zjistit, zda mají tyto společnosti možnost zablokovat výměnu copyrightem chráněných děl. Soudce Wilson chce podle svých slov rozhodnout brzy.

Obžaloba má k dispozici mnohem mladší precedens. V září Chicagský federální soud rozhodl o vině provozovatele výměnné služby Madster na nelegálním šíření chráněných materiálů. Další služba, Audiogalaxy, v mimosoudním vyrovnání s vydavatelskými společnostmi stáhla ze své sítě všechny nelegální materiály. Stíhání tak zatím uniká pouze Kazaa. Původem nizozemská společnost, která Kazaa provozovala, byla původně obviněna také. Z problémů se dostala tím, že svou technologii prodala společnosti Sharman Networks se sídlem na Antilách, mimo jurisdikci amerických soudů.

Právě schopnost firem zavřít svou síť teď hraje především pro Morpheus. Zatímco dříve byla společně s Kazaa využívána síť FastTrack, po roztržce přešel Morpheus na Gnutellu, která je naprosto roztroušená bez nějakého centrálního bodu. Právě roztržka mezi Kazaa a StreamCast Networks ukázala, že síť FastTrack vypnutelná je i přes svou distribuovanou povahu. Stačilo povolit přístup jen nové verzi klienta, při soudním vypnutí by mohla být takto vyžadována neexistující verze klienta.

Diskuze (27) Další článek: Společnosti VIA a SiS zveřejnily hospodářské výsledky za listopad

Témata článku: Software, Soudy, Nizozemská společnost, Soudní obvinění, Soud, Copyright, Kaz, Wilson, Mor, Peer, Chráněné dílo, Precedent, Soudce, Klient Kazaa, Šíření, Vrchní soud, Nizozemská studie, Výměnná síť, Kazaa

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak rychlé je nabíjení bez drátů?

Test 11 sluchátek pro hráče

Aplikace, které vám zachrání dovolenou

Kompletní přehled datových tarifů